Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 40

Θέμα: Κράνος HJC RPHA10 PLUS

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/04/2006
    Μηνύματα
    480

    Κράνος HJC RPHA10 PLUS

    Επειδή το Uvex Onyc Carbon, αν και μόλις 3ετίας, έχει ήδη αρκετή φθορά, ειδικά σε μαξιλαράκια και ζελατίνα, έχω αρχίσει να το ψάχνω για καινούριο. Δοκίμασα σήμερα το παρακάνω σε κατάστημα της Colori
    http://www.coloriposto.gr/web/?Produ...73&id=9&sub=26
    σε τιμή 319 ευρώ. 349 ή 359 με γραφικά, ενώ κυκλοφορεί και παρόμοιο μοντέλο με ενσωματωμένη δεύτερη φιμέ ζελατίνα.

    Γενικά μου άφησε πολύ καλή εντύπωση, σαν ποιότητα και βάρος (~1200γρ). Μόνο πρόβλημα ότι με δυσκολία μπαίνουν γυαλιά, αν και έχει "αυλάκι". Ο πωλητής με διαβεβαίωσε ότι σε αυτή την τιμή δεν πρόκειται να βρω καλύτερο κράνος, και ότι ουσιαστικά είναι το ίδιο με το -ακριβότερο κατά 100-150 ευρώ- μοντέλο του Λορένθο. Προφανώς θα δω και άλλα, αλλά μου έκανε γενικά καλή εντύπωση.


    ΥΓ: Αν τελικά αποφασίσω να το αγοράσω, κατά τη γνώμη σας να προτιμήσω την παραλλαγή με τη δευτέρη ζελατίνα; Βολεύει μεν, αλλά είναι και 200γρ πιο βαρύ, αν και στο κεφάλι δεν είναι αισθητό. Η μικρή διαφορά στην τιμή δεν είναι πρόβλημα.

  2. #2
    Έτσι τα φτιάχνουν τώρα Το avatar του/της 7Tolis
    Εγγραφή
    26/06/2014
    Μηνύματα
    3.863
    τα συν 200 γραμμάρια σε λίγο καιρό δεν θα τα αισθάνεσαι καν.Ετσι και αλλιώς τα περισσότερα κράνη σε αυτο το βάρος παίζουν. 1450 +-50 gr
    Φίου φίου φι φι φίου

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nickald
    Εγγραφή
    22/04/2005
    Μηνύματα
    992
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από anf125 Προβολή μηνύματος
    Επειδή το Uvex Onyc Carbon, αν και μόλις 3ετίας, έχει ήδη αρκετή φθορά, ειδικά σε μαξιλαράκια και ζελατίνα, έχω αρχίσει να το ψάχνω για καινούριο. Δοκίμασα σήμερα το παρακάνω σε κατάστημα της Colori
    http://www.coloriposto.gr/web/?Produ...73&id=9&sub=26
    σε τιμή 319 ευρώ. 349 ή 359 με γραφικά, ενώ κυκλοφορεί και παρόμοιο μοντέλο με ενσωματωμένη δεύτερη φιμέ ζελατίνα.

    Γενικά μου άφησε πολύ καλή εντύπωση, σαν ποιότητα και βάρος (~1200γρ). Μόνο πρόβλημα ότι με δυσκολία μπαίνουν γυαλιά, αν και έχει "αυλάκι". Ο πωλητής με διαβεβαίωσε ότι σε αυτή την τιμή δεν πρόκειται να βρω καλύτερο κράνος, και ότι ουσιαστικά είναι το ίδιο με το -ακριβότερο κατά 100-150 ευρώ- μοντέλο του Λορένθο. Προφανώς θα δω και άλλα, αλλά μου έκανε γενικά καλή εντύπωση.


    ΥΓ: Αν τελικά αποφασίσω να το αγοράσω, κατά τη γνώμη σας να προτιμήσω την παραλλαγή με τη δευτέρη ζελατίνα; Βολεύει μεν, αλλά είναι και 200γρ πιο βαρύ, αν και στο κεφάλι δεν είναι αισθητό. Η μικρή διαφορά στην τιμή δεν είναι πρόβλημα.
    Αν σε ενοχλει με τα γυαλια μη το παρεις....

    Αν μιλας για γυαλια μυωπιας που σημαινει οτι τα φορας καθε μερα οσο φορας το κρανος, μπορει να γίνει ανυποφορο....

  4. #4
    Ελ προφεσόρ Το avatar του/της Nik0s_Dk
    Εγγραφή
    12/11/2014
    Μηνύματα
    678
    Επειδή είμαι και γω σε φάση αναζήτησης και είχα στο μυαλό μου το R-PHA ST στο κατάστημα που πήγα μου πρότειναν το HJC IS-17. Μου φάνηκε πολύ καλό και από αίσθηση πάνω στο κεφάλι και έχει και την εσωτερική φιμέ και είναι σε αρκετά καλύτερη τιμή και έχει και 5 αστέρια sharp! Αφού πας προς την HJC δοκίμασε το δεν χανεις κάτι. Εγώ μάλλον σε αυτό κατέληξα..

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/04/2006
    Μηνύματα
    480
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nik0s_Dk Προβολή μηνύματος
    Επειδή είμαι και γω σε φάση αναζήτησης και είχα στο μυαλό μου το R-PHA ST στο κατάστημα που πήγα μου πρότειναν το HJC IS-17. Μου φάνηκε πολύ καλό και από αίσθηση πάνω στο κεφάλι και έχει και την εσωτερική φιμέ και είναι σε αρκετά καλύτερη τιμή και έχει και 5 αστέρια sharp! Αφού πας προς την HJC δοκίμασε το δεν χανεις κάτι. Εγώ μάλλον σε αυτό κατέληξα..
    Αν εννοείς αυτό δεν το δοκίμασα μεν αλλά φαίνεται πολύ κατώτερο σε προδιαγραφές. Polycarbonate και χωρίς d-ring.

  6. #6
    .................... Το avatar του/της LogOutGoRide
    Εγγραφή
    02/01/2008
    Μηνύματα
    1.579
    Το επόμενο μου κράνος είναι το rpha10 plus furia. Εντός των επόμενων ημερών ελπίζω από colori.

  7. #7
    Μέλος
    Εγγραφή
    17/03/2014
    Μηνύματα
    78
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από LogOutGoRide Προβολή μηνύματος
    Το επόμενο μου κράνος είναι το rpha10 plus furia. Εντός των επόμενων ημερών ελπίζω από colori.
    αν το εχεις βρε φιλε πριν απο μενα, επειδη κλεινω προς αυτο γραψε καμια αποψη να ξερουμε

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    Έχω το κρανάκι. Πολύ ωραίο κ ελαφρύ και σαν ποιότητα κατασκευής τολμώ να πώ πως είναι ανώτερο από Shoei (είχα δύο στο παρελθόν)

    Απλά πρέπει να έχεις κατά νού ότι δεν είναι τουριστικό κράνος. Έχει κάποιους αεραγωγούς μπροστά κ πίσω που δεν κλείνουν.
    Γυαλία ηλίου έχω βάλει, κάθονται χωρίς πρόβλημα.
    Είναι πανεύκολο να αλλάξεις ζελατίνες μέσα σε 2 δευτερόλεπτα.

    Στα μείον του:
    1) Το επιρύνιο φεύγει για την πλάκα. Η το βγάζεις τελείως ή βάζεις από άλλο κράνος καλύτερο. Εγώ προσάρμοσα από shoei.
    2) To πινλοκ δεν είναι καλό. Σε μερικά σημεία θολώνει κ πρέπει να ανοίγεις τη ζελατίνα για να σταματήσει το πρόβλημα.

  9. #9
    Μέλος
    Εγγραφή
    17/03/2014
    Μηνύματα
    78
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ζεύκας Προβολή μηνύματος
    Έχω το κρανάκι. Πολύ ωραίο κ ελαφρύ και σαν ποιότητα κατασκευής τολμώ να πώ πως είναι ανώτερο από Shoei (είχα δύο στο παρελθόν)

    Απλά πρέπει να έχεις κατά νού ότι δεν είναι τουριστικό κράνος. Έχει κάποιους αεραγωγούς μπροστά κ πίσω που δεν κλείνουν.
    Γυαλία ηλίου έχω βάλει, κάθονται χωρίς πρόβλημα.
    Είναι πανεύκολο να αλλάξεις ζελατίνες μέσα σε 2 δευτερόλεπτα.

    Στα μείον του:
    1) Το επιρύνιο φεύγει για την πλάκα. Η το βγάζεις τελείως ή βάζεις από άλλο κράνος καλύτερο. Εγώ προσάρμοσα από shoei.
    2) To πινλοκ δεν είναι καλό. Σε μερικά σημεία θολώνει κ πρέπει να ανοίγεις τη ζελατίνα για να σταματήσει το πρόβλημα.
    μεχρι στιγμης στα βασικα χαρακτηριστικα που θελει καποιος απο ενα κρανος δεν ειναι και πολυ ενθαρρυντικα οσα γραφεις.. Οι αεραγωγοι ειχα δει σε βιντεο πως κλεινουν τοσο μπροστα οσο κ πανω απο την ζελατινα.. ελαφρυ ναι ειναι αρκετα... Όσο για το επιρυνιο και το pinlock ειναι ψιλοσημαντικα.. μηπως το pinlock δεν εχει κουμπωσει καπου καλα και εχει κενο?
    Βεβαια παιζει ρολο και τι shoei ειχες... αν το συγκρινεις με καποια πιο παλια τοτε ναι μπορει να ειναι καλυτερο, αν το συγκρινεις με κανενα xr1100, gt-air τοτε σιγουρα ειναι σημαντικο αυτο που λες.. αλλα προσωπικα δεν εχω την δυνατοτητα να μπορω να δοκιμασω και τα 2 εν δραση καθως δεν τα εχει καποιος γνωστος. με τους αεραγωγους που λες οτι δεν κλεινουν, μπαζει πολυ δλδ? πως ειναι σε υψηλες ταχυτητες σταθερο? πες μας γενικα τι εχεις παρατηρησει

  10. #10
    Ωχώχ...τα πλευρά μου Το avatar του/της bonepeeler
    Εγγραφή
    20/04/2005
    Μηνύματα
    888
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper35mk Προβολή μηνύματος
    μεχρι στιγμης στα βασικα χαρακτηριστικα που θελει καποιος απο ενα κρανος δεν ειναι και πολυ ενθαρρυντικα οσα γραφεις.. Οι αεραγωγοι ειχα δει σε βιντεο πως κλεινουν τοσο μπροστα οσο κ πανω απο την ζελατινα.. ελαφρυ ναι ειναι αρκετα... Όσο για το επιρυνιο και το pinlock ειναι ψιλοσημαντικα.. μηπως το pinlock δεν εχει κουμπωσει καπου καλα και εχει κενο?
    Βεβαια παιζει ρολο και τι shoei ειχες... αν το συγκρινεις με καποια πιο παλια τοτε ναι μπορει να ειναι καλυτερο, αν το συγκρινεις με κανενα xr1100, gt-air τοτε σιγουρα ειναι σημαντικο αυτο που λες.. αλλα προσωπικα δεν εχω την δυνατοτητα να μπορω να δοκιμασω και τα 2 εν δραση καθως δεν τα εχει καποιος γνωστος. με τους αεραγωγους που λες οτι δεν κλεινουν, μπαζει πολυ δλδ? πως ειναι σε υψηλες ταχυτητες σταθερο? πες μας γενικα τι εχεις παρατηρησει
    Σε υψηλές ταχύτητες κουνάει. Κουνάει πάρα πολύ.
    Βέβαια έχω γυμνό εγώ.
    Για την τιμή του, είναι πολύ καλό αν και το πήρα στη μισή τιμή από αυτή που αναγράφεις.
    Το pinlock και σε μένα έμπαζε αλλά το πιθανότερο είναι πως φταίω εγώ.
    Το επιρύνιο σε εμένα δε βγαίνει εκτός κι αν το κρατήσω περίεργα.
    Οι αεραγωγοί του δουλεύουν. Δουλεύουν πολύ καλά.
    Όλες οι μνήμες είναι ίχνη δακρύων.

    Jurobei Chikanatsu


  11. #11
    Μεσόγειος διασώστης Το avatar του/της Shiatman
    Εγγραφή
    24/09/2004
    Μηνύματα
    702
    Χτές το παρέλαβα κι εγώ. Καλή ποιότητα φαίνεται. Το υποσιαγωνο δεν "στέκει" και τόσο καλά. Περισσότερα το Σ/Κ που θα το δοκιμάσω.
    WHO RUNS THE SHOW

  12. #12
    εναλλακτικό μέλος Το avatar του/της akis_trevor
    Εγγραφή
    28/07/2011
    Μηνύματα
    2.939
    το εχω το κρανος 1-1.5 χρονο,αλλα δεν το εχω φορεσει παρα πολυ καθως συνηθως μεσα στην πολη φοραω το fg125 που εχω.
    ειναι οντως παναλαφρο,εχει πολυ ποιοτικο εσωτερικο,το πινλοκ του εμενα δεν μου εχει δημιουργησει προβλημα,ισα ισα εφαρμοζει πολυ καλυτερα απο αλλα πινλοκ που εχω δει,οι αεραγωγοι δουλευουν καλα,ειδικα οι πανω που αν τους ανοιξεις εν κινηση θα καταλαβεις αμεσως την ροη αερα.το υποσιαγωνο μου φαινεται λιγο εφαρμοστο και ωρες ωρες οταν δεν ειμαι σε βολτα αλλα στην πολη,νιωθω λιγη ζεστη στον λαιμο σαν να με στενευει.
    εγω το ειχα παρει απο το Lidsdirect με τα μεραφορικα στα 230 ενω εδω τοτε το ιδιο χρωμα ειχε 380.
    ....νιώθω μεγάλη μοναξιά μέσα στο πλήθος....

  13. #13
    Μέλος
    Εγγραφή
    17/03/2014
    Μηνύματα
    78
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από akis_trevor Προβολή μηνύματος
    το εχω το κρανος 1-1.5 χρονο,αλλα δεν το εχω φορεσει παρα πολυ καθως συνηθως μεσα στην πολη φοραω το fg125 που εχω.
    ειναι οντως παναλαφρο,εχει πολυ ποιοτικο εσωτερικο,το πινλοκ του εμενα δεν μου εχει δημιουργησει προβλημα,ισα ισα εφαρμοζει πολυ καλυτερα απο αλλα πινλοκ που εχω δει,οι αεραγωγοι δουλευουν καλα,ειδικα οι πανω που αν τους ανοιξεις εν κινηση θα καταλαβεις αμεσως την ροη αερα.το υποσιαγωνο μου φαινεται λιγο εφαρμοστο και ωρες ωρες οταν δεν ειμαι σε βολτα αλλα στην πολη,νιωθω λιγη ζεστη στον λαιμο σαν να με στενευει.
    εγω το ειχα παρει απο το Lidsdirect με τα μεραφορικα στα 230 ενω εδω τοτε το ιδιο χρωμα ειχε 380.
    οι αεραγωγοι ειναι μονιμα ανοικτοι οπως ειπε ο φιλος Ζευκας? εγω θυμαμαι οτι εκλειναν... εσενα απο θεμα κουνηματος σε υψηλες ταχυτητες πως σου φαινεται? εγω το θελω για ορθια θεση κ με φερινγκ που υπαρχει..

  14. #14
    Μέλος
    Εγγραφή
    17/03/2014
    Μηνύματα
    78
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bonepeeler Προβολή μηνύματος
    Σε υψηλές ταχύτητες κουνάει. Κουνάει πάρα πολύ.
    Βέβαια έχω γυμνό εγώ.
    Για την τιμή του, είναι πολύ καλό αν και το πήρα στη μισή τιμή από αυτή που αναγράφεις.
    Το pinlock και σε μένα έμπαζε αλλά το πιθανότερο είναι πως φταίω εγώ.
    Το επιρύνιο σε εμένα δε βγαίνει εκτός κι αν το κρατήσω περίεργα.
    Οι αεραγωγοί του δουλεύουν. Δουλεύουν πολύ καλά.
    σε μιση τιμη απο που? καινουριο? 350 το βρηκα με γραφικα... παντως 2/2 λετε πως εχει θεμα με το επιρυνιο... οπως κ 2/3 για το pinlock... επισης ενας εχει θεμα κ με το υποσιαγωνο

  15. #15
    εναλλακτικό μέλος Το avatar του/της akis_trevor
    Εγγραφή
    28/07/2011
    Μηνύματα
    2.939
    α,για το επιρυνιο δεν ειπα.εμενα δεν μαρεσει,γιατι απο συνηθεια,οπως περναω το χερι μεσα οταν ξεκαβαλαω,βγαινει.ειναι μικρο σε σχεση με του fg15.αν εχεις βαλιτσα και το βαζεις,δεν εχεις θεμα νομιζω.απλα δεν κανει καμια ιδιαιτερη δουλεια θεωρω.
    οι αεραγωγοι μπροστα κλεινουν.
    με το fazer 8 που ειχε μαμα ζελατινα και απο το στηθος και πανω ερχοταν ο αερας ελευθερα κουνηματα δεν ειχα.δεν μιλαμε να πας με 200,εκει θεωρω πως οτι και να φορεσεις,θα εχει τα κουνηματα του.
    στο στρωμα που ηρθα απο αθηνα εσκαγε ο αερας απο την ζελατινα στο μετωπο μου και μου εκανε ενα τρεμουλο,αν την κατεβαζω μια θεση πιστευω οτι δεν θα εχω προβλημα..
    ....νιώθω μεγάλη μοναξιά μέσα στο πλήθος....

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF