Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 31

Θέμα: ΑΝΑΚΑΤΑΣΚΕΥΗ BMW R25 1951

  1. #1

    ΑΝΑΚΑΤΑΣΚΕΥΗ BMW R25 1951

    Μολις χθες ηρθε στην κατοχη μου ενα bmw r25 που συμφωνα με τον αριθμο πλαισιου(235611) μας παραθετει σε μοντελο του 1951.αριθμος κινητηρα δεν υπαρχει!!! και αυτο αναγραφεται στην αδεια,εχει κανονικες πινακιδες,πληρωμενα τελη και αδεια για τρυκικλο που απο οτι γνωριζω δεν περναει κτεο!!! οσον αφορα το θεμα που δεν εχει αριθμο κινητηρα(εκει που ειναι κανονικα χτυπημενα τα νουμερα γραφει (crhas 135 εαν θυμαμαι καλα) το εψαξα αρκετα και μου ειπανε πως καποια στιγμη η bmw πωλουσε το καρτερ μονο του σαν ανταλακτικο και γι αυτο τον λογο δεν ητανε δυνατο να εχει πανω του χτυπημενα νουμερα,τωρα οπoioς ξερει κατι παραπανω ας απαντησει,στο μεταξυ στο ebay πωλουνται αυτην τη στιγμη καρτερ (κασα) απο r26 και r27 χωρις νουμερα.θα ηθελα να μαθω ποιες ειναι οι διαφορες αναμεσα σε r25 r25/2 r25/3. απο οτι ξερω διαφερουνε στο τεποζιτο,στο μπροστινο συστημα και στα κεντρα των τροχων,το δικο μου παντως εχει τεποζιτο το δικο του (δακρυ) αλλα τροχους και μπροστινο συστημα απο r25/3(δεν εχει φυσουνες οπως το r25/2)εγινε γενικη ανακατασκευη πριν απο 12 χρονια περιπου αλλα ητανε σταματημενη 8 χρονια σε υπογειο παρκινγκ.Eιναι γενικα σε παρα πολυ καλη κατασταση,με ελαχιστες σκουριες και δεν λειπει τιποτα απο πανω της.Αφου γινανε ολα τα σχετικα την μετεφερα στον χωρο μου,της εβαλα μια καινουρια μπαταρια ανοιξα τον διακοπτη και προς μεγαλη μου εκπληξη αναψανε τα λαμπακια.στην συνεχει και αφου ειδα οτι μεσα στο τεπζοτο ειχε δειγματα σκουριας εβαλα αναμεσα τεποζιτο και καρμυρατερ καινουριο διαφανο σωληνακι με ενδειαμεσο φιλτρακι,5 ευρω βενζινη αμολυβδη και αφου κοιταξα εαν ειχε μεσα λαδια πατησα μανιβελα και τοτε ηρθε η δευτερη και μεγαλυτερη εκπληξη ΠΗΡΕ ΜΠΡΟΣΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΜΙΑ. εβγαλε στην αρχη ενα ντουμανι καπνου και μετα απο δυο λεπτα δουλευε ρολοι,απλως οταν αναβω τα φωτα σβηνει η μηχανη. εχω σκοπο να την βαψω εξολοκληρου να ζωντανεψω τα νικελα της και γενικα να την επαναφερω οσο μπορω σε κατασταση βιτρινας,πριν ομως απο ολα αυτα θελω να την κανω ενα καλο service,και να την κυκλοφορησω για λιγο για να δω τα κουσουρια της.Ο τυπος που την αγορασα μου ειπε να μην ασχολειθω καθουλου με τον κινητηρα( το πολυ πολυ να της περασω ενα σετ ελλατηρια πιστονιου)Θα ηθελα να σας ρωτησω οσον αφορα την βενζινη τι βαζουμε? τι λαδια να χρησημοποιησω στον κινητηρα,στο σασμαν και στο διαφορικο? επισης τι μπουζι πρεπει να βαλω και γενικα τι πρεπει να προσεξω.Μπορει να σας ζαλισα λιγο αλλα απο χθες που την πηρα εχω χασει τον υπνο μου(καθομαι με τις ωρες και την χαζευω) Kαι κατι τελευταιο(επειδη δεν ειμαι και πολυ της τεχνολογιας) μπορει να στειλει καποιος EMAIL στην bmw για να μας δωσει περισσοτερες πληροφοριες για την συγκεκριμενη μηχανη? ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ για τον χρονο σας και περιμενω αγωνιωδως τις απαντησεις-συμβουλες-διαπιστωσεις σας.....Υ.Γ συντομα θα ανεβασω και φωτογραφιες

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της spyros33f
    Εγγραφή
    16/10/2008
    Μηνύματα
    128
    Δωσε φοτο στο λαο.Να την ευχαριστιθεις οπως θες.

  3. #3
    Eνας ενας μην σπρωχνεσται.....τα καταφερα τελικα και εστειλα μηνυμα στην bmw για να μαθω την ιστορια της συγκεκριμενης μοτοσυκλετας και περιμενω την απαντηση.Αφου της αλλαξα τα λαδια,τις βαλβολινες στο διαφορικο και στο σασμαν,το μπουζι και καθαρισα και το (φιλτρο αερος) και το τεποζιτο,αρχισα τις βολτες,στα πρωτα 80 χλμ που εκανα ολα καλα,μετα αρχισανε τα οργανα.εχανε βενζινη απο το ποτηρακι του καρμυρατερ,στην αρχη νομιζα οτι εχανε απο τις 2 βιδες που σφιγκουν το ποτηρακι,εβαλα 2 βιδες περαστες και μετα αρχισε να χανει περισσοτερο,εχανε απο ενα μικρο μαραφετι που ειναι διπλα ακριβως απο το ποτηρακι το οποιο ειναι κατι σαν τρομπακι.τι γινεται με αυτο? υπαρχει μεσα κανενα λαστιχακι που προφανως ξεραθηκε με τα χρονια? να επιχειρησω να το βγαλω η θα το κανω χειροτερα?

  4. #4
    Hi everyone,

    Has anyone got any idea what could this code be on the engine case of a BMW R25/2? One thing that troubles me is a bit of army green paint that is visible under the usual, but flaking, black paint. The owner hasn't contacted the archives yet but that CRAS 401 code has got me puzzled.

    cras_401.jpg

    __________________







    VBMWMO #7032

    I've never heard of a code

    I've never heard of a code like that. It will be interesting to get some info. Is the green "army" or "police" colored? I could see a prewar bike having an army green color. My R25/2 has the police green color as it was a police bike in the 1960s.
    __________________










    Thank you Kurt for you answer. I found another picture from the owner's collection and it looks like the dark police green visible right in front of the rear right-side suspension.

    r25.jpg

    __________________









    Hi Christos,

    BMW also used these engines for generators and industrial puposes. An engine code for industrial purpose was 403. I strongly suspect the machine was originaly serving at some authorities and got an industrial or generator crankcase as repair exchange.

    Axel
    Top








    Thanks Axel, that makes a lot of sense. Here is what the owner got from BMW archives:

    The BMW R 25 VIN 228###* was manufactured on December 12th, 1950 and delivered on January 10th, 1951 to the Procurement office of the French authorities in Oberkirch.

    Would that make it a police or an army bike? My knowledge of english doesn't include these terms to make sense.

    *I don't know if the owner would like the VIN written, most of the Greeks are afraid to disclose "so sensitive" info to the public Smile
    __________________

    1960 BMW R27
    Christos @ Helsinki, Finland
    Top

    reply
    quote

    Sat, 02/01/2014 - 13:44
    #5
    axel69s
    axel69s's picture
    Offline
    Joined: 08/20/2010
    Posts: 27
    Hi Christos, have a look at

    Hi Christos,

    have a look at the map and You will see - Oberkirch is just a few km from France.
    This area was the French zone after WW2 and it should make it French army bike serving in Germany.

    The German police had dark green coloured vehicles.

    Axel
    Top

    reply
    quote

    Sat, 02/01/2014 - 14:12
    #6
    ScottA
    ScottA's picture
    Offline
    VBMWMO #7638
    San Diego
    Joined: 08/09/2007
    Posts: 191
    +1

    French military police?
    __________________

    '61 R27, '63 R60/2 etc.
    Top

    reply
    quote

    Sat, 02/01/2014 - 14:34
    #7
    schrader7032
    schrader7032's picture
    Offline
    VBMWMO #7032
    San Antonio, TX
    Joined: 10/27/2006
    Posts: 4716
    What little I can see of the

    What little I can see of the green paint on the rear suspension area sure looks like it's police authority green.
    __________________

    Kurt in S.A.
    '78 R100/7 '69 R69S '52 R25/2
    Top

    reply
    quote

    Mon, 02/03/2014 - 02:28
    #8
    Airhead77
    Airhead77's picture
    Offline
    Joined: 07/24/2013
    Posts: 60
    Seems you are all correct.

    Seems you are all correct. The bike most probably served together with Ed's R51/2 bike.
    __________________

    1960 BMW R27
    Christos @ Helsinki, Finland
    Top

    reply
    quote

    Comment viewing options
    Select your preferred way to display the comments and click "Save settings" to activate your changes.

    about_vbmwmo
    club_membership
    catalog
    forum
    events
    contact

    news
    resource_links
    bibliography
    galleries/members
    videos

    Shopping cart
    View your shopping cart.
    BMW Models
    "Brownies Ride 'Betty'"
    davidbrowne5
    My Menu

    Log In
    New Registration
    Darryl's Cannonball Blog
    Classic BMW Motorräder Issues
    The FAQs
    The Wall

    Syndicate content
    VBMWMO Logo
    Vintage BMW Motorcycle Owners
    Friend of the Marque
    Welcome, Guest!
    You can Log in, register or join the VBMWMO
    HomeForumsGeneral DiscussionsVintage (1948-1969) Motorcycles

    Unique Machines. Unique People. A Unique Club.

    This website and its content are Copyright © 2003-2014 Vintage BMW Motorcycle Owners, Inc. All rights reserved.
    Please read our terms and conditions for use of this website — when you choose to participate here you are bound by them.
    Vintage BMW Motorcycle Owners is a non-profit association and is not affiliated with BMW AG or BMW of North America. Use or depiction of the BMW logo or trademark throughout this web site is for illustrative and editorial purposes only, and to the benefit of the trademark owner, with no intention of infringement of the trademark.

  5. #5
    μπορει καποιος να βοηθησει με την μεταφραση?φενεται να ειναι ιδια περιπτωση με την δικια μου bmw r25

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ikarosk
    Εγγραφή
    22/08/2007
    Μηνύματα
    736
    Χρόνια πολλά και καλοτάξιδη. Το φλοτέρ δεν κόβει την παροχή της βενζίνης όταν κλείνει και σου κάνει υπερχείλιση....!!!!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του/της pano kato
    Εγγραφή
    12/03/2012
    Μηνύματα
    92
    Ξεβιδωσε τις δυο βιδες απ το καπακι του καρμπυρατερ. Βγαλε το φλοτερ και κοιτα μην ειναι τρυπιο[γεματο με βενζινη] κουνα το και θα καταλαβης! Η βελονα που κοβει την παροχη βενζινης, μπορει να θελει τρηψιμο πανω στην εδρα της με καπια αλοιφη γιαλισματος. Η βελονα εχει μια εγκοπη, εκει ασφαλιζει το φλοτερ με δυο συρματα που εχει κολημενα στο πανω μερος. Κοιτα να ειναι στη σωστη θεση! Καλοταξιδο και μην ανχωνεσαι!

  8. #8
    το ελυσα το καρμπυρατερ αλλα δεν βρηκα κατι λαθος,το βαζω πανω πλημμυρα η βενζινη(ευτυχως επεσε η τιμη της αρκετα) το ξαναβγαζω,το λυνω παλι δεν βρισκω τιποτα,ξανα επανω ,πλυμμυρα.μετα απο 4 αποτυχημενες προσπαθειες σταματησε να κανει υπερχειληση,τωρα τι,πως και γιατι θα σας γελασω.....

  9. #9
    Ανέμελο μέλος
    Εγγραφή
    02/05/2009
    Μηνύματα
    30
    Χρόνια πολλά σε όλους.
    Ωραίο δώρο σου πήρες βλέπω... καλοτάξιδη εύχομαι αλλά πως πήγαμε από τη μετάφραση στο φλοτέρ?
    Τελικά θες μετάφραση ή όχι?

  10. #10
    Δεν το πηρα εγω ο Αι Βασιλης μου το εφερε.....και φυσικα θελω μεταφραση και εαν γινεται να στειλω σε καποιον τις φωτο με EMAIL και να τις ανεβασει εκεινος γιατι εγω δεν.... το κατεχω το αθλημα.....

  11. #11
    Ανέμελο μέλος
    Εγγραφή
    02/05/2009
    Μηνύματα
    30
    Έχεις Pm. Τσέκαρες τον αριθμό λέει όντως crhas 135 ?

  12. #12
    οντως λεει cras 135 εστειλα ΕΜΑΙΛ στην BMW και μου απαντησανε την επομενη μερα ακριβως οτι θα μου δωσουνε πληροφοριες μετα τις 06/01/2015 γιατι τοτε γυρνανε απο τις διακοπες τους

  13. #13
    Ανέμελο μέλος
    Εγγραφή
    02/05/2009
    Μηνύματα
    30
    ΟΚ μόλις έχεις απάντηση, πόσταρέ την. Με τις φωτό μάλλον δε μπορώ να σε βοηθήσω αλλά βρες ένα τρόπο να μας την δείξεις!!
    Τελευταία τροποποίηση από nosPa21; 28/12/2014 στις 22:27.

  14. #14

  15. #15
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΜΠΑΤΑΛΑΣ ΚΩΣΤΑΣ Προβολή μηνύματος
    Eνας ενας μην σπρωχνεσται.....
    Καλημέρα,
    Η ειρωνία δεν χρειάζεται.
    Εσύ ο ίδιος εβαλες προ καιρού θέμα σε αυτό το section για αλλη μοτο, την EMW με μοτερ BMW κλπ, και ζήτησες βοήθεια.
    Εδώ είναι:
    http://www.moto.gr/forums/showthread...&highlight=emw
    Πολλοί σου απάντησαν και βοήθησαν όπως μπορούσαν. Αλλοι μάλιστα προθυμοποίηθηκαν να σε βοηθησουν και έμπρακτα. Εσύ όμως δεν απάντησες καν, απλά εξαφανίστηκες.
    Τώρα λοιπόν έρχεσαι με αλλο θεμα στο ίδιο section και παλι θελεις βοήθεια, αλλά αυτή τη φορά έχεις και ύφος.

    Εγώ προσωπικά το θεωρώ αγένεια προς το φόρουμ.

    Eλπίζω στο μέλλον να αλλάξεις τακτική, εγώ παντως δεν έχω καμμία όρεξη να σε βοηθήσω πλέον.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. BMW R25 1951
    από Τo gourouni στο forum Ανακατασκευές (Restoring)
    Απαντήσεις: 1841
    Τελευταίο μήνυμα: 25/03/2021, 16:18

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF