Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 46

Θέμα: Παπί για μεσα στην πόλη

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    24/11/2014
    Μηνύματα
    7

    Παπί για μεσα στην πόλη

    Παιδιά δεν θέλω να σας κουράσω με ενα χιλιοειπωμένο θέμα debate ομως δεν εχω τις απαραίτητες γνώσεις για να διαλέξω οποτε ορίστε το πρόβλημα μου ελπίζω να βοηθήσουν οι γνώστες του αντικειμένου:

    Χρειάζομαι ενα παπί για μέσα στην πόλη αλλα και τα καλοκαιρια τα οποία δουλευω σεζον σε νησί στο οποιο χωρις μηχανάκι δεν παλεύεται.. Σκεφτόμουν μεταχειρισμένο στην αρχη ομως μου μπήκε η ιδεα να πάρω καινούριο και εμεινε!! Δεν έχω καποιον γνωστό για να πάρω μεταχειρισμένο και δεν πολυεμπιστεύομαι τον καθε τυχαιο να πάρω το μηχανάκι του το οποίο μπορεί να πληρώσω διπλά επειδή θα μου βγάλει το οποιοδήποτε πρόβλημα.. Οπως και να χει το καινούριο θα είναι ΄δικό' μου θα το στρώσω και μιας και δεν ειχα ποτε ξανα απο την αρχή δικο μου μηχάκι ειναι και η χαρά οσο να ναι (οδηγούσα μονο των δικών μου). Αξίζει ομως να πάρω καινούριο?? Τι λέτε??

    Δεν μου πολυαρέσουν τα σκουτερ οπότε εχω 'καταλήξει' ας πούμε σε

    - Daytona sprinter 125 efi το injection αλλα παντού διαβάζω οτι τρίζει απίστευτα και ξενερώνω εκτός αν αλλαξε κατι με το μοντελο του 14,

    - Modenas kriss 125 efi injection και αυτο,

    - Το καινούριο kaze r 115 το οποίο ειναι πολύ ομορφο ομως δεν έχω καταφέρει να βρώ σχολια περι οικονομιας/απόδοσης,αν εχει αλλάξει κατι δηλαδή(δεν εχω ιδεα απο μηχανάκια),

    - Τέλος αν και άλλοι το δοξάζουν και άλλοι το μισουν Innova 125 anf injection.

    Ευχαριστώ προκαταβολικά οσους ασχοληθούν με το θέμα μου!! Θέλω να παω απο εβδομάδα να πάρω καποιο γιατί το χρειάζομαι στη δουλειά μου (μετακίνηση οχι τύπου ντελίβερυ).

    Υ.Γ. Ξέχασα να αναφέρω οτι λόγω του οτι ειμαι φοιτητής και δουλεύω με ενδιαφέρει πρωτίστως να μην καίει πολύ και να βγώ κερδισμένος μακροπρόσθεμα στη σχέση μου με τον μάστορα για τα του παπιού!!

  2. #2
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    Καλημέρα, επειδή όπως κατάλαβα, σκοπεύεις σε "μακρύ αρραβώνα" (μην πω και γάμο) με το παπί, καλά κάνεις και πας για καινούργιο. Πάει αυτό.

    Τώρα:
    Το daytona 125 άστο, καλύτερο είναι το 110 όλοι εδώ θα στο πουν, ο λόγος είναι ότι το 125 είναι απλώς μεγαλύτερο πιστόνι με όλα τα άλλα ίδια με του 110 με ότι αυτό συνεπάγεται για μπιέλα, κομβίο κ.λ.π. πέρα από το τρίξιμο το 110 είναι σκυλί (το έχει ο μπατζανάκης μου) και τίμιο για τα λεφτά του.

    Τα υπόλοιπα που έβαλες πλην του innova είναι και αυτά πολύ καλά, οπότε περί ορέξεως.... πάρε όποιο σου αρέσει περισσότερο και σε βολεύει (δοκίμασε τα όλα, δεν έχουν όλα την ίδια άνεση για όλους.)

    Το innova δεν αξίζει τα λεφτά που κοστίζει (για καινούργιο, πάντα, μιλάμε) καθώς ποιοτικά στην τιμή του βρίσκεις πολύ καλύτερα μηχανάκια.

    Από καταναλώσεις, παπιά είναι, όλα περίπου στα 2.5 -3 λίτρα στα 100 παίζουν.
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  3. #3
    Daelim ace 110 στα 1.595 καινούργιο, το έχει ένας courier που μου φέρνει πραγματάκια κάτι αιώνες, με κρύα, βροχές, ζέστες.
    Σκυλί μαύρο, βενζίνη, αλλαγή λαδάκι και βουρ για δουλειά.
    Κατά έναν περίεργο λόγο τα 110 είναι πιο ανθεκτικά από τα 125 σε αυτά τα αντίγραφα Honda.

    http://www.daelim.gr/montelo.asp?id=409

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	montela_motosikletes_409_20131220131845.jpg 
Προβολές:	404 
Μέγεθος:	80,4 KB 
ID:	327458

  4. #4
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από notakos600 Προβολή μηνύματος
    Κατά έναν περίεργο λόγο τα 110 είναι πιο ανθεκτικά από τα 125 σε αυτά τα αντίγραφα Honda.

    http://www.daelim.gr/montelo.asp?id=409

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	montela_motosikletes_409_20131220131845.jpg 
Προβολές:	404 
Μέγεθος:	80,4 KB 
ID:	327458
    Ότι δηλαδή είπα πιο πάνω
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  5. #5
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Ότι δηλαδή είπα πιο πάνω

  6. #6
    AN ΕΧΕΙΣ ΧΡΗΜΑΤΑ................ΑΣΕ ΤΟ ΝΤΕΜΙ



    Kαί πάρε WAVE-110 HONDA
    Είχα κάποια από αυτά που γράφεις,προκατόχους .
    Μετά από 10000χλμ. ούτε τρίζει ,ούτε κιχ,εννοείται ψεκασμός.
    Κατανάλωση 2 λίτρα στά 100χλμ....!!!!!
    Με πολύ καλό αποθηκευτικό χώρο,πολύ χρήσιμο αυτό.

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.589
    εγω θα σου ελεγα να ξανασκεφτεις το μεταχειρισμενο
    κριση εχουμε, με λιγα λευτα στο χερι μετριτα θα μπορεσεις να παρεις κατι καλο φτηνά

  8. #8
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    24/11/2014
    Μηνύματα
    7
    Κατ'αρχήν ευχαριστώ για τις απαντήσεις! Εχω μέν κάποια μετρητα ομως δεν θελω να τα ακουμπήσω οποτε οι δόσεις ειναι μονοδρομος! Δουλεύω τα σαββατοκύριακα και θα δουλεύω σίγουρα χριστούγεννα,πάσχα και καλοκαίρι οποτε μεσα σε ένα χρονο μπορώ να πληρώσω ακομα και το crypton x! Απλά δεν το ανέφερα γιατι πιστεύω δεν αξίζουν τόσα λευτα για την χρήση που το θέλω! Το θέλω κυρίως για μετακινήσεις απο και προς τη δουλειά δουλειά που κάνουν και τα υπόλοιπα που αναφέρθηκαν!! Το honda wave αξίζει σε σχέση με τα υπολοιπα ?? Το ειχα δει και εγώ αλλα δεν ειμουν σίγουρος! Υπάρχει sprinter 110??

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της vaggeliskiki
    Εγγραφή
    12/09/2014
    Μηνύματα
    101
    εχω το innova 125i απο το 2010 το πηρα μετα απο καποιο διαστημα που ειχα πουλησει το v strom για μετακινηση μεσα στη πολη, του εχω κανει 7,500χλμ κ εκτος απο τα πλαστικα του που ψιλοτριζουν ειμαι πολυ ευχαριστημενος ειναι τρομερα οικονομικο παπακι!

  10. #10
    Αν έχεις λεφτά για καινούριο και αν σκοπεύεις να το κρατήσεις για καιρό τότε προχώρα άφοβα.

  11. #11
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    24/11/2014
    Μηνύματα
    7
    Παιδιά τελικά αποφάσισα να πάρω καινουριο!! Αξίζει και γουστάρω κιολας!! :P Το θέμα τωρα ειναι οτι ειμαι αναμεσα σε δυο μοντέλα και δεν ξερω τι να κάνω help me!!!

    Kaze 115 1890e
    Crypton X135 2550e

    Σαφώς το crypton πολύ καλυτερο αλλα αξίζει να το πάρω λετε? Τα οικονομικά μου λένε καζε αλλα το γουστάρω πολύ το crypton x..

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της vaggeliskiki
    Εγγραφή
    12/09/2014
    Μηνύματα
    101
    Aφου το γουσταρεις τοσο πολυ παρτο γιατι θα τα βλεπεις αυριο μεθαυριο στο δρομο κ θα λες τι βλακεια εκανα κ δεν πηρα αυτο που γουσταρα απο την αρχη!
    Κατα την δικια μου αποψη να ξερεις πως το crypton ειναι πολυ καλυτερο!

  13. #13
    Left peg scraping. Το avatar του/της zannisvel
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    2.045
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaggeliskiki Προβολή μηνύματος
    Aφου το γουσταρεις τοσο πολυ παρτο γιατι θα τα βλεπεις αυριο μεθαυριο στο δρομο κ θα λες τι βλακεια εκανα κ δεν πηρα αυτο που γουσταρα απο την αρχη!
    Κατα την δικια μου αποψη να ξερεις πως το crypton ειναι πολυ καλυτερο!
    Δεν ξερω κατα ποσο συμφωνω μαζι σου. Αλλα 700€ ειναι τα εξοδα του ΚΑΖΕ R για τα επομενα 5 χρονια μαζι με τις βενζινη.

  14. #14
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.395
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zannisvel Προβολή μηνύματος
    Δεν ξερω κατα ποσο συμφωνω μαζι σου. Αλλα 700€ ειναι τα εξοδα του ΚΑΖΕ R για τα επομενα 5 χρονια μαζι με τις βενζινη.
    +1340
    Oh yes.......
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  15. #15
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.596
    είχα καζερ (του 2000).
    έχω κρυπτονΧ απο το 2011.
    Η μέρα με τη νύχτα!
    ότι δίνεις για αρχική τιμή αγοράς για το Χ, το αποσβαίνεις εν καιρώ λόγω του άσπαστου χαρακτήρα του!

    αμα ψαξεις παίζουν εδω διάφορα θρεντ που μπαίνουνοι παπιες σε συγκριση.
    το Χ νικάει κατα κράτος.
    Δεν καίει, δεν σπάει, δε χαλάει.
    Δε νομίζω ότι μπορεί αλλο παπί να ισχυριστεί τα ιδια με πολύ σιγουριά.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Αγορά μοτοσυκλέτας για κίνηση μέσα στην πόλη
    από Raftopoua στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 44
    Τελευταίο μήνυμα: 21/08/2012, 22:34
  2. Προσοχή ΚΥΡΙΩΣ μέσα στην πόλη.
    από extremist στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 11/12/2007, 23:08
  3. Προσανατολισμός μέσα στην πόλη των ανυπόμονων
    από VANDA στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 06/07/2007, 12:41

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF