Σελίδα 4 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 93

Θέμα: GPS και χάρτες

  1. #46
    Ο σημειολόγος Το avatar του/της spyro
    Εγγραφή
    02/05/2008
    Μηνύματα
    3.204
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    Μπαίνω google maps, σχεδιάζω την διαδρομή που θ' ακολουθήσω και την σώζω σε KML ή σε KMZ. Ανοίγω base camp και εισάγω το αρχείο, το κάνω route και το στέλνω στην συσκευή. Τόσο απλά τόσο εύκολα. Και από την στιγμή που το base camp είναι πρόγραμμα της garmin θεωρώ ότι ακριβώς με τον ίδιο τρόπο γίνεται και σε άλλες garmin συσκευές αν όχι σε όλες.
    κοίτα να δεις που θα έρθει η στιγμή που ζητήσω συμβουλές κατεύθυνσης απο τον Vaska

    Αλελούια brother ...

  2. #47
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gefr Προβολή μηνύματος
    Δούλεψε, έκανα και δοκιμές. Είναι καταπληκτικό το ότι κάνει πλοήγηση και με μέσα μαζικής μεταφοράς - δεν το δοκίμασα αυτό. Επίσης δέχεται σημείο άφιξης οποιοδήποτε χωματόδρομο. Για σημείο αναφοράς χρειάζεται διεύθυνση με οδό και αριθμό, ή εναλλακτικά τη θέση του tablet πυ την παίρνει από το wifi όπως το δοκίμασα σε σύνδεση, ή από το GPS. Επίσης σε offline κατάσταση, μπορεί να δεχτεί θέση τυχαία που είναι καταχωρημένη σαν αγαπημένο. Βασικό μειονέκτημα οτι δεν δέχεται ενδιάμεσα σημεία (via points). Φόρτωσα Ελληνικά, σύμφωνα με τις οδηγίες που βρήκα εδώ:
    http://www.myphone.gr/forum/showthre...14#post5829114 και δουλεύουν κανονικά.
    Όταν λες δούλεψε, εννοείς το here maps στο τηλέφωνο/τάμπλετ (αναμενόμενο) ή οι χάρτες του here maps στο γκάρμιν (υπό δοκιμή);
    Το Νόκια μαπς ήταν από πάντα υπέροχο... Ευτυχώς δεν το κατέστρεψε η μικρομαλακή εταιρία

  3. #48
    Αναρωτιέμαι... Το avatar του/της gefr
    Εγγραφή
    01/11/2006
    Μηνύματα
    1.197
    Εννοώ το here maps με ελληνικές φωνητικές οδηγίες.
    Πάντα υπάρχει αιτία!

  4. #49
    Θα τις βαλω σημερα

  5. #50
    Να κανω μια αλλη ερωτηση περι gps .

    Εχω διαθεσιμο ενα garmin nuvi 2455 , το οποιο ομως δεν δεχεται routes .

    Υπαρχει τροπος ,
    Π.χ αλλαζοντας το software (αν γινεται),
    Να το κανω να δεχεται routes ?

  6. #51
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.786
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyro Προβολή μηνύματος
    κοίτα να δεις που θα έρθει η στιγμή που ζητήσω συμβουλές κατεύθυνσης απο τον Vaska

    Αλελούια brother ...
    Σου υπόσχομαι να σου τις δώσω μιας κι εσύ δεν με παράτησες ποτέ ακόμα κι όταν είχαμε ξεκινήσει για βόλτα ορεινή Αρκαδία και βρεθήκαμε Αζερμπαϊτζάν

    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  7. #52
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από faraway Προβολή μηνύματος
    Να κανω μια αλλη ερωτηση περι gps .

    Εχω διαθεσιμο ενα garmin nuvi 2455 , το οποιο ομως δεν δεχεται routes .

    Υπαρχει τροπος ,
    Π.χ αλλαζοντας το software (αν γινεται),
    Να το κανω να δεχεται routes ?
    Χωρίς να μπορώ να στο πω με απόλυτη σιγουριά, μάλλον δεν θα γινόταν τόση "φασαρία" αν μπορούσε να αλλάξει το λογισμικό ή να ξεκλειδώσει η επιλογή.

  8. #53
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    15/05/2011
    Μηνύματα
    4.854
    Για να μην ανοιγω νεο θεμα,ερωτω τους γνωριζοντες

    Ειμαι εντελως ασχετος απο GPS,Smartphones κτλ,οσα διαβασα εδω μου φαινονται εξωγηινα
    και δεν καταλαβα τιποτα.
    Γενικως δεν εχω ιδεα απο αυτα,αλλα αναγκαζομαι φετος να παρω gps γιατι θα ειναι απαραιτητο.
    Δεν με ενδιαφερει να ειναι αδιαβροχο,ουτε να μου μιλαει η να μου φτιαχνει καφε η δεν ξερω και γω τι αλλο
    Με ενδιαφερει να βλεπω σε ποιο δρομο ειμαι και να μου δειχνει τον προορισμο μου οταν του δωσω τα δεδομενα(ουτε αυτο ξερω πως γινεται)..
    Εχω δει οτι σε καποια βλεπεις και τα πρατηρια βενζινης η τα ξενοδοχεια κτλ.
    Με ενδιαφερει το χαμηλο κοστος,και η απλοτητα στη χρηση καθ'οτι ασχετος.
    Για πειτε

  9. #54
    Θες να πεις τι εχεις στο μυαλο σου γιατι αλλιως ειναι σα να μιλαμε στον αερα και δε λεει;

    Που θε να πας;
    πουτσ@@@@@@@@@

  10. #55
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από taisteal Προβολή μηνύματος
    Για να μην ανοιγω νεο θεμα,ερωτω τους γνωριζοντες

    Ειμαι εντελως ασχετος απο GPS,Smartphones κτλ,οσα διαβασα εδω μου φαινονται εξωγηινα
    και δεν καταλαβα τιποτα.
    Γενικως δεν εχω ιδεα απο αυτα,αλλα αναγκαζομαι φετος να παρω gps γιατι θα ειναι απαραιτητο.
    Δεν με ενδιαφερει να ειναι αδιαβροχο,ουτε να μου μιλαει η να μου φτιαχνει καφε η δεν ξερω και γω τι αλλο
    Με ενδιαφερει να βλεπω σε ποιο δρομο ειμαι και να μου δειχνει τον προορισμο μου οταν του δωσω τα δεδομενα(ουτε αυτο ξερω πως γινεται)..
    Εχω δει οτι σε καποια βλεπεις και τα πρατηρια βενζινης η τα ξενοδοχεια κτλ.
    Με ενδιαφερει το χαμηλο κοστος,και η απλοτητα στη χρηση καθ'οτι ασχετος.
    Για πειτε
    Αν εχεις καποιου ειδους android μπορεις να βρεις το navigon απο το blackmart τσαμπα. Ειναι πολυ καλο για τα λεφτα του
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  11. #56
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.376
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyrakos35 Προβολή μηνύματος
    Θες να πεις τι εχεις στο μυαλο σου γιατι αλλιως ειναι σα να μιλαμε στον αερα και δε λεει;

    Που θε να πας;
    Λαμία
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  12. #57
    Έτσι τα φτιάχνουν τώρα Το avatar του/της 7Tolis
    Εγγραφή
    26/06/2014
    Μηνύματα
    3.863
    Navigon = μάπα ολκής. Αν δε ξέρεις στην Αθήνα τουλάχιστον, πως λέγεται η περιοχή που βρίσκεται ο δρόμος, θα καταλήξεις αλλού 100%.
    Μπορείς με ακρίβεια να πας εντός Αθήνας αν ξέρεις τον Τ. Κ. Ένα απλό παράδειγμα δοκιμάστε με το navigon όπως πχ Ερμού 8 Αθήνα Ελλάδα. Καλή τύχη στα Μελίσσια ή κάπου εκεί γύρω. Γρήγορο και εμπιστο είναι το Igo και με σημεία ενδιαφέροντος. Επίσης το Don't Panic είναι πολύ καλό και γρήγορο, με σημεία από foursquare, αλλά έχει ένα και μόνο πρόβλημα. Δεν μπορείς να ορίσεις ως τέρμα άφιξη - σημείο διασταυρωσης και εδώ είναι που γέλασα πολύ. Gps που δεν σε πάει σε διασταύρωση. MLS ποτέ και για κανέναν λόγο. Αν η οδός που θέλετε να πάτε είναι πεζοδρομος, θα σε πάει μέχρι τον κοντινότερο δρόμο όπου πάει όχημα. Άρα, δε σε πάει εκεί που έχεις ορίσει.

  13. #58
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από 7Tolis Προβολή μηνύματος
    Navigon = μάπα ολκής. Αν δε ξέρεις στην Αθήνα τουλάχιστον, πως λέγεται η περιοχή που βρίσκεται ο δρόμος, θα καταλήξεις αλλού 100%.
    Μπορείς με ακρίβεια να πας εντός Αθήνας αν ξέρεις τον Τ. Κ. Ένα απλό παράδειγμα δοκιμάστε με το navigon όπως πχ Ερμού 8 Αθήνα Ελλάδα. Καλή τύχη στα Μελίσσια ή κάπου εκεί γύρω. Γρήγορο και εμπιστο είναι το Igo και με σημεία ενδιαφέροντος. Επίσης το Don't Panic είναι πολύ καλό και γρήγορο, με σημεία από foursquare, αλλά έχει ένα και μόνο πρόβλημα. Δεν μπορείς να ορίσεις ως τέρμα άφιξη - σημείο διασταυρωσης και εδώ είναι που γέλασα πολύ. Gps που δεν σε πάει σε διασταύρωση. MLS ποτέ και για κανέναν λόγο. Αν η οδός που θέλετε να πάτε είναι πεζοδρομος, θα σε πάει μέχρι τον κοντινότερο δρόμο όπου πάει όχημα. Άρα, δε σε πάει εκεί που έχεις ορίσει.
    Τι σε σταματαει απο το να μαθεις τον τ.κ.? Μην ξεχναμε οτι ειναι και δωρεαν το ναβιγκον...
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  14. #59
    Έτσι τα φτιάχνουν τώρα Το avatar του/της 7Tolis
    Εγγραφή
    26/06/2014
    Μηνύματα
    3.863
    Δωρεάν είναι με λαμογιά. Με σταματάει προσωπικά και λόγω εργασίας ότι θα πρέπει να ανοίξω χάρτη για να βρω ΤΚ και μετά να το βάλω στο gps ή να ανοίξω Internet ώστε να βρω τον ΤΚ και μετά πίσω πάλι στο gps. Όπως καταλαβαίνεις αυτό είναι χάσιμο χρόνου και καθόλου χρηστικό για εμένα ως επαγγελματία. Τα πράγματα αυτά είναι απλά. Δήμος, οδός, αριθμός και έφυγες.

  15. #60
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από 7Tolis Προβολή μηνύματος
    Δωρεάν είναι με λαμογιά. Με σταματάει προσωπικά και λόγω εργασίας ότι θα πρέπει να ανοίξω χάρτη για να βρω ΤΚ και μετά να το βάλω στο gps ή να ανοίξω Internet ώστε να βρω τον ΤΚ και μετά πίσω πάλι στο gps. Όπως καταλαβαίνεις αυτό είναι χάσιμο χρόνου και καθόλου χρηστικό για εμένα ως επαγγελματία. Τα πράγματα αυτά είναι απλά. Δήμος, οδός, αριθμός και έφυγες.
    Παντως μολις εβαλα την Ερμου και ηταν πανευκολο να βρω την σωστη. Επισης μπορεις να βαλεις προορισμο και απο τον χαρτη.
    Η λαμογια ποια ειναι οεο?
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

Σελίδα 4 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Χάρτες-Οδηγοί-gps
    από ixnilatis στο forum Πληροφορίες
    Απαντήσεις: 86
    Τελευταίο μήνυμα: 29/12/2015, 12:14
  2. Gps και μαγνήτες
    από nikonian στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 13/02/2009, 14:31
  3. Για όσους έχουν GPS και Destinator
    από billy_BMW στο forum BMW
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 07/01/2007, 15:56
  4. Moto-Gp (Qatar)...Σάββατο και όχι Κυριακή ο αγώνας...
    από Stomu Yamashta στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 02/10/2004, 01:48

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF