Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 12 από 12

Θέμα: Συναγερμός ΜΟΤΟ

  1. #1

    Συναγερμός ΜΟΤΟ

    Ψάχνω εδώ και μέρες να αγοράσω συναγερμό για το transalp και μπήκα σε ένα λούκι μεταξύ "καλού" και "κακού" με αποτέλεσμα να μην μπορώ να αποφασίσω εύκολα. Δηλαδή με ενδιαφέρει ένας καλός συναγερμός με ενσωματωμένη αμφίδρομη επικοινωνία. Σαν ένας καλός μου προτάθηκε ο metasystem αλλά η αμφίδρομη επικοινωνία είναι πρόσθετη. Μήπως κανείς ξέρει τι παίζει με αυτό το θέμα??

  2. #2
    Madness? THIS IS SPARTA!! Το avatar του/της Wizard13
    Εγγραφή
    23/11/2003
    Μηνύματα
    374
    Οι ΜΕΤΑ έχουν εγγύηση εφ'όρου ζωής. Είναι εξαιρετικοί, αλλά και πολύ ακριβοί.

    Τώρα η αμφίδρομη επικοινωνία, δεν ξέρω τι είναι για να σου πω...
    Wizard! "Έν οίδα, ότι ουδέν οίδα" - Σωκράτης (469πΧ - 399πΧ)
    [font=Geneva]Το να είσαι το παράδειγμα δεν είναι ο κατάλληλος τρόπος να φτάσεις ψηλά, είναι ο μόνος τρόπος - Albert Einstein (1879-1955)[/font]

  3. #3
    η αμφίδρομή επικοινωνία είναι με λίγα λόγια η επικοινωνία μεταξύ του τηλεκοντρόλ (να το πω έτσι) και της θέσης του συναγερμού δλδ. επιστρέφει το σήμα ο τοποθετημένος συναγερμός στον ιδιοκτήτη ότι π.χ. είναι ενεργοποιημένος και χωρίς πρόβλημα.
    Κάτι τέτοιο τέλος πάντων...

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της banditgr
    Εγγραφή
    30/05/2002
    Μηνύματα
    963
    File mou,kai ego eixa to idio provlima prin ligo kairo.
    Vrisko oi times pou zitane gia tous "kalous" sinagermous einai apla e3ofrenikes!!toulaxiston 300e theloun.....GIATI???
    Afou to epsa3a to thema,vrika meso enos gnostou ena sinagermo pou to pira 80euro kai exei ta panta...2 tilekontrol ME kiliomenous kodikous,immobilizer programatismous...e3ikonomisi energeias kai genika oti exoun oi meta klp. kai ton evala monos mou.Douleyei yperoxa kai eimai genika apolita eyxaristimenos.SPa3e sto internet..tha vreis tromerous sinagermous me pager klp. se apisteytes times (giro sta 100ero).
    Den a3izoun na 350ria pou zitane stin ellada.....ektos an ta exeis!
    Το κρεβάτι είναι το πιο επικίνδυνο μέρος του κόσμου.
    Ενενήντα τοις εκατό των ανθρώπων πεθαίνουν εκεί.

  5. #5
    Madness? THIS IS SPARTA!! Το avatar του/της Wizard13
    Εγγραφή
    23/11/2003
    Μηνύματα
    374
    Πολύ καλά όλα αυτά που λες, αλλά δεν θεωρώ τυχαίο ότι οι ΜΕΤΑ είναι οι καλύτεροι στον κόσμο, και δεν υπάρχει ούτε μια περίπτωση στο εκατομύριο, να εμπιστευτώ μοτο 15.000 σε ένα φθηνιάρικο συνεγειαρμό...

    Αν κάτι πάει στραβά, θα είναι πολύ αργά για να τον αλλάξω...

    Σα να ακούω αυτοκινητιστή που λέει "Έλα μωρέ, γιατί να βάλεις λάστιχα με 500ευρώ, αυτά που έβαλα με 200 μιά χαρά είναι..."
    Wizard! "Έν οίδα, ότι ουδέν οίδα" - Σωκράτης (469πΧ - 399πΧ)
    [font=Geneva]Το να είσαι το παράδειγμα δεν είναι ο κατάλληλος τρόπος να φτάσεις ψηλά, είναι ο μόνος τρόπος - Albert Einstein (1879-1955)[/font]

  6. #6
    ego prosopika exo empisteuei to teleutaio montelo ths spyball. Den einai amfidromos sunegeiarmos alla exo balei kai ena pager epano. to koustoumi mou phge 350 euro.

    Pantos exo thn entuposh pos o elser ektos oti einai amfordromos, pernei kai ena koutaki ths spyball me thn mphlia. 8hmamai otan phga na balo sunegermo sto autkonhto o magazatoras me rothse an 8elo na mou balei kai to kouti auto. lete na ginete kai stis mhxanes auto? Na exeis enan amfodromo sunegeiarmo kai na exeis kai thn patenta ths spyball...

    Πανευτυχής που ξεμπερδέψα με τους Γιαπωνέζους

    Δεν μετανιώνω που αγάπησα εσένα μόνο.....

  7. #7
    minimoto..the real action Το avatar του/της warm up
    Εγγραφή
    23/11/2003
    Μηνύματα
    287
    Nάι και εγώ βρήκα μια μοτό με δυο ρόδες, σέλα, τιμόνι, δισκόφρενα και ....μίζα!!!!!!
    τι πάτε και δίνεται 10.000 - 15.000 € για μοτό ....δεν αξίζουν τα λεφτά τους ......εγώ βρήκα μοτό με 999 € και δεν έχω κανένα πρόβλημα... ΄
    δεν πάμε καλά!!!!!


    Συναγερμοί υπάρχου φίλε με 30 € και στην Ελλάδα .......σε κοροϊδέψανε!!!! άκου 80 € τσ τσ τσ τσ. οι απατεώνες.
    ********* http://www.warmup.gr
    *********

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της banditgr
    Εγγραφή
    30/05/2002
    Μηνύματα
    963
    re mages....an to oti dosate 350+ euro gia sinagermo sas kanei na niothetai pio sigoura...kanena provlima.....oloi oi sinagermoi einai to idio eykolo na parakamthoun,akrivos omos to idio.Einai mia POLI apli ilektr siskeyi kai tipota allo,min trelenestai.Tora gia ta lastixa klp. pou akouo...entelos asxeto kai isopedotiko.Sigoura tha eisai apo aftous pou plironoun tin maneta px tin triplasia timi epidi einai original klp.
    To thema einai pos an goustarei na sou parei to moto kapios...to sikonei,to fortonei kai tin ekane...den paei na varaei kai na orietai o meta....
    Το κρεβάτι είναι το πιο επικίνδυνο μέρος του κόσμου.
    Ενενήντα τοις εκατό των ανθρώπων πεθαίνουν εκεί.

  9. #9
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    02/02/2004
    Μηνύματα
    8
    Αρχηγέ μου είχα το ίδιο πρόβλημα με εσένα πριν μερικούς μήνες που αγόρασα το Varadero μου.
    Έψαξα λοιπόν την αγορά και αυτό που κατάλαβα είναι ότι πανω-κάτω οι λειτουργείες είναι παρόμοιες.
    Εκεί που υπάρχουν αρκετές διαφορές είναι στην κατασκευή και στα υλικά του κάθε κατασκευαστή.
    Ο meta πράγματι δείχνει να είναι κορυφαίος, με άριστα υλικά, εντελώς αδιάβροχος (πολύ σημαντικό για τις μοτοσυκλέτες) με μαύρη καλωδίωση που κανει πολύ δύσκολη τη δουλειά ενός επίδοξου εραστή της αγαπημένης μας.
    Αυτή ήταν και η επιλογή μου μεχρι όμως που έμαθα από το manual της HONDA ότι απαγορεύται ρητά και δια ροπάλου οποιαδήποτε είδους επέμβαση στο ηλεκτρικό σύστημα.
    Έτσι τοποθέτησα το σύστημα ασφαλείας που προτείνει η αντιπροσωπεία (SPYBALL) που έχει έτοιμη καλωδίωση και κουμπώνει πάνω στις φύσες της μηχανής.
    Βέβαια η αγορά έγινε σαν ραντεβού στα τυφλά γιατί στο Σαρακάκη οι μισοί των ανταλακτικών λέγανε ότι ο συναγερμός είναι Spyball και οι άλλοι κάποια άλλη μάρκα
    Τελικά τον ακριβοπλήρωσα (400 Γιούργια +τοποθέτηση άλλα 60) όμως δεν κόπηκε ούτε ένα καλώδιό.
    Είναι αρκετά αξιόπιστος, δε δίνει ψεύτικους συναγερμούς, έχει εύκολη ρύθμιση της ευαισθησίας του κραδασμικού και γενικά δειχνει ότι εχει δοκιμαστεί πάνω στη συγκεκρμένη μοτοσυκλέτα.
    Πάντως εγω έχω κάνει και ασφάλεια κλοπής (πανάκριβη 650,00 ετησίως) στην Εθνική για να έχω τη κεφάλα μου ήσυχο. :ZZZ:

  10. #10
    Madness? THIS IS SPARTA!! Το avatar του/της Wizard13
    Εγγραφή
    23/11/2003
    Μηνύματα
    374
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sef
    Πάντως εγω έχω κάνει και ασφάλεια κλοπής (πανάκριβη 650,00 ετησίως) στην Εθνική για να έχω τη κεφάλα μου ήσυχο. :ZZZ:
    Ακριβή? Το γκαράζ μου κόστιζε 600 το χρόνο... Και ημουν "σίγουρος" μόνο στο σπίτι μου. Τα εισαγωγικά μπήκαν γιατί του πατέρα μου τη μοτό την έκλεψαν μέσα από πληρωμένο γκάράζ

    Όσο για τους ΜΕΤΑ, ο Τσαλίκης που είναι εξουσιοδωτημένος της HONDA, αυτόν βάζει και μόνο. Δεν το έχω ψάξει το θέμα για τα καλώδια και την εγγύηση, αλλά φαντάζομαι ισχύει για μετά, και όχι αν το πάρεις από αντιπρόσωπο έτσι
    Wizard! "Έν οίδα, ότι ουδέν οίδα" - Σωκράτης (469πΧ - 399πΧ)
    [font=Geneva]Το να είσαι το παράδειγμα δεν είναι ο κατάλληλος τρόπος να φτάσεις ψηλά, είναι ο μόνος τρόπος - Albert Einstein (1879-1955)[/font]

  11. #11
    μμμμμμμμμμμμμμ!!!!! Το avatar του/της petridist
    Εγγραφή
    20/05/2003
    Μηνύματα
    446

    Thumbs up Κι εγω Spyball

    Τον έβαλα στο Transalp μου και δεν έχω κανένα παράπονο..

    250 Euro μου βγήκε και σκέφτομαι να βάλω και το πραματάκι που όταν χτυπάει ο συναγερμός σε ειδοποιεί σε ένα beeper αν είναι μακριά και δεν ακούγεται..

    ήθελα meta αλλα μου φάνηκε πολύ ακριβός.. βέβαια η εφ'ορου ζωής εγγύηση σε σχέση με τα δυο χρόνια του spyball είναι καλή!!


    και βέβαια τα λουκέτα λουκέτα έτσι?? ΚΑΛΑ ΛΟΥΚΕΤΑ ΟΜΩΣ!!!

    ένα σε σταθερό σημείο και ένα δισκόφρενο...
    Μια μέρα παιδιά μου....,, μου φέρνουν ένα κομμάτι τιτάνιο ναααααααα!!!! Τι να το κάνω σκέφτομαι????????


    FZ6 RULEZ!!!

  12. #12
    αλεπού καμπίσια Το avatar του/της GST
    Εγγραφή
    11/02/2004
    Μηνύματα
    1.165
    ΠΑΝΤΩΣ Ο SPYBOLL ΕΙΝΑΙ Ο ΜΟΝΟΣ ΠΟΥ ΟΤΑΝ ΤΟΝ ΕΧΕΙΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΚΛΟΠΗΣ.
    ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ. ΠΑΝΤΩΣ ΟΙ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΙ ΤΡΩΝΕ ΜΠΑΤΑΡΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΣΕ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΟΥΝ ΚΑΙ ΟΣΟ ΝΟΜΙΖΕΙΣ !!! ΛΟΥΚΕΤΑ FOR EVER!

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 07/12/2015, 16:16
  2. Η 1η μοτό αποκλειστικά για γυναίκες
    από Wizard13 στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 08/03/2004, 21:36
  3. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 24/12/2003, 15:13
  4. Ιδρυση Νεασ ΛεσΧησ Μοτο...
    από parji στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 08/12/2003, 16:02
  5. Καλημερα Σε Ολο Το Μοτο...............
    από sozos στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 11/11/2003, 14:32

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF