Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 11 από 11

Θέμα: Gilera Runner 125 η επιστροφή του παιδικού ονείρου

  1. #1
    Στο Ξεβίδωμα... Το avatar του/της M@kis
    Εγγραφή
    30/12/2012
    Μηνύματα
    13

    Gilera Runner 125 η επιστροφή του παιδικού ονείρου

    Γεία σας, λέγομαι Μάκης και έχω να σας πώ μία ιστορία που ελπίζω να έχει αίσιο τέλος.Απο μικρός λοιπόν ξεκίνησα να ενδιαφέρομαι για τις μηχανές και να ονειρεύομαι τις πρώτες μου βόλτες με μοτέρ.Στα 14 (Πατημένα 31 τώρα πιά) μου η Gilera έκανε την επανεμφάνιση της υπο την σημαία της μαμάς Piaggio με το πιο γρήγορο σκούτερ της αγοράς Gilera Runner 180 FXR.Κεραυνοβόλος έρωτας λοιπόν που έντυσε τους τοίχους του δωματίου μου αλλά και τα εξώφυλλα των σταχωμένων τετραδίων της εποχής μου.Χρόνια μετά 2005 ώς φοιτητής στην Πάτρα ψάχνοντας για μεταφορικό μέσο καταλήγω να αγοράσω ένα Runner 125 SP με 9.000 χλμ. έναντι των 800€ (που ήταν κοντά ένα μηνιάτικο για μένα) και σιγά σιγά να το μετατρέψω στο σκουτεράκι των ονείρων μου.Με αυτό λοιπόν οι πρώτες μου βόλτες με την σύζυγο μου ,τα πρώτα μας κοντινά ταξιδάκια ,τα πρώτα μου ξεβιδώματα ακόμα και μετακόμιση είχαμε κάνει με αυτό το μηχανάκι.Άγχος,αποταμίευση και πολύ δουλειά ώς delivery boy για να το βάψω ,να το βελτιώσω σε 180 και να το ποτίζω (ήταν λίγο αχόρταγο το άτιμο).

    Έτσι κατέληξε έξι μήνες μετά την αγορά του μετά κόπων βασάνων και επιπλέον 1000€ για βάψιμο και σκάλισματα.
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων 2 (Αντιγραφή).jpg‎   DSC00468 (Αντιγραφή).jpg‎   DSC00467 (Αντιγραφή).jpg‎  

  2. #2
    Στο Ξεβίδωμα... Το avatar του/της M@kis
    Εγγραφή
    30/12/2012
    Μηνύματα
    13
    Πολύ κορόιδεμα απο φίλους με μεγαλύτερα,οικονομικότερα και πιο σύγχρονα μηχανάκια, σκούτερ και μή για την λαδιέρα που καβαλούσα. πάντοτε μέχρι να ανοίξω το γκάζι και να τους αφήσω πίσω μέσα στο μπλέ σύννεφο castrol.
    Φτάνουμε αισίως στον Ιανουάριο του 2011 και στα έξι χρόνια συμβίωσης μας έχουμε γράψει 45.000 χιλιόμετρα φτάνοντας το σύνολο μας στα 54.000.Δύο βασικές ζημιές είχε παρουσιάσει το κακόμοιρο που και στις δύο έφερε άλλος την ευθύνη.Πέραν απο ένα σκασμό βενζίνη , ένα καλό λάδι και κάποια βασικά αναλώσιμα δεν ζητούσε τίποτα.Ξυπνώντας ένα βροχερό πρωί λοιπόν στο πατρικό μου στο Ηράκλειο ανακαλύπτω με τον τότε κολλητό και νυν κολλητό και κουμπάρο οτί το μηχανάκι έκανε φτερά!Στεναχώρια σε σημείο κατάθλιψης ,απογοήτευση και πολύ ψάξιμο.Δυστυχώς οι προσπάθειες μας και οι έρευνες μας δεν απέδωσαν καρπούς.Μήνες αργότερα απογοητευμένος και με χαμηλό ηθικό προβαίνω στην αγορά ενός άλλου σκούτερ (Italjet Dragster 180) που όμως δεν κατάφερε να συμπληρώσει το κενό παρά τις όποιες οικογενειακές τους ομοιότητες.Έτσιή ταν το μηχανάκι όταν μου το έφαγαν που να τους κοπούν τα χέρια απο τον ώμο.Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	last.jpg 
Προβολές:	395 
Μέγεθος:	44,5 KB 
ID:	327517
    Τρία χρόνια αργότερα έχω εγκατασταθεί πλέον στην Αθήνα, έχω αλλάξει σκούτερ για δεύτερη φορά και κατόπιν επιμονής της συζύγου έχουμε πάρει και πάλι Runner 180 (εκείνη βρήκε την αγγελία και φαγώθηκε να τον πάρω τηλ.)Παρόλα αυτά δεν σταματάω να κοιτάζω αγγελίες για ανταλλακτικά και μηχανάκια στο Ηράκλειο μήπως πετύχω κάποια στιγμή έστω το παραμικρό που μπορεί να θυμίζει το μηχανάκι μου.Ιανουάριος 2014 λοιπόν και εντοπίζω νέα αγγελία οπου παρατηρώ ομοιότητες.Έχω πάθει εγκεφαλικό!Τηλέφωνο στον κουμπάρο να κανονίσει ραντεβού να το δεί μιας και βρίσκεται κάτω στο νησί και η αγωνία βαράει κόκκινα!!!

  3. #3
    Στο Ξεβίδωμα... Το avatar του/της M@kis
    Εγγραφή
    30/12/2012
    Μηνύματα
    13
    Το ραντεβού του κουμπάρου με τον πωλητή γίνεται.Του έχω πεί όταν θα είναι εκεί να με πάρει τηλ για να τον καθοδηγήσω στο τί πρέπει να ψάξει και να τα τραβήξει φωτογραφίες.Πάμε να δούμε τι λαβράκι έπιασε ο κουμπάρος.
    Πατέντα απο εμένα και τον πατέρα μου όταν έσπασε η βάση της σέλας το 2008
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	St 3 (Αντιγραφή).JPG 
Προβολές:	390 
Μέγεθος:	38,7 KB 
ID:	327518
    Βαμμένο καντράν που εντάξει δεν μας λεεί και πολλά αλλά δέν το είχα δεί σε κάποιο άλλο
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	St 6 (Αντιγραφή).JPG 
Προβολές:	392 
Μέγεθος:	49,3 KB 
ID:	327519
    και αυτό που βλέπετε εδώ είναι πατέντα by Μάκης για την στήριξη του remote choke στο καρμπιρατέρ της Mallossi με ιδιαίτερες βίδες που τις έψαχνα καμία βδομάδα τότε στην Πάτρα.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	St 8 (Αντιγραφή).JPG 
Προβολές:	394 
Μέγεθος:	34,0 KB 
ID:	327520
    Οι φωτογραφίες που μου έστειλε τότε ο κουμπάρος είναι καμιά δεκαριά η κάθε μία και απο ένα χαρακτηριστικό γνώρισμα του Runner που μου είχαν κλέψει τρία χρόνια νωρίτερα.Οι πληροφορίε που απέσπασε ήταν οι παρακάτω:
    Το μηχανάκι "αγοράστηκε" απο τον πωλητή για λογαριασμό της νύφης του απο νεαρό στο Ηράκλειο τρείς μήνες νωρίτερα και το πούλαγαν γιατί ήταν πολύ γρήγορο και επικύνδηνο για την κοπέλα.
    Οι αριθμοί του κινητήρα ήταν σβησμένοι με τροχό απο τον προηγούμενο αγοραστή πρίν το πάρουν αυτοί.
    Ο αριθμός πλαισίου ήταν νόμιμος και σύμφωνος με την άδεια του μηχανακίου και την πινακίδα του.
    Ο αριθμός πλαισίου και η πινακίδα δεν είχαν καμία σχέση με τα δικά μου.
    Όλα τα υπόλοιπα όμως έδειχναν οτι αυτό ήταν το μηχανάκι μου ταλαιπωρημένο,με κατεβασμένα χιλιόμετρα και με μερικές αλλαγές σε πλαστικά και στο μπροστινό σύστημα.

  4. #4
    Στο Ξεβίδωμα... Το avatar του/της M@kis
    Εγγραφή
    30/12/2012
    Μηνύματα
    13
    Ο κουμπάρος αφήνει πίσω του τον "πωλητή" χωρίς να του αποκαλύψει τίποτα και λέγοντας του οτι θα δείξει τις φωτογραφίες σε κάποιον μάστορα για να δούν αν τον συμφέρει η αγορά του σκούτερ.Κατευθείαν επίσκεψη στο κοντινότερο τμήμα ασφάλειας της περιοχής μου και αφού αναλύσαμε τα δεδομένα που είχα με τον αξιωματικό υπηρεσίας καταλήγουμε στο οτι το μόνο που μπορεί να γίνει είναι να κατέβω Ηράκλειο να ενημερώσω το αρμόδιο αστυνομικό τμήμα και να πάμε συνοδεία να δούμε το σκούτερ και στην περίπτωση που βρούμε παρατυπίες να κατασχεθεί, να μεταφερθεί στα εγκληματολογικά εργαστήρια και αφού γίνει μήνυση να αποδείξω στο δικαστήριο οτι το όχημα φέρει εξαρτήματα απο το μηχανάκι που μου έκλεψαν τρία χρόνια πρίν.Μία μέρα μετά και αποφασίζω να πάρω τηλ. τον "πωλητή" μήπως και βγάλω κάποια άκρη.Στην τηλεφωνική μας επικοινωνία και αφού τον έχω ενημερώσει μου αναφέρει το κουφό."φίλε εγω είμαι επαγγελματίας (έχει μάντρα με ανταλλακτικά απο κομμένα και προς διάλυση οχήματα) αμα θέλεις έλα και άν μου αποδείξεις οτι είναι δικό σου το παίρνεις και φεύγεις".Μάλλον δεν περίμενε οτι θα άφηνα την 5 μηνών έγκυο γυναίκα μου θα έμπαινα στο καράβι και θα μιλάγαμε τετατετ την επόμενη μέρα.Κατόπιν συζητήσεων λοιπόν σε ήρεμους άλλα και πιο έντονους τόνους κατλήγουμε οτι το μηχανάκι μου ανήκει και για να μην προχωρήσουμε παρακάτω η κοπέλα που το έχει θα μου κάνει μεταβίβαση (μιάς και μιλάμε για άλλο πλαίσιο και πινακίδα) και το θέμα θα θεωρηθεί λήξαν.Έτσι λοιπόν βρίσκομαι δευτέρα βράδυ να επιστρέφω με το καράβι απο το Ηράκλειο με ένα μηχανάκι υβρίδιο σε άσχημη κατάσταση αλλά και με μία ικανοποίηση που αυτό που με ακολουθεί είναι ο Long gone lost buddy μου.

  5. #5
    Στο Ξεβίδωμα... Το avatar του/της M@kis
    Εγγραφή
    30/12/2012
    Μηνύματα
    13
    Η κατάσταση του μηχανακιού όταν ήρθε στα χέρια μου ήταν η παρακάτω απο τις φωτό που είχε στην αγγελία γιατί εγώ όχι φωτογραφία δεν ήθελα να το βγάλω αλλά ούτε να το βλέπω έτσι που το έιχαν καταντήσει.
    Εδώ φαίνεται και η πατέντα για το τσόκ που είχα κάνει και ο λόγος που τελικά βρήκα το μηχανάκι.
    1
    Συνημμένο 327523
    2
    Συνημμένο 327524
    3
    Συνημμένο 327525
    Τελευταία τροποποίηση από M@kis; 24/11/2014 στις 17:56.

  6. #6
    Στο Ξεβίδωμα... Το avatar του/της M@kis
    Εγγραφή
    30/12/2012
    Μηνύματα
    13
    Κάπου εδώ θα μου πείτε και πού κολλάει ρε φίλε αυτό στις ανακατασκευές;Έλα αγαπητέ συμφορουμίτη σε θέλω πιό σβέλτο!Εννοείται πως το εργαλείο θα ανακατασκευαστεί τώρα πια που στρώσανε κάπως τα πράγματα με το μωρό και βαρέθηκα να το βλέπω να σαπίζει στον ακάλυπτο της πολυκατοικίας μιας και για να το κυκλοφορήσω δεν υπήρχε περίπτωση χωρίς αριθμούς κινητήρα με κτεο που απορώ πως το είχανε περάσει και με χίλιες αμαρτίες επάνω του.Ξεκινάμε έρευνα λοιπόν για να δούμε τι χρειαζόμαστε.Καταρχήν νόμιμα κάρτερ!Οι άδειες πλέον δεν αναφέρουν αριθμό κινητήρα αλλά μόνο τύπο κινητήρα το οποίο μας φέρνει στην ευχάριστη θέση να μπορούμε να αλλάξουμε κάρτερ εφόσον αυτά που θα βάλουμε θα είναι του ίδιου τύπου.Στην περιπτωσή μου Μ071Μ απο δίχρονο Runner 125 SP.Κατόπιν αναζήτησης λοιπόν βρέθηκε ο νόμιμος δότης κατόπιν συμβολικού ποσού της τάξεως των 20€.Απο το νέο μοτέρ όμως έλειπε ο κύλινδρος , πιστόνι, κεφαλή , πηνία και κάτι άλλα ψιλά.Δεν τρεχει τίποτα όμως μιας και δεν βιαζόμαστε και ο χρόνος είναι με το μέρος μας.
    To be continued....

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimzan
    Εγγραφή
    25/05/2010
    Μηνύματα
    1.101
    νομιζω αυτη η ανακατασκευη θα μεινει στην ιστορια!


    με το καλο να το επαναφερεις και να το χαρεις!
    Να μου θυμιζετε οτι ειμαι νεος οδηγος στις μηχανες και δεν πρεπει να παιρνουν τα μυαλα μου αερα...

    για να μπορουμε να μιλαμε κι αυριο!

  8. #8
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Φιλε Μακη επρεπε να τον τρεξεις πιο πολυ τον εμπορο.
    Αν ημουν στη θεση σου και μπορουσα να αποδειξω οτι το μηχανακι που μου κλεψαν κατεληξε στα χερια του και με σβησμενους αριθμους πλαισιου-κινητηρα θα ζηταγα το μηχανακι και συν αλλο ενα (μεγαλο, οχι σκουτερ) κοντα στα 3 χιλιαρικα αλλιως δικηγορο, αστυνομια και μηνυση κατευθειαν. Ας προσεχε τι αγοραζε αλλη φορα.. (που πιθανον να ηξερε ο μ@λακας).

    Κατα τα αλλα φοβερο σκουτερ το Runner! Με το καλο να το φτιαξεις οπως το θες! Σκιζει το εργαλειο!! Πολυ καλα κρατηματα για τις ροδες του θυμαμαι.
    MADE IN JAPAN 日本製

  9. #9
    Los Toumpaneiros Το avatar του/της GIXXERAKIAS
    Εγγραφή
    02/05/2006
    Μηνύματα
    3.217
    Με το καλό το εργαλείο να ξανανοιώσει!!

    υσ:Σήμερα το πρωί στον Κηφισσό πρός το γραφείο πάτησα τα 124.000km με το 125vx.
    Keep spamming!!!:a13:

  10. #10
    Στο Ξεβίδωμα... Το avatar του/της M@kis
    Εγγραφή
    30/12/2012
    Μηνύματα
    13
    Καλημέρα!Σας ευχαριστώ πολύ για τα σχόλια και να ξέρετε οτι το καθε ένα με παρακινεί περισσότερο να συνεχίσω.Ο "πωλητής'"που είχε το σκούτερ δεν είναι έμπορος, μια μάντρα με σκράπ έχει.Δυστυχώς ή ευτυχώς όλα έγιναν πολύ γρήγορα Πέμπτη πρωί έιδα την αγγελία και έστειλα τον κουμπάρο απο εκεί Πέμπτη απόγευμα έλαβα φωτογραφίες και πήγα στην ασφάλεια εδώ.Παρασκευή τον πήρα τηλέφωνο και Σάββατο πρωί ήμουν κάτω Ηράκλειο όπου έγινε το ξεκαθάρισμα.Δυστυχώς ότι και να έκανα το δεδομένο είναι ότι το πλαίσιο του σκούτερ έιναι νόμιμο με σωστούς μη πειραγμένους αριθμούς που συμφωνούν με την άδεια και την πινακίδα του.Όσο και να τον έτρεχα θα έπρεπε ουσιαστικά να αποδείξω οτι κάποιος είχε πάρει ένα σωστό πλαίσιο και το είχε "ντύσει" με τα πλαστικά και τον κινητήρα από το σκούτερ που μου είχαν κλέψει τρία χρόνια πρίν.Σε συζήτηση που έιχα με το τμήμα ασφάλειας στο Ηράκλειο μου είπαν τα ίδια που μου είπαν και στην Αθήνα.Πάμε μαζί να το δούμε αν έχει παρατυπία, κάνεις μήνυση, το κατάσχουμε,πάει στα εργαστήρια,γίνετε δικαστήριο και άν αποδείξεις οτι κάτι απο αυτά που είναι πάνω του σου ανήκει παίρνεις τα κομμάτια.Τρέχα γύρευε δηλαδή.Η έρευνα για το πώς κατέληξε έτσι και από ποια χέρια πέρασε δεν έχει σταματήσει και ούτε πρόκειται.Το θέμα είναι να υπάρχουν και αρκετά στοιχεία ούτως ώστε να μπορώ να αποδείξω τα λεγόμενα μου.

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της strokt up
    Εγγραφή
    06/10/2013
    Μηνύματα
    680
    Τελικά τι έγινε;

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF