Σελίδα 5 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 80

Θέμα: Αλλαγή χρονισμού σε R1200GS του 11

  1. #61
    Vatos Locos For Ever Το avatar του/της chester24
    Εγγραφή
    16/10/2009
    Μηνύματα
    337
    Εγω παλι λεω πολυ το ψαχνεις... κλαϊν μαϊν...

    Να αφησεις το ΤΖΙ ΕΣ οπως ειναι και μην το γαργαλας....

    Αφου για τις καυλογκαζιες εχεις το 950... Τι τα τα θες τα αλλα???
    .............

  2. #62
    Banned
    Εγγραφή
    06/03/2012
    Μηνύματα
    2.773
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από iliasfyntanidis Προβολή μηνύματος
    Ρε GFawkes αφού είσαι μυρωδιάς.Μην πετάγεσαι σαν την πορδή.
    Εδώ δεν καταλαβαίνεις ότι αλλάζοντας πίσω γρανάζι μεταβάλλεται το μεταξόνιο και ρωτάς και ξαναρωτάς.
    http://www.moto.gr/forums/showthread...=142097&page=4

    Στο θέμα μας τώρα,αρκετά με τον βλογιοκομμένο.

    http://www.itwasnotme.com/BMW_R1200GS.html
    http://boxer-performance.com/
    http://forums.pelicanparts.com/bmw-r...sprockets.html
    Αν ψάξει κάποιος στο advrider θα βρει αρκετές πληροφορίες.
    Εχεις τοσο δικιο,
    ποσα πολλα ξερεις....

    Τα γραναζακια βεβαια ξεκινανε απο 250+....αλλα η ...ροικη ειναι πανακριβη στα 200!!!(δικες σου τιμες) ή το φιλτρακι αερα στα 40!
    InDuct for R1100RS, R1100R, R1100GS, R1150R and R1150GS

    Made to order, allow 2-3 weeks for shipping

    $230 plus $25 shipping to international destinations.

    Total $255.00 (International)

    Live your myth in Greece.


    Υ.Γ.

    Αλλαξε και γραναζι στον αξονα να γινει και πιο "στριφτερο"

    γεμισε ο τοπος μηχανικους του πληκτρολογιου....

  3. #63
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GFawkes Προβολή μηνύματος

    Total $255.00 (International)

    Live your myth in Greece.


    Υ.Γ.

    Αλλαξε και γραναζι στον αξονα να γινει και πιο "στριφτερο"

    γεμισε ο τοπος μηχανικους του πληκτρολογιου....

  4. #64
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της iliasfyntanidis
    Εγγραφή
    10/04/2012
    Μηνύματα
    188
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GFawkes Προβολή μηνύματος
    Εχεις τοσο δικιο,
    ποσα πολλα ξερεις....

    Τα γραναζακια βεβαια ξεκινανε απο 250+....αλλα η ...ροικη ειναι πανακριβη στα 200!!!(δικες σου τιμες) ή το φιλτρακι αερα στα 40!
    InDuct for R1100RS, R1100R, R1100GS, R1150R and R1150GS

    Made to order, allow 2-3 weeks for shipping

    $230 plus $25 shipping to international destinations.

    Total $255.00 (International)

    Live your myth in Greece.


    Υ.Γ.

    Αλλαξε και γραναζι στον αξονα να γινει και πιο "στριφτερο"

    γεμισε ο τοπος μηχανικους του πληκτρολογιου....

    Για τελευταία φορά θα σου γράψω 2 λόγια.Αν και αισθάνομαι σαν τον αγρότη που κυνηγά τον τυφλοπόντικα(κυριολεκτικά),βουλώνω τρύπες πετάγεσαι εσύ από αλλού για να πεις την εξυπνάδα σου.
    Χαίρομαι που έκατσες και διάβασες τα link.Αμφιβάλλω αν τα κατάλαβες αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία.
    Θα στο πω άλλη μία φορά.Ροική 200 ευρώ συν Φ.Π.Α σε flow bench.
    Ίσον 400 αφού έχουμε 2 κεφαλές,πες χονδρικά 300 αν δεν κόψεις Φ.Π.Α. χωρίς τίποτα άλλο.
    Λύσε-δέσε δεν βάζω στην τιμή,θα τα κάνεις μόνος σου γιατί αλλάζοντας πίσω γρανάζι το μεταξόνιο παραμένει σταθερό.epic,Yea!

    Αφού γνώριζες τις τιμές για γρανάζι για τα έκκεντρα και ότι τελικά πραγματοποιείται σαν μετατροπή γιατί δεν μας τα έγραψες να μας κλεισεις τα στόματα ρε μυρωδιά..?Προφανώς γιατί δεν γνώριζες,έκατσες και διάβασες τα links που έγραψα,λες τώρα θα του την πω να'ούμ και τα σχετικά....Έβγαλες ένα σύνολο και ένιωσες ηδονή ρε παιδάκι μου....
    Ξαναλέω ότι αυτή η μεταροπή γίνεται,όπως γίνεται και η προπορεία στην ανάφλεξη και ένα άλλα σωρό πράγματα.Απλά εσύ δεν το έχεις δει να γίνεται.

    Γενικά έχεις ένα στυλάκι πολύ ειρωνικό,όταν όμως μιλάς με mod στέκεσαι σούζα και είσαι πολύ προσεχτικός στο τι θα πεις.Σωστός στρατιώτης-ανάπαυση-προσοχή.
    Εγώ αγαπητέ μυρωδιά γράφω στα forum με το ονοματεπώνυμο μου και έχω αρκετά τεχνικά άρθα,ψάξε θα βρεις.Εσύ δεν ξέρεις από που βγαίνει ο Ήλιος.

    Επειδή έχω συναντήσει και άλλους τύπους σαν και εσένα όπου γράφεις σαβούρα θα σε κάνω ρόμπα.Λοιπόν πάω τώρα να φτιάξω έναν φραπέ και να ξαναδιαβάσω την μυθική τεχνική ανάλυση σου,όπου λες και επιμένεις με σχεδιαγράμματα(τρομάρα σου) ότι αλλάζοντας πίσω γρανάζι το μεταξόνιο παραμένει σταθερό.
    Ας μείνουμε στο παρακάτω λοιπόν...

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GFawkes Προβολή μηνύματος
    Αυτα τα ολιγα απο εμενα, που δεν γνωριζω και παρα πολλα απο μοτοσυκλετες....
    Τελευταία τροποποίηση από iliasfyntanidis; 02/12/2014 στις 17:06.
    Ride till the end....isle of man style!
    William Joseph "Joey" Dunlop, OBE (February 25, 1952 - July 2, 2000)

  5. #65
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    re ιφαντιδι κουλ το θεμα του θρεντ ηταν αλλο αν μπορει το gs να γινει hp2...και παροτι ειπα οτι τα μοτερ ιενια διαφορετικα, ο //εμπειρος// ερωτησακιας ειπε πως ειναι ιδια...και παροτι δεν διαβασε καν το λινκ που εβαλα που εγραφε τι διαφορες εχει το μοτερ του 1200s-κατα συνεπεια του ηρ2, μετα μπηκατε στην κοντρα για το αν γινεται με το να πηδηκεις δοντια να γινει δουλεια...

    τελικα καταληξατε στο πρωτο μου μηνυμα εεδω μεσα στα ρυθμιζομενα γραναζια...το πως μπορεις να βελτιωσεις ενα μοτερ ειναι univerσαλ μεθοδος και ισχυει για ολους τους κινητηρες...το ερωτημα ομως δεν ηταν πως μπορεις να κανειςε να gs πιο γρηγορο αλλα αν μπορει να γινει με ενα δοντι hp2...απαντηση δοθηκε, οτιδηποτε αλλο περα απο αυτο ειναι απλα ανουσιο....

  6. #66
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της iliasfyntanidis
    Εγγραφή
    10/04/2012
    Μηνύματα
    188
    Δεν είπα ποτέ ότι το GS μπορεί
    να γίνει HP.Είπα ότι σαν μετατροπή υφίσταται και έχει γίνει.Είτε με προπορεία σε δόντι είτε με ρυθμιζόμενα.Cool είμαι.
    Ride till the end....isle of man style!
    William Joseph "Joey" Dunlop, OBE (February 25, 1952 - July 2, 2000)

  7. #67
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    το οτι εχει γινει σε αλλα μηχανακια δε λεει κατι...αυτο γινεται σε μοτερ με μεγαλο γραναζι απο το εργοστασιο....οποτε καθε δοντι αντιστοιχει σε λιγες μοιρες...τα gs για χωροταξικους λογους δεν εχουν τοσο μεγαλα γραναζια...και οσοι εχουν βαλει συνηθως λαθος τους εκκεντροφορους μετα απο δεσιμο μοτερ, το καταλαβαινουν απευθειας απο το αποτελεσμα...γι αυτο μερικοι κατασκευαστες βαζουν ρυθμιζομενα γραναζια απο το εργοστασιο, ωστε οποιος θελει να μοιραρει, να το κανει με το σωστο τροπο...απο κει και περα, και στην προκειμενη περιπτωση το gs δε γινεται Hp2, και φυσικα δεν υπαρχει περιπτωση να παρει 30 αλογα οχι με ενα δοντι εκκεντροφορο, αλλα με οτι εκκεντροφορο και να του βαλεις...

  8. #68
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από iliasfyntanidis Προβολή μηνύματος
    Δεν είπα ποτέ ότι το GS μπορεί
    να γίνει HP.Είπα ότι σαν μετατροπή υφίσταται και έχει γίνει.Είτε με προπορεία σε δόντι είτε με ρυθμιζόμενα.Cool είμαι.
    Με 187 μηνύματα και ξεψάρωσες νέος;
    Δεν θα τα πάμε καθόλου καλά ποντικαρά.

  9. #69
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της iliasfyntanidis
    Εγγραφή
    10/04/2012
    Μηνύματα
    188
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από notakos600 Προβολή μηνύματος
    Με 187 μηνύματα και ξεψάρωσες νέος;
    Δεν θα τα πάμε καθόλου καλά ποντικαρά.
    Σου αρέσουν τα όσπρια;
    Ride till the end....isle of man style!
    William Joseph "Joey" Dunlop, OBE (February 25, 1952 - July 2, 2000)

  10. #70
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από iliasfyntanidis Προβολή μηνύματος
    Σου αρέσουν τα όσπρια;
    Σου αρέσουν τα ban;

  11. #71
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της iliasfyntanidis
    Εγγραφή
    10/04/2012
    Μηνύματα
    188
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από notakos600 Προβολή μηνύματος
    Σου αρέσουν τα ban;
    Εξαρτάται ποιος το ρίχνει.Να το ρίξει κανένας σοβαρός,κάτι πάει να γίνει...
    Ride till the end....isle of man style!
    William Joseph "Joey" Dunlop, OBE (February 25, 1952 - July 2, 2000)

  12. #72
    Banned
    Εγγραφή
    06/03/2012
    Μηνύματα
    2.773
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GFawkes Προβολή μηνύματος
    Πιο μεγαλη διαφορα θα δει με μια ροικη, φιλτρο και κροσοβερ, στα μισα λεφτα.
    Επισης το BMW δουλευουν "φτωχα"...με αλλη ρυθμιση στον εγκεφαλο απο το κουτι του ρελε(pre-set) θα παρει πολυ τα πανω του.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από iliasfyntanidis Προβολή μηνύματος
    Ρε φίλε διάβασες τι έγραψα παραπάνω και τι έχει γραφτεί στην αρχή ή απλά πετάς εξυπνάδες .....''?Δεν έχω χρόνο για πέταμα.
    Ο άνθρωπος ρωτάει εάν γίνεται να αλλάξει χρονισμό.Ε,αυτό γίνεται.Στα παπάρια μου εάν όλα μέσα είναι διαφορετικά και εάν όλα έξω είναι διαφορετικά.Δεν με ενδιαφέρει το ΗP2 τι έχει μέσα.Πιάστηκες και εσύ από το HP2 επειδή αναφέρθηκε
    Ρε φίλε και ρε φίλε....
    Αυτή είναι ευγενεια….
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από iliasfyntanidis Προβολή μηνύματος
    Για τελευταία φορά θα σου γράψω 2 λόγια.Αν και αισθάνομαι σαν τον αγρότη που κυνηγά τον τυφλοπόντικα(κυριολεκτικά),βουλώνω τρύπες πετάγεσαι εσύ από αλλού για να πεις την εξυπνάδα σου.
    Χαίρομαι που έκατσες και διάβασες τα link.Αμφιβάλλω αν τα κατάλαβες αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία.
    Εσυ εισαι ο νεος προφητης…..Σωσε μας …
    Που να ξερω εγω από μοτερ….σιγα σαμπως εχω λυσει και κανενα….
    Στο τμημα Μ εισαι ή στο ΗΡ;
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από iliasfyntanidis Προβολή μηνύματος
    Θα στο πω άλλη μία φορά.Ροική 200 ευρώ συν Φ.Π.Α σε flow bench.
    Ίσον 400 αφού έχουμε 2 κεφαλές,πες χονδρικά 300 αν δεν κόψεις Φ.Π.Α. χωρίς τίποτα άλλο.
    Λύσε-δέσε δεν βάζω στην τιμή,θα τα κάνεις μόνος σου γιατί αλλάζοντας πίσω γρανάζι το μεταξόνιο παραμένει σταθερό.epic,Yea!
    Αφού γνώριζες τις τιμές για γρανάζι για τα έκκεντρα και ότι τελικά πραγματοποιείται σαν μετατροπή γιατί δεν μας τα έγραψες να μας κλεισεις τα στόματα ρε μυρωδιά..?Προφανώς γιατί δεν γνώριζες,έκατσες και διάβασες τα links που έγραψα,λες τώρα θα του την πω να'ούμ και τα σχετικά....Έβγαλες ένα σύνολο και ένιωσες ηδονή ρε παιδάκι μου....
    Εισαι τοσο σχετικος που αναφερεσαι στο εκκεντροφόρο ως «γραναζακια»…οτι άλλο να σου γραψω…χαμενο θα παει…δεν θα το καταλαβεις.
    Η πληροφορια για τα ρυθμιζομενα γραναζια εκκεντροφόρων είναι δικη σου πατεντα; Διοτι διδάσκεται στα τεχνικα λυκεια καμια 30αρια χρονια τωρα… Σπουδαιο νέο μας ειπες…
    Τελος….η μαγκια ολη ηλιασυφαντιδης είναι να ΥΠΟΛΟΓΙΣΕΙΣ ποσες μοιρες αλλαγη θελεις να κανεις ….εκει είναι η μαγκια….
    Το να μου αραδιαζεις σειρα γραναζιων αξιας 5 ευρω στην τιμη των 250, και να τα βιδωνεις επανω στο μοτερ ΕΤΟΙΜΑ για λειτουργια…δεν αποτελει γνωση της μηχανικης!!
    Ξεχασα…ειμαι μυρωδιας, επρεπε να γνωριζω τις τιμες ανταλλακτικών από όλα τα τρακτερ.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από iliasfyntanidis Προβολή μηνύματος
    Ξαναλέω ότι αυτή η μεταροπή γίνεται,όπως γίνεται και η προπορεία στην ανάφλεξη και ένα άλλα σωρό πράγματα.Απλά εσύ δεν το έχεις δει να γίνεται.
    Γενικά έχεις ένα στυλάκι πολύ ειρωνικό,όταν όμως μιλάς με mod στέκεσαι σούζα και είσαι πολύ προσεχτικός στο τι θα πεις.Σωστός στρατιώτης-ανάπαυση-προσοχή.
    Ναι γιαυτο εχω 200+ μηνυματα κομμενα και 800 βαθμους ποινης….μεσα εισαι.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από iliasfyntanidis Προβολή μηνύματος
    Εγώ αγαπητέ μυρωδιά γράφω στα forum με το ονοματεπώνυμο μου και έχω αρκετά τεχνικά άρθα,ψάξε θα βρεις.Εσύ δεν ξέρεις από που βγαίνει ο Ήλιος.
    Αρα αυτές τις αηδιες τις γραφεις και αλλου;…και σε παιρνουν στα σοβαρα;…

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από iliasfyntanidis Προβολή μηνύματος
    Επειδή έχω συναντήσει και άλλους τύπους σαν και εσένα όπου γράφεις σαβούρα θα σε κάνω ρόμπα.
    Φασόλια να φας!
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από iliasfyntanidis Προβολή μηνύματος
    Λοιπόν πάω τώρα να φτιάξω έναν φραπέ και να ξαναδιαβάσω την μυθική τεχνική ανάλυση σου,όπου λες και επιμένεις με σχεδιαγράμματα(τρομάρα σου) ότι αλλάζοντας πίσω γρανάζι το μεταξόνιο παραμένει σταθερό.
    Ας μείνουμε στο παρακάτω λοιπόν...
    Εάν καταφερεις να διαβασεις και να καταλαβεις ελληνικα να το συζητησουμε.
    Το γραναζι ΚΙΝΗΣΗΣ δεν αλλαζει το μεταξονιο, ο ρεγουλατορος στο ψαλιδι το αλλαξει….
    Αλλαξε τωρα ρε μυρωδια το γραναζι στο αξονατο, να στριβεις σαν τρενο.
    Τελος…η ερωτηση του ανθρωπου ηταν εάν γινεται να «πηδηξει» δοντι και να εχει αυξηση της ιπποδυναμης. Η σωστη απαντηση είναι ΟΧΙ.Τα υπολοιπα είναι εναλλακτικες.
    Αντε καλο καφε.

  13. #73
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.721
    Χαλαρώστε.

  14. #74
    SWOUAG κι ετς.... Το avatar του/της Dbnn
    Εγγραφή
    31/07/2013
    Μηνύματα
    1.008
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GFawkes Προβολή μηνύματος
    Αυτή είναι ευγενεια….

    Εσυ εισαι ο νεος προφητης…..Σωσε μας …
    Που να ξερω εγω από μοτερ….σιγα σαμπως εχω λυσει και κανενα….
    Στο τμημα Μ εισαι ή στο ΗΡ;

    Εισαι τοσο σχετικος που αναφερεσαι στο εκκεντροφόρο ως «γραναζακια»…οτι άλλο να σου γραψω…χαμενο θα παει…δεν θα το καταλαβεις.
    Η πληροφορια για τα ρυθμιζομενα γραναζια εκκεντροφόρων είναι δικη σου πατεντα; Διοτι διδάσκεται στα τεχνικα λυκεια καμια 30αρια χρονια τωρα… Σπουδαιο νέο μας ειπες…
    Τελος….η μαγκια ολη ηλιασυφαντιδης είναι να ΥΠΟΛΟΓΙΣΕΙΣ ποσες μοιρες αλλαγη θελεις να κανεις ….εκει είναι η μαγκια….
    Το να μου αραδιαζεις σειρα γραναζιων αξιας 5 ευρω στην τιμη των 250, και να τα βιδωνεις επανω στο μοτερ ΕΤΟΙΜΑ για λειτουργια…δεν αποτελει γνωση της μηχανικης!!
    Ξεχασα…ειμαι μυρωδιας, επρεπε να γνωριζω τις τιμες ανταλλακτικών από όλα τα τρακτερ.


    Ναι γιαυτο εχω 200+ μηνυματα κομμενα και 800 βαθμους ποινης….μεσα εισαι.

    Αρα αυτές τις αηδιες τις γραφεις και αλλου;…και σε παιρνουν στα σοβαρα;…


    Φασόλια να φας!


    Εάν καταφερεις να διαβασεις και να καταλαβεις ελληνικα να το συζητησουμε.
    Το γραναζι ΚΙΝΗΣΗΣ δεν αλλαζει το μεταξονιο, ο ρεγουλατορος στο ψαλιδι το αλλαξει….
    Αλλαξε τωρα ρε μυρωδια το γραναζι στο αξονατο, να στριβεις σαν τρενο.
    Τελος…η ερωτηση του ανθρωπου ηταν εάν γινεται να «πηδηξει» δοντι και να εχει αυξηση της ιπποδυναμης. Η σωστη απαντηση είναι ΟΧΙ.Τα υπολοιπα είναι εναλλακτικες.
    Αντε καλο καφε.
    Σορρυ ππυ επεμβαινω αλλα αλλαζοντας γραναζι κινησης σε πιο μικρο η πιο μεγαλο, δεν θα παιξεις με ρεγουλατορους για να τεντωσεις αλυσιδα; αρα αλλαζει μεταξονιο.

  15. #75
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.841
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dbnn Προβολή μηνύματος
    αρα αλλαζει μεταξονιο.
    Ο εκκεντροφόρος?

Σελίδα 5 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Αλλαγη αναρτησης σε ΧΤ 500 του '01
    από vertigo75 στο forum Yamaha XT series
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 04/05/2008, 10:10
  2. Αλλαγη τιμονιου σε Hornet
    από RαNd στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 11/04/2006, 15:56
  3. Αλλαγή ελαστικών σε cbf600s
    από startengine στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 28/12/2005, 13:32
  4. ΑΛΛΑΓΗ ΤΙΜΟΝΙΟΥ ΣΕ Tdm 900
    από georgemav στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 27/11/2005, 00:49
  5. Αλλαγη λαδιων σε Pc (piii)
    από sonic22 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 27/08/2005, 00:42

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF