Σελίδα 5 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 72 από 72

Θέμα: Απόψεις για κράνος

  1. #61
    Μέλος
    Εγγραφή
    17/03/2014
    Μηνύματα
    78
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nik0s_Dk Προβολή μηνύματος
    Καλοφόρετα και αχρείαστα!! Εγώ σήμερα "αγόρασα" ένα κομμάτι δρόμου... Φυσικό βέβαια όταν περνάνε στοπ και και συ δεν υπάρχεις πουθενα γιατί είναι δύσκολο να κοιτάξουν και από τις 2 μεριές του δρόμου... Τέσπα, ήταν το δώρο της γιορτής μου!!! Το νου σας φίλοι!
    χρονια πολλα Νικολα για χτες... οτι επιθυμεις. ελπιζω να μην ηταν τιποτα σοβαρο, και να σαι οκ, οπως και να μην επαθε τιποτα ολοκαινουριο κρανος

  2. #62
    Ελ προφεσόρ Το avatar του/της Nik0s_Dk
    Εγγραφή
    12/11/2014
    Μηνύματα
    678
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper35mk Προβολή μηνύματος
    χρονια πολλα Νικολα για χτες... οτι επιθυμεις. ελπιζω να μην ηταν τιποτα σοβαρο, και να σαι οκ, οπως και να μην επαθε τιποτα ολοκαινουριο κρανος
    Ευχαριστώ για τις ευχές. Όχι τίποτα το σοβαρό (θα μπορούσε να ναι ΠΟΛΥ χειρότερα).Μόλις είχε σταματήσει η ολονυχτια καταιγίδα (7 παρά 10 το πρωί έγινε το συμβάν) και ο δρόμος ήταν γυαλί. Βγήκε ο τύπος από το στοπ (δεν του καταλογίζω την μεγαλύτερη ευθύνη γιατί στην άνοδο του δρόμου ένα πραγματικό ζώον σταμάτησε και του εδωσε προτεραιότητα να περάσει, όποτε ο τύπος από το στενό θεώρησε πως δεν έρχεται κανείς και βγήκε αέρα) και μου έφυγε το μπροστινό, ευτυχως με λίγα. Ζημιές τίποτα ιδιαίτερο υλικό, λίγο χρώμα λίγο το τιμόνι στράβωσε, το κράνος κομπλέ. Και λίγο ο ώμος μου αλλά τίποτα το ιδιαίτερο. ήταν απλά το δώρο μου και η καλημέρα μου! Ευτυχώς όλα καλά!

  3. #63
    Μέλος
    Εγγραφή
    17/03/2014
    Μηνύματα
    78
    Ειναι η άτιμη η βροχη αστα να πανε... κ εγω εκεινη την ωρα στο δρόμο ημουν κ γλιστραγε πολύ... χρειαζομαι κ λάστιχα κ πήγαινα σαν χεσμενος

  4. #64
    Τεχνητό Μέλος Το avatar του/της paramedic
    Εγγραφή
    05/08/2006
    Μηνύματα
    722
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teo_g7 Προβολή μηνύματος
    Αδυνατω να καταλάβω πως μπορεί να έχει συμβεί αυτό που λες,όπως και να χει πάντως ΔΕΝ είναι φυσιολογικό.Το pinlock εφαρμόζει ασφυκτικά και δε μετακινειτε σε καμια περίπτωση.


    Α επίσης εννοείται οτι δε θολώνει με τίποτα, ουτε με τελειως κλειστη τη ζελατινα,ουτε με έντονη εκπνοή απο το στόμα.
    Προφανώς όπως λές αδυνατείς να καταλάβεις τι λέω μιας και συμβαίνει αυτό που έγραψα και φυσικά εφόσον συμβαίνει αυτό θολώνει η ζελατίνα μιας και το pinlock δεν είναι στην θέση του για να κάνει την δουλειά του. Οταν το σπρώχνω λίγο και ξαναπηγαίνει στην θέση του δεν θολώνει πια η ζελάτίνα.
    Και αν δε με σέβεστε να με φοβάστε!!

  5. #65
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της teo_g7
    Εγγραφή
    21/04/2011
    Μηνύματα
    1.017
    Ναι αυτό σου εξηγω οτι στο δικο μου δε μετακινείται καθόλου (εννοείται με τίποτα απο μονο του) και οδηγώ και αρκετά με ανοικτή ζελατίνα.
    Ακόμα ι όταν το βγάζω για πλύσιμο βγαίνει σχετικα δύσκολα.

  6. #66
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.962
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από paramedic Προβολή μηνύματος
    Προφανώς όπως λές αδυνατείς να καταλάβεις τι λέω μιας και συμβαίνει αυτό που έγραψα και φυσικά εφόσον συμβαίνει αυτό θολώνει η ζελατίνα μιας και το pinlock δεν είναι στην θέση του για να κάνει την δουλειά του. Οταν το σπρώχνω λίγο και ξαναπηγαίνει στην θέση του δεν θολώνει πια η ζελάτίνα.
    Παλιό πιν λοκ. Άλλαξε το.
    ανανήψαντας

  7. #67
    Τεχνητό Μέλος Το avatar του/της paramedic
    Εγγραφή
    05/08/2006
    Μηνύματα
    722
    Τι εννοείς παλιό? Με το κράνος το πήρα τον Ιούνιο που μας πέρασε ρε συ. Πιστεύω οτι είναι λάθος σχεδιαστικό ή του pinlock(εννοώ το συγκεκριμένο) ή της ζελατίνας. Εχω και ενα άλλο απο άλλο κράνος. Θα δοκιμάσω να δω αν αυτό μένει στη θέση του αν και μικρό το κακό μιας και όταν το σπρώχνω στην θέση του μια χαρά δουλειά κάνει.
    Και αν δε με σέβεστε να με φοβάστε!!

  8. #68
    Eυλογημένο μέλος Το avatar του/της Billymuse
    Εγγραφή
    24/11/2011
    Μηνύματα
    3.944
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από paramedic Προβολή μηνύματος
    Τι εννοείς παλιό? Με το κράνος το πήρα τον Ιούνιο που μας πέρασε ρε συ. Πιστεύω οτι είναι λάθος σχεδιαστικό ή του pinlock(εννοώ το συγκεκριμένο) ή της ζελατίνας. Εχω και ενα άλλο απο άλλο κράνος. Θα δοκιμάσω να δω αν αυτό μένει στη θέση του αν και μικρό το κακό μιας και όταν το σπρώχνω στην θέση του μια χαρά δουλειά κάνει.
    μάλλον έχουμε ακριβώς το ίδιο θέμα..οταν το σπρώχω λίγο πιο πάνω εφαρμοζει just στη ζελατίνα και δουλεύει μια χαρά
    και εγω το κράνος το έχω απο το καλοκαίρι..τι έγινε ρε γμτ σκάρτη παρτίδα πήραμε
    RACING Because football,basketball & golf require ONE BALL
    Viva Italia 2015 Σικελία 2016

  9. #69
    Μέλος
    Εγγραφή
    17/03/2014
    Μηνύματα
    78
    Μετα απο 2.5 μηνες με το κρανος εχω να πω οτι ειναι φοβερο... ΑΛΛΑ... Το pinlock ενω στην αρχη κ μενα δεν θολωνε καθολου πλεον εχω παρατηρησει πως οταν οδηγω με κλειστη ζελατινα μετα απο κανενα τεταρτο θολωνει δεξια χαμηλα απο τις εκπνοες της μυτης.. Δεν εχω βαλει το επιρυνιο καθως μου εφευγε κ δεν ξερω αν οφειλεται σε αυτο... Εγω που προσπαθησα να το βγαλω για να το ξανα βαλω το pinlock απλα δεν εβγαινε...Τι στα διαλα να γινεται?

  10. #70
    Ελ προφεσόρ Το avatar του/της Nik0s_Dk
    Εγγραφή
    12/11/2014
    Μηνύματα
    678
    Καλησπέρα σας παιδιά,
    Δυο λόγια για το κράνος (HJC IS-17). Αρνητικά: Είναι αρκετά βαρύ για να το φοράς σε καθημερινή βάση πχ στη δουλειά όπως εγώ. Στο τέλος της ημέρας νομίζω πως είχα μια τσάντα με τσιμέντο στην πλάτη μου. Είχα ένα θεματάκι με το pinlock, καθώς στην πρώτη καλή βροχή πέρασε βροχή στο ενδιάμεσο και θάμπωνε, πίστεψα πως είχα κάνει κάποιο λάθος στην τοποθέτηση, επανεγκατέστησα και εκεί που νόμιζα πως ήταν κομπλέ πάλι σε βροχή αρχικά άρχισε να θαμπώνει αρκετά και μετά είδα σταγόνες στο ενδιάμεσο.. Οπότε δεν ξέρω τι μπορεί να φταίει. Δεν είναι και τόσο αθόρυβο όσο διάβαζα (κανένα δεν είναι αθόρυβο αλλά νομίζω πως το ΜΤ που μου δώσαν δώρο είναι καλύτερο στα αυτιά). Τέλος νομίζω πως θα ήταν καλύτερα αν είχε λιγο μεγαλύτερη ζελατίνα. Νομίζω ότι είναι μικρή στο ύψος και περιορίζει ελάχιστα την ορατότητα ιδιαίτερα αν σκύβεις.
    Στα θετικά: Η εσωτερική φιμε ζελατίνα είναι ικανοποιητική αν και θολώνει πολύ εύκολα(Φαντάζομαι όλες οι εσωτερικές έτσι θαναι). Όσον αφορά τους αεραγωγούς μόλις ανοίξει ο καιρός θα δούμε τι δουλειά κάνουν.

  11. #71
    Τεχνητό Μέλος Το avatar του/της paramedic
    Εγγραφή
    05/08/2006
    Μηνύματα
    722
    Εχω κάποια νέα όσον αφορά το pinlock στο Shoei GT-Air. Επειδή το θέμα μου είχε σπάσει τα νεύρα είδα πολλά βίντεο για το pinlοck και έκανα και μια αναζήτηση αν υπάρχει αλλού το πρόβλημα. Μετά απο ώρα το μάτι μου επεσε σε μια λεπτομέρεια που δεν ήξερα. Τα πινάκια του Pinlock στην ζελατίνα πάνω είναι ρυθμιζόμενα!!! Δηλαδή γυρνάνε γύρω απο τον ευατό τους και τοποθετούν σε ελάχιστα διαφορετική θέση το pinlock ώστε να είναι ακλόνητο. Οπότε το δοκίμασα σε διάφορες μεριές και στην θέση που ο δείκτης στα πινάκια είναι προς τα έξω φάινεται οτι δεν ανοίγει το pinlock. Αύριο θα το δοκιμάσω το πρωί πηγαίνοντας για δουλειά να δώ αν τελικά αυτό ήταν ή τζάμπα η χαρά!!
    Και αν δε με σέβεστε να με φοβάστε!!

  12. #72
    Το μπαμπούρι Το avatar του/της Bradipous
    Εγγραφή
    25/08/2012
    Μηνύματα
    1.171
    Και μενα σε hjc rpha10 θολωνε ελαχιστα σε καποια σημεια. Ειδικα σε βροχη θολωνε αρκετα και μετα το μισαωρο ηταν ανυποφορο.
    Οποτε το εβγαλα καθαρισα ζελατινα και πινλοκ και μετα ζεστανα λιγο με πιστολακι και τις δυο ζελατινες ισα να μαλακωσουν. Τοποθετησα το πινλοκ και ξανα με το πιστολακι το ζεστανα και μετα το πιεσα να ταιριαξει οσο καλυτερα γινεται. Μεχρι στιγμης ειναι τελειο χωρις το παραμικρο θολωμα αν και δεν το δοκιμασα σε βροχη.
    TO AVOID HELL-MET ALWAYS WEAR HELMET
    GO AT LEAST ONCE A YEAR TO A PLACE YOU HAVE NEVER BEEN BEFORE!

Σελίδα 5 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345

Παρόμοια θέματα

  1. Βοήθεια σας για κράνος
    από stelao στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 24/02/2005, 12:06
  2. Αποψεις για το Modenas KRISS II
    από Spoky στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 25/10/2004, 02:12
  3. Άλλη μια προτροπή για κράνος
    από tai στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 08/10/2004, 15:58
  4. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 30/08/2004, 19:33
  5. Αποψεις για μαθηματα οδηγησης
    από gmakris στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 16/08/2004, 00:30

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF