Σελίδα 5 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 96

Θέμα: Γηραιά Αλβιώνα

  1. #61
    Μεσόγειος διασώστης Το avatar του/της Shiatman
    Εγγραφή
    24/09/2004
    Μηνύματα
    702
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από hlektronio Προβολή μηνύματος
    Παντα τετοια!
    Καλους δρόμους να χεις
    Βρισκομαι και εγω στο stoke on Trent και ξεκιναω σιγα σιγα την περιπλανηση της περιοχης ,οσο κ οπως μπορω..
    Δίπλα είμαστε, να βρεθούμε όποτε θες!
    WHO RUNS THE SHOW

  2. #62
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Δεινόσαυρος Προβολή μηνύματος
    Νότια Ουαλία Ι

    Γεια σου φίλε shiatman, μου αρέσει το νήμα σου, ελπιζω να μην σε πειράζει αν προσθέσω και γω καμια-δυο Εγγλέζικες βολτούλες, να μαζέυονται σιγα-σιγα, να βλέπουν οι φίλοι τί πραμάτεια έχουμε, μπας και βρεθεί κανείς ποτέ κατά δώθε να έχει μια ιδεούλα....

    Λοιπόν σήμερα είχα την μέρα ελεύθερη, και ως είθισται σαυτές τις περιπτώσεις σχεδίασα εκδρομούλα Ουαλία, με μπανάκι at the end, καλοκαιράκι και δω επι τέλους. Η Αγγλία, ως γνωστόν, δεν έχει πολλά βουνά - το πιο ψηλό νομίζω είναι 970 μετρα , καί πεφτεί μακρυά, στίς λεγόμενες «Λίμνες» - αλλα το στροφιλίκι χρειάζεται βουνά. Ευτυχώς έχει η Ουάλλια τουλάχιστον πολλούς λόφους, και κάαατι γίνεται.

    Το πρωί έχω δουλίτσες να κάνω στο σπίτι, ξεκιναω απόγευμα. Το πρόγραμμα είχε εξερεύνηση του Α4069 απο Llandovery ως Ammanford. Καλός φαίνεται στο χάρτη, απορρώ πώς δεν τον έχω κάνει μέχρι τώρα.

    Ο δρόμος από Merthyr ως Brecon (A470) για μένα συμβολίζει πάντα το περασμα στις ομορφιές της Ουαλλίας.

    Συνημμένο 337290

    Δεν χρειάζεται όμως να παραμείνουμε στους κύριους δρόμους, υπάρχουν και πολλά πανέμορφα στενά περασματάκια, απολαυστικά, μόνο που θέλουν λίγο προσοχή γιατί τα πρόβατα έχουν δικούς τους νόμους κυκλοφορίας. Αυτός εδώ πιάνει από το National Showcave Centre μεχρι το Trecastle. Σε όλον τον δρόμο είδα μόνο έναν ποδηλάτη, και δυό ζευγάρια ηλικιωμένων Ολλανδών με δυο classic σπόρ κουπέ. Φαινόντουσαν ακριβά (δεν κατέχω από αμάξια), και ελπίζω να λύσαν εύκολα το πρὸβλημα που τους είχε καθηλώσει.

    Συνημμένο 337291

    Στο Llandovery όσο γέμιζα, ακούω έναν μεγάλο δίχρονο σαματά και σκάνε δίπλα κάτι τύποι με παλιά εντούρο. Η ματιά μου έπεσε στη μπλέ-κιτρινή ΙΤ, τόσο που σχεδόν δεν πρόσεξα τα τρία SWM! Δυστυχώς το ένα ήταν λαβωμένο, και υπο ρυμούλκηση, άλλα ένας τύπος Γάλλος που του μίλησα σύντομα μου λέει - όλα δικά μου είναι! Σκέφτομαι οτί δεν μπορεί, κάτι θα παίζει, και πράγματι όταν γύρισα τους έψαξα... οι τύποι κάνουν ανακατασκευές σε παλιά Ευρωπαἰκά εντούρο.. ωραίοι! To παραθέτω γιατί ξέρω οτι κάποια μέλη εδώ τα γουστάρουν κάτι τέτοια.

    Συνημμένο 337292


    Συνεχίζεται...
    Εύγε σε όλους τους Έλληνες μηχανόβιους του εξωτερικού ,αλλά και στους Γάλλους restorers των αερόψυκτων εντούρο (που και να τα δει ο Βάγκος ,θα κατουρηθεί λέμε).Αν έχει κανείς φωτό από Σκωτία Inveraray ας βάλει ,το καλοκαίρι ελπίζω να είμαι πάλι εκεί πάνω...

  3. #63
    Περασμένα ξεχασμένα... Το avatar του/της Δεινόσαυρος
    Εγγραφή
    24/02/2015
    Μηνύματα
    761
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Shiatman Προβολή μηνύματος
    Μετά από πολύ και ρό και πολλά μίλια, Shiatman presents:

    Mow Cop "Steve Davis" Trial Ride!
    Ωραίο φαίνεται το Mow Cop, δεν τόχα ματακούσει, θενκς!
    Ωραίος κι ο γεράκος, να κάνεις trial με τέτοια παλιά Εγγλέζικη μηχανή - φοβερό γούστο.

    Και είσαι πολύ τυχερός που έχεις τέτοιους συναδέλφους!


    ΥΓ. Σας έχει καλύψει και το BBC ρε... 1986 history.
    Τελευταία τροποποίηση από Δεινόσαυρος; 14/10/2015 στις 14:03.

  4. #64
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panos_zip
    Εγγραφή
    01/02/2012
    Μηνύματα
    657
    Εσείς που μένετε μόνιμα Αγγλία για πείτε...
    Πώς είναι η ζωή με μοτό? Έξοδα κτησης, χρήσης, συντήρησης?
    Από δρόμους δεν υπάρχει πρόβλημα απ' ότι βλέπω, αλλά από καιρούς?
    Προφάνώς και δεν οδηγάτε όλο το χρόνο, αλλά σας αφήνει ο καιρός να το χορτάσετε?

    Από τον Γενάρη θα είμαι στο Λίβερπουλ για σπουδές, για όλο το 2016.
    Και πάνω που είχα σχεδόν πείσει τον εαυτό μου να μείνω αμήχανος, έπεσα πάνω στο θέμα σου και με κατέστρεψες....

  5. #65
    Μεσόγειος διασώστης Το avatar του/της Shiatman
    Εγγραφή
    24/09/2004
    Μηνύματα
    702
    Φίλε εγώ κυκλοφορώ όλο το χρόνο, από τα Γιάννενα (Μόρντορ) είμαι. Καλό εξοπλισμό και βούρ, εκτώς από παγωνιές καλές.

    Κόστος χρήσης σε λίρες: 80 τέλη, ΜΟΤ (ΚΤΕΟ) 50 αν είναι όλα εντάξει, σέρβις ακριβά αλλά άμα ψάξεις βρίσκεις. Ασφάλεια είναι το θέμα, αν είσαι κάτω από 24-25 και χωρίς χρόνια μπόνους θα σε σκίσουν. Επίσης μετράει και σε τι περιοχή μένεις και που παρκάρεις (γκαράζ, δρόμο κτλ.)
    WHO RUNS THE SHOW

  6. #66
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panos_zip
    Εγγραφή
    01/02/2012
    Μηνύματα
    657
    Καλά νέα, βέβαια εγώ είχα σκοπό να ανέβω με μοτό από Ελλάδα. Για να γλιτώσω από τέτοιου είδους θέματα (ασφάλεις κυρίως). Αλλά όλα είναι υπό σκέψη.

    Αμαρτία δεν θα είναι να κάνω τόσα "πάνω-κάτω" και να μην το κάνω μια φορά οδικώς?
    Ωραία περνάτε πάντως!

  7. #67
    "Χωματερο" Μελος Το avatar του/της XLGeorge
    Εγγραφή
    07/03/2012
    Μηνύματα
    193
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panos_zip Προβολή μηνύματος
    Εσείς που μένετε μόνιμα Αγγλία για πείτε...
    Πώς είναι η ζωή με μοτό? Έξοδα κτησης, χρήσης, συντήρησης?
    Από δρόμους δεν υπάρχει πρόβλημα απ' ότι βλέπω, αλλά από καιρούς?
    Προφάνώς και δεν οδηγάτε όλο το χρόνο, αλλά σας αφήνει ο καιρός να το χορτάσετε?
    Τα πρωτα 10 χρονια στην Αγγλια δεν ειχα μηχανη γιατι σκεφτομουνα κι'εγω ετσι, ο καιρος, το κοστος χρησης, επρεπε να την παρκαρω στο δρομο κλπ. Οταν μετα απο 10 χρονια αγορασα σπιτι με μπροστινο (και πισω βεβαια) κηπο σε προαστιο, εγκατεστησα και ενα ground anchor και πηρα επιτελους μηχανη. Τοτε διαπιστωσα τι εχανα τοσα χρονια, οταν και ειχα στερητικο συνδρομο περιμενοντας να κατεβω Ελλαδα στις διακοπες για να οδηγησω.

    Μενω στο Λονδινο που ο καιρος ειναι πολυ καλυτερος απο την μεσαια, βορεια, ακομα και τη δυτικη Βρεταννια, και κυκλοφορω ολο το χρονο. Κανω 10.5+10.5=21 μιλια / 34 χμ τη μερα προς/απο δουλεια κατω απο οποιεσδηποτε καιρικες συνθηκες. Καποια βραδυα το χειμωνα εχω δει μεχρι -3'C αλλα οχι λιγοτερο. Και φυσικα οι βολτες του σ/κ ειναι απολαυστικες Το Νησι εχει φοβερη μοτοκουλτουρα, πιστες παντου και λεει πολυ το ναχει κανεις μηχανη.

    Το μονο προβλημα ειναι τα συνεργεια που ειναι πανακριβα αλλα κανω τα παντα μονος μου στις μηχανες μου οποτε ..no problem.

  8. #68
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της tsompanis
    Εγγραφή
    16/08/2009
    Μηνύματα
    469
    Γηραιά αλβιωνα λέει το θρεντ, ,,, γριά αλβανιδα διάβασα εγώ

    Καλούς δρόμους και να προσέχεις τον ρελέ της μίζας. Είναι μπαγάσας

  9. #69
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της tsompanis
    Εγγραφή
    16/08/2009
    Μηνύματα
    469
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20150820_145341.jpg 
Προβολές:	169 
Μέγεθος:	86,8 KB 
ID:	343645

  10. #70
    Περασμένα ξεχασμένα... Το avatar του/της Δεινόσαυρος
    Εγγραφή
    24/02/2015
    Μηνύματα
    761
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panos_zip Προβολή μηνύματος
    Έξοδα κτησης,
    Ακριβα. Σχεδόν όσα πληρώνετε σε € πληρώνουμε σε £.

    Ενδεικτικά: - καινουργια
    Kwak Ζ1000SX - £10000 (=€13,900 σήμερα)
    MT-09 Tracer ABS - £8200 (€11400)
    Duc Diavel - £14500 (€20100)
    KTM EXC 300 6 Day - £7500 (€10400)
    Piaggio MP3-500 ABS - £7800 (€10800)

    Αναλόγως και τα μεταχειρισμένα.

    συντήρησης?
    Μάστορας φιλικός/μερακλής/ειδικός της μάρκας/μοντέλου £35/ώρα
    Μάστορας της γραμμής (ήτοι ψιλοάσχετος) £60/ώρα
    Αντιπροσωπεία (καρα-άσχετοι ) πολλά!!! Αν έχεις καμιά αδελφούλα να βγάλεις στο κλαρί...

    Από δρόμους δεν υπάρχει πρόβλημα απ' ότι βλέπω, αλλά από καιρούς?
    Εκτός και αν είσαι Σκωτία, ο καιρός είναι πολύ πιο ήπιος απ` ο,τι ίσως φαντάζεσαι.
    Τον χειμώνα στρώνουν αλάτι στους δρόμους, ιδίως Βόρια για τον παγετό. Αν σκουριάζει εύκολα, θα το μάθεις σύντομα...

    Προφάνώς και δεν οδηγάτε όλο το χρόνο, αλλά σας αφήνει ο καιρός να το χορτάσετε?
    Όπως ήδη είπαν άλλοι, καθόλου προφανώς. Ένας πυρήνας λὶγο πιο χαρντ δεν σταματάει επειδή... βρέχει.

    Από τον Γενάρη θα είμαι στο Λίβερπουλ για σπουδές, για όλο το 2016.
    Καλή επιτυχία.

    Και πάνω που είχα σχεδόν πείσει τον εαυτό μου να μείνω αμήχανος, έπεσα πάνω στο θέμα σου και με κατέστρεψες....
    Αν και θα σε αποσπάσει από τις σπουδές σου, η Βρετανική μοτο-εμπειρία αξίζει. Χρειάζεται πειθαρχία όμως!

  11. #71
    Περασμένα ξεχασμένα... Το avatar του/της Δεινόσαυρος
    Εγγραφή
    24/02/2015
    Μηνύματα
    761

    Αγγλικα αξιοσημείωτα: ο Γίγαντας του Cerne Abbas

    Καλοκαίριασε κι εδώ, σφίξαν οι ζέστες, 20° χτύπησε χθες το θερμόμετρο, δεν ξέρουμε τι να κάνουμε - πάμε για κανα μπανάκι. Είπα να περάσω από τον Γίγαντα, χρόνια είχα να τον δω, αλλά κάτι διάβαζα τις προάλλες και μου ξανακέντρισε το ενδιαφέρον.

    Λοιπόν, βασικά ξέρουμε ελάχιστα για αυτό το μνημείο, ακολουθεί την συνήθεια του να χαράζεται κάποιο σχήμα σε μια πράσινη πλαγια και συνήθως να γεμίζεται με την άσπρη πέτρα του υπέδαφους. Έτσι πχ είναι και τα περίφημα «Άσπρα Άλογα» του Wiltshire, αλλά αυτά είναι αρκετά πιο παλιά. Αν περνάω από εκεί καμιά φορά θα τα βγάλω φωτό.

    Ο γίγαντας είναι πολύ πιο νέος, οι αρχαιολόγοι λένε ότι δεν υπάρχουν στοιχεία που να έχουν βρεθεί προ τις μέσες του 1600. Αυτό - για εμένα - το κάνει ακόμα πιο περίεργο. Άλλα παρόμοια μνημεία φαίνονται να έχουν πολύ παλιότερες καταβολές, μάλιστα μερικά από τα Άλογα πιθανολογείται να ήταν Δράκοι που.. εκχριστιανίστηκαν.

    Τώρα οι ειδήμονες λένε οτι μπορεί να ήταν ένας χαβαλές της εποχής ο Γίγαντας ή ακόμα κάποια μορφή πολιτικής σάτιρας. Αυτό μου ακούγεται παράξενο. Είπαμε προχώ οι Άγγλοι, αλλά τέτοια σάτιρα το 1650;;; Εκείνη την εποχή δεν είχε τελειώσει καλά-καλά το κυνήγι της μάγισσας, θα άφηνε η εκκλησία τέτοια "μεγαλοπρεπή" μορφή; Άλλοι πάλι ισχυρίζονται ότι υπήρχαν ακόμα τελετές γονιμότητας ανάμεσα στον κόσμο της υπαίθρου, άσχετα με την επίσημη εκκλησία, και ότι μπορεί ο Γίγαντας να ανήκε σε αυτές. Ίσως τελικά να είχε βασιστεί σε κάτι παλιότερο. Ποιος ξέρει; Τέλος πάντων νάτος σε όλο του το μεγαλείο!

    Link:
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	cerne-abbas-giant.jpg 
Προβολές:	132 
Μέγεθος:	60,2 KB 
ID:	358994


    Από το έδαφος:
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20160516_140048.jpg 
Προβολές:	132 
Μέγεθος:	81,6 KB 
ID:	358995

    Μετά μπανάκι στην παραλία, είπαμε οι Εγγλέζικες παραλίες δεν είναι και ο,τι το χειρότερο. Καμιά 10αρια βαθμούς η θάλασσα - εμψυχωτική, θα έλεγα...

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20160516_161821.jpg 
Προβολές:	131 
Μέγεθος:	84,6 KB 
ID:	358996

  12. #72
    Περασμένα ξεχασμένα... Το avatar του/της Δεινόσαυρος
    Εγγραφή
    24/02/2015
    Μηνύματα
    761

    Η γητευτική και μυστηριώδης κομητεία του Wiltshire

    Ίσως μερικοί να ξέρουν οτι η οδήγηση οχήματος εκτός οδικού δικτύου είναι παράνομη σε όλη την Αγγλία -- μόνο σε ιδιωτικές εκτάσεις επιτρέπεται, αν και υπάρχουν αρκετές πολύ μεγάλες απο δαύτες, φεουδαρχικών καταλοίπων γαρ. Πώς την βγάζουν λοιπόν οι κάτοικοι της χώρας του Graham Jarvis και του Jonny Walker;;

    Κάθε μονοπατάκι στην Αγγλία, ακόμα και τα στενότερα και τα ταπεινότερα είναι χαρτογραφημένα. Από 500000 μίλια μονοπάτια (στο πολύ περίπου) γύρω στα 100000 επιτρέπονται σε άλογα (και τώρα επίσης σε mountain bike) και ένα μηδαμινό 6000 χιλιαρο μίλια σε οχήματα με κινητήρες. Αυτά λέξονται «Byways Open to All Traffic» και μπορεί να είναι δασόδρομοι, χωματόδρομοι, κατηφορικές λασπουριές αλλά ακόμα και τεχνικά μονοπάτια με κροκάλα, steps, κλπ. Μερικά μπορεί ακόμα να είναι ρυάκια, ρέματα και χείμαρροι. Νομικά όλα είναι δρόμοι και ισχύουν κανόνες δρόμου! Πινακίδα, ασφάλιση, άδεια, ΜΟΤ(ΚΤΕΟ), κράνος, όρια ταχύτητας, κλπ. Εκεί, βασικά είναι το καθημερινό πεδίο δράσης των Άγγλων ονοφάδων και εντουράδων.

    Η κομητεία του Wiltshire, λοιπόν, έχει μακράν τον μεγαλύτερο αριθμό από τέτοια Byways σε όλη την Αγγλία. Ίσως και δεκαπλάσια, και εικοσαπλάσια από άλλες κομητείες. Έχει επίσης και τον μεγαλύτερο αριθμό μεγαλεπήβολων νεολιθικών μνημείων, όπως το Stonehenge, Avebury κλπ.
    Τυχαίο; Δεν νομίζω!

    To Wessex Ridgeway είναι μια αρχαία, όμορφη διαδρομή που πιάνει από το Marlborough μέχρι το Lyme Regis. H πεζοπορία είναι πολύ δημοφιλής στην Αγγλία, αλλά για αρκετά χιλιόμετρα γύρω από το Marlborough επιτρέπονται οι μηχανές. Λιακάδα σήμερα, όλα στεγνά, οπότε απολαμβάνω απλά την όμορφη θέα χωρίς να ασχολούμαι με λάσπες και τέτοια.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20160806_142427.jpg 
Προβολές:	83 
Μέγεθος:	74,7 KB 
ID:	363817

    Στην πορεία είδα καμιά δεκαριά παρέες πεζοπόρων, δυο-τρεις ποδηλάτες και μια ομάδα εντούρο-ονοφάδες που κατέβαιναν από την άλλη. Τους κατάλαβα αμέσως σαν νουμπάδες/εκπαιδευόμενους γιατί οδηγούσαν όπως εγώ!

    Στο τέρμα αυτού του σταδίου το Ridgeway, βρίσκεται το περίφημο Avebury, ο μεγαλύτερος πέτρινος κύκλος της Ευρώπης. Οι επισκέπτες εκατοντάδες ημερησίως, χιλιάδες στη σεζόν.

    κλικι-κλικ για μεγάλη εικόνα

    Και όχι μόνο τουρίστες αλλά και πολλοί ντόπιοι που το κάνουν για εκδρομή. Ο δρόμος περνάει μέσα απο το κέντρο του κύκλου χαράζοντας μια διπλή γωνία κι εκεί ακριβώς βρίσκεται η παμπ Red Lion. Συνήθως είναι τίγκα στη μοτο, δυσκολεύεσαι να βρεις χώρο να παρκάρεις Βέσπα. Σήμερα, μεσημεριάτικα Σάββατο, κανείς. Δύο άλλα μηχανάκια μόνο, ένα striple και ένα cbr. Γιατί άραγε; Ρωτάω τον τύπο με το striple του κουτιού. Αυτός με παίρνει για Αυστραλό και με ρωτάει αν ήρθα με το Χασκυ απο την Αυστραλία! 35άρης, μόλις έβγαλε το δίπλωμα, και με κάτι λεφτά που του επέστρεψε η εφορία το πήρε. Έτσι είναι εδώ η εφορία. Σου κρατάει ενίοτε κάτι τις παραπάνω, αλλά πάντα στα επιστρέφει, οπότε είναι λίγο σαν έκπληξη, και πάντα ευκαιρία για ψώνια.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20160806_151845.jpg 
Προβολές:	82 
Μέγεθος:	62,1 KB 
ID:	363818

    Με την πάρλα που πιάσαμε με τον Τριουμφά, δεν πρόλαβα να φωτογραφήσω τα τρία Τρανσιτ Καμπιγκ που ξεφόρτωσαν μια μεγάλη παρέα «Δρυίδηδες» με τις κελεμπίες τους, τις κορδέλες, τις χάντρες, τα ντέφια και τις μαγκούρες τους, που προφανώς είχαν έρθει να κάνουν κάποια τελετή. Ούτε το convoy απο τρίκυκλα Χάρλευ που πέρασαν, σαν σκηνή από Mad Max. Ό,τι θέλεις βλέπεις εδώ. Αν κάτσεις καμια ωρίτσα σε αυτήν την γωνία του Red Lion, και τι δεν θα δεις. Στο βάθος ο κόσμος ασχολείται με τις πέτρες. Οι Γιαπωνέζοι τις φωτογραφίζουν, οι ντόπιοι τις αγκαλιάζουν και μένουν εκεί ώρες ατέλειωτες προσπαθώντας να αντλήσουν κάποια πνευματική δύναμη, οι Πολωνοί τα κοιτάν όλα αυτά παραξενεμένοι...

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20160806_152127.jpg 
Προβολές:	81 
Μέγεθος:	50,0 KB 
ID:	363819
    Τελευταία τροποποίηση από Δεινόσαυρος; 07/08/2016 στις 16:54.
    Θάρθουνε στιγμές δάκρυα γεμάτες
    Μόνος σου θα κλαίς,
    κλείσανε θα λες τις ζωής μου οι στράτες...

  13. #73
    Περασμένα ξεχασμένα... Το avatar του/της Δεινόσαυρος
    Εγγραφή
    24/02/2015
    Μηνύματα
    761
    Πέτρες να φάνε και οι κότες. Εδώ βλέπουμε την παλαια τελετουργική λεωφόρο, κάτι σαν νεολιθική Ιερά Οδό, οπου περνούσαν οι πομπές να κάνουν τις τελετές και τις θυσίες τους.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20160806_153121.jpg 
Προβολές:	81 
Μέγεθος:	67,0 KB 
ID:	363820

    Μόλις ένα χιλιόμετρο παραπέρα, βρίσκεται κάτι που πραγματικά θεωρώ από τα πιο αξιοθέατα της Αγγλίας, ο λόφος του Silbury.

    40 μέτρα ύψος χειροποίητος λόφος, σαν μικρή πυραμίδα, από μια εποχή που ούτε φτυάρι δεν είχαν! Έχει και κάτι διαδρόμους μέσα του, αλλά δεν επιτρέπεται είσοδος. Από κοντά φαίνεται πολύ πιο επιβλητικός, γιαυτό είπα να πάρω μια καλή φωτό, να μη βάζω μόνο του web. Εκεί όμως που πήγαινα, βλέπω τον λόφο να προβαίνει μέσα από τα σπαρτά, και αυτήν την αιθέρια ύπαρξη στη μέση... σταμάτησα, λέω δε γα... θα βγάλω από εδώ την φωτό.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20160806_153722.jpg 
Προβολές:	81 
Μέγεθος:	82,1 KB 
ID:	363821
    Θάρθουνε στιγμές δάκρυα γεμάτες
    Μόνος σου θα κλαίς,
    κλείσανε θα λες τις ζωής μου οι στράτες...

  14. #74
    Περασμένα ξεχασμένα... Το avatar του/της Δεινόσαυρος
    Εγγραφή
    24/02/2015
    Μηνύματα
    761
    Η όποια σκέψη μου να πλησιάσω τη νεράιδα διαλύθηκε λόγω της πλησίας παρουσίας του γαμπρού της -- το ζευγαράκι ήταν νιόπαντροι και θελαν να βγάλουν μια ρομαντική γαμήλια φωτο!

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20160806_153754.jpg 
Προβολές:	76 
Μέγεθος:	64,5 KB 
ID:	363822

    Παραδίπλα σταθμευμένο το αμάξι τους. Είπαμε, ο,τι θέλεις βλέπεις εδώ. Μετα από ένα τεταρτάκι ο δρόμος ήταν γεμάτος με καμιά εκατοστή supersport με φουλ πολεμική ενδυμασία που είχαν βγει για τη βόλτα τους.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20160806_153930.jpg 
Προβολές:	75 
Μέγεθος:	61,4 KB 
ID:	363823

    Το βραδάκι, χωρίς αμφιβολία, θα κατέβουν μέσα στα σπαρτά οι γνωστοί μασκαράδες που χαράζουν εκείνους τους μαγικούς κύκλους του Wiltshire που βάζουν σε τόση σκέψη τους ψαγμένους, αναρωτούμενοι αν είναι εξωγήινοι ή χθόνιες δυνάμεις που τους χαράζουν...

    κλικ
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	cropcircle.jpg 
Προβολές:	75 
Μέγεθος:	59,5 KB 
ID:	363824

    Έχουμε και μουσείο!!
    http://www.cropcircleaccess.com/crop...exhibition-uk/
    Τελευταία τροποποίηση από Δεινόσαυρος; 07/08/2016 στις 19:26.
    Θάρθουνε στιγμές δάκρυα γεμάτες
    Μόνος σου θα κλαίς,
    κλείσανε θα λες τις ζωής μου οι στράτες...

  15. #75
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    FJ και 610 του τοτε..
    Μερακληδικα!!
    MADE IN JAPAN 日本製

Σελίδα 5 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF