Σελίδα 5 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 93

Θέμα: GPS και χάρτες

  1. #61
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.395
    Γιώργη, πάρε ένα ταμπλετακι όπως αυτό και έλα από εδώ να το φορτώσουμε το HERE της νοκια. Κάνεις την δουλειά σου και σου μένει το ταμπλετακι για σερφαρισμα.Σε τηλέφωνο δεν θα βρεις κάτι αξιόλογο σε αυτά τα λεφτά.
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  2. #62
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.035
    Εφόσον υπάρχει δωρεάν και νόμιμα το here σε φορητές συσκευές (win, android, ios) υπάρχει λόγος να συζητάμε για άλλα? :P

  3. #63
    Έτσι τα φτιάχνουν τώρα Το avatar του/της 7Tolis
    Εγγραφή
    26/06/2014
    Μηνύματα
    3.863
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Παντως μολις εβαλα την Ερμου και ηταν πανευκολο να βρω την σωστη. Επισης μπορεις να βαλεις προορισμο και απο τον χαρτη.
    Η λαμογια ποια ειναι οεο?
    Βρήκες τη σωστή επειδή ήξερες ποια είναι. Αν δεν ήξερες θα εφτανες αλλού. Η λαμογιά είναι πως δεν είναι δωρεάν μιας και ότι χάρτη χρειαστείς τον πληρώνεις. Παλιότερα πληρωνες και το λογισμικό εκτός των χαρτών . εξάλλου είδα γραμμένο πριν, τη λέξη bkackmart που ισοδυναμεί με λαμογιά μιας και το navigon δεν είναι δωρεάν.

  4. #64
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από taisteal Προβολή μηνύματος
    Εχω δει οτι σε καποια βλεπεις και τα πρατηρια βενζινης η τα ξενοδοχεια κτλ.
    Με ενδιαφερει το χαμηλο κοστος,και η απλοτητα στη χρηση καθ'οτι ασχετος.
    Για πειτε
    Οι ταξιδευτές στα ξένα φόρα "ορκίζονται" στην Garmin με μερικές επιφυλάξεις που δεν σε αφορούν γιατί δεν θα προφορτώσεις διαδρομές κλπ κλπ κλπ. Στα περισσότερα GPS μπορείς να ορίσεις τι θα φαίνεται στην διαδρομή σου (βενζινάδικα, ΑΤΜ κλπ) και η Garmin έχει μιά λειτουργία όπου σου δείχνει τι έχεις γύρω σου εκεί που σταμάτησες.

    Από τα επί πληρωμή για τηλέφωνο, μου άρεσε πολύ το το route66 το οποίο το δοκίμασα ένα μήνα που είχε δωρεάν και δούλευε ωραία αλλά δεν είχε αυτό το κάτι "σούπερ" να πω ότι θέλω να το αγοράσω. Αυτό που θέλεις όμως, το κάνει καλά. http://www.66.com/GR/archiki-selida/ Από ότι είδα, η Ευρώπη έχει ένα 20ρικάκι, καθόλου άσχημα.
    Ωραία εφαρμογή ΑΝ σε βολέψει το γραφικό περιβάλλον και η αναζήτηση είναι και το Sygic το οποίο έχει και προσφορά Ευρώπη και Ρωσία με ένα 20ρικάκι. http://eshop.sygic.com/en/android:buy-now
    Πρέπει να συνυπολογίσεις στο ζήτημα "πλοήγηση από το τηλέφωνο" ότι τα γαμ.... εμ... εννοώ υπέροχα smartphones με ελάχιστες εξαιρέσεις έχουν μπαταρία που κρατάει λίγες ώρες με χρήση gps το οποίο σημαίνει πως ή το έχεις σε φόρτιση αν θέλεις συνεχή πλοήγηση ή κινδυνεύεις να χρειαστείς κάτι και να μείνεις από μπαταρία... Αν συζητάμε το "είμαι κάπου και απλά θέλω να δω τι, που, έτσι για 2-3 λεπτά και μετά το κλείνω πάλι" τότε νο πρόμπλεμ.


    Το ζήτημα λοιπόν, για να κάνεις την δουλειά σου φτηνά (αν δεν έχεις smartphone).
    Παίρνεις ένα φετινό μοντέλο της Garmin στα χεράκια σου σε κάποιο Κωτσόβολο, media markt, οτιδήποτε μεγάλο μαγαζί έχετε εκείθε και προσπαθείς να το δουλέψεις χωρίς βοήθεια εξωτερική. Αν τα καταφέρεις, είναι για 'σένα... Μόνο αν ψωνίσεις τελικά από ίντερνετ πρόσεξε γιατί έχει δύο εκδόσεις χαρτών συνήθως, η μία είναι μόνο ελλάδα και η άλλη (πιο ακριβή) ελλάδα/ευρώπη και φαντάζομαι ότι αφού βγαίνεις εξωτερικό το θέλεις και για εκεί. Επίσης να πάρεις έκδοση LMT (υποστήριξη χαρτών εφ'όρου ζωής της συσκευής, δηλαδή για καμμιά 4ετία περίπου με τα σημερινά δεδομένα).

  5. #65
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teogtp Προβολή μηνύματος
    Γιώργη, πάρε ένα ταμπλετακι όπως αυτό και έλα από εδώ να το φορτώσουμε το HERE της νοκια. Κάνεις την δουλειά σου και σου μένει το ταμπλετακι για σερφαρισμα.Σε τηλέφωνο δεν θα βρεις κάτι αξιόλογο σε αυτά τα λεφτά.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sapadak Προβολή μηνύματος
    Εφόσον υπάρχει δωρεάν και νόμιμα το here σε φορητές συσκευές (win, android, ios) υπάρχει λόγος να συζητάμε για άλλα? :P
    Παίδες το here το έχω στο τηλέφωνο. Στην πλοήγηση είναι καλό και οι χάρτες ωραίοι και πλήρεις αλλά POIs στη διαδρομή δεν έχω καταλάβει πόθεν ρυθμίζονται. Επίσης δεν έχει υποστήριξη για διασταύρωση όπως λέει και ο Τόλης είναι χρήσιμο μερικές φορές και στο offline που ειδικά στο εξωτερικό είναι καίριο για να μην χρεώνεσαι, η αναζήτηση οδού συχνά πυκνά αποτυγχάνει.

  6. #66
    Έτσι τα φτιάχνουν τώρα Το avatar του/της 7Tolis
    Εγγραφή
    26/06/2014
    Μηνύματα
    3.863
    Για το don't panic έγραψα πως δεν έχει διασταύρωση. Το here το έχω άλλα δεν το έχω δουλέψει.

  7. #67
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από 7Tolis Προβολή μηνύματος
    Βρήκες τη σωστή επειδή ήξερες ποια είναι. Αν δεν ήξερες θα εφτανες αλλού. Η λαμογιά είναι πως δεν είναι δωρεάν μιας και ότι χάρτη χρειαστείς τον πληρώνεις. Παλιότερα πληρωνες και το λογισμικό εκτός των χαρτών . εξάλλου είδα γραμμένο πριν, τη λέξη bkackmart που ισοδυναμεί με λαμογιά μιας και το navigon δεν είναι δωρεάν.
    Αφου εχω κατεβασει ολη σχεδον την ευρωπη χωρις να πληρωσω ευρω
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  8. #68
    Έτσι τα φτιάχνουν τώρα Το avatar του/της 7Tolis
    Εγγραφή
    26/06/2014
    Μηνύματα
    3.863
    Από bkackmart?

  9. #69
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από 7Tolis Προβολή μηνύματος
    Από bkackmart?
    si senor
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  10. #70
    Έτσι τα φτιάχνουν τώρα Το avatar του/της 7Tolis
    Εγγραφή
    26/06/2014
    Μηνύματα
    3.863
    Ε γιαυτό τζάμπα. Κανονικά, 45 ευρώ κοστίζει. Δε το εμπιστεύομαι το συγκεκριμένο. Έχω διαβάσει διάφορα, ακόμη και για καμενους επεξεργαστές.

  11. #71
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από taisteal Προβολή μηνύματος
    Για να μην ανοιγω νεο θεμα,ερωτω τους γνωριζοντες

    Ειμαι εντελως ασχετος απο GPS,Smartphones κτλ,οσα διαβασα εδω μου φαινονται εξωγηινα
    και δεν καταλαβα τιποτα.
    Γενικως δεν εχω ιδεα απο αυτα,αλλα αναγκαζομαι φετος να παρω gps γιατι θα ειναι απαραιτητο.
    Δεν με ενδιαφερει να ειναι αδιαβροχο,ουτε να μου μιλαει η να μου φτιαχνει καφε η δεν ξερω και γω τι αλλο
    Με ενδιαφερει να βλεπω σε ποιο δρομο ειμαι και να μου δειχνει τον προορισμο μου οταν του δωσω τα δεδομενα(ουτε αυτο ξερω πως γινεται)..
    Εχω δει οτι σε καποια βλεπεις και τα πρατηρια βενζινης η τα ξενοδοχεια κτλ.
    Με ενδιαφερει το χαμηλο κοστος,και η απλοτητα στη χρηση καθ'οτι ασχετος.
    Για πειτε
    Δεν υπάρχει στρεητ απάντηση, εξαρτάται τι ακριβώς θες να κάνεις, που και υπο τι συνθήκες.

    Το κάθε τι έχει τα + και τα -.

    Αν έχεις ήδη σμαρτφον, προκειμένου να μην μπαίνεις σε έξοδα δοκίμασε κάποια εφαρμογή από τις πάρα πολές που υπάρχουν. Κατέβασε αρχικά τη free έκδοση για να δεις αν σου "κάθεται" καλά το user interface (τι σου δείχνει, πως το δείχνει, αν σε βολέυει εκ πρώτης όψεως βρε αδερφέ) και αν σου κάνει, τότε πλέρωκε για την φουλ βέρσιον ώστε να έχεις routing/navigation. Το sygic έιναι σε προσφορά αυτές τις μέρες ένα 20αρικο όπως είπε ο αμιρκουάι.

    Αν έχεις σκοπό offroad περιπλανήσεις και χρήση υπό βροχή, και όλη μέρα μακριά απο πολιτισμό, πας αναγκαστικά σε dedicated gps για χίλιους δυο λόγους.

  12. #72
    Με sygic μην περιμένει κανείς να κάνει import σε σοβαρή διαδρομή ,
    εκτός αν θα περνάει διαδρομές σε στυλ Αθήνα - Θεσσαλονίκη από εθνική οδό .

  13. #73
    εναλλακτικό μέλος Το avatar του/της akis_trevor
    Εγγραφή
    28/07/2011
    Μηνύματα
    2.939
    Το sygic παντως(σπασμενο) με εβγαλε απο χασιμο οταν σε διασταυρωση απο καρπενησι προς τρικαλα ειχε κλεισει δρομος και το gps μου τον επαιζε.
    ....νιώθω μεγάλη μοναξιά μέσα στο πλήθος....

  14. #74
    Έτσι τα φτιάχνουν τώρα Το avatar του/της 7Tolis
    Εγγραφή
    26/06/2014
    Μηνύματα
    3.863
    Θα είμαι σαφής.Σαν το Igo δεν υπάρχει κανένα, το οποίο, με λίγο ευκολο ψάξιμο, το βρίσκεις και σπασμένο και με άπειρη υποστήριξη απο Έλληνα moder.Δοκιμασμένο καθημερινά επι 4 plus χρόνια και όχι για βόλτες, αλλα για γκάζια.
    Φίου φίου φι φι φίου

  15. #75
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.395
    Ρε τολη ποια η διαφορα GPS βολτας απο GPS γκαζιου;
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

Σελίδα 5 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Χάρτες-Οδηγοί-gps
    από ixnilatis στο forum Πληροφορίες
    Απαντήσεις: 86
    Τελευταίο μήνυμα: 29/12/2015, 12:14
  2. Gps και μαγνήτες
    από nikonian στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 13/02/2009, 14:31
  3. Για όσους έχουν GPS και Destinator
    από billy_BMW στο forum BMW
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 07/01/2007, 15:56
  4. Moto-Gp (Qatar)...Σάββατο και όχι Κυριακή ο αγώνας...
    από Stomu Yamashta στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 02/10/2004, 01:48

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF