Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 17

Θέμα: multistrada 620

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    18/11/2014
    Μηνύματα
    6

    multistrada 620

    γεια χαρα για αρχή.

    ψάχνω μεταχειρισμένο μηχανάκι εδώ και καιρό και κατεληξα για το multi to 620. βρήκα μερικά 35.000-40.000κμ 2006 ή 2007, γυρω στα 3000-3500 γιουρα.
    στα ducati είμαι rookie, οπότε ερωτήσεις:

    1) τιμές για τα επερχόμενα σέρβις μικρα-μεγάλα ,το κιτ με εξατμιση-φιλτρο κλπ και αν αξίζει.
    2) οδική συμπεριφορά και άνεση για ταξίδι 400κμ+ δικαβαλο και μη
    3)για καθημερινή χρήση εντός αθηνών θα φάει ταλαιπώρια?
    4)η απουσία abs σε βρεγμένο ή σε κανα απότομο φρενάρισμα θα με δυσκολέψει?

    εχω καταλήξει στο μουλτι αλλά αν κάποιος έχει να προτείνει άλλο μηχανάκι (max 4000-4500 $) ευχαρίστως τον ακούω.

    αυτά πάνω-κάτω, αν θυμηθώ κατι άλλο θα ενοχλήσω ξανά.

    ευχαριστώ!

  2. #2
    Left peg scraping. Το avatar του/της zannisvel
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    2.041
    Πρωην κατοχος Ducati multistrada 620 dark. Ηταν η πρωτη μου μηχανη και την ειχα παρει καινουρια. Το μονο προβλημα που ειχα ηταν με τα ηλεκτρικα της και με τη φορτιση της μπαταριας πιο συγκεκριμενα, αλλα ειχε καλυφθει απο την εγγυηση. Τη κρατησα λιγο περισσοτερο απο ενα χρονο γιατι ηταν ασυμφορη στα service της, και ηταν το μηχανακι που με εκανε να ασχοληθω με κατσαβιδια... Θελει ρυθμιση βαλβιδων καθε 10Κ χλμ και δεν ειναι ευκολη δουλεια σαν στο ΧΤ600 π.χ.
    Για καθημερινη χρηση ειναι πολυ καλο και δεν θα ελεγα οτι θα ταλαπωρειται μεσα στη πολη περισσοτερο απο ολα τα αλλα. και τα φρενα του καταπληκτικα σε σχεση με τον ανταγωνισμο.
    Πολυ ανετο μηχανακι γενικα και το μονο που πραγματικα με ειχε ενοχλησει ηταν οι κραδασμοι στο τιμονι που μου μουδιαζε τα χερια, αλλαξα grips και φορουσα γαντια με gel και παλι οι δονησεις μου μουδιαζανε τα δαχτυλα.

  3. #3
    ΛΕΩΝΙΔΙΟ ΤΣΑΚΩΝΙΑΣ ΛΕΜΕ Το avatar του/της πυξιδας990
    Εγγραφή
    22/05/2011
    Μηνύματα
    2.657
    εχω το 1000.
    το 620 καταρχην φοραει ενα απο τα πλεον αξιοπιστα μοτερ της ducati.
    το κιτ δυναμωνει χαμηλα αρκετα.
    η οδικη συμεριφορα ειναι πολυ καλη.εχω ταξιδεψει παρεα του ταξιδι των 400χλμ+ και το μηχανακι δεν μασησε.
    ημαντες καθε δυο χρονια,η καθε 20000χλμ
    οι βαλβιδες θελουν ελεγχο καθε 10000χλμ,αλλα το ποιο πιθανο ειναι να μην θελουν ρυθμισμα.
    κατα τα αλλα οπως σου εστειλα
    37.12.07n
    22.47.01.e
    τα on-of φορανε ακτινες,τα αλλα ειναι μπασταρδα
    το χειμερινο μπανιο αναζοωγονει μυαλο και σωμα,το καλοκαιρινο τα καιει

  4. #4
    Left peg scraping. Το avatar του/της zannisvel
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    2.041
    Οταν ειπα οτι με εκανε να ασχοληθω με τα κατσαβιδια δεν εννοουσα οτι εβγαζε ζημιες, αλλα τα service της ηταν πολυ ακριβα και με αναγκασε να ασχοληθω εγω με τη συντηρηση της.
    Επισης να διευκρινησω οτι ημουν Αμερικη οταν την πηρα, ημουν ασχετος μηχανικα και μοτοσυκλετιστικα, και την πηρα καθαρα και μονο γιατι την ειχα ερωτευτει.
    Ακομα κρυβω αισθηματα για τη συγκεκριμενη μοτο.

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tycho Moon
    Εγγραφή
    13/11/2014
    Μηνύματα
    398
    Αν δεν έχεις μπει, τσέκαρε και στο ducatisti.gr

    Έχει πολλές πληροφορίες.

  6. #6
    ΛΕΩΝΙΔΙΟ ΤΣΑΚΩΝΙΑΣ ΛΕΜΕ Το avatar του/της πυξιδας990
    Εγγραφή
    22/05/2011
    Μηνύματα
    2.657
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tycho Moon Προβολή μηνύματος
    Αν δεν έχεις μπει, τσέκαρε και στο ducatisti.gr

    Έχει πολλές πληροφορίες.

    και κατι για τους υμαντες<και εγω δεν ηξερα>.
    δεν ειναι πυρινικη φυσικη,ειδικα στα διβαλβιδα που φοραει και το συγκεκριμενο μουλτι,ειναι πανευκολος ο τροπος τσεκαρισματος.

    σαφεστατα δεν ειναι XTX,και γιατι να ειναι.η συντηρηση δεν μπορεις να την πεις πανακριβη.λογω χαρη οι υμαντες κανουν καμια 80αρια ευρα.
    37.12.07n
    22.47.01.e
    τα on-of φορανε ακτινες,τα αλλα ειναι μπασταρδα
    το χειμερινο μπανιο αναζοωγονει μυαλο και σωμα,το καλοκαιρινο τα καιει

  7. #7
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από πυξιδας990 Προβολή μηνύματος

    και κατι για τους υμαντες<και εγω δεν ηξερα>.
    δεν ειναι πυρινικη φυσικη,ειδικα στα διβαλβιδα που φοραει και το συγκεκριμενο μουλτι,ειναι πανευκολος ο τροπος τσεκαρισματος.

    σαφεστατα δεν ειναι XTX,και γιατι να ειναι.η συντηρηση δεν μπορεις να την πεις πανακριβη.λογω χαρη οι υμαντες κανουν καμια 80αρια ευρα.
    Όλα γίνονται αλλά αν δεν το χαλάσεις πως θα μάθεις (όταν πατήσεις τη μίζα λέω μετά την επέμβαση).
    Καραδοκούν και τα εγκεφαλικά...

  8. #8
    αράζω άρα ζω Το avatar του/της LOUKILOUK
    Εγγραφή
    10/01/2009
    Μηνύματα
    1.690
    Συχνό πρόβλημα εμφανίζετε με το κοντέρ που βάζει νερό (το άλλαζε στην εγγύηση η ντουκάτι),γενικά μάλλον τα ηλεκτικά θέλουν προσοχή ειδικά σε βροχές και πλυσίματα... επίσης σπάνε οι καθρέφτες, τα μεταλλικά σώματα όχι τα κρύσταλλα, πιθανότατα λόγο κραδασμών... Το πρόβλημα είναι ότι έχουν και τα φλας ενσωματωμένα...
    Απαιτητική συντήρηση και μάλλον ακριβή. Ακριβά τα αξεσουάρ της ντουκάτι, φυσικά υπάρχουν άφτερ μάρκετ αλλά πχ πλαινές βαλίτσες ή σαμάρια ας πούμε αν βάλεις αφτερ χαλάει η εμφάνιση δραματικά...Πας για μεταχείρο και είσαι οκ.
    Ωραίο μοτέρ με αρκετή δύναμη χαμηλά κρεμάει σχετικά γρήγορα και δεν είναι για τελικές λόγω κραδασμών. Στήσιμο πλαίσιο, αναρτήσεις, φρένα, ποιοτικό και καλό στην οδήγηση...αν έχεις "χέρια" στα "κλειστά" ορεινά μπορεί να γίνει "φονέας γιγάντων"...Χαμηλό και άνετο για τον οδηγό αλλά ο συνεπιβάτης ίσως ταλαιπωρήσει/θει εξαιτίας της σέλας που είναι σε ψηλότερο επίπεδο από αυτή του οδηγού. Είναι μηχανή δρόμου με ψηλό τιμόνι...
    Τα "νταρκ" έχουν μονό δισκόφρενο ενω τα κόκκινα διπλό αν δεν κάνω λάθος αυτή είναι και η μόνη διαφορά χωρίς να γνωρίζω τον λόγο ύπαρξης της.
    Το μηχανάκι το έχει ο κουμπάρος μου τουλάχιστον 6 χρόνια...οπότε κάτι σκαμπάζω...
    όμορφο και ιδιαίτερο...
    μη ζητας μονο χρονια απο τη ζωη,δωσε ζωη στα χρονια

  9. #9
    ΛΕΩΝΙΔΙΟ ΤΣΑΚΩΝΙΑΣ ΛΕΜΕ Το avatar του/της πυξιδας990
    Εγγραφή
    22/05/2011
    Μηνύματα
    2.657
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από LOUKILOUK Προβολή μηνύματος
    Συχνό πρόβλημα εμφανίζετε με το κοντέρ που βάζει νερό (το άλλαζε στην εγγύηση η ντουκάτι),γενικά μάλλον τα ηλεκτικά θέλουν προσοχή ειδικά σε βροχές και πλυσίματα... επίσης σπάνε οι καθρέφτες, τα μεταλλικά σώματα όχι τα κρύσταλλα, πιθανότατα λόγο κραδασμών... Το πρόβλημα είναι ότι έχουν και τα φλας ενσωματωμένα...
    Απαιτητική συντήρηση και μάλλον ακριβή. Ακριβά τα αξεσουάρ της ντουκάτι, φυσικά υπάρχουν άφτερ μάρκετ αλλά πχ πλαινές βαλίτσες ή σαμάρια ας πούμε αν βάλεις αφτερ χαλάει η εμφάνιση δραματικά...Πας για μεταχείρο και είσαι οκ.
    Ωραίο μοτέρ με αρκετή δύναμη χαμηλά κρεμάει σχετικά γρήγορα και δεν είναι για τελικές λόγω κραδασμών. Στήσιμο πλαίσιο, αναρτήσεις, φρένα, ποιοτικό και καλό στην οδήγηση...αν έχεις "χέρια" στα "κλειστά" ορεινά μπορεί να γίνει "φονέας γιγάντων"...Χαμηλό και άνετο για τον οδηγό αλλά ο συνεπιβάτης ίσως ταλαιπωρήσει/θει εξαιτίας της σέλας που είναι σε ψηλότερο επίπεδο από αυτή του οδηγού. Είναι μηχανή δρόμου με ψηλό τιμόνι...
    Τα "νταρκ" έχουν μονό δισκόφρενο ενω τα κόκκινα διπλό αν δεν κάνω λάθος αυτή είναι και η μόνη διαφορά χωρίς να γνωρίζω τον λόγο ύπαρξης της.
    Το μηχανάκι το έχει ο κουμπάρος μου τουλάχιστον 6 χρόνια...οπότε κάτι σκαμπάζω...
    όμορφο και ιδιαίτερο...
    το θεμα κοντερ ταλαιπωρουσε τα 1000αρια.στα 620 βελτιωθηκε το θεμα.απλως δεν θελουν πιεση με νερο.
    οντως οι καθρεπτες ειναι για πεταμα.υπαρχουν αφτερ μαρκετ στο εμποριο με ενσωματωμενα φλας με χαμηλη τιμη.
    για το θεμα σελας πισω,οι αποψεις διιστανται,τα ποδια και γενικως καθεσαι πολυ καλα,απλως υπαρχει υψομετρικη διαφορα.με μια ζελατινα zero gravity tourer το θεμα λυνεται.
    η εκδοση dark εχει μονο δισκοφρενο με τετραπιστονη δαγκανα και μαυρο ματ χρωματισμο.ειναι η φθηνη εκδοση.
    οι αλλες εχουν μεταλικο χρωμα και διπλ δισκοφρενα αλλα διπιστονες δαγκανες.
    θελει οποσδηποτε πισω μια βαση βαλιτσας(βγαζει givi/kappa)για να δενεται τιποτα πισω και ενιοτε να μπαινει βαλιτσα.στις πλαινες υπαρχει λυση αφτερ.
    37.12.07n
    22.47.01.e
    τα on-of φορανε ακτινες,τα αλλα ειναι μπασταρδα
    το χειμερινο μπανιο αναζοωγονει μυαλο και σωμα,το καλοκαιρινο τα καιει

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της akispoulis
    Εγγραφή
    04/12/2002
    Μηνύματα
    211
    Πολυ καλο μιχανακι . παρτο.! εγω το ειχα αγορασει -ριμαδι-...... το ψιλομαζεψα και εκανα δουλεια! εμεινα πολυ ευχαρηστημενος , και ας ειχε 85000 χλμ στο κοντερ!ΑΛΛΑ ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΟ ΣΤΑΝ......!

  11. #11
    ΛΕΩΝΙΔΙΟ ΤΣΑΚΩΝΙΑΣ ΛΕΜΕ Το avatar του/της πυξιδας990
    Εγγραφή
    22/05/2011
    Μηνύματα
    2.657
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από notakos600 Προβολή μηνύματος
    Όλα γίνονται αλλά αν δεν το χαλάσεις πως θα μάθεις (όταν πατήσεις τη μίζα λέω μετά την επέμβαση).
    Καραδοκούν και τα εγκεφαλικά...
    γι αυτο το μοτερ υπαρχει αρκετο know how,ενα 5αρι και ενα 6αρι αλλεν χρειαζεται για τσεκαρισμα υμαντων.και εγω δεν ηξερα,αλλα ειδα οτι ειναι ευκολο.


    υ.γ.η καλαματα εχει δικιο για το σταντ,
    οπως σε ολα τα ducati,δεν θελει να το σηκωνεις στο μονο και να λαδωνεις αλυσιδα π.χ.
    ειναι βιδωμενα στα καρτερ.
    37.12.07n
    22.47.01.e
    τα on-of φορανε ακτινες,τα αλλα ειναι μπασταρδα
    το χειμερινο μπανιο αναζοωγονει μυαλο και σωμα,το καλοκαιρινο τα καιει

  12. #12
    Left peg scraping. Το avatar του/της zannisvel
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    2.041
    Υπαρχουν πολλες πληροφοριες για τους ιμαντες και οντως δεν ειναι δυσκολο να τους αλλαξεις. Αλλα οι βαλβιδες ειναι ζορι. Τη πρωτη φορα πληρωσα, τη δευτερη το εκανα μονος μου και ειχα απογοητευτει. Τα χιλιομετρα ερχονται γρηγορα και δεν υπαρχει παντα χρονος για τετοια δουλεια.

  13. #13
    αράζω άρα ζω Το avatar του/της LOUKILOUK
    Εγγραφή
    10/01/2009
    Μηνύματα
    1.690
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από πυξιδας990 Προβολή μηνύματος
    το θεμα κοντερ ταλαιπωρουσε τα 1000αρια.στα 620 βελτιωθηκε το θεμα.απλως δεν θελουν πιεση με νερο.
    οντως οι καθρεπτες ειναι για πεταμα.υπαρχουν αφτερ μαρκετ στο εμποριο με ενσωματωμενα φλας με χαμηλη τιμη.
    για το θεμα σελας πισω,οι αποψεις διιστανται,τα ποδια και γενικως καθεσαι πολυ καλα,απλως υπαρχει υψομετρικη διαφορα.με μια ζελατινα zero gravity tourer το θεμα λυνεται.
    η εκδοση dark εχει μονο δισκοφρενο με τετραπιστονη δαγκανα και μαυρο ματ χρωματισμο.ειναι η φθηνη εκδοση.
    οι αλλες εχουν μεταλικο χρωμα και διπλ δισκοφρενα αλλα διπιστονες δαγκανες.
    θελει οποσδηποτε πισω μια βαση βαλιτσας(βγαζει givi/kappa)για να δενεται τιποτα πισω και ενιοτε να μπαινει βαλιτσα.στις πλαινες υπαρχει λυση αφτερ.
    Νομίζω συμφωνούμε...σε όλα, με λίγον διαφορετικά λόγια ίσως
    τα κοντέρ θέλουν προσοχή και στην πολύ βροχή και το χιόνι...τσεκαρισμένο...
    Για πλαινές νομίζω αισθητικά μόνο οι μαμά ταιριάζουν...αλλά περί ορέξεος κολοκυθό...
    μη ζητας μονο χρονια απο τη ζωη,δωσε ζωη στα χρονια

  14. #14
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    18/11/2014
    Μηνύματα
    6
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
    αύριο θα πάω να τσεκάρω ένα και να το πάω μηχανικό για τα υπόλοιπα.

    Καλή συνέχεια και όρθιοι πάντα!

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.963
    Τη εφκή μου να χεις...

    ανανήψαντας

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Info on Multistrada 620
    από Yianniss στο forum Ducati
    Απαντήσεις: 61
    Τελευταίο μήνυμα: 19/01/2007, 06:49
  2. Πωλείται multistrada 620
    από nikonian στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 30/08/2005, 16:53
  3. Multistrada 620
    από ruyjin στο forum Ducati
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 15/09/2004, 16:43

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF