Σελίδα 4 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 85

Θέμα: Κουρεμένο σπείρωμα άξονα κίνησης V-strom

  1. #46
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ikarosk
    Εγγραφή
    22/08/2007
    Μηνύματα
    736
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bruno Προβολή μηνύματος
    Στο δικο μου Suzuki,δεν είναι v strom,εχει το ιδιο παξιμαδι με την πατουρα από μεσα και ροδελα που μπαινει στο καρε,που στραβωνει, ασφαλειας.Στα 15000χλμ περιπου χωρις να εχει ακουμπησει χερι πανω του,ξεβιδωσε,χυθηκαν τα τα λαδια στο πισω τροχο και από θαυμα ζω.
    Χωρίς να ξέρω τι παξιμάδια χρησιμοποιούν άλλα μοντέλα, υποθέτω ότι χρησιμοποιούν με πατούρα εσωτερικά όπως κι αυτό. Το πρόβλημα όμως σε αυτά απ' ότι φαίνεται, είναι η αυτασφάλιση με τα αυτάκια που έχουν πρεσαρισμένα στην εξωτερική πλευρά.
    Στο συγκεκριμένο παξιμάδι μέτρησα την εσωτερική του διάμετρο στην πλευρά της ασφάλειας και παρ' όλο που ήταν φθαρμένη από την τριβή, τη βρήκα 3/10mm μικρότερη από την διάσταση τυποποιημένων παξιμαδιών.
    Αυτό μόνο σε εκείνη την πλευρά και για μία μόνο σπείρα.
    Κατά τη γνώμη μου, ευθύνεται η πίεση που ασκήθηκε από την πρέσα στο παξιμάδι για να αγκαλιάσει το έλασμα (ασφάλεια), με αποτέλεσμα να παραμορφωθεί η τελευταία σπείρα.:a015:
    (Δεν ξέρω αν έγινα κατανοητός μιας κι έχω πιεί λίγο,,,,,,)

  2. #47
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της bruno
    Εγγραφή
    25/08/2013
    Μηνύματα
    507
    Στην υγεια σου,το παξιμαδι ειχε γινει σωβρακο,ο αξονας τιποτα,βιδωσε κανονικα.Το καινουργειο παξιμαδι δεν ειχε την ασφαλεια αυτή που σου εκανε ζημια,εβαλα loctite πρασινη που εχω στην δουλεια και ανοιξα γριλιες στο πλαστικο καλυμα του γραναζιού για να το τσεκαρω παντα.

  3. #48
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.796
    Μ΄αυτά και με κείνα είναι στιγμές που χαίρομαι να σας διαβάζω. Ο ένας το έχει το καλλιτεχνικό με τα σίδερα ο άλλος κινητός τιμοκατάλογος εργαλείων, κάπου στην μέση κι ένας Κινέζικος τόρνος, μπόλικη φαντασία μαζί με την απαιτούμενη τρέλα και βουαλά, έτοιμο το εργαλείο.

    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  4. #49
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Χαίρομαι που τα κατάφερες κι η ιστορία είχε αίσιο τέλος.
    Επίσης αυτό το thread πιστεύω οτι μπορεί να φανεί χρήσιμο και σε άλλους!

    Νομίζω το δίδαγμα για να μην μπλέξει κι αλλος είναι οτι αν το μηχανακι έχει τέτοιου τύπου παξιμάδι στο γρανάζι κίνησης και δεν ξεβιδώνει φυσιολογικά, αντί να το ζορίσουμε απλά το κόβουμε, και μετά βαζουμε άλλο.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  5. #50
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ikarosk Προβολή μηνύματος
    Αυτό συνέβη φίλε μου. Το ένα αυτάκι της ασφάλειας μάλλον είχε πιαστεί μέσα στο ίδιο αυλάκι.
    Αλλά όχι μόνο αυτό..
    ωραία το πήγες... συγχαρητήρια!
    είχα vstrom από καινούριο. Άλλαξα 2 φορές αλυσίδα, την πρώτη φορά το έκανα μόνος μου, πρόσεξα ΄το αυτάκι στη ροδέλλα που λες, αλλά ευτυχώς εμένα ήταν οκ. Μετά από καιρό ψάχνοντας για κάποιες πληροφορίες έπεσα στο συγκεκριμένο νήμα από τα "ξένα" και μου κανε εντύπωση η επιπολαιότητα της Suzuki γι' αυτή την κατασκευαστική-συναρμολογητική ατέλεια... Χρησιμοποιώ πάντα ροπόκλειδο και όχι αερόκλειδο στο σφίξιμο, και έγινε σωστή δουλειά στο δικό μου. Τη δεύτερη όμως φορά, λόγω έλλειψης χρόνου και χώρου ανέλαβε και έκανε την αλλαγή μάστορας...
    Μου κάνει εντύπωση που ποτέ δεν χρησιμοποιούν ροπόκλειδο οι μάστορες... λες και έχουν το θείο χάρισμα και άγγιγμα... Έσφιξε με αερόκλειδο, και λυπάμαι τον επόμενο που έχει τώρα το μηχανάκι, και ενδεχομένως θα τραβηχτεί με το σχετικό πρόβλημα....
    Τελευταία τροποποίηση από stam2; 11/12/2014 στις 14:52.

  6. #51
    ΄Εσφιξε με αερόκλειδο εννοείς.
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  7. #52
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MISKIN Προβολή μηνύματος
    ΄Εσφιξε με αερόκλειδο εννοείς.
    φιξεντ!

  8. #53
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ikarosk
    Εγγραφή
    22/08/2007
    Μηνύματα
    736
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος

    Νομίζω το δίδαγμα για να μην μπλέξει κι αλλος είναι οτι αν το μηχανακι έχει τέτοιου τύπου παξιμάδι στο γρανάζι κίνησης και δεν ξεβιδώνει φυσιολογικά, αντί να το ζορίσουμε απλά το κόβουμε, και μετά βαζουμε άλλο.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stam2 Προβολή μηνύματος
    Έσφιξε με αερόκλειδο, και λυπάμαι τον επόμενο που έχει τώρα το μηχανάκι, και ενδεχομένως θα τραβηχτεί με το σχετικό πρόβλημα....
    Τελικά η κοχλίωση ανήκει στις ''Λυόμενες και μη'' συνδέσεις.....

  9. #54
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ikarosk Προβολή μηνύματος
    Τελικά η κοχλίωση ανήκει στις ''Λυόμενες και μη'' συνδέσεις.....
    και μη....!

  10. #55
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Πολύ ωραία κατασκευή και πολύ καλή δουλειά.

    Μπράβο!

    Και μια από μένα..
    Sent from me using a computer.

  11. #56
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.597
    Ξεθάβω γιατί φαίνεται ότι έχω το ίδιο πρόβλημα στον άξονα κινησης του ΧΤ(όχι τόσο σοβαρό όμως), όπως ο φιλος με το στρωμα.
    Στην αλλαγή αλυσογράναζων που έκανα το Σεπτέμβρη διαπίστωσα ότι το γρανάζι έλειπε.
    Έβαλα καινούριο με την ροδέλα ασφαλείας με τα αυτάκια και στην προσπάθεια να σφίξω στην προτεινόμενη ροπή,διαπιστώνω ότι το σπείρωμα κάπου κλώτσησε.
    Το έσφιξα όσο πήγαινε χωρίς να γυρνάει και απλά λύγισα τα αυτακια της ροδέλας πιστεύοντας ότι θα είναι οκ.
    Δεν ήταν.
    Το παξιμάδι έφυγε πριν λίγες μέρες και μάλιστα προχτες βγήκε και το γρανάζι απο τη θέση σου τόσο ώστε να μη δίνει κίνηση.(πως λέγεται το ραβδωτό κομμάτι του άξονα δεν ξερω)

    Και εδώ ειναι που θα χρειαστω βοήθεια απο τα μαστόρια.
    1)πως θα μετρήσω το σπείρωμα να μάθω ακριβως τις διαστασεις του;
    2)αφού βρω τι μέγεθος ρυθμιζόμενης φιλιέρας θα χρειαστεί, υπάρχει εδώ κάποιος που να κατέχει τέτοιο εργαλείο πρόθυμος να βάλει ένα χεράκι;
    γιατί δεν προτίθεμαι να το πάω σε συνεργείο, καθώς υποψιάζομαι απο ποιον "μαστορα" τα έπαιξε εξ αρχής το σπείρωμα.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  12. #57
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.597
    Ενδεικτικά μια φωτο


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20180313_132133...jpg 
Προβολές:	183 
Μέγεθος:	101,5 KB 
ID:	394008
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  13. #58
    Δε θυμάμαι τι έγινε στα προηγούμενα μνμ, διάβασα μόνο το δικό σου και αν κατάλαβα καλά θες να μάθεις τι σπείρωμα είναι ο άξονας για να πάρεις καινούργιο παξιμάδι;
    Γιατί αν εννοείς ότι έχει κλοτσήσει το σπείρωμα του άξονα, τότε είναι άχρηστος.
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  14. #59
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Γαύρε λες οτι δεν είναι σε χειροτερη κατάσταση απ' του παιδιού στα προηγούμενα ποστ αλλά κάνεις λάθος. Εκείνο είχε μερικά σπειρώματα ολόκληρα, αλλά ταλαιπωρημένα, τα οποία διόρθωσε με την φιλιέρα. Μόνο οι εξωτερικές σπείρες ήταν κουρεμένες. Εσένα είναι όλος ο άξονας με κουρεμένα σπειρώματα, αν μπορώ να καταλάβω καλά απ' τη φωτό. Και να το περάσεις με φιλιέρα (δε θελεις ρυθμιζόμενη, μια σταθερή έχει την ακρίβεια που χρειάζεσαι), δε θα κάνεις πολλά πράγματα αφού μόνο η βάση του σπειρώματος έχει μείνει.

    Βάλε μια καλύτερη φωτό αν μπορείς και μια φωτό στο παξιμάδι.
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 15/03/2018 στις 22:47.
    Sent from me using a computer.

  15. #60
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    537
    Από τη στιγμή που κλώτσησε δεν μπορείς να βάλεις το ίδιο παξιμάδι. Πρέπει να βάλεις ένα χιλιοστό μικρότερο.
    Πάρε το μανίσιο μαζί σου, κάνε γύρα τα μαγαζιά και αγόρασε ένα χιλιοστό μικρότερο. Μετά αγόρασε-βρες την αντίστιχη φιλιέρα. Αν πιάνουν τα χέρια σου κάνε το μόνος σου. Αν όχι βρες κάποιον που ξέρει.

    Το μανουαλ λέει πόσα Νm θέλει σφίξιμο, ώστε στο μέλλον να μην έχεις πρόβλημα. Βάλε όπωσδήποτε την ροδέλα αυτασφάλισης( αυτή με τα αυτάκια). Καλά ξεμπερδέματα!

Σελίδα 4 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Suzuki V-strom 650
    από petridist στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 25/08/2005, 08:58
  2. V strom 650 Vs FZ6 fazer
    από zoudis στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 51
    Τελευταίο μήνυμα: 17/03/2004, 22:23
  3. Varadero - V-Strom
    από spirit στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 16/03/2004, 23:35
  4. honda και yamaha με άξονα
    από cityfly στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 04/03/2004, 23:57
  5. transalp?v-strom 650?freewind?aprilia pegaso?
    από medieval στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 29/02/2004, 01:04

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF