Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 10 από 10

Θέμα: Anakee 2 vs Bridgestone Battlewing Vs Dunlop TR 91

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/07/2011
    Μηνύματα
    115

    Anakee 2 vs Bridgestone Battlewing Vs Dunlop TR 91

    Γεια σας παιδιά,

    Καβαλάω μια BMW f 650 GS TWIN και ήρθε η ώρα για τη δεύτερη αλλαγή ελαστικών μου. Μέχρι τώρα χρησιμοποίησα 2 φορές τα λάστιχα μαμά Brigdestone Battlewing και έμεινα πάρα πολύ ευχαριστημένος. Ένας αρθρογράφος του Μoto μου πρότεινε σαν εναλλακτική τα Dunlop TR 91.

    Μίλησα με το λαστιχά μου και μου είπε ότι τα Dunlop είναι ιδανικά για 1200ρες μοτοσικλέτες αλλά όχι για τη δική μου επειδή είναι πολύ σκληρά. Μου αντιπρότεινε τα Anakee 2 σαν μια λύση μισό κλικ περισσότερο χωμάτινη.

    Η χρήση της μοτοσικλέτας μου είναι κυρίως γραφείο-σπίτι αλλά που και που κάνουμε και καμία χωμάτινη.

    Κάθε τεκμηριωμένη γνώμη καλοδεχούμενη.

    Ευχαριστώ προκαταβολικά.

  2. #2
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/08/2009
    Μηνύματα
    18
    Είχα τα Battlewing για 25κ και έβαλα πριν μια εβδομάδα τα Anakee 3. Το Battlewing κράτησε τη γόμα του ως το τέλος και το άλλαξα γιατί είχε σκληρύνει/σκασίματα και ξεκίνησε κάποια γλιστρηματάκια. Έβαλα το Anakee 3 γνωρίζοντας ότι είναι πιο μαλακό ασφάλτινο λάστιχο. Όντως ζεσταίνεται πιο γρήγορα απο το Battlewing και έχει καλό κράτημα αλλά τίποτα το ιδιαίτερο. Ωστόσο, και εδώ είναι το deal breaker για μένα, το Anakee 3 σε σύγκριση με το BW είναι πολύ κακό στη βροχή. Στην θέση σου θα έβαζα ξανά τα BW τα οποία είναι πολύ καλά, όπως ξέρεις και στο δρόμο, και στη βροχη και στο χώμα.

  3. #3
    Η λογικη λεει οτι οταν ενα λαστιχο σε καλυπτει δεν πας γυρευοντας....

    Ωστοσο εγω θα σου προτεινα Μετζελερ exp....
    πουτσ@@@@@@@@@

  4. #4
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Όπως κατάλαβες, αν έμεινες πάρα πολύ ευχαριστημένος με αυτά έχεις δοκιμάσει, ξαναβάλε τα ίδια.

    Πόσα χλμ σε έβγαλαν τα bw? (για να δούμε πως οδηγείς)
    Sent from me using a computer.

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.341
    Κατά τη γνώμη πρέπει να ρωτήσεις τι λάστιχο να επιλέξεις από κατόχους τις ίδιας μηχανής. Κάθε λάστιχο δουλεύει διαφορετικά από μηχανή σε μηχανή.


    Στο άφρικα εβαλα 2 συνεχόμενες φορές τα anakee 2 και θα τα έβαζα και τρίτη αλλά δυστυχώς σε 140/80/17 Η δεν ξαναβγαίνουν. Μου εβγαλαν κοντά στις 20000 km το κάθε ζεύγος, κράτανε παντού καλά, ζεσταίνονται γρήγορα, ειδικά στο βρεγμένο είναι άριστα, είναι στριφτερά, μπαίνεις και χώμα. Το μόνο μειονέκτημα για μένα είναι ότι κάνουν λίγο φασαρία παραπάνω από πιο στριτάδικα ελαστικά.

    Τώρα αφού καταργήθηκαν τα anakee 2 και τα πήρα στην κράνα, θα αλλάξω εταιρία και θα βάλω TR91. Για χώμα εχω δευτερες ζάντες με TKC 80, στο γράφω γιατί με τα TR91 δεν θα μπαίνω χώμα.

    Στα anakee 3 δεν μου αρέσει οπτικά καθόλου η σχεδίαση του πέλματος.

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gior-gos
    Εγγραφή
    22/02/2014
    Μηνύματα
    1.233
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Slane Προβολή μηνύματος
    Μίλησα με το λαστιχά μου και μου είπε ότι τα Dunlop είναι ιδανικά για 1200ρες μοτοσικλέτες αλλά όχι για τη δική μου επειδή είναι πολύ σκληρά.
    Τα Dunlop TR 91 ειναι σκληρα;

    Το αντιθετο θα ελεγα..

    και αυτος ειναι ενας απ τους λογους που εχουν πολυ καλο κρατημα στην ασφαλτο.

    Η διαρκεια ζωης τους ειναι λιγο λιγοτερη απο τα Anakee (χοντρικα υπολογιζε κανα 3άρι χιλιαδες χιλιομετρα λιγοτερα).

    Σε στεγνο χωμα απλα το παλευεις, αλλά στη λασπη

    Οι παραπανω αποψεις αφορουν την 280 κιλων μπετονιερα μου, αλλά για τα συγκεκριμενα λαστιχα εχω ακουσει καλα λογια και απο κατοχους αλλων μηχανων.

    Εννοειται οτι, οτι λαστιχο και να βαλεις, θα πρεπει να εχει τον καταλληλο συντελεστη φορτιου (load index), και τον καταλληλο συντελεστη μεγιστης ταχυτητας για τη μηχανη σου.


  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.968
    Dunlop

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της virus
    Εγγραφή
    21/02/2009
    Μηνύματα
    2.382
    dunlop κι απο μενα.

    παντα παιζει ρολο η μηχανη. σε 1150gs βγαλανε 11000 στο αφρικα μου, βαστανε 20.000. για μενα το αγαπημενο μου.

    kordix. εχε υποψιν σου οτι τετραγωνιζει πολυ ευκολα σε καθημερινη χρηση. στα στροφιλικια θα το φχαριστηθεις απιστευτα.

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/07/2011
    Μηνύματα
    115
    Δεν έχεις άδικο σε αυτό που λες αδερφέ αλλά ο εχθρός του καλού είναι το καλύτερο.

    Το μπροστά δε θυμάμαι καθόλου γιατί είχα πατήσει μια βίδα και αναγκάστηκα να το αλλάξω. Το πίσω έχει βγάλει κοντά στα 27000 km, με μερικές εκδρομές σε πετροκοπιό και δύο εξωτερικά από ~4500 km το καθένα.

  10. #10
    ΚΑΛΑ 27000 ΧΛΜ. ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΣ




    Η Μπρίτζεστοουν πρέπει να έβγαλε καινούργιο,αν ήσουν ευχαριστημένος.

Παρόμοια θέματα

  1. Bridgestone Bt003r Vs Bt003rs
    από junkier6 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 25/04/2012, 00:19
  2. RUNNER 125 - MICHELΙN vs BRIDGESTONE
    από toyota στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 21/10/2008, 12:11
  3. pirelli diablo Vs brigeston bt012 Vs michelin
    από GTZ750 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 102
    Τελευταίο μήνυμα: 05/07/2006, 16:04
  4. Transalp 650 Vs Fazer 600 Vs Bmw 650 Gs
    από ΤΑSΟS στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 20/10/2004, 16:04

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF