Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 29

Θέμα: cb1300 vs gsxr1400 vs xjr1300

  1. #1

    cb1300 vs gsxr1400 vs xjr1300

    thelo na agoraso kainourgia mixani kai exo kataliksei se autes. poia einai kata tin gnomi sas i kaliteri kai giati?????
    always the truh

  2. #2
    Banned
    Εγγραφή
    10/01/2004
    Μηνύματα
    354
    το cb γιατί είναι απλή, ματσό, ΤΕΡΑΣΤΙΑ, πανίσχυρη και με ολοκαίνουριο κινητήρα, γιατί το gsxr1400 που λες δεν υπάρχει και γιατί το xjr είναι παλιό.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της cbanthropos
    Εγγραφή
    14/05/2004
    Μηνύματα
    209
    gsx1400 εννοει το παλικαρι...

    Εγω ψηφιζω CB1300 γιατι μου αρεσει πιο πολυ. Αλλα περι ορεξεως κολοκυθοπιτα..
    -------------
    I don't kill flies, but I like to mess with their minds. I hold them above
    globes. They freak out and yell "Whooa, I'm *way* too high."
    -- Bruce Baum

    CB400SF '97
    CBR600F '03

  4. #4
    Και γω ψηφίζω CB γιατί απλά....

    ...αυτό έχω

  5. #5
    kai ego gia cb leo na pao alla akouo sinexeia gia tin texnologia ton yamaha kai tin aksiopistia pou exoun oi kinitires ton suzuki kai exo arxisei kai xano mpala
    always the truh

  6. #6
    Και εγώ ψηφίζω cb.
    Απο αξιοπιστία άλλο τπτ.
    1000+ κυβικά είναι όλα.Αξιόπιστα είναι όλα εκτος απο yamaha,suzuki.

    Όποιο σ'αρέσει πιο πολύ.
    http://www.youtube.com/watch?v=P3pHY7auD8w

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kinhsh
    Εγγραφή
    20/04/2004
    Μηνύματα
    311
    Καμμια,απο αυτες. Θα εχεις δωσει ενα σωρο λεφτα και δεν θα εχεις καμμια χρηστικοτητα

    1. Λογω αερα ,δεν θα μπορεις να πας πανω απο 15 χλμ μακρια απο το σπιτι σου.
    2. Θα εχεις ολα τα αγχη ,της κλοπης,της προσοχης,των σερβις κλπ
    3. Θα το ανοιγεις το γκαζι να χαιρεσαι την ροπη της ; Mα τοτε το λαστιχο θα θελει συχνα αλλαγμα,το αντεχεις ;

  8. #8
    kala oso afora ta peri klopis service ktl pisteuo oti oti mixanaki kai na exei kapoios tha prepei na anisixi kaneis ektos kai ean exei kanena papaki pou to pire me 500 euro metaxeirismeno kai leei oti kai na mou to klepsoun xestika kai gia ta service to paei sto mastro manoli tis geitonias pou kai ouzo na tou balei tha doulepsei.

    oles tis sobares mixanes tis fovasai min stis klepsoun, peiraksoun ktl ktl kai eisai pant taktikos sta service.

    sto thema tou aera tora exeis kapoio dikio an kai den tha einai 15 ta xlm alla giro sta 120 pou ekei tha me xtipaei alipta opos mou kanei sto 400 pou exo.

    exo katebasei apo to aggliko site tis honda ena pdf kai exei ena polli mamato fairingaki pou me to pou to agoraso to mixanaki tha to tsimpiso mallon ara ston aera kapos tha tin boleuo.

    i aporeia pou exo ego einai gia tin aksiopoistia tis mixanis se kathara mixanika meroi pano apo ta 1000 kai auto rotao edo mesa ean kapoios ta exei odigisei ta mixanakia i ta exei na mou pei gnomes entiposeis apo auta opos episis kai ti katanaloseis exoun (gia to gsx1400 mou exoun pei atoma pou to exoun oti kaiei to diplasio apo ena tdm 900).

    to kako einai oti kai oi treis einai paromoiotipes kai apo emfanisi kai apo megethos me apotelesma na to psaxno tora kathara sta mixanika meroi mias kai apo emfanisi mou aresoun kai ta 3a.
    always the truh

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kinhsh
    Εγγραφή
    20/04/2004
    Μηνύματα
    311
    Το xjr με τα ολινς αμορτισερ 1300,το εχω οδηγησει. Πολυ ευχαριστη μηχανη απο γκαζια,αλλα μολις βγηκα στον ανοιχτο δρομο και ανοιξα 140 παρκαρισα δεξια και την ξαναεδωσα στον ιδιοκτητη.
    απο μηχανικα μερη αυτες οι μηχανες δεν εχουν προβλημα,ειναι αντοχης.(αφοι οι ιδιοκτητες τους δεν κανουν χλμ) .Ενα αλλο πραγμα που δεν μου αρεσε στο 1300 ειναι που οταν με 140 το πλαγιαζα δεξια αριστερα το πιρουνι και ολο το συνολο του τιμονιου ηταν σκετη απογοητευση,η μηχανη επλεε και δεν εδινε ακριβεια στην πορεια της.
    Ο ιδιοκτητης της που του αρεσει ο αερας την παει και με 200 ρες για λιγη ωρα.Αλλα η καταναλωση απογειωνεται λογω αεροδυναμικων αντιστασεων.Εγω με το ζχ10 εκαψα σε β ολτα 14 ευρω και αυτος 18.

  10. #10
    ZRX 1200

  11. #11
    Αρχικά δημιουργήθηκε από kinhsh
    Καμμια,απο αυτες. Θα εχεις δωσει ενα σωρο λεφτα και δεν θα εχεις καμμια χρηστικοτητα

    1. Λογω αερα ,δεν θα μπορεις να πας πανω απο 15 χλμ μακρια απο το σπιτι σου.
    2. Θα εχεις ολα τα αγχη ,της κλοπης,της προσοχης,των σερβις κλπ
    3. Θα το ανοιγεις το γκαζι να χαιρεσαι την ροπη της ; Mα τοτε το λαστιχο θα θελει συχνα αλλαγμα,το αντεχεις ;
    Μιλάμε για έλλειψη χρηστικότητας σε μηχανάκια (μηχανάκια...?) με 10+ Kg ροπής? Έλεος....

    1). Μέσα σε 3 μήνες έχω κάνει 5.000 χλμ από τα οποία τα 3800 είναι καθαρά ταξίδια. Το μακρύτερο ταξίδι είναι 200 χλμ χωρίς στάση. Σίγουρα πάνω απ'τα 140 πρέπει να έχει @ρχιδι@ για να αντέξεις αρκετά αλλά με ένα ευμεγέθες tankbag (ταξίδι δίχως αποσκευές πάς? Δεν πας) ή με ένα flyscreen τα πράγματα γίνονται πολύ καλλύτερα. Για την σέλα καλλύτερα να μη μιλήσουμε (για το cb μιλώντας πάντα). Ότι πιο άνετο υπάρχει. Προσπάθησε να πας ταξίδι 150+km με ένα CBR600 -1000 και μετά έλα να μου πεις.
    2. Τα άγχη της κλοπής τα έχεις με κάθε μηχανή αλλά θα είναι μικρότερα από το αν πάρεις π.χ. ένα 600άρι πολύ απλά γιατί α) Είναι βαριές μηχανές και δύσκολα κάποιος θα την μετακινήσει β) Δεν είναι best sellers οπότε να την κλέψει μία κάποιος για να την κάνει ανταλλακτικά για τις υπόλοιπες 10 (και αν...) που κυκλοφορούν πανελλαδικά, χλωμό.
    3. Μετά από 5.000χλμ το πίσω Dunlop είναι σαν καινούργιο. Του δίνω χαλαρά ακόμη 12.000 χλμ και αυτό γιατί όπως και προείπα είναι βαριά μηχανάκια αυτά με αποτέλεσμα ο κάθετος συντελεστής τριβής να είναι μεγαλύτερος και αρα να μην σπινιάρεις απλά ανοίγωντας λίγο το γκάζι. Δύσκολα θα γίνεις βαρκάρης σε τέτοια μηχανή.

    Όσον αφορά το design τώρα...οκ όλα είναι 70's στυλ, όλα έχουν στρογγυλοφάναρα και τους λείπουν τα fairing αλλά νομίζω ότι το CB είναι το πιό μοντέρνο-retro μηχανάκι που υπάρχει και αυτό το στηρίζω σε δύο λόγους. Την έλλειψη ψυκτών απ'τον κινητήρα και την υπέροχα sexy κοφτή ουρά του.

    Όσον αφορά τα σερβις...Ο κατασκευαστής προτείνει λάδια κάθε 12.000 χλμ και γενικό κάθε 24.000.

  12. #12
    Banned
    Εγγραφή
    10/01/2004
    Μηνύματα
    354
    Αρχικά δημιουργήθηκε από adam13
    kai ego gia cb leo na pao alla akouo sinexeia gia tin texnologia ton yamaha kai tin aksiopistia pou exoun oi kinitires ton suzuki kai exo arxisei kai xano mpala
    Πρώτα-πρώτα, το xjr έχει παμπάλαιο κινητήρα. Πάει αυτό.

    Όσο γι'αυτό με τον κινητήρα που λες, δεν καταλαβαίνω... Δηλαδή ο κινητήρας του cb μπορεί να πει κανείς ότι δεν είναι όσο αξιόπιστος όσο του gsx;

  13. #13
    πρωην μελος Το avatar του/της idi
    Εγγραφή
    13/08/2003
    Μηνύματα
    6.082
    Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
    ZRX 1200
    ΧΑΛΑΡΑ +1200.....





    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	fdrpnataliazxr%2ejpg.jpg 
Προβολές:	432 
Μέγεθος:	61,4 KB 
ID:	26778

  14. #14
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    ε αφου ειπατε ολοι την γνωμη σας να πω και εγω........


    ΥΑΜΑΗΑ ΜΤ-01


    ....γιατι ολα τα υπολοιπα εχουν ελειψη ροπης.....:wacko:


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	yamaha_mt01_stpz.jpg 
Προβολές:	417 
Μέγεθος:	24,8 KB 
ID:	26782

  15. #15
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.170
    Κι εγώ θα έλεγα να σκεφτείς το ZRX1200. Αν και σταμάτησε να βγαίνει από φέτος.
    Είναι πολύ καλύτερα στημένο μηχανάκι από τα άλλα που είναι λίγο πολύ βολτίσια. Το XJR ΠΟΛΥ βολτίσιο, είξαι λίγο βάρκα γιαλό.

    Ολα τα μεγάλα γυμνά με στρογγυλό φανάρι και όργανα μου αρέσουν, το CB λιγότερο ακριβώς για τους λόγους που αρέσει περισσότερο στο adam.
    Δηλαδή την κοφτή ουρά και το υδρόψυκτο μοτέρ χωρίς ψύκτρες, είμαι λίγο αρχαιολάγνος, φαίνεται κι από τα μηχανάκια μου.

    Εγώ προτίμησα Hornet 900 γιατί δεν μου χρειάζεταο παρπάνω ροπή και γκάζι, αλλά είναι πολύ ελαφρύτερο και καλύτερα στημένο, επίσης πάει και στην πίστα αξιοπρεπώς.

    Εδώ να πώ ότι ο Σαρ%$@ης μου την έχει κάνει ήδη. Εχω δώσει προκαταβολή από τέλος Ιουλίου κι ακόμα τίποτα....
    Και πριν από 15-16 χρόνια είχα δώσει όρκο να μην ξαναπάρω Honda, καθώς είχα μείνει χωρίς μηχανάκι για 6 μήνες (CB250RS κοκοράκια και εκκεντροφόρος).

    sapila racing
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 17/11/2005, 22:33
  2. Rossi Vs Gibernau Vs Melandrin
    από latris mixanis στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 90
    Τελευταίο μήνυμα: 29/07/2005, 00:29
  3. Χριστιανοσ Vs Μουσουλμανοσ Vs Εβραιοσ.
    από maintenance στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 30/06/2005, 22:26
  4. Peagaso Vs Kle500 Vs Klr650????
    από lagel στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 22/03/2004, 08:53
  5. Kawasaki Z750 Vs Hornet Vs Fazer
    από Dean στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 02/02/2004, 15:38

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF