Σελίδα 1 από 12 12345611 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 179

Θέμα: Nερά,βουνά και φώς ενός Εβραίου ο καημός...

  1. #1

    Nερά,βουνά και φώς ενός Εβραίου ο καημός...

    Το παρόν ταξιδιωτικό αφιερώνεται σε έναν πολύ αγαπητό μου φίλο και εμπνευστή αρκετών παρελθοντικών αλλά και μελλοντικών μοτοταξιδιωτικών μου αναζητήσεων.

    Κύριε Αντώνη Βασιλάκη,για πάρτη σας!
    ''στην αρχη ηταν ενας ποταμος.ο ποταμος εγινε δρομος κι ο δρομος απλωσε παρακλαδια σ'ολοκληρο τον κοσμο.κι επειδη ο δρομος ηταν καποτε ποταμος,ηταν συνεχεια πεινασμενος...''

    Ben Okri

  2. #2
    Ούτε ξυπνητήρι,ούτε τηλέφωνο.τα μάτια άνοιξαν μόνα τους και η πρώτη κίνηση αφήνοντας την άνεση του κρεβατιού ήταν να ανοίξω την κουρτίνα.απο τις λίγες θέες που πραγματικά αναζητώ σε κάθε μου ταξίδι.
    Η πρωτεύουσα είχε ήδη ξυπνήσει και ο υδράργυρος άρχιζε σιγά σιγά να ανηφορίζει τον δικό του Γολγοθά.συνεπικουρούμενος πάντα απο την καλή του φίλη σε αυτά τα μέρη,την υγρασία.ένα πράγμα που σιχαίνομαι σε αυτή εδώ την πόλη είναι τα υψηλά ποσοστά υγρασίας.μάταια τα συχνά ντούς,μάταιος ο εγκλεισμός σε ένα μέρος με air condition όλη μέρα.με την πρώτη επαφή,η υγρασία κυριαρχεί στο σώμα σου,σε αποχαυνώνει,σε κάνει να μην ευχαριστιέσαι τίποτα.
    Το τζαμί Ηassan Βeck έχει ταυτήσει την ύπαρξη του με την πολυτάραχη ιστορία τούτης εδώ της γωνιάς της παλαιστινιακής γής.την δεδομένη χρονική στιγμή αποτελούσε την ομορφότερη εικόνα για ένα ευχάριστο ξύπνημα.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC02233.jpg 
Προβολές:	597 
Μέγεθος:	60,3 KB 
ID:	327694


    Η σημερινή μέρα θα ήταν ολίγον δυσκολότερη απο την χθεσινή.αν και η ‘’κατάκτηση’’ του βορείου Ισραήλ δεν ήταν δα και κάποιος σημαντικός άθλος (παρόλο που μετά την Χάιφα και κατευθυνόμενος στη θάλασσα της Γαλιλαίας ουσιαστικά συνάντησα μια άλλη χώρα καθώς οι αραβόφωνοι πληθυσμοί των περιοχών αυτών υπερτερούν των Ισραηλινών),εντούτις σήμερα,κινούμενος νότια,είχα αποφασίσει να αναζητήσω την δροσιά της Νεκράς Θάλασσας ελπίζοντας να μην φτάσω εκεί...νεκρός!
    ''στην αρχη ηταν ενας ποταμος.ο ποταμος εγινε δρομος κι ο δρομος απλωσε παρακλαδια σ'ολοκληρο τον κοσμο.κι επειδη ο δρομος ηταν καποτε ποταμος,ηταν συνεχεια πεινασμενος...''

    Ben Okri

  3. #3
    Στα γρήγορα η προετοιμασία και δρόμο για το πρώτο γεύμα της ημέρας. Δεν πολυσυμπαθώ τα τετριμένα γεύματα των ξενοδοχείων,τι καλύτερο εξάλλου σε αυτά τα μέρη να πάω σε κάποιο ‘’τυποπιτάδικο’’ ελληνιστί για να δοκιμάσω και κάποιο μάμ δικής τους έμπνευσης!βέβαια εκ των πρωτέρων θα ξέχναγα τα κρουασάν ζαμπόν-τυρί και τις πίτσες όπως τις ξέρουμε εδώ στην Ελλάδα,μιάς και στο Ισραήλ κυριαρχεί το ‘’kosher’’.ένα ιδιότυπο θρησκευτικό έθιμο των Ισραηλινών σύμφωνα με το οποίο τυρί και κρέας ποτέ δεν τρώγονται μαζί,αναμεμειγμένα.αρα δεν υπάρχει περίπτωση να βρεθούν τα υλικά αυτά πουθενά μαζί σε φαγητό ούτε και κατά παραγγελία για τουρίστα! και η καλή μου τύχη μου χαμογέλαγε για άλλη μια φορά,μιάς και δίπλα στο ξενοδοχείο,σε συγκρότημα γραφείων και επιχειρήσεων στο ισόγειο,υπήρχε ένα τέτοιο κατάστημα.
    Τα αγγλικά πάντα κεντρίζουν το ενδιαφέρον στη μικρή αυτή χώρα της Μέσης Ανατολής.στο άκουσμά τους ο συνομήλικός μου Ζahi και ένας εκ των δύο ιδιοκτητών του μικρού μαγαζιού,που εξυπηρετούσε περισσότερο στελέχη των γραφείων και των επιχειρήσεων του κτιρίου και λιγότερο αγουροξυπνημένους και πεινασμένους τουρίστες,δεν αντιστάθηκε στον πειρασμό:
    -και απο που μας έρχεσαι ;
    -ανί Γιαβάν (είμαι έλληνας) αποκρίθηκα χαμογελώντας,έτσι για να δείξω ότι κάτι κατάφερα να κρατήσω απ την γλώσσα τους τις μέρες που είμαι εδώ.φυσικά μετά τις επιφημίες και τα γέλια για την προσπάθειά μου να οικιοποιηθώ την γλώσσα του,ο Ζahi ξεκίνησε ένα απίστευτο παραλήρημα για...την Ελλάδα!
    -τυχερός είσαι φίλε!ακούτε ωραία μουσική,Πέγκυ Ζήνα(ναι,δεν κάνω πλάκα.πολλοί καλλιτέχνες της σύγχρονης ελληνικής μουσικής[να την κάνει ο Θεός μουσική...] και ιδιαίτερα γυναίκες σκίζουν χασέδες με τα σουξέ τους στα νυχτερινά μαγαζιά του Τέλ Αβίβ και μάλιστα με τα τραγούδια όχι μεταφρασμένα αλλά στην ελληνική τους εκδοχή!),μπουζούκια,ωραίες γυναίκες.
    Αλλά ο τόνος της φωνής του έγινε λίγο πιο νοσταλγικός και μελαγχολικός,σαν να έβγαινε ένας νταλκάς,μόλις ο Zahi εξέφρασε τον θαυμασμό του για την φύση της χώρας μας:
    -θέλω να επισκεφτώ πολύ την χώρα σου,συνέχισε.έχετε ήλιο άφθονο,νησιά με πανέμορφες παραλίες και βουνά καταπράσινα.είστε πολύ τυχεροί που ζείτε σε τέτοιο περιβάλλον.σε ζηλεύω.
    ''στην αρχη ηταν ενας ποταμος.ο ποταμος εγινε δρομος κι ο δρομος απλωσε παρακλαδια σ'ολοκληρο τον κοσμο.κι επειδη ο δρομος ηταν καποτε ποταμος,ηταν συνεχεια πεινασμενος...''

    Ben Okri

  4. #4
    Πραγματικά ο τυπάκος έβγαλε φλέμμα απο μέσα του.μου μίλησε για πράγματα που θεωρούμε δεδομένα πως θα συναντήσουμε κάθε φορά που εκδράμουμε εις τας εξοχάς της χώρας μας με τις μοτοσυκλέτες μας.και όμως για αυτόν ήταν κάτι το ξεχωριστό,ένα όνειρο ζωής έτσι όπως μου το έθετε εκείνη την στιγμή.
    Σίγουρα το KLE δεν ενδείκνυται για δικάβαλο ταξίδι (για να μην πώ καθόλου για ταξίδι),όχι τουλάχιστον τόσο άνετο όσο αυτά που μπορούν να πραγματοποιήσουν δικύλινδρα θηρία άνω των 1000cc πλέον.αλλά με λίγη υπομονή θα επιβεβαίωνα τις προσδοκίες του Zahi,εάν τον είχα μαζί μου,σε μια βολτίτσα που πραγματοποίησα την άνοιξη που πέρασε στην ανατολική Μακεδονία.τι καλύτερο μέρος για να συνδιαστούν οι προσδοκίες του Ισραηλινού φίλου,η όρεξη της φωτογραφικής μου μηχανής,η δίψα της miss K για κατανάλωση βενζίνης και χιλιομέτρων καθώς και η υπομονή μου για την πραγματοποίση ενός τέτοιου ταξιδιού με μια μοτοσυκλέτα η οποία μόνο χιλιομετροφάγος δεν είναι!
    Ο καημός σου λοιπόν Zahi,συγκεντρωμένος σε μια μόνο εικόνα,


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC04308.jpg 
Προβολές:	591 
Μέγεθος:	57,9 KB 
ID:	327695


    Για την ιστορία,το πρωινό εκείνο τσίμπησα δύο πίτες με τυρί,σουσάμι και μέλι.πτέσμα μπροστά στα ξεφτιλίκια που κάνουμε όλοι μας όταν ταξιδεύουμε αλλά και τι να κάνεις,να τους αλλάξεις την θρησκεία εκεί κάτω...;
    ''στην αρχη ηταν ενας ποταμος.ο ποταμος εγινε δρομος κι ο δρομος απλωσε παρακλαδια σ'ολοκληρο τον κοσμο.κι επειδη ο δρομος ηταν καποτε ποταμος,ηταν συνεχεια πεινασμενος...''

    Ben Okri

  5. #5
    Hμέρα 1η, 05.00


    Είπα,με το KLE ταξιδεύω όχι με το Η2R.και για να καλυφθούν τα σχεδόν 650 χλμ της πρώτης μέρας με τέτοιο τρόπο έτσι ώστε να έχω καιρό και για μια πρώτη γνωριμία με την πόλη της Δράμας που ήταν και ο σημερινός μου προορισμός,θα έπρεπε να γίνει μια μικρή θυσία στον ύπνο.όχι πως θα δυσκολευόμουν κιόλας να ξυπνήσω μιας και τα ματάκια άνοιξαν 5 παρά μόνα τους.αυτή η γλυκιά προσμονή να βρεθείς στο δρόμο με τη μοτό σου για να βασανιστείς δε λογαριάζει ούτε ύπνο ούτε πείνα τελικά.
    Και σαν γνήσιος grand μαζόχα όπως με χαρακτηρίζουν πολλοί,05.30 το σφύριγμα της εξάτμισης της miss K αντηχούσε στην άδεια Πανεπιστημίου.η Ε75 δεν άργησε να με υποδεχτεί με τις πρώτες αχτίδες του ήλιου να κάνουν δειλά την εμφάνισή τους,αντικαθιστώντας την συντροφιά της πρωινής δροσιάς την οποία ουδέποτε έχω αρνηθεί σε ταξίδι μου.
    Τα χιλιόμετρα στη σέλα του KLE στο εθνικό οδικό δίκτυο δεν καταπίνονται με μεγάλη ευκολία.πέρα απο την ψιλοελλειπή προστασία απο τον αέρα και το σχετικά μικρό της βάρος,λόγος σοβαρός για να γίνεις έρμαιο των ρευμάτων αέρα που προκύπτουν απο νταλίκες,μικρότερα αυτοκίνητα που σε προσπερνούν χωρίς αύριο καθώς και στενά περάσματα του γεωγραφικού αναγλύφου,ένας επίσης σημαντικός λόγος που σε κάνει να έχεις το νού σου όση ώρα ταξιδεύεις με καλές για τα κυβικά της μοτό ταχύτητες (110-120 χαω) είναι και η αυτονομία της.αλλά στα έντεκα χρόνια συμβίωσης με αυτήν,πέρα απο το γεγονός πως έχω συνηθήσει την μουρμούρα της και τα σκέρτσα της,έχω συμβιβαστεί και με την λαιμαργία της.όπερ και σημαίνει πως κάθε 180χλμ εθνικής πρέπει να τα’ι’στεί πρίν το ρουμπινέτο της ρεζέρβας με προειδοποιήσει πως η γενναιοδωρία του δεξιού γκρίπ πρέπει σιγά σιγά να περιοριστεί αλλιώς το 1075 και παρεμφερή τηλέφωνα ανάγκης θα γίνουν συνήθειά σου.και όχι για να κάνεις γνωριμίες με απώτερους σκοπούς...έτσι λοιπόν τα κουκιά είναι μετρημένα:
    1η στάση για μπενζίνα,Λαμία
    2η Λάρισα
    3η Θεσσαλονίκη
    4η Σέρρες
    Τουλάχιστον κάνω γνωριμίες με βενζινάδες ανα την Ελλάδα...
    Τελευταία τροποποίηση από Mr Pif; 30/11/2014 στις 16:02.
    ''στην αρχη ηταν ενας ποταμος.ο ποταμος εγινε δρομος κι ο δρομος απλωσε παρακλαδια σ'ολοκληρο τον κοσμο.κι επειδη ο δρομος ηταν καποτε ποταμος,ηταν συνεχεια πεινασμενος...''

    Ben Okri

  6. #6
    Αλλά στις Σέρρες εκτός απο το τεπόζιτο της μοτό έπρεπε να γεμίσει και το τεπόζιτο του... Μr Pif.δεν ξέρω αν θα υπήρχε καλύτερο μέρος για να απολαύσω ένα απο τα αγαπημένα μου εδέσματα.μουστάκι να με ξυρίσεις μπορώ να γίνω όπως έλεγε και ο Ζήκος στον μπακαλόγατο εάν με τα’ί’σεις μια μπουγάτσα

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	bougatsa-megali-polaroid.jpg 
Προβολές:	587 
Μέγεθος:	63,1 KB 
ID:	327696


    Αλήθεια,την ξέρετε την ιστορία της; Το εξαιρετικό αυτό έδεσμα προέρχεται απο την Κωνσταντινούπολη πρίν αυτή πέσει στα χέρια των Τούρκων το 1453. Οι Κωνσταντινουπολίτες την ονόμαζαν «πογάτσα» ή «μπογάτσα»,ενώ οι Τούρκοι,έτσι για να γουστάρουν,της έδωσαν το όνομα bugatsa <<μπουγκάτσα>>.σε κάθε περίπτωση και οι δυό τους εννοούσαν την αλμυρή ή γλυκιά γέμιση πίτας,τυλιγμένη καλά μέσα σε ζύμη έτσι ώστε αυτή να μην ξεχειλίζει.η διαφορά της με τις υπόλοιπες πίτες είναι πως το φύλλο ανοίγεται με μαλακό φυτικό βούτυρο ή λάδι σε αντίθεση με των υπολοίπων που ανοίγεται με τον πλάστη και την βοήθεια αλευριού.η ανταλλαγή πληθυσμών της ανατολικής Θράκης αλλά και οι διωγμένοι Κωνσταντινουπολίτες έφεραν το έδεσμα αυτό κυρίως στην ανατολική Μακεδονία και Θράκη αλλά στις Σέρρες το 1950 ο Κωνσταντίνος Καρυοφύλλης άνοιξε και το πρώτο μπουγατσάδικο.τα ταμπού της εποχής έκαναν τα μπουγατσάδικα όχι και τόσο δημοφιλή στέκια μιάς και ήταν κοινή λογική το γεγονός πως αν ο σύζυγος κατέφευγε σε μπουγατσάδικο για να φάει μια πίτα τότε ή η σύζυγος ήταν άμπαλη απο τα της κουζίνας ή το κατείχε μεν το άθλημα αλλά οι πίτες της ήταν το αδύνατο σημείο στην τέχνη της!με τον καιρό όμως όλο και περισσότεροι επισκεπτόντουσαν τα στέκια αυτά της απόλαυσης οπότε και τα ταμπού όπως ήταν φυσικό γκρεμίστηκαν.σήμερα στο νομό Σερρών υπάρχουν 57 βιοτεχνίες παραγωγής μπουγάτσας εκ των οποίων οι 24 είναι στην πόλη των Σερρών.επίσης περίπου 80 καταστήματα υπάρχουν σε όλη την Ελλάδα με ένδειξη καταγωγής τον νομό Σερρών (στην επωνυμία του μαγαζιού δηλαδή περιλαμβάνεται όρος που δηλώνει τόπο προέλευσης τις Σέρρες).και να σε είχα μαζί μου Εβραίε να φάς μπουγατσούλα με κρέμα,κανέλα και άχνη ζάχαρη και να δείς πως θα έβαζες φωτιά το μαγαζάκι σου μετά στο Τελ Αβίβ...
    ''στην αρχη ηταν ενας ποταμος.ο ποταμος εγινε δρομος κι ο δρομος απλωσε παρακλαδια σ'ολοκληρο τον κοσμο.κι επειδη ο δρομος ηταν καποτε ποταμος,ηταν συνεχεια πεινασμενος...''

    Ben Okri

  7. #7
    Καλή η μπουγάτσα (δυο δηλαδή,η μια δεν έφτανε ούτε να λερώσω τα δόντια μου ),το κακό μετά ήταν πως είχα ακόμα να διανύσω περί τα 70 χλμ επαρχιακού δρόμου μέχρι την πόλη της Δράμας.βαρύς μεν αλλά ευτυχώς ούτε πολλή κίνηση είχε αλλά το κυριότερο,δεν είχε και πάρα πολλή ζέστη παρόλο το οτι το ρολόι έδειχνε ήδη 13.00+ .
    Η πόλη της Δράμας δεν είναι και καμμιά μεγάλη για να έχει κυκλοφοριακό θέμα.παρόλη την άναρχη δόμησή της πλησιάζοντας στο κέντρο,το ξενοδοχείο όπου θα αποτελούσε και το ορμητήριό μου τις επόμενες μέρες,βρέθηκε και εύκολα και γρήγορα.ντουζάκι στα γρήγορα για να φύγει η ταλαιπωρία των χιλιομέτρων,σκόρπισμα των πραγμάτων ένα γύρω στο δωμάτιο και δρόμο για μια πρώτη γνωριμία μαζί της.
    ''στην αρχη ηταν ενας ποταμος.ο ποταμος εγινε δρομος κι ο δρομος απλωσε παρακλαδια σ'ολοκληρο τον κοσμο.κι επειδη ο δρομος ηταν καποτε ποταμος,ηταν συνεχεια πεινασμενος...''

    Ben Okri

  8. #8
    Πραγματικά το όνομα της την αδικεί αυτήν την πόλη.και αν ο νονός της ήταν άνθρωπος/οι,σίγουρα θα διεκδικούσαν έπαινο για την κακογουστιά τους ως νονοί.ευτυχώς όμως,η πόλη αυτή των 43000 κατοίκων ονομάστηκε έτσι απο την λέξη υδράμα-Δύραμα λόγω του άφθονου νερού που υπάρχει στην περιοχή.και δεν έχουν και άδικο όπως θα δείτε στη συνέχεια.κατοικήθηκε στο τέλος των κλασικών με αρχή των ελληνιστικών χρόνων ως ένας μικρός οικισμός ο οποίος διατηρήθηκε έτσι καθόλη την διάρκεια των ρωμα’ι’κών και βυζαντινών χρόνων.οι τούρκοι την κατέλαβαν το 1371,ενώ κατά την διάρκεια της επανάστασης έπαιξε σημαντικό ρόλο στηρίζοντας τις προσπάθειες των επαναστατημένων ελλήνων.στην πολυτάραχη ιστορία της άλλαξε πολλές φορές ‘’ενοίκους’’ αφού οι βούλγαροι την πήραν υπο την κυριαρχία τους στους Α’ Βαλκανικούς πολέμους τον Οκτώμβριο του 1912,για να ενωθεί με το ελληνικό κράτος την 1η Ιουλίου του 1913 κατά την διάρκεια του Β’ Βαλκανικού πολέμου.οι βούλγαροι όμως έμελλε να ξαναγίνουν οι αφέντες της στον Α’ παγκόσμιο πόλεμο το 1916 για να αποχωρήσουν ξανά το 1918 με την λήξη αυτού αλλά και να επανέλθουν τον Απρίλιο του 1941 με την εισβολή των Γερμανών στην Ελλάδα για να την εγκαταλείψουν τελευταία φορά και οριστικά τον Οκτώβρη του 1944.
    Πραγματικά πόλη να ζείς,όπως άλλωστε και αρκετές άλλες της Μακεδονίας μας.περπατώντας στα φαρδιά πεζοδρόμια των κεντρικών της δρόμων σε πρώτη φάση διαπιστώνεις το περίφημο μακεδονικό ‘’χαλαρά’’.όλα θα γίνουν με το χρόνο τους χωρίς βιασύνη.αρκεί να είμαστε καλά και προπάντων ήρεμοι.και πως θα το επιτύχουμε αυτό;εκμεταλλευόμενοι αρχικά το φυσικό περιβάλλον.και τι διαθέτει αυτό σε αφθονία εδώ πάνω;νερό,πολύ νερό.άρα τι πιο απλό απ το να φτιάξουμε πάρκα όπου θα κυριαρχεί το νερό.να μπορούμε να κάνουμε την βόλτα μας και να ηρεμεί το κεφαλάκι μας απο τα βασάνια,τα χα’ί’ρια,τις ζοχάδες και τους χαβάδες.να βρισκόμαστε μέσα στην πόλη,μέσα στο σπίτι μας και να νομίζουμε πως είμαστε μέσα σε μια όαση.και πώς θα το ονομάσουμε αυτό;Δημοτικό κήπο Δράμας,


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC03558.jpg 
Προβολές:	589 
Μέγεθος:	102,5 KB 
ID:	327697
    ''στην αρχη ηταν ενας ποταμος.ο ποταμος εγινε δρομος κι ο δρομος απλωσε παρακλαδια σ'ολοκληρο τον κοσμο.κι επειδη ο δρομος ηταν καποτε ποταμος,ηταν συνεχεια πεινασμενος...''

    Ben Okri

  9. #9
    Και δεν φτάνουν μόνο τα άφθονα νερά.στο σκηνικό πρέπει να προστεθούν και καλοί μας φίλοι.τι καλύτερο απο μικρά ζώα που ζούν παρέα με το νερό,

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC03560.jpg 
Προβολές:	585 
Μέγεθος:	101,6 KB 
ID:	327698
    ''στην αρχη ηταν ενας ποταμος.ο ποταμος εγινε δρομος κι ο δρομος απλωσε παρακλαδια σ'ολοκληρο τον κοσμο.κι επειδη ο δρομος ηταν καποτε ποταμος,ηταν συνεχεια πεινασμενος...''

    Ben Okri

  10. #10
    Και να βάλουμε και γιοφύρια ανάμεσα στις λίμνες για να το κάνουμε πιο επικό το σκηνικό,να περπατάμε και να γουστάρουμε τελείως,είπαν οι δραμινοί


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC03562.jpg 
Προβολές:	585 
Μέγεθος:	103,9 KB 
ID:	327699
    ''στην αρχη ηταν ενας ποταμος.ο ποταμος εγινε δρομος κι ο δρομος απλωσε παρακλαδια σ'ολοκληρο τον κοσμο.κι επειδη ο δρομος ηταν καποτε ποταμος,ηταν συνεχεια πεινασμενος...''

    Ben Okri

  11. #11
    Και συντριβάνια γιατί θέλουμε να το ακούμε το νερό εκτός απο το να το βλέπουμε,


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC03564.jpg 
Προβολές:	584 
Μέγεθος:	103,7 KB 
ID:	327700
    ''στην αρχη ηταν ενας ποταμος.ο ποταμος εγινε δρομος κι ο δρομος απλωσε παρακλαδια σ'ολοκληρο τον κοσμο.κι επειδη ο δρομος ηταν καποτε ποταμος,ηταν συνεχεια πεινασμενος...''

    Ben Okri

  12. #12
    Και να ήταν μόνο αυτό.λίγες εκατοντάδες μέτρα πιο δυτικά απο τον δημοτικό κήπο της Δράμας βρίσκονται οι πηγές της Αγίας Βαρβάρας.εδώ τα πράγματα ξεφεύγουν εντελώς.και αν πίστευα πως τα καλύτερα πάρκα τα έχω δεί σε πόλεις της Γερμανίας,αυτή τη φορά αναθεώρησα οριστικά την άποψή μου αυτή.μέσα στην καρδιά της όμορφης αυτής πόλης υπάρχει ένας μικρός...εθνικός δρυμός! Τα μικρά μαγαζιά-cafe που υπάρχουν στην είσοδό του,απλά ρίχνουν στάχτη στα μάτια.τι εννοώ;


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC03567.jpg 
Προβολές:	579 
Μέγεθος:	104,5 KB 
ID:	327701
    ''στην αρχη ηταν ενας ποταμος.ο ποταμος εγινε δρομος κι ο δρομος απλωσε παρακλαδια σ'ολοκληρο τον κοσμο.κι επειδη ο δρομος ηταν καποτε ποταμος,ηταν συνεχεια πεινασμενος...''

    Ben Okri

  13. #13
    Μπορείς κάλλιστα να κάτσεις με το βιβλίο σου και ένα ποτήρι καφέ και χωρίς να το καταλάβεις να σε πάρει το βράδυ,


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC03571.jpg 
Προβολές:	577 
Μέγεθος:	101,3 KB 
ID:	327702



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC03573.jpg 
Προβολές:	576 
Μέγεθος:	101,1 KB 
ID:	327703
    ''στην αρχη ηταν ενας ποταμος.ο ποταμος εγινε δρομος κι ο δρομος απλωσε παρακλαδια σ'ολοκληρο τον κοσμο.κι επειδη ο δρομος ηταν καποτε ποταμος,ηταν συνεχεια πεινασμενος...''

    Ben Okri

  14. #14
    Για ποδήλατο δεν το συζητάω.εννοείται!



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC03579.jpg 
Προβολές:	578 
Μέγεθος:	102,4 KB 
ID:	327704
    ''στην αρχη ηταν ενας ποταμος.ο ποταμος εγινε δρομος κι ο δρομος απλωσε παρακλαδια σ'ολοκληρο τον κοσμο.κι επειδη ο δρομος ηταν καποτε ποταμος,ηταν συνεχεια πεινασμενος...''

    Ben Okri

  15. #15
    Η μεγάλη ατραξιόν της...ζούγκλας,φυσικά είναι η λίμνη,



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC03587.jpg 
Προβολές:	572 
Μέγεθος:	96,4 KB 
ID:	327705
    Τελευταία τροποποίηση από Mr Pif; 30/11/2014 στις 16:03.
    ''στην αρχη ηταν ενας ποταμος.ο ποταμος εγινε δρομος κι ο δρομος απλωσε παρακλαδια σ'ολοκληρο τον κοσμο.κι επειδη ο δρομος ηταν καποτε ποταμος,ηταν συνεχεια πεινασμενος...''

    Ben Okri

Σελίδα 1 από 12 12345611 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. 4 μερες βουνα και λαγκαδια ...
    από el patron στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 01/07/2010, 18:33
  2. Golf στα βουνά και στα λαγκάδια
    από tifoefs στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 177
    Τελευταίο μήνυμα: 06/03/2008, 15:57
  3. Μηχανές και βουνά...
    από Fireball400 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 14/05/2007, 13:24
  4. Η διαφορα ενος αντρα και μιας γυναικας
    από XTakias στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 11/09/2006, 10:32

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF