Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 75

Θέμα: Είναι εφικτό λέτε ? Ζητούνται πληροφορίες για ταξίδι .

  1. #1

    Είναι εφικτό λέτε ? Ζητούνται πληροφορίες για ταξίδι .

    Σχεδιάζω για το ερχόμενο καλοκαίρι το παρακάτω ταξίδι :

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	trip_v1.jpg 
Προβολές:	576 
Μέγεθος:	78,5 KB 
ID:	327676


    Η ιδέα είναι το πρώτο σκέλος του ταξιδιού να είναι mainstream Ευρώπη και στο δεύτερο σκέλος να δούμε μέρη διαφορετικά από το Ευρωπαικό στερεότυπο.
    Ενδεχομένως να αντιστραφεί το πλάνο, και να ξεκινήσουμε αντίστροφα, από Β. Αφρική και να γυρίσουμε από Ευρώπη.
    Θα είμαστε 2 άτομα 1 μηχανή.

    Ο βασικός περιορισμός του ταξιδιού είναι χρονικός, λόγω περιορισμένης άδειας από τη δουλειά.
    Βγαίνει λέτε σε 16-18 ημέρες ?
    Όπως καταλαβαίνετε, θα απαιτηθεί και λίγος τουρισμός λόγω γυναίκας συνεπιβάτη

    Οποιαδήποτε πληροφορία - συμβουλή είναι ευπρόσδεκτη ειδικά για το κομμάτι της Β. Αφρικής


    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

  2. #2
    Ήντα κάνετε? Το avatar του/της xarisiero
    Εγγραφή
    01/07/2014
    Μηνύματα
    340
    Να την και η έκπληξη λοιπόν.......
    Πολύ όμορφο φαίνεται, και σίγουρα κάτι διαφορετικό με πολλά και διαφορετικά μέρη και εικόνες.....

    Γνώμη μου, καντο χωρίς δεύτερη σκέψη...Πιστευω ομως οτι πρέπει να ειναι μινιμουμ 20ημερο...εχεις και τα πλοία ρε γμτ, τα οποια δεν συνδυάζονται πάντα με διανυκτερευσεις για να γλιτώσεις χρονο....

    Πόσα χλμ το υπολογίζεις περίπου.....

    Αν τελικά το επιχειρήσεις ελπίζω να μην μας στερήσεις ένα όμορφο ταξιδιωτικό.....

  3. #3
    Περίπου 5.500 χμ βγαίνει συνολικά χωρίς να υπολογίζω τα Αθήνα - Πάτρα.
    Καλό είναι να συνυπολογίσω και ένα 10% επιπλέον σε μικροαποστάσεις που μπορεί να προκύψουν στην πορεία, άρα χοντρικά βγαίνει 6.000 χμ στα ξένα και κάτι ψιλά εδώ για Αθήνα - Πάτρα.

    Από το πρωί το μελετάω και δύσκολα το βλέπω να πέφτει από τις 20 μέρες δυστυχώς...
    Για την ακρίβεια 21 ημέρες μου βγαίνει, με 3 ημέρες μοιρασμένες ενδιάμεσα χωρίς χιλιόμετρα για ξεκούραση - τουρισμό.

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.065
    To ταξιδι δεν βγαινει ουτε σε 20 μερες ειδικα με γυναικα συνεπιβατη και ειδικα στην Αφρικη.Ασε που στην Αφρικη με τις παρουσες συνθηκες μπορει να ειναι και επικινδυνο.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  5. #5
    Always somewhere.... Το avatar του/της zandesiro
    Εγγραφή
    22/11/2012
    Μηνύματα
    167
    Απο το wikitravel...

    "The realistic and most secure way to reach Algeria by car is across the Tunisian border. The Mauritanian and Malian borders present some security problems, and the Moroccan border is closed.
    If you want to get into Algeria from Niger or from the Tozeur border post in southern Tunisia, you'll have to contract an official guide to accompany you across the Saharan routes; otherwise, police will not allow you to get into Algeria with your car. There are no problems if you want to get into Algeria from the Tunisian border posts in the north. As of November 2014 the border to Morocco is still closed and not scheduled to open any time soon."

  6. #6
    γαμωτ...γαμωτ.. .γαμωτ...
    Εγγραφή
    08/01/2006
    Μηνύματα
    376
    Καλημερα

    Πολύ όμορφο ταξίδι. Αν το καταφέρεις, που στο ευχομαι ΟΛΟΨΥΧΑ, όπως λέει και ο xasisiero, μην μας ξεχάσεις.

    Τώρα, επί του πρακτέου. 6000 χλμ/16 ημέρες (διότι αφαιρώ πάτρα-Ανκόνα-Πατρα), βγαίνουν περίπου 375 χλμ την ημέρα. Σε απόλυτο νούμερο δεν είναι πολλά, τουλάχιστον σε ότι αφορά το ευρωπαϊκό "mainstream" κομμάτι. Άρα όπως πολύ σωστα υπολόγισες, θέλεις 20 για να είσαι μέσα. Επίσης θα πρέπει να λάβεις υπόψιν τις αντοχές της συνεπιβάτιδας (μπορεί να μην αντέξει τέτοιο ρυθμό), αλλά και... τις "ιδιαίτερες ημέρες" οι οποίες μπορεί να επηρεάσουν σε μεγάλο βαθμό τον ρυθμό.

    Για το σκέλος της Βορείου Αφρικής δεν έχω καμία ιδέα τι μπορεί να παίζει. Νομίζω όμως ότι δεν πρέπει να διατρέχει εξαιρετικούς τουλάχιστον κινδύνους αλλά πρέπει να το ψάξεις πάρα πολύ.

    Το μόνο που με προβληματίζει είναι τα πλοία. Θέλεις πλοίο να πας Ιταλία, πλοίο να περάσεις το Γιβραλταρ (οκ ειναι πιο πολύ πορθμείο), πλοίο να περάσεις Σικελία, καραβάκι για νοτια Ιταλία, πλοίο για να περάσεις Ελλάδα. Αυτό από μόνο του μπορεί να σε πιέσει πολύ χρονικά γιατί όπως λέει και ο φίλος πιο πάνω, δεν κουμπώνουν συνήθως με τις προγραμματισμένες διανυκτερεύσεις, οπότε μπορεί να σε τραβήξουν ακόμα παραπέρα. Επίσης θα σε φορτώσουν με αρκετό κόστος.

    Και μιας και μας ανάβεις φωτιές κυριακάτικα, με τι κόστος το υπολογίζεις? Έτσι για να ονειρευόμαστε και εμείς...
    I search, therefore I travel...

  7. #7
    Ήντα κάνετε? Το avatar του/της xarisiero
    Εγγραφή
    01/07/2014
    Μηνύματα
    340
    3 ημέρες μοιρασμένες ενδιάμεσα χωρίς χιλιόμετρα για ξεκούραση - τουρισμό.
    Πράγμα που για τα δικά μου γουστα κρίνεται απαραίτητο ειδικά με γυναίκα συνοδό αλλιώς ετοιμάσου για σκηνικά θεότρελης σκληροκ00λιασης.......και....:a16:

    Εύχομαι πάντως να καταφέρεις να βρεις τις παραπάνω μέρες που χρειάζονται και να το πραγματοποιησεις γιατί οι προορισμοί υπόσχονται πολλά....

    Ισως ένας τρόπος για να μειώσεις τις μέρες ειναι να κινηθείς λιγο γρηγορότερα στο ευρωπαϊκό κομματι και να δώσεις περισσότερο χρόνο στην Αφρικη που ετσι και αλλιώς δεν μπορεις να κινηθείς τοσο γρηγορα

  8. #8
    γαμωτ...γαμωτ.. .γαμωτ...
    Εγγραφή
    08/01/2006
    Μηνύματα
    376
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zandesiro Προβολή μηνύματος
    Απο το wikitravel...

    "The realistic and most secure way to reach Algeria by car is across the Tunisian border. The Mauritanian and Malian borders present some security problems, and the Moroccan border is closed.
    If you want to get into Algeria from Niger or from the Tozeur border post in southern Tunisia, you'll have to contract an official guide to accompany you across the Saharan routes; otherwise, police will not allow you to get into Algeria with your car. There are no problems if you want to get into Algeria from the Tunisian border posts in the north. As of November 2014 the border to Morocco is still closed and not scheduled to open any time soon."
    και με αφορμή την παραπάνω πολύ σημαντική πληροφόρηση, πρέπει να εξετάσεις πολύ σοβαρά και το κομμάτι "μπαίνει μηχανή - βγαίνει μηχανή", το οποίο μπορεί να περιλαμβάνει περίεργα τελωνεία, μπαξίσια, λάδια ξύδια...και ατελείωτες ώρες...
    I search, therefore I travel...

  9. #9
    Always somewhere.... Το avatar του/της zandesiro
    Εγγραφή
    22/11/2012
    Μηνύματα
    167
    Αλγερια μπαινεις μονο απο Ισπανια με φερι....Απο Μαροκο με τιποτα...!

    Το εχω κανει ως το Μαροκο οδικος απο Βενετια και γυρισα με καραβι Ταγγερη-Γενοβα....(δες στην υπογραφη μου).

    Προτεινω να κανεις το ιδιο...Ειναι ομορφη διαδρομη..Ασε την Αλγερια για καποια αλλη στιγμη που τα πραγματα θα ειναι πιο καλα!

    Για την Τυνησια μπορεις να πας οποτε θες το κοστος ειναι μικρο!(σε σχεση με το Μαροκο).

  10. #10
    Ναι συμφωνώ απολύτως, θέλει ακόμα πολύ ψάξιμο το ταξίδι.
    Ακόμα είμαι στην αρχή και μελετάω τα βασικά.
    Εννοείται ότι αν το αποφασίσω τελικά, μέχρι να ξεκινήσουμε θα έχει βγει πρόγραμμα για κάθε ημέρα και θα έχω κλείσει και όλες τις διανυκτερεύσεις από πριν.

    Τα κλειστά σύνορα Μαρόκο - Αλγερία όμως είναι ανυπέρβλητο εμπόδιο.
    Αν παραμείνει έτσι η μόνη λύση είναι να κάνουμε skip το Μαρόκο, καθώς παίζει ακτοπλοική σύνδεση Ισπανία - Αλγερία.

  11. #11
    Για budget δε μπορώ να μιλήσω με ακρίβεια, γιατί ακόμα είμαι στην αρχή του σχεδιασμού του ταξιδιού.

    Αλλά ξέρεις σε αυτά τα ταξίδια, τα μόνα ανελαστικά έξοδα είναι τα μεταφορικά ( ακτοπλοικά, βενζίνες, διόδια κλπ)

    Κατά τα άλλα άλλος διαλέγει δωμάτιο με 80 €/ βράδυ και άλλος camping.
    Άλλος διαλέγει κυριλέ εστιατόρια και άλλος πιο οικονομικές λύσεις κλπ.

    Εγώ σκέφτομαι διαμονή σε δωμάτια και όχι camping για λόγους καλύτερου ύπνου και ξεκούρασης .
    Αλλά σκέφτομαι να κινηθώ σε οικονομικές λύσεις 40-50 €/βράδυ.
    Σε απόσταση 10χμ έξω από τις μεγάλες τουριστικές ευρωπαικές πόλεις παίζουν πολλές τέτοιες επιλογές νομίζω.

    Χοντρικά το προυπολογίζω 2.500 - 3.000 € συνολικά, all included για 2 άτομα

  12. #12
    Always somewhere.... Το avatar του/της zandesiro
    Εγγραφή
    22/11/2012
    Μηνύματα
    167
    Αν κινηθεις σε αυτοκινητοδρομους βαλε και κανα 180αρι ευρω σε διοδια..

  13. #13
    Περίπου τόσο το εκτιμώ 200 € πρόχειρος προϋπολογισμός.


    Ενδεικτικά :

    1. Εισιτήρια Πάτρα - Ανκόνα με επιστροφή (χωρίς καμπίνα) : 360 € (αν θυμάμαι καλά)
    2. Διόδια γενικώς : 200 €
    3. 6.000 χμ με μέση κατανάλωση 6λτ/100 χμ --> 360 λτ Χ 1,6 €/λτ = 576 € πες 600 €
    4. Λοιπά ακτοπλοϊκά : δεν έχω ιδέα, υπολογίζω max 250 €

    Η σούμα μέχρι εδώ βγάζει 1.400 €

    Από αυτά μέχρι το γενικό σύνολο μένουν τα προσωπικά έξοδα που ο καθένας τα υπολογίζει διαφορετικά ..
    Εγώ υπολογίζω 70-80 €/ ημέρα διαμονή, φαγητό και λοιπά έξοδα και για τα 2 άτομα άρα σύνολο με βγάζει 2.700 - 3.000 €

    Μάλλον μπορεί να συμπιεστεί το κόστος αρκετά. Με λίγο ψάξιμο και έξυπνες επιλογές νομίζω μπορεί να πέσει στα 2.500 άνετα.

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    15/05/2011
    Μηνύματα
    4.854
    Εχω σχεδιασει ηδη την ιδια διαδρομη για το καλοκαιρι,αλλα εχω εστιασει στο Μαροκο γιατι Αλγερια δεν ειναι θετικα τα πραγματα για ταξιδι,το εψαξα.
    Για μενα αφιερωσου στο Μαροκο,ειναι απιθανο.
    Τα εξοδα εγω τα εβγαλα 2400,για ενα μηχανακι και 2 ατομα.
    Το Μαροκο ειναι αρκετα φθηνο,και με 30 ευρω κλεινεις πολυ ωραια δωματια σε φανταστικα μερη.
    Και για πες,ποια περιοδο θα πας;;;


  15. #15
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    To ευρωπαϊκο τμημα της διαδρομης δλδ Ιταλια-Νοτια Γαλλια-Ισπανια θα το κανω και 'γω του χρονου. Αλλα μετα την Βαρκελωνη θα κινηθω βορειοδυτικα διαμεσου των Πυρηναιων προς τη Χωρα των Βασκων και μετα μεχρι Γκαλιθια στον Ατλαντικο πανω απο την Πορτογαλια στο Santiago de Compostela. Αν βολεψουν οι ημερομηνιες μπορει να συνταξιδεψουμε για καποιο διαστημα.
    Θελω ομως υψηλες μεσες ωριαιες.. 180+ ... (πλακα κανω, χελωνα θα ειμαι!)

    edit: Τωρα ειδα και το δικο σου Ταιστιλ. Αντε ελα και 'συ απο 'κει να κανουμε μοτοπορεια Νοτια Ευρωπη!!

    edit no2: Μονο εγω θα 'μαι μονος;;; Ε ρε τσαϊ που θα πεσει!!!
    MADE IN JAPAN 日本製

Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ζητουνται πληροφορίες για ατυχημα !
    από vaska στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 10/12/2012, 23:50
  2. πληροφοριες για ταξιδι στην τυφλιδα
    από sherpa στο forum Πληροφορίες
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 21/11/2012, 21:59
  3. Πληροφορίες για ταξίδι στο εξωτερικό
    από fazertha στο forum Πληροφορίες
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 20/07/2009, 13:09
  4. Ζητούνται πληροφορίες για Ξάνθη
    από Tsakalaki στο forum Πληροφορίες
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 20/09/2006, 12:20
  5. Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 17/02/2005, 13:02

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF