Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 20

Θέμα: Πρόβλημα με συνεννόηση για σέρβις

  1. #1
    Δυο ρόδες έχει η ζωή Το avatar του/της Sakisa34
    Εγγραφή
    19/11/2014
    Μηνύματα
    3

    Πρόβλημα με συνεννόηση για σέρβις

    Έχω ένα θέμα με το μηχανικό μου.

    Πήγα τη μηχανή μου (Yamaha YBR250) για σέρβις και συζητώντας μιλήσαμε για αλλαγή λαδιών, φίλτρου λαδιού, φίλτρου αέρα, μπουζί καθώς και έλεγχο της αλυσίδας για λίπανση και των ντιζών για τον ίδιο λόγο. Ακόμη του επεσήμανα να τσεκάρει το πίσω ταμπούρο, αν θέλει μάζεμα (ή αλλαγή θερμουίτ).
    Αφού τα είδε όλα μου είπε πως θα γίνουν όσα είπαμε, ενώ για το φίλτρο αέρα θα έλεγχε, αν θέλει φύσημα μόνο, γιατί είχα λίγα χιλιόμετρα. Επίσης είπε πως το ταμπούρο έχει περιθώρια για ένα μάζεμα ακόμη.
    Στην ερώτηση για το κόστος απάντησε 45 ευρώ.
    Ακόμη συμφωνήσαμε, αν βρει τα λάστιχα σε Michelin γύρω στα 150 ευρώ να κάνει και αυτή την αλλαγή.
    Όλα πήγαιναν καλά μέχρι τη στιγμή που, όταν ετοιμάστηκε η μηχανή, μου ανακοίνωσε πως το κόστος ανέρχεται στα 235 ευρώ.
    Σε ερώτησή μου γιατί ανέβηκε τόσο το κόστος, μου ανέφερε πως εννοούσε ότι 45 ευρώ είναι το σέρβις και τα υλικά υπολογίζονται χωριστά.
    Εγώ παραξενεύτηκα για το τι εννοούσε και εξήγησε πως λέγοντας τη λέξη σέρβις εννοούμε και ρύθμιση βαλβίδων, κάτι που εγώ δεν το είχα υπόψη μου και που εκείνος δεν το διευκρίνισε πριν προχωρήσει στις εργασίες.
    Έτσι λοιπόν επειδή έμεινε η εκκρεμότητα ρωτώ να μου πει κάποιος αν φταίω μόνο εγώ και αν ισχύει κάτι τέτοιο.
    Διευκρινίζω πως δεν μίλησα για γενικό σέρβις, γιατί με κατηγόρησε ότι δεν γνωρίζω τη σημασία της λέξης σέρβις.
    Τι ισχύει λοιπόν μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει;
    Αν θέλετε, μπορώ να ανακοινώσω και το όνομα του συνεργείου.

  2. #2
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    Συνεννόηση μπουζούκι φίλε μου. Ακόμα και ο μηχανικός να είναι ο πονηρός φταίς γιατί δεν ξεκαθάρισες εξαρχής τι θα γίνει και πόσο θα κοστίσει αναλυτικά.
    τόσο ανταλλακτικά
    τόσο εργασία
    τόσο το τελικό.
    Πόσα χιλιόμετρα έχει το YBR και πόσες φορές το έχεις πάει σε αυτό το συνεργείο για σερβις ή άλλες δουλειές; Έχεις δηλαδή καλή σχέση ή είναι απλά κάποιος που σου σύστησαν και είχες πάει ξανά 1 φορά παλιότερα;

  3. #3
    Το μπαμπούρι Το avatar του/της Bradipous
    Εγγραφή
    25/08/2012
    Μηνύματα
    1.171
    Τωρα αν πω τπτ για τα μαστορια θα με πουν και γραφικο.


    Τα +85 ευρω ομως δεν καταλαβα πως προεκυψαν;
    Τα 150 ήταν χωρις υλικα ή χωρις εργατικα, κατι τετοιο;
    TO AVOID HELL-MET ALWAYS WEAR HELMET
    GO AT LEAST ONCE A YEAR TO A PLACE YOU HAVE NEVER BEEN BEFORE!

  4. #4
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    Αν κατάλαβα καλά πλήρωσες 235 για λαστιχα μπρος πίσω (που κανουν 150) και τοποθέτηση τους, για σερβις μαζί με ρυθμιση βαλβίδων και λαδια, φίλτρο λαδιού και μπουζί. Ισως και φίλτρο αέρα, δεν καταλαβα.
    Αν είναι έτσι μια χαρά λογικό είναι το κόστος.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  5. #5
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    εγώ κατάλαβα 150 τα λάστιχα, 45 η πρώτη συνεννόηση (εργατικά) και το τελικό (150+45+40) 235

    +40ευρώ δηλαδή για ανταλλακτικά φίλτρα λάδια μπουζί δεν είναι άσχημα.

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.841
    235 με λάστιχα?

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.523
    δεν ξερω τι συνεννοηση εγινε αλλα στην αρχη λεει οτι το φιλτρο αερα μπορει να θελει μονο φυσημα γιατι τα χλμ ειναι λιγα και μετα ρυθμιζονται βαλβιδες απο το πουθενα

  8. #8
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    τα χιλιόμετρα μπορεί να ήταν λίγα από την προηγούμενη αλλαγή φίλτρου αέρα και άρα με φύσημα να ήταν εντάξει, άρα άσχετο αν σε αυτό το σερβις ήθελε και ρύθμιση βαλβίδων. :P

    αν δε μας πει πάντως το παλικάρι χιλιόμετρα και πόσα σέρβις έχει κάνει εκεί και αν η τιμή είναι με λάστιχα δε βγαίνει άκρη και γράφουμε για να περνά η ώρα

  9. #9
    Το μπαμπούρι Το avatar του/της Bradipous
    Εγγραφή
    25/08/2012
    Μηνύματα
    1.171
    Εγω γιατι καταλαβα οτι η αρχικη συμφωνια ηταν 45 και μαζι με λαστιχα θα πηγαινε 150;

    5 ατομα καταλαβαμε 5 διαφορετικα πραγματα.
    Ετσι εξηγειται η παρεξηγησις με το μαστορι.
    TO AVOID HELL-MET ALWAYS WEAR HELMET
    GO AT LEAST ONCE A YEAR TO A PLACE YOU HAVE NEVER BEEN BEFORE!

  10. #10
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bradipous Προβολή μηνύματος
    5 ατομα καταλαβαμε 5 διαφορετικα πραγματα.
    Ετσι εξηγειται η παρεξηγησις με το μαστορι.
    You have a point!
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  11. #11
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sakisa34 Προβολή μηνύματος
    Έχω ένα θέμα με το μηχανικό μου.

    Πήγα τη μηχανή μου (Yamaha YBR250) για σέρβις και συζητώντας μιλήσαμε για αλλαγή λαδιών, φίλτρου λαδιού, φίλτρου αέρα, μπουζί καθώς και έλεγχο της αλυσίδας για λίπανση και των ντιζών για τον ίδιο λόγο. Ακόμη του επεσήμανα να τσεκάρει το πίσω ταμπούρο, αν θέλει μάζεμα (ή αλλαγή θερμουίτ).
    Αφού τα είδε όλα μου είπε πως θα γίνουν όσα είπαμε, ενώ για το φίλτρο αέρα θα έλεγχε, αν θέλει φύσημα μόνο, γιατί είχα λίγα χιλιόμετρα. Επίσης είπε πως το ταμπούρο έχει περιθώρια για ένα μάζεμα ακόμη.
    Στην ερώτηση για το κόστος απάντησε 45 ευρώ.
    Ακόμη συμφωνήσαμε, αν βρει τα λάστιχα σε Michelin γύρω στα 150 ευρώ να κάνει και αυτή την αλλαγή.
    Όλα πήγαιναν καλά μέχρι τη στιγμή που, όταν ετοιμάστηκε η μηχανή, μου ανακοίνωσε πως το κόστος ανέρχεται στα 235 ευρώ.
    Σε ερώτησή μου γιατί ανέβηκε τόσο το κόστος, μου ανέφερε πως εννοούσε ότι 45 ευρώ είναι το σέρβις και τα υλικά υπολογίζονται χωριστά.
    Εγώ παραξενεύτηκα για το τι εννοούσε και εξήγησε πως λέγοντας τη λέξη σέρβις εννοούμε και ρύθμιση βαλβίδων, κάτι που εγώ δεν το είχα υπόψη μου και που εκείνος δεν το διευκρίνισε πριν προχωρήσει στις εργασίες.
    Έτσι λοιπόν επειδή έμεινε η εκκρεμότητα ρωτώ να μου πει κάποιος αν φταίω μόνο εγώ και αν ισχύει κάτι τέτοιο.
    Διευκρινίζω πως δεν μίλησα για γενικό σέρβις, γιατί με κατηγόρησε ότι δεν γνωρίζω τη σημασία της λέξης σέρβις.
    Τι ισχύει λοιπόν μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει;
    Αν θέλετε, μπορώ να ανακοινώσω και το όνομα του συνεργείου.
    Κάτσε να σκεφτούμε:
    235 μείον 45 εργατικά μείον 150 λάστιχα ίσον 40 ευρώ. Για αναλώσιμα: λάδια/μπουζί/φίλτρο λαδιού δεν είναι τραγικό το ποσόν.
    Αν όντως κοίταξε και βαλβίδες με 45 ευρώ εργατικά πάντως, κακώς παραπονιέσαι. Λέω αν γιατί πολλοί λένε ότι κοίταξαν, λίγοι το κάνουν.

    Και όταν λέμε σέρβις ΔΕΝ εννούμε και ρύθμιση βαλβίδων γιατί δεν είναι απαραίτηση σε κάθε σέρβις.

  12. #12
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.678
    Εγώ πάντως όπως το διάβασα δε κατάλαβα κάτι για λάστιχα...

  13. #13
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AristidisZ Προβολή μηνύματος
    Εγώ πάντως όπως το διάβασα δε κατάλαβα κάτι για λάστιχα...
    235 χωρίς τα λάστιχα είναι τρελό νουμεράκι...

  14. #14
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.333
    δλδ εσυ τωρα περιμενες να: (τιμες ενδεικτικες κατα προσεγγιση)
    βαλει λαδια (25 ευρω το διλιτρο)
    φιλτρο λαδιου (8 ευρω)
    φιλτρο αερα (αγνωστο ποσο, εγω βαζω χυμα του εμποριου αλλα του πουστη, δε θα εχει κανα 10ρικο το μαμα?)
    μπουζι (6 ευρω)
    και να σου κανει και ολες τις αλλες εργασιες ΜΟΝΟ με 45 ευρω? μαλλον εσυ δεν καταλαβες καλα!
    προσθεσε λιγο τις τιμες των ανταλλακτικων.. 39 ευρω χωρις φιλτρο αερα και 49 με φιλτρο! εργασια δεν θα παρει ο ανθρωπος?
    επισης αν τα λαστιχα της μισελεν (πιστευω μιλαμε για το pilot street) τα εβαλες με 150-160 ευρω η τιμη ειναι εξαιρετικη γιατι συνηθως ξεπερναν τα 180..
    και στο λεω για να το εχεις στο νου σου οταν ξαναβαλεις λαστιχα.. εγω στο δικο μου (το ιδιο εχουμε) φοραω dunlop arrowmax streetsmart και ειναι οτι καλυτερο του εχω φορεσει μεχρι στιγμης!

  15. #15
    Το θέμα είναι πως για να πάρεις πίσω το μηχανάκι πρέπει να πληρώσεις 235 ευρώ, ότι κι αν λέμε εμείς εδώ.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 16/02/2012, 07:36
  2. Bοήθεια πρόβλημα με xt.
    από COSMIC στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 17/06/2004, 10:27
  3. Προβλημα με ΧΤ
    από nikos283 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 03/05/2004, 15:35
  4. Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 21/11/2003, 22:05

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF