Σελίδα 6 από 12 ΠρώτοΠρώτο 1234567891011 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 76 έως 90 από 179

Θέμα: Nερά,βουνά και φώς ενός Εβραίου ο καημός...

  1. #76
    Και επιστροφή στο σημείο μηδέν.πραγματικά εαν σταμάταγα κάθε λίγο απο εδώ και πέρα για να φωτογραφίζω και μόνο,αφενώς μέν θα έμενα ή απο μίζα ή από μπαταρία αφετέρου θα ήμουν ακόμα εκεί.εξάλλου καλή η φωτογραφία αλλά το κακό είναι πως δεν ευχαριστιέσαι την διαδρομή,όσο αργά και αν προχωράς,όσο εξερευνητικά και αν κοιτάς γύρω σου.οπότε φωτομηχανή stop.για τα επόμενα 48 χιλιόμετρα αφέθηκα μόνο να κοιτάω,να μυρίζω,να ακούω και να μην χορταίνω το πάντρεμα όλων των στοιχείων του δάσους το οποίο μόνο ευεργετικά επιδρούσε επάνω μου. στάσεις μόνο για λίγο νερό που κουβάλαγα μαζί μου και για να ‘’ακούσω’’ αυτό που στερούμαι στην καθημερινότητά μου.την ησυχία.γιατί πολλές φορές μου ερχόντουσαν στο μυαλό η περιοχή που ζώ και ποτέ δεν ησυχάζει,η ποιότητα του αέρα που καθημερινά αναπνέω και μόνο την μακροζωία δεν μου εξασφαλίζει,κυρίως όμως μου ξυπνούσαν στο μυαλό ήχοι και μυρωδιές απο την εργασία μου.για λίγο όμως μιας και η μαμάκα φύση δεν τα πολυανέχεται όλα αυτά και τα αποβάλει εν ριπή οφθαλμού.ήρθες εδώ πάνω,σου λέει,θα το ευχαριστηθείς αρκεί ΝΑ ΤΟ ΣΕΒΑΣΤΕΙΣ.αρκεί να μην κάνεις τον κάγκουρα στον χωματόδρομο τρομάζοντας του ενοίκους του τόπου τούτου,αρκεί να μην αγγίξεις κανένα απο τους ενοίκους του τόπου τούτου για να μην σε αγγίξουν και αυτοί.τέτοια συμφωνία κάνεις με την μαμάκα φύση όταν τριγυρνάς μόνος μέσα στο δάσος.και να είστε απόλυτα σίγουροι πως αν τα σεβόμαστε αυτά,τίποτα δεν μπορεί να στραβώσει.μα τίποτα όμως!το έχω κάνει αρκετές φορές και ποτέ δεν έπαθα τίποτα.και όσο και αν βαυκαλίζουν κάποιοι πως διαδρομές στο βουνό είναι επικίνδυνες και πως μια φορά θα πάει η στάμνα στην βρύση και θα σπάσει,όλα αυτά είναι για να τα λένε.όταν ξέρεις τι σου γίνεται και ξέρεις που βρίσκεσαι,δεν στραβώνει τίποτα.και απαραίτητη προ’υ’πόθεση σε όλα αυτά,ο άπλετος χρόνος.τουλάχιστον αυτό έχω διδαχθεί 11 χρόνια τώρα που ταξιδεύω για πάρτη μου με την miss K.και πιστέψτε με,δεν έχω πάθει τίποτα.
    Και επειδή θα με βρίζετε που δεν το έχω με το google maps,πάρτε τα σημεία απ’όπου πέρασα μέχρι να ξαναδώ πολιτισμό.με αφετερία το σημείο μηδέν λοιπόν συνέχισα σε,
    41 30’ 05. 26’’ Β
    24 22’ 57.44’’ Α
    41 30’48.55’’ Β
    24 24’13.84’’ Α

    41 29’33.98’’ Β
    24 24’13.84’’ A

    41 24’54.63’’ Β
    24 26’20.33’’ Α

    41 26’35.81’’ Β
    24 28’22.54’’ Α

    Μέχρι να φτάσω στο
    41 20’23.78’’ Β
    24 27’53.81’’ Α


    Ή σε πιο απλά ελληνικά,στο υδροηλεκτρικό εργοστάσιο του φράγματος της Πλατανόβρυσης.η αλήθεια είναι πως η άσφαλτος είχε ξεκινήσει λίγα χλμ πιο πρίν.συνεπής στην υπόσχεση που είχα δώσει στον εαυτό μου,η φωτομηχανή ξαναβγήκε απο την θήκη της και την ασυνήθιστη για αυτήν απραξία.έτσι μέσα απο έναν δρόμο όπου το φώς άρχισε να στερεύει όχι μόνο λόγω των δέντρων αλλά και των σύννεφων που είχαν αρχίζει να συνωστίζονται στον ουράνιο θόλο.Το φράγμα της Πλατανόβρυσης έκανε επιβλητικά την εμφάνισή του,


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC03977.jpg 
Προβολές:	149 
Μέγεθος:	98,0 KB 
ID:	327997
    ''στην αρχη ηταν ενας ποταμος.ο ποταμος εγινε δρομος κι ο δρομος απλωσε παρακλαδια σ'ολοκληρο τον κοσμο.κι επειδη ο δρομος ηταν καποτε ποταμος,ηταν συνεχεια πεινασμενος...''

    Ben Okri

  2. #77
    Και η τεχνιτή λίμνη που έχει σχηματιστεί πίσω απο το φράγμα,


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC03982.jpg 
Προβολές:	150 
Μέγεθος:	98,6 KB 
ID:	327998
    ''στην αρχη ηταν ενας ποταμος.ο ποταμος εγινε δρομος κι ο δρομος απλωσε παρακλαδια σ'ολοκληρο τον κοσμο.κι επειδη ο δρομος ηταν καποτε ποταμος,ηταν συνεχεια πεινασμενος...''

    Ben Okri

  3. #78
    Καλως ήρθα στον πολιτισμό λοιπόν.το σκηνικό βέβαια δεν άλλαζε δραματικά και μετά την εμφάνιση του φράγματος.η διαδρομή απο την δεξιά πλευρά του Νέστου όπως την βλέπουμε στον χάρτη εξακολουθούσε να εκτυλίσσεται μέσα στο πράσινο.σε πυκνό μάλιστα πράσινο


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC03988.jpg 
Προβολές:	150 
Μέγεθος:	99,8 KB 
ID:	327999
    ''στην αρχη ηταν ενας ποταμος.ο ποταμος εγινε δρομος κι ο δρομος απλωσε παρακλαδια σ'ολοκληρο τον κοσμο.κι επειδη ο δρομος ηταν καποτε ποταμος,ηταν συνεχεια πεινασμενος...''

    Ben Okri

  4. #79
    Η μαμάκα φύση βέβαια δεν καταλαβαίνει ποτέ τις προθέσεις των ανθρώπων.μάλλον με επιφύλαξη τις αντιμετωπίζει.γιατί λοιπόν να εμπιστευτεί και εμένα;απο την στιγμή που είδα το φράγμα μέχρι και να πλησιάσω και στο Παρανέστι,έστειλε λοιπόν έναν αντιπρόσωπό της απο αέρος να με παρακολουθεί μήπως και κάνω κάτι μεμπτό.και ήταν και θηρίο ο άτιμος μα καθόλου διακριτικός.άλλωστε έπαιζα στην ‘’έδρα’’του,είχε κάθε δικαίωμα να τριγυρνάει πάνω απο το κεφάλι μου,


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC03992.jpg 
Προβολές:	149 
Μέγεθος:	35,3 KB 
ID:	328000
    ''στην αρχη ηταν ενας ποταμος.ο ποταμος εγινε δρομος κι ο δρομος απλωσε παρακλαδια σ'ολοκληρο τον κοσμο.κι επειδη ο δρομος ηταν καποτε ποταμος,ηταν συνεχεια πεινασμενος...''

    Ben Okri

  5. #80
    Ασχολήσου εσύ με μένα πετούμενο,να ασχοληθώ εγώ με τον δρόμο,


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC03994.jpg 
Προβολές:	150 
Μέγεθος:	98,6 KB 
ID:	328001



    τουλάχιστον δεν απαιτούσε να φωτογραφίζω συγκεκριμένα μέρη απο συγκεκριμένες γωνίες όπως ζητούν οι βορειοκορεάτες ξεναγοί απο τους τουρίστες που επισκέπτονται την χώρα τους...
    ''στην αρχη ηταν ενας ποταμος.ο ποταμος εγινε δρομος κι ο δρομος απλωσε παρακλαδια σ'ολοκληρο τον κοσμο.κι επειδη ο δρομος ηταν καποτε ποταμος,ηταν συνεχεια πεινασμενος...''

    Ben Okri

  6. #81
    ποιός σας είπε πως τέτοιες γέφυρες θα συναντήσετε μόνο μέσα στο advrider και σε ταξιδιωτικά στις αχανέστατες εκτάσεις της ρωσικής επικράτειας;


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC03998.jpg 
Προβολές:	149 
Μέγεθος:	101,2 KB 
ID:	328002
    ''στην αρχη ηταν ενας ποταμος.ο ποταμος εγινε δρομος κι ο δρομος απλωσε παρακλαδια σ'ολοκληρο τον κοσμο.κι επειδη ο δρομος ηταν καποτε ποταμος,ηταν συνεχεια πεινασμενος...''

    Ben Okri

  7. #82
    και όμως,τέτοια γεφύρια βρίσκονται κρυμμένα και και σε διάφορα μέρη στην χώρα μας και ένα απο αυτά βρίσκεται και εδώ πάνω.Νέστος ορμητικότατος απο κάτω του,ευκαιρία να κάνω κανένα γούστο σκέφτηκα.τι παπατζιλίκι Θεέ μου..


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC04000.jpg 
Προβολές:	150 
Μέγεθος:	100,2 KB 
ID:	328003
    ''στην αρχη ηταν ενας ποταμος.ο ποταμος εγινε δρομος κι ο δρομος απλωσε παρακλαδια σ'ολοκληρο τον κοσμο.κι επειδη ο δρομος ηταν καποτε ποταμος,ηταν συνεχεια πεινασμενος...''

    Ben Okri

  8. #83
    Στην άκρη κυρίες μου,βλέπετε καμμιά διάβαση για να περάσετε έτσι χύμα;


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC04002.jpg 
Προβολές:	149 
Μέγεθος:	99,7 KB 
ID:	328004
    ''στην αρχη ηταν ενας ποταμος.ο ποταμος εγινε δρομος κι ο δρομος απλωσε παρακλαδια σ'ολοκληρο τον κοσμο.κι επειδη ο δρομος ηταν καποτε ποταμος,ηταν συνεχεια πεινασμενος...''

    Ben Okri

  9. #84
    Προσπερνώντας λοιπόν τα ζωντανά στο έδαφος,ξεφεύγοντας και απο την επιτήρηση των ιπτάμενων φυλάκων του δάσους,το Παρανέστι με υποδέχτηκε μουντό και ήσυχο.απο εκεί,τα 40 χλμ που με χώριζαν απο την Δράμα σε μια αρκετά όμορφη κατά τα άλλα διαδρομή μου φάνηκαν μαρτύριο μιας και τα έρημα τα κοκκαλάκια μου άρχιζαν σιγά σιγά να διαμαρτύρονται τόσο απο την φύση των χιλιομέτρων που υπέμεναν τόσες ώρες στωικά όσο και απο το γεγονός ότι επιμένω να τα βασανίζω με το KLE.
    Η όψη της Δράμας ενέτεινε ακόμα περισσότερο τον πόνο που εισέπρατα απο όλο μου το σώμα και η λύση ήταν προφανέστατη.απευθείας μάσα και απόσυρση εις τόπον δροσερό,ήσυχο και καθαρό.το βραδυνό ήταν δεδομένο (βάρκα η χορταστική) ενώ μετά το μπάνιο στο δωμάτιο,το μόνο που θυμάμαι δεν ήταν το 11888 (για να κάνω και ένα ανόητο χωρατό...) αλλά το ότι πρόλαβα να ρυθμίσω το ξυπνητήρι (ευτυχώς που κάνω ταξίδια χωρίς άγχος και με σκοπό την ξεκούραση δηλαδή).ο πόλεμος θα συνεχιζόταν και αύριο...
    ''στην αρχη ηταν ενας ποταμος.ο ποταμος εγινε δρομος κι ο δρομος απλωσε παρακλαδια σ'ολοκληρο τον κοσμο.κι επειδη ο δρομος ηταν καποτε ποταμος,ηταν συνεχεια πεινασμενος...''

    Ben Okri

  10. #85
    Συνεχίζεται...
    ''στην αρχη ηταν ενας ποταμος.ο ποταμος εγινε δρομος κι ο δρομος απλωσε παρακλαδια σ'ολοκληρο τον κοσμο.κι επειδη ο δρομος ηταν καποτε ποταμος,ηταν συνεχεια πεινασμενος...''

    Ben Okri

  11. #86
    Ημέρα 3η


    Μόνο το μυαλό ήθελε να σηκωθεί.το σώμα αρνιόταν να κουνηθεί.οι νευρώνες έστελναν στον κεντρικό υπολογιστή την διαμαρτυρία απο όλα τα μέλη του σώματος για την βίαια χθεσινή μέρα και για την πρόθεση να μην κουνήσουν εάν αυτή η κατάσταση συνεχιζόταν και σήμερα.αλλά κουμάντο σε αυτή την περίπτωση κάνει πάντα η θέληση.κρυφή σύμμαχος του μυαλού και σε διαρκή αντιπαράθεση με τις απαιτήσεις του σώματος.η δωροδοκία λοιπόν του σώματος απο το μυαλό και την θέληση υπο την μορφή μπουγάτσας και γάλακτος(!) έκαμψαν και την τελευταία αντίσταση των μυών μου και έτσι η μάχη της τρίτης μέρας ξεκίναγε υπο το άγρυπνο βλέμμα του ανατέλοντος ηλίου και της πρωινής ‘’δροσιάς’’ στον επαρχιακό δρόμο που ενώνει την Δράμα με τις Σέρρες.για τα πρώτα χιλιόμετρα τουλάχιστον.Προορισμός,το χιονοδρομικό κέντρο του φαλακρού.ή σε πιο απλά ελληνικά,να ανέβω όσο το δυνατόν ψηλότερα γίνεται στο όρος φαλακρό.για αρχή.
    ''στην αρχη ηταν ενας ποταμος.ο ποταμος εγινε δρομος κι ο δρομος απλωσε παρακλαδια σ'ολοκληρο τον κοσμο.κι επειδη ο δρομος ηταν καποτε ποταμος,ηταν συνεχεια πεινασμενος...''

    Ben Okri

  12. #87
    Ο δρόμος με τσίγκλαγε να πάω όσο το δυνατόν πιο γρήγορα.φαρδύς και έρημος.όσο όμως και να με έτρωγε ο δεξιός μου καρπός,το όχημα μόνο για τέτοια δεν είναι φτιαγμένο.σχέδιο Β λοιπόν,η απόλαυση της διαδρομής,


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC04003.jpg 
Προβολές:	99 
Μέγεθος:	99,9 KB 
ID:	328136
    ''στην αρχη ηταν ενας ποταμος.ο ποταμος εγινε δρομος κι ο δρομος απλωσε παρακλαδια σ'ολοκληρο τον κοσμο.κι επειδη ο δρομος ηταν καποτε ποταμος,ηταν συνεχεια πεινασμενος...''

    Ben Okri

  13. #88
    Και όλη αυτή η κατάσταση μέχρι την διαστάρωση για το χιονοδρομικό.μετά θα άρχιζε η ‘’Γιώργου ανάβαση’’ η οποία δεν έχει φυσικά καμμία σχέση με το περίφημο έργο του Ξενοφώντα ‘’Κύρου ανάβασις’’ και για την οποία δεν ξέρω και πάρα πολλά.όσοι έχετε περιέργεια,ρωτήστε τον μουρλοάδωνι,μπάς και τσιμπήσετε και την περίφημη ‘’ταμπλέτα’’ με όλα τα έργα των αρχαίων φιλοσόφων και ιστορικών :rotflmao:
    Είπα,γιώργου ανάβασις,


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC04004.jpg 
Προβολές:	100 
Μέγεθος:	97,8 KB 
ID:	328137
    ''στην αρχη ηταν ενας ποταμος.ο ποταμος εγινε δρομος κι ο δρομος απλωσε παρακλαδια σ'ολοκληρο τον κοσμο.κι επειδη ο δρομος ηταν καποτε ποταμος,ηταν συνεχεια πεινασμενος...''

    Ben Okri

  14. #89
    Το τοπίο άλλαζε διαρκώς όψη.μονάδες κοπής μαρμάρου με κίνηση φορτηγών τα οποία πάσχιζαν να καταφέρουν να κινηθούν στην ανηφόρα σε ένα τόπο με σχετικά αραιή και χαμηλή βλάστηση,


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC04008.jpg 
Προβολές:	100 
Μέγεθος:	97,0 KB 
ID:	328138
    ''στην αρχη ηταν ενας ποταμος.ο ποταμος εγινε δρομος κι ο δρομος απλωσε παρακλαδια σ'ολοκληρο τον κοσμο.κι επειδη ο δρομος ηταν καποτε ποταμος,ηταν συνεχεια πεινασμενος...''

    Ben Okri

  15. #90
    ...σε τοπίο με δάσος.περίεργο αν σκεφτεί κανείς πως το υψόμετρο διαρκώς μεγάλωνε.δε με χάλαγε φυσικά,


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC04014.jpg 
Προβολές:	98 
Μέγεθος:	99,9 KB 
ID:	328139



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC04017.jpg 
Προβολές:	98 
Μέγεθος:	99,6 KB 
ID:	328140



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC04021.jpg 
Προβολές:	102 
Μέγεθος:	97,2 KB 
ID:	328141
    ''στην αρχη ηταν ενας ποταμος.ο ποταμος εγινε δρομος κι ο δρομος απλωσε παρακλαδια σ'ολοκληρο τον κοσμο.κι επειδη ο δρομος ηταν καποτε ποταμος,ηταν συνεχεια πεινασμενος...''

    Ben Okri

Σελίδα 6 από 12 ΠρώτοΠρώτο 1234567891011 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. 4 μερες βουνα και λαγκαδια ...
    από el patron στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 01/07/2010, 17:33
  2. Golf στα βουνά και στα λαγκάδια
    από tifoefs στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 177
    Τελευταίο μήνυμα: 06/03/2008, 14:57
  3. Μηχανές και βουνά...
    από Fireball400 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 14/05/2007, 12:24
  4. Η διαφορα ενος αντρα και μιας γυναικας
    από XTakias στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 11/09/2006, 09:32

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF