Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 6 από 6

Θέμα: Ταξίδια οργανωμένα απο εταιρεία

  1. #1
    Τρικύλινδρος Διφάναρος
    Εγγραφή
    16/09/2014
    Μηνύματα
    196

    Ταξίδια οργανωμένα απο εταιρεία

    Φαντάζομαι θα γνωρίζετε οτι υπάρχουν εταιρίες που οργανωνουν ταξίδια με μηχανή στην Ευρώπη αλλα και σε όλον τον κόσμο.

    Συνήθως οι μηχανές είναι δικές τους και εσύ εμφανίζεσαι μόνο με τον εξοπλισμό σου. Το πρόγραμμα είναι οργανωμένο, τα ξενοδοχεία κλεισμένα και υπάρχουν συνοδοί που ρυθμίζουν τα πάντα.

    Εχει συμμετάσχει κανείς σε τέτοιο οργανωμένο ταξίδι για να μας πει τις εμπειρίες του; Η και γενικά, ποιά είναι η άποψή σας για αυτού του είδους τα ταξίδια;

    ΥΓ. Δεν αναφέρω ονόματα εταιρειών, μη μας πουν οτι κάνουμε και διαφήμιση...

  2. #2
    Προσωπικη γνωμη παντα....
    Ποιος ο λογος να κανεις κατι τετοιο.... Θα χασεις ολη την μαγεια της οργανωσης! Αντε οκ να το δεχτω αν καποιος δεν εχει κανει ποτε του μακρινο ταξιδι με μηχανη και εχει τις φοβιες του ως αρχαριος, αλλα απο την αλλη κανεις μας οταν βγηκε εκτος Ελλαδας δεν ειχε την εμπειρια. Εγω το πρωτο ταξιδι το εκανα μονος μου, χωρις συνεπιβατη και χωρις καποιον φιλο με αλλη μηχανη. Και οχι μονο αυτο... Το εκανα και με μηχανη που την συγκεκριμενη περιοδο ειχε προβλημα στα ηλεκτρικα της και δεν προλαβα να την φτιαξω πριν την αναχωρηση.
    Παρολα αυτα το ρισκαρα, ενοειται οτι ειχα κλεισει οδικη βοηθεια. Αν ειναι για Ευρωπη που ολα ειναι ευκολα δεν νομιζω οτι υπαρχει λογος να το κανει καποιος, απο την αλλη αν μιλαμε για ταξιδια σε αλλες χωρες εκτος Ευρωπης ισως να βοηθουσε, αλλα και παλι οπως ειπα στην αρχη, θα χασεις πολλα...γιατι θα στο σερβιρουν στο πιατο.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της 8avos
    Εγγραφή
    04/05/2012
    Μηνύματα
    143
    Πολύ καλή φάση.Δεν έχουν όλοι χρόνο να ακολουθούν και είναι κρίμα να μπορείς να πας κάπου
    αλλά να μην ξεθαρεύεις μόνος γιατί η παρέα σου έχει οικονομικά προβλήματα πχ.

  4. #4
    γαμωτ...γαμωτ.. .γαμωτ...
    Εγγραφή
    08/01/2006
    Μηνύματα
    376
    Καλή σου μέρα

    Καταρχήν συμφωνώ με τον SOTOS80 ότι η μισή και περισσότερο από τη μαγεία του ταξιδιού είναι η οργάνωση και ο σχεδιασμός που κάνεις εσύ. Σίγουρα δεν ταιριάζει σε όλους ούτε και σε εμένα η επιλογή του γραφείου. Για να είμαι όμως ειλικρινής, το έχω ψάξει και εγώ κυρίως γιατί δεν υπάρχει πλέον παρέα όχι για ταξίδι αλλά ούτε για βόλτα μέχρι την Επίδαυρο. Αυτό που έχω αποκομίσει από το ψάξιμο που έχω κάνει είναι ότι καταρχήν κοστίζει πολύ περισσότερο (και λογικό) από ότι αν πήγαινες με δική σου μηχανή. Από την άλλη βέβαια, αν έχεις την ευχέρεια, και επιπλέον δεν είσαι τύπος που θέλει να ασχοληθεί και με πολλά πολλά οργανωτικά, τότε είναι μια καλή εναλλακτική επιλογή. Εχω διαβάσει γενικά καλές κριτικές από ανθρώπους που πήγαν.
    Τωρα απλά, εναλλακτικά, υπάρχει και κάποιο γραφείο στη Θεσσαλονίκη που οργανώνει ταξίδια αλλά πας με τη μηχανη σου. Αυτοί φροντίζουν για διαδρομές, αξιοθεατα, διαμονη. Νομίζω είναι μια ενδιάμεση λύση και οικονομικότερη.
    I search, therefore I travel...

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    15/05/2011
    Μηνύματα
    4.854
    Οταν και αν φτασω πανω απο 70 χρονων και δεν θα μπορω να τρεχω να ψαχτω να οργανωσω κτλ,μονο τοτε ισως...
    Αν και παλι θα επαιρνα ενα τροχοσπιτο και οπου γης..

  6. #6
    Banned
    Εγγραφή
    06/03/2012
    Μηνύματα
    2.773
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από taisteal Προβολή μηνύματος
    Οταν και αν φτασω πανω απο 70 χρονων και δεν θα μπορω να τρεχω να ψαχτω να οργανωσω κτλ,μονο τοτε ισως...
    Αν και παλι θα επαιρνα ενα τροχοσπιτο και οπου γης..
    Δεν θα το εκανα ποτε....

    για τους ιδιους λογους που δεν το κανω και σε ταξιδια διχως μηχανη....

    Διοτι θελω να κανω ...το δικο μου, οχι να παω στην ταβερνα, μπαρ, ξενοδοχειο που δινει την μεγαλυτερη μιζα στον οργανωτη αλλα οχι την καλυτερη εμπειρια σε μενα...

    Και εχω γυρισει και το κοσμο ολο πλην Κινας....

    Μακρυα και αλαργα που λεν και στου χουριομ'
    τα επιπλεον χρηματα τα τρωω σουβλακια με τους φιλους μου

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 03/04/2012, 14:05
  2. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 29/07/2011, 16:50
  3. Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 30/06/2010, 13:28
  4. ταξιδια μετα μουσικης απο τον raveler1
    από traveler1 στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 29/04/2009, 10:27
  5. Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 05/02/2008, 16:18

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF