Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 32

Θέμα: Τηλεκατευθυνόμενο

  1. #1

    Τηλεκατευθυνόμενο

    Βρήκα στην αποθήκη ένα τηλεκατευθυνόμενο αυτοκινητάκι του πιτσιρικά που το έψαχνε αλλά δεν βρίσκουμε την τηλεκατεύθυνση.
    Το αυτοκινητάκι είναι noname αλλά πολύ καλό για μη επώνυμο.
    Στο κάτω μέρος γράφει 30 ή 40 MHz αν δεν κάνω λάθος και είναι τετρακάναλο (μπρος-πίσω, αριστερά δεξιά).
    Υπάρχουν τηλεκατευθύνσεις -ας πούμε- άγραφες ή με κάποιο άλλο κόλπο να μπορέσουμε να του βάλουμε μια άλλη τηλεκατεύθυνση;
    Το να μπει άλλη πλακέτα δέκτη για το αυτοκινητάκι το αφήνω για το τέλος.

  2. #2
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.787
    Κατ' αρχήν το αυτοκινητάκι δεν μπορεί να είναι 4κάναλο. Μπρος πίσω 1 κανάλι, δεξιά αριστερά άλλο ένα που σημαίνει 2κάναλη τηλ/ση χρειάζεσαι.

    Συνήθως οι επώνυμες τηλ/σεις μπορούν να παίξουν 1 πομπός και πολλοί δέκτες αλλά δεν χάνεις και τπτ να πας μια από μεγάλο μαγαζί να δοκιμάσεις. Στην τελική πιθανότατα θα βρεις και δέκτη να ταιριάξεις οπότε όλα καλά.
    www.modelsport.gr είναι ένα από τα μεγάλα, προσπαθώ να θυμηθώ κι άλλον έναν που έφερνε τα πάντα όταν έκανα εγώ θερμικά αλλά δεν μου 'ρχεται. Αν τον θυμηθώ θα σου το πω.
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  3. #3
    Banned
    Εγγραφή
    06/03/2012
    Μηνύματα
    2.773
    Φυσικα και υπαρχουν.

    Απλα πρεπει να πας σε καποιο σχετικο καταστημα
    (υπαρχουν πολλα στην οδο ιπποκρατους-αθηνα)
    να αγορασεις μια αλλη.

    Αναγκαστικα θα αλλαξεις και την πλακετα μιας και δεν θα συγχρονιζουν....
    Αν δεν θελεις να χωσεις λεφτα, βρες ενα παλιο σπασμενο απο τζαμπο-κινα και παρε την απο κει .
    Θα λειτουργησει αλλα δεν θα εχει μεγαλη ακτινα δρασης.

  4. #4
    Ευχαριστώ παίδες, για σετ πομπού-δέκτη αγοραστό μου έρχεται ακριβότερα από το αυτοκινητάκι, 30 ευρώ το είχα αγοράσει κάποτε, αλλά είναι μεγάλης κλίμακας.
    Μάλλον θα το κατσαβιδιάσω και θα περάσω πομπό-δέκτη από κανένα του jumbo.

  5. #5
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.169
    Τα φτηνά σαν αυτό που έχεις παίζουν σε 2 συχνότητες μόνο, 27MHz ή 49MHz.
    Οπότε παρε απο το Jumbo/μουστακα/οπου ναναι αλλο ενα αυτοκινητάκι που να ειναι στην ίδια συχνότητα (το γραφει στο κουτί) και θα παίξει μια χαρα.
    Οι πιο καλές τηλεκατευθύνσεις που προορίζονται για πιο σοβαρή ενασχόληση, χωρίς να ειναι και πανακριβες, παίρνουν εξωτερικό τσιπακι που ρυθμίζιε την συχνότητα.
    Αυτη θα ειναι όμως πιο ακριβή απο τα φτηνα αυτοκινητακια.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  6. #6
    Με καλύψατε παίδες.
    Ευχαριστώ πολύ.

  7. #7
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Τα φτηνά σαν αυτό που έχεις παίζουν σε 2 συχνότητες μόνο, 27MHz ή 49MHz.
    Οπότε παρε απο το Jumbo/μουστακα/οπου ναναι αλλο ενα αυτοκινητάκι που να ειναι στην ίδια συχνότητα (το γραφει στο κουτί) και θα παίξει μια χαρα.
    Οι πιο καλές τηλεκατευθύνσεις που προορίζονται για πιο σοβαρή ενασχόληση, χωρίς να ειναι και πανακριβες, παίρνουν εξωτερικό τσιπακι που ρυθμίζιε την συχνότητα.
    Αυτη θα ειναι όμως πιο ακριβή απο τα φτηνα αυτοκινητακια.

    Άριστα τα λεει ο φιλος μια που ασχολούμαι με μοντελισμό αρκετά χρόνια... αλλά δεν είναι τσιπακι, ειναι κρύσταλος που ορίζει την συχνότητα...Αλλος κρυσταλος, αλλη συχνοτητα.
    Τελευταία τροποποίηση από borbos; 04/12/2014 στις 15:10.

  8. #8
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.787
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από borbos Προβολή μηνύματος
    Άριστα τα λεει ο φιλος μια που ασχολούμαι με μοντελισμό αρκετά χρόνια... αλλά δεν είναι τσιπακι, ειναι κρύσταλος που ορίζει την συχνότητα...Αλλος κρυσταλος αλλη συχνοτητα.
    + 1200 αλλά υπάρχουν και οι καινούριες οι ψηφιακές (άλλο που είναι πανάκριβες) που παίζουν σε πολλές μπάντες και κλειδώνουν με τον δέκτη για αποφυγή παρεμβολών.
    Τες πα, βόλτα σε κατάστημα του είδους επιβεβλημένη για μένα μιας και τα ηλεκτρικά rc έχουν και ένα speed control που πρέπει να διαχειριστεί η τηλεκατεύθυνση. Με του τζαμπομαλακία μάλλον άκρη δεν θα βγάλεις
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  9. #9
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    + 1200 αλλά υπάρχουν και οι καινούριες οι ψηφιακές (άλλο που είναι πανάκριβες) που παίζουν σε πολλές μπάντες και κλειδώνουν με τον δέκτη για αποφυγή παρεμβολών.
    Τες πα, βόλτα σε κατάστημα του είδους επιβεβλημένη για μένα μιας και τα ηλεκτρικά rc έχουν και ένα speed control που πρέπει να διαχειριστεί η τηλεκατεύθυνση. Με του τζαμπομαλακία μάλλον άκρη δεν θα βγάλεις
    Φέρε μου και εσύ το έλεγχο σου να σου βάλω άριστα…

    Σήμερα οι μοντέρνες τηλ/σεις παίζουν στα 2.4GHz και κλειδώνουν μόνες τους σε συχνότητα με τις λιγότερες παρεμβολές (ένταση σήματος κλπ κλπ). Επίσης κάποιες έχουν και frequency hoppin δηλ αυτόματη αναπήδηση και αλλαγή συχνότητας μόλις ανιχνευθεί παρεμβολή, και το ποιο γαμάτο? Οι ποιο ακριβές δε αυτών έχουν και τηλεμετρία (ταχύτητα, ABS, voltage αυτ/του, κλπ κλπ κλπ)
    Τελευταία τροποποίηση από borbos; 04/12/2014 στις 15:22.

  10. #10
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.497
    Προσπαθώ να αναστήσω ένα θερμικό τηλεκατευθυνόμενο αυτοκίνητο buggy ενός φίλου. Πρέπει να είναι 1:8 και καίει νίτρο. Αγορασμένο κοντά στα 350€, αλλά παρατημένο χρόνια.

    Δεν έχω ξανασχοληθεί, οπότε θα μου ήταν χρήσιμη οποιαδήποτε πληροφορία ως προς το τι να προσέξω.

    Έχει ακινητοποιηθεί πάνω από 5 χρόνια ίσως και 10. Τελευταία φορά παρατήθηκε επειδή είχε μπλοκάρει ο μηχανισμός εκκίνησης με σχοινάκι. Πιθανό αίτιο (μου λένε) η υπερπλήρωση του θαλάμου καύσης. Το δοκίμασα και το σχοινάκι τραβιέται.

    Έχουν βγάλει υγρά οι μπαταρίες στο τηλεχειριστήριο, οπότε χρειάζεται καθαρισμός και 8 AA, ενώ άλλες 4 AA παίρνει πάνω του το buggy για την τηλεκατεύθυνση και το σερβομηχανισμό.

    Θα αγοράσω νέο καύσιμο, διότι φαντάζομαι ότι το παλιό που έχει σε δοχείο, δεν θα είναι κατάλληλο για χρήση. Έχετε καμία πρόταση εδώ; 16% ή 25%;

    Τέλος, δεν ξέρω σε τι κατάσταση είναι το σύστημα εκκίνησης με εξωτερική μπαταρία που θερμαίνει το μπουζί. Φαντάζομαι ότι θα έχει αχρηστευθεί η επαναφορτιζόμενη μπαταρία εκκίνησης.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 01/10/2021 στις 18:45.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Grafton 505
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    1.439
    Καινούριες μπαταρίες, καινούργιο glou plug, καινούργιο καύσιμο.

    Βγάλε glou plug και βάλε το δάχτυλο στην τρύπα να την βουλώσεις και τράβα την κορδονιέρα να δεις αν έχει συμπίεση ο κινητήρας. Αν δεν έχει, ανοίγεις κινητήρα και αλλάζεις ότι έχει χαλάσει, αν συμφέρει οικονομικά.
    Άπας αήρ αετώ περάσιμος

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ioannispar
    Εγγραφή
    07/10/2019
    Μηνύματα
    529
    Κάνε το ηλεκτρικό να βρεις την υγεια σου. Εγώ και τα δύο που έχω τα έκανα ηλεκτρικά και ησύχασα.

  13. #13
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Grafton 505 Προβολή μηνύματος
    Καινούριες μπαταρίες, καινούργιο glou plug, καινούργιο καύσιμο.

    Βγάλε glou plug και βάλε το δάχτυλο στην τρύπα να την βουλώσεις και τράβα την κορδονιέρα να δεις αν έχει συμπίεση ο κινητήρας. Αν δεν έχει, ανοίγεις κινητήρα και αλλάζεις ότι έχει χαλάσει, αν συμφέρει οικονομικά.
    και αν δεν του ειχε βαλει μεσα στο μοτερ after run oil θα ειναι τιγκα στην σκουρια. Οπωτε λυσημο καθαρισμα δεσιμο. Αλλα θα συμφωνησω με τον pariancbf καντο ηλεκτρικο αν και δεν νομιζω να σε συμφερει.

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ioannispar
    Εγγραφή
    07/10/2019
    Μηνύματα
    529
    Αν μπορείς βάλε καμια φωτό ή τι μάρκα είναι. Θα βοηθησει αρκετά!

  15. #15
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.497
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. HPI Racing είναι η μάρκα του.

    Είχα την τύχη να πετύχω πριν από λίγες μέρες στο δρόμο έναν γνωστό μου, που ασχολείται πάνω από 3 δεκαετίες με τηλεκατευθυνόμενα και έχει περισσότερα από 70 όλων των ειδών. Αεροπλάνα, ελικόπτερα, αυτοκίνητα, σκάφη, drone. Θερμικά και ηλεκτρικά.

    Μου έδωσε μερικές συμβουλές και ίσως με βοηθήσει δια ζώσης, ώστε να δούμε αν συμφέρει να αναστηθεί το συγκεκριμένο. Προς το παρόν έχω καθαρίσει το τηλεχειριστήριο από τα υγρά των μπαταριών με λεμόνι και μπατονέτα. Έβαλα 8 καινούριες μπαταρίες AA και ανάβει η ενδεικτική λυχνία λειτουργίας. Έχουμε ελπίδες να δουλεύει αυτό.

    Είπε ότι με δεδομένο ότι έμεινε πάνω από 5 χρόνια παρατημένο, χωρίς after run oil, θα έχει κατάλοιπα καυσίμου και μάλλον σκουριά (όπως αναφέρατε πιο πάνω), διότι το καύσιμο είναι υγροσκοπικό. Παρόλα αυτά, με δεδομένο ότι ο κινητήρας φαίνεται να γυρνάει με το σχοινάκι, έχουμε ελπίδες να ζωντανέψει με καθαρισμό καρμπυρατέρ. Είπε ότι ενδέχεται να δουλέψει μόνο με συμπλήρωση καυσίμου που ίσως διαλύσει τα κατάλοιπα μετά από μερικές ώρες.

    Χαλαρά το αντιμετωπίζω, στον ελεύθερό μου χρόνο. Έχει την πλάκα του, ξεφεύγει το μυαλό με κάτι διαφορετικό.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 01/10/2021 στις 16:18.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Τηλεκατευθυνόμενο..
    από lampros_fazer στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 17/05/2007, 13:24

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF