Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 72

Θέμα: Απόψεις για κράνος

  1. #1
    Ελ προφεσόρ Το avatar του/της Nik0s_Dk
    Εγγραφή
    12/11/2014
    Μηνύματα
    691

    Απόψεις για κράνος

    [FONT=Comic Sans MS]Καλημέρα/Καλησπέρα σε όλους.
    Νέος στο forum καθότι νέος και στον δρόμο με 2 τροχούς (με πάπιο (wave 110)-αφού έκλεισε μια 10ετια με τους 4…) και (όπως πάααρα πολλοί άλλοι από όσο έχω προλάβει να δω) βρίσκομαι στην αναζήτηση κράνους για αντικατάσταση του ΜΤ 956 που δόθηκε δώρο κατά την αγορά. Το budget που υπάρχει είναι τα 350Ε (από εξωτερικό αγορά) εκτός και αν με λίγα παραπάνω ανέβουμε επίπεδο. Ωστόσο πριν πάω να δοκιμάσω και κάνοντας μια έρευνα αγοράς κατέληξα σε 5 (τουλάχιστον να δοκιμαστούν). Σε όποιον δεν κάνει κόπο και γνωρίζει είτε να προτείνει κάποιο άλλο ώστε να δοκιμαστεί είτε να μου απορρίψει βάση εμπειρίας κάποιο από τα παρακάτω θα ήμουν ευγνώμον. Αν βοηθάει σε κάτι το κράνος θα είναι για καθημερινή χρήση εντός Αθήνας κυρίως (όχι ταξίδια δλδ τουλάχιστον προς ώρας και όσο υπάρχει μόνο ο πάπιος). Ευχαριστώ πολύ (και συγγνώμη αν κουράζω και γω με τη σειρά μου για ένα χιλιοσυζητημένο θέμα..)
    1)Shark S900C
    2)HJC RPHA ST
    3)AGV K3 SV
    4)Bell RS-1
    5)Shoei XR1100[/FONT]
    Τελευταία τροποποίηση από Nik0s_Dk; 13/11/2014 στις 11:05.

  2. #2
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    16/10/2012
    Μηνύματα
    16
    Δές και τα Nolan σειρά 103 και 104, ανοιγόμενα και προσωπικά με έχουν βολέψει πάρα πολύ οι φόρμες τους. Δες και τα τεστ του ανεξάρτητου κυβερνητικού οργανισμού SHARP στην Αγγλία και θα καταλάβεις πολλά

    http://sharp.direct.gov.uk/testhelmetlist

  3. #3
    Τεχνητό Μέλος Το avatar του/της paramedic
    Εγγραφή
    05/08/2006
    Μηνύματα
    722
    https://www.louis.de/en/artikel/x-li...&list=24197789
    https://www.louis.de/en/artikel/x-li...&list=24197789
    https://www.louis.de/en/artikel/shar...&list=24197789
    https://www.louis.de/en/artikel/scor...&list=24197789

    Γενικά το louis.de έχει εκτπωσεις μέχρι τις 15/11/2014 οπότε θα σου πρότεινα να ρίξεις μια ματιά στο site και να πάρεις καλό κράνος σαν αυτά που έβαλα σε πολύ καλές τιμές. Αυτά που έβαλα είναι MEDIUM οπότε καταλαβαίνεις οτι μιλάμε για διαθέσιμα πολλά μεγέθη και όχι για σπασμένα νούμερα του στυλ XXXL κράνος.
    Και αν δε με σέβεστε να με φοβάστε!!

  4. #4
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.759
    ρε παιδιά ξεκολλήστε επιτέλους με το sharp....


    εγώ θα έπαιρνα το Shoei.

  5. #5
    Έτσι τα φτιάχνουν τώρα Το avatar του/της 7Tolis
    Εγγραφή
    26/06/2014
    Μηνύματα
    3.863
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από harris_x Προβολή μηνύματος
    ρε παιδιά ξεκολλήστε επιτέλους με το sharp....


    εγώ θα έπαιρνα το Shoei.
    και απο τις τετριμμένες μάρκες θα ήθελα να συμπληρώσω.
    Φίου φίου φι φι φίου

  6. #6
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.759
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από 7Tolis Προβολή μηνύματος
    και απο τις τετριμμένες μάρκες θα ήθελα να συμπληρώσω.
    Εγω απο όσα έχω δοκιμάσει το shoei ήταν αυτό που με ικανοποίησε περισσότερο, ακόμα και από το arai...
    Εσύ δηλαδή ποιο θα έπαιρνες;

  7. #7
    Έτσι τα φτιάχνουν τώρα Το avatar του/της 7Tolis
    Εγγραφή
    26/06/2014
    Μηνύματα
    3.863
    το bell ή το shoei θα έπαιρνα απο αυτα που εχει γραψει το παληκαρι.
    Φίου φίου φι φι φίου

  8. #8
    Δε θα σου προτείνω κάποιο συγκεκριμένο. Αυτό που έχω να σου πω είναι να δοκιμάσεις οπωσδήποτε το κράνος που θέλεις να πάρεις.
    Πέρα από το σωστό μέγεθος, πρέπει και να σου "κάθεται" καλά. Δεν κάνουν όλα τα καλούπια για όλα τα κεφάλια.

    Μπες σε ένα μαγαζί που έχει ποικιλία και προσπάθησε να φορέσεις για τουλάχιστον 5 λεπτά τα κράνη που σε ενδιαφέρουν. Αν σε πιέζουν στο μέτωπο ή/και σου προκαλούν δυσφορία ίσως να μην είναι κατάλληλα για σένα.
    Επίσης, αν φοράς π.χ medium σε μια συγκεκριμένη μάρκα δε σημαίνει αυτόματα ότι το ίδιο μέγεθος άλλης μάρκας θα εφαρμόζει το ίδιο.
    Think faster than you ride

  9. #9
    Ελ προφεσόρ Το avatar του/της Nik0s_Dk
    Εγγραφή
    12/11/2014
    Μηνύματα
    691
    @ VaradEric Το έχω υπόψιν μου το sharp και το τσέκαρα για αυτά που έχω καταλήξει. Τα Nolan δεν με εντυπωσίασαν (το Ν86 μου φάνηκε καλό) ωστόσο μπορώ να τα βάλω στα υπό δοκιμή!! Ευχαριστώ
    @ paramedic Το συγκεκριμένο Site δεν το είχα υπόψιν μου σε ευχαριστώ θα το κοιτάξω καθότι είδα ότι όντως έχει καλές τιμές. Ότι είχα δει ήταν από το helmetcity και το fc.moto.de.
    @ harris_x και 7Tolis Τα Shark Μπήκα στη διαδικασία να τα δω για 2 λόγους, είχαν καλές αξιολόγήσεις κάποια μοντέλα στο sharp και η τιμή τους μου φάνηκε πολύ λογική. Το shoei και το bell τα έχω στο τοπ της λίστας αγοράς αλλά είναι πιο ακριβά από τα 5. Γιαυτό μπήκα στη διαδικασία να ρωτήσω μήπως υπάρχει και κάτι αλλο αξιόλογο ίσως πιο οικονομικό. Πάντως είναι δεδομένο πως το "ότι πληρώνεις παίρνεις" ισχύει σε μεγάλο βαθμό στα αξεσουάρ μηχανής.
    @ bladerunner ΦΥΣΙΚΑ θα γίνει δοκιμή σε αρκετά κράνη και όχι μόνο στα 5. Απλά επειδή δεν έχω κάνει πάλι αγορά δεν θα ήθελα να μετανιώσω παίρνοντας ένα κράνος που κάποιος είχε κάτι αρνητικό να πει, ότι και να ταν αυτό, και γιαυτό ρώτησα. Ευχαριστώ πάντως που ξανα-επισύμανες πως πρέπει να δοκιμαστεί το κράνος
    Σας ευχαριστώ που μπήκατε στον κόπο να απαντήσετε!
    Τελευταία τροποποίηση από Nik0s_Dk; 13/11/2014 στις 20:37.

  10. #10
    Ελ προφεσόρ Το avatar του/της Nik0s_Dk
    Εγγραφή
    12/11/2014
    Μηνύματα
    691
    Επίσης μια απορία που έχω και μήπως κάποιος γνωρίζει. Ορισμένα κράνη δεν έχουν δοκιμαστεί από την sharp. Υπάρχει κάπου αλλού που να μπορεί κάποιος να δει αξιολογήσεις? Πχ το Bell RS-1 δεν το έχει.

  11. #11
    Το μπαμπούρι Το avatar του/της Bradipous
    Εγγραφή
    25/08/2012
    Μηνύματα
    1.171
    Το μονο αρνητικο ειναι οτι οποιο και να επιλεξεις δεν θα αξιοποιησεις το 100% των δυνατοτητων του με τη χρηση που θα του κανεις.

    Απο αυτα που εβαλες εγω θα τα επελεγα με σειρα προτιμησης 5, 2, 4, 3, 1
    TO AVOID HELL-MET ALWAYS WEAR HELMET
    GO AT LEAST ONCE A YEAR TO A PLACE YOU HAVE NEVER BEEN BEFORE!

  12. #12
    Eυλογημένο μέλος Το avatar του/της Billymuse
    Εγγραφή
    24/11/2011
    Μηνύματα
    3.949
    Shoeiφυσικά
    και μην κοιτάς τι λεει η Sharp δν ειναι 100% αξιόπιστη
    RACING Because football,basketball & golf require ONE BALL
    Viva Italia 2015 Σικελία 2016

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.864
    Μην αποκλείσεις τα ελληνικά μαγαζιά. Οι διαφορές των τιμών δεν είναι όπως κάποτε.

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της teo_g7
    Εγγραφή
    21/04/2011
    Μηνύματα
    1.017
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lykourgi Προβολή μηνύματος
    Μην αποκλείσεις τα ελληνικά μαγαζιά. Οι διαφορές των τιμών δεν είναι όπως κάποτε.
    +1000
    Εκτός εαν πρόκειται για καμια τρελή προσφορά ξεστοκαρισμα κι έτσι. Αλλιως οι τιμες είναι ίδιες με εδώ και ίσως και πιο πανω μαζί με τα μεταφορικά.
    Μιλάω για Shoei που ψάχνω κι εγώ αυτή την εποχή.

  15. #15
    Ελ προφεσόρ Το avatar του/της Nik0s_Dk
    Εγγραφή
    12/11/2014
    Μηνύματα
    691
    Να σας πω, αν υποθέσουμε πως το shoei xr1100 το βρίσκει κανείς στην Ελλάδα από 450 έως 560 και στο helmetcity το δίνουν 352 και με δωρεάν μεταφορικά (έχεις δυο επιλογές, ή 20 λίρες για να έχεις και tracking number κλπ ή εντελώς δωρεάν για αγορές άνω των 150 λιρών) τότε πιστεύω πως θα συμφωνήσετε πως αξίζει η αγορά από εξωτερικό, τουλάχιστον για το συγκεκριμένο. Και γενικά τα 5 που έγραψα κοστίζουν από 250 έως 355 και δεν είναι κοντά σε αντιστοιχία με τις ελληνικές τιμές. Τώρα αν πάω στο κατάστημα και μου κάνουν καμιά τρελή προσφορά το συζητάμε πάλι.
    Για του λόγου το αληθές http://www.helmetcity.co.uk/categori.../Shoei-XR1100/

Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Βοήθεια σας για κράνος
    από stelao στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 24/02/2005, 11:06
  2. Αποψεις για το Modenas KRISS II
    από Spoky στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 25/10/2004, 01:12
  3. Άλλη μια προτροπή για κράνος
    από tai στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 08/10/2004, 14:58
  4. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 30/08/2004, 18:33
  5. Αποψεις για μαθηματα οδηγησης
    από gmakris στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 15/08/2004, 23:30

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF