Σελίδα 7 από 7 ΠρώτοΠρώτο ... 234567
Προβολή αποτελεσμάτων 91 έως 96 από 96

Θέμα: Γηραιά Αλβιώνα

  1. #91
    αράζω άρα ζω Το avatar του/της LOUKILOUK
    Εγγραφή
    10/01/2009
    Μηνύματα
    1.691
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pan (dvs) Προβολή μηνύματος
    Πιθανοτατα οι περισσοτεροι βρισκονται εκει γιατι εχει χαβαλε και οχι για να τιμησουνε καποιον.
    Ξερεις κάτι ή λόγο εμπειρίας το συμπεραίνεις πιθανότατα?


    και επειδή δεν θέλω να φανεί ότι στη λέω και καλά, να αναφέρω ότι, καλώς-κακός οι περισσότεροι όντως το κάνουνε για να τιμήσουν κάποιους και μάλιστα ξοδεύουν και χρήματα για όλο αυτό...το αν γνωρίζουν, πραγματική ιστορία, ποιους και γιατί τιμούν, είναι μια άλλη ιστορία...κάτι σαν τις παρελάσεις και τις καταθέσεις στεφάνων στην Ελλάδα ας πούμε...
    Πραγματικά δεν μπορείς να καταλάβεις πόση μεγάλη σημασία δίνουν στους 2 Μεγάλους Πολέμους αν δεν το δεις...
    Γενικότερα τα συμπεράσματα για πρόσωπα, πράγματα, και καταστάσεις που στην πραγματικότητα μας είναι άγνωστα είναι ιδιαιτέρος επισφαλή και καλό είναι να τα προσέχουμε.

    υ.γ. Αν πραγματικά ξέρεις κάτι διαφορετικό διαφωτισέ μας... Η προσωπική μου εμπειρία μετά από 5 χρόνια στην Σκωτία με δίδαξε όσα έγραψα παραπάνω.
    μη ζητας μονο χρονια απο τη ζωη,δωσε ζωη στα χρονια

  2. #92
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από LOUKILOUK Προβολή μηνύματος
    Ξερεις κάτι ή λόγο εμπειρίας το συμπεραίνεις πιθανότατα?


    και επειδή δεν θέλω να φανεί ότι στη λέω και καλά
    , να αναφέρω ότι, καλώς-κακός οι περισσότεροι όντως το κάνουνε για να τιμήσουν κάποιους και μάλιστα ξοδεύουν και χρήματα για όλο αυτό...το αν γνωρίζουν, πραγματική ιστορία, ποιους και γιατί τιμούν, είναι μια άλλη ιστορία...κάτι σαν τις παρελάσεις και τις καταθέσεις στεφάνων στην Ελλάδα ας πούμε...
    Πραγματικά δεν μπορείς να καταλάβεις πόση μεγάλη σημασία δίνουν στους 2 Μεγάλους Πολέμους αν δεν το δεις...
    Γενικότερα τα συμπεράσματα για πρόσωπα, πράγματα, και καταστάσεις που στην πραγματικότητα μας είναι άγνωστα είναι ιδιαιτέρος επισφαλή και καλό είναι να τα προσέχουμε.

    υ.γ. Αν πραγματικά ξέρεις κάτι διαφορετικό διαφωτισέ μας... Η προσωπική μου εμπειρία μετά από 5 χρόνια στην Σκωτία με δίδαξε όσα έγραψα παραπάνω.
    Οχι,οταν ειναι σοβαρος καποιος δεν θεωρω οτι μου την λεει.

    Δεν ξερω κατι για την Βρετανια και πιθανοτατα θα τα ξερεις πολυ καλυτερα τα πραγματα.Αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι που ητανε τοσα χρονια αυτοι οι μοτοσυκλετιστες?Τωρα τους ηρθε ξαφνικα?

    Εμπειρια εχω απο την αντιπερα οχθη του Ατλαντικου.Αυτο που ειδα ητανε ξεκαθαρο.Επιδειξη ισχυος και μετα λιωμα απο τις μπυρες.

  3. #93
    Περασμένα ξεχασμένα... Το avatar του/της Δεινόσαυρος
    Εγγραφή
    24/02/2015
    Μηνύματα
    761
    Καλά τα παραθέτει ο LOUKILOUK.

    Ουδεμία σύγκριση με κάτι φαιδρότητες των ΗΠΑ. Σεμνή και αξιοπρεπέστατη και η πορεία και η τελετή, και μάλιστα φροντίζουν να καλύπτουν και θρησκευόμενους και μη. Δεν έχω πάει ακόμα ακριβώς επειδή δεν μου πολυ-αρέσουν τα στρατο-έτσι, αλλά επειδή ξέρω πολλά άτομα που πηγαίνουν, και που σέβομαι και εκτιμώ, κάποια στιγμή θα πάω και εγώ, έστω για την εμπειρία.

    Είναι δύσκολο να γίνει κατανοητός ο Βρετανικός πατριωτισμός σε εμάς που ξέρουμε μόνο την Ανατολίτικη εκδοχή. Δεν βασίζεται στο να πουλάς ψευτοτσαμπουκά στους άλλους, αλλά πολύ περισσότερο στο να τιμάς «το δικό σου». Η Γιάνκηδες, θα έλεγα, με τα σαχλά τους, μας μοιάζουν πολύ περισσότερο.
    Τα δε σχόλια περί θέσης στην συνείδηση του κόσμου για τους ΠΠ ιδιαίτερα εύστοχα.

    Οι μοτοσυκλετιστές πάντα ήταν εκεί, δεν τους ήρθε «έτσι ξαφνικά» και πρίν το 2008, που άρχισε αυτός ο θεσμός (γιατί ναι, θεσμός είναι πια) πάλι εκεί ήταν.
    Απλά δεν τους είχε προσέξει ο πολύς κόσμος, και ένα καλό από την πορεία είναι η τεράστια θετική ενέργεια που δομεί πλέον.
    Όπουδήποτε κοντά και να είσαι εκείνη την ημέρα, βλέπεις στο δρόμο τα μηχανάκια να συρρέουν από όλα τα άκρα τις επικράτειας.

    Είναι σίγουρα κάτι Καλό.
    Θάρθουνε στιγμές δάκρυα γεμάτες
    Μόνος σου θα κλαίς,
    κλείσανε θα λες τις ζωής μου οι στράτες...

  4. #94
    αράζω άρα ζω Το avatar του/της LOUKILOUK
    Εγγραφή
    10/01/2009
    Μηνύματα
    1.691
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pan (dvs) Προβολή μηνύματος
    Οχι,οταν ειναι σοβαρος καποιος δεν θεωρω οτι μου την λεει.

    Δεν ξερω κατι για την Βρετανια και πιθανοτατα θα τα ξερεις πολυ καλυτερα τα πραγματα.Αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι που ητανε τοσα χρονια αυτοι οι μοτοσυκλετιστες?Τωρα τους ηρθε ξαφνικα?

    Εμπειρια εχω απο την αντιπερα οχθη του Ατλαντικου.Αυτο που ειδα ητανε ξεκαθαρο.Επιδειξη ισχυος και μετα λιωμα απο τις μπυρες.
    Δεν γνωρίζω λεπτομέρειες για την συγκεκριμένη εκδήλωση (και ούτε με ενδιαφέρει να ψαξω...) αλλά φαντάζομαι ότι θα υφίστατε αρκετό καιρό και απλά γιγαντώθηκε μέσω τον σόσιαλ μίντια τα τελευταία χρόνια, οπότε και έγινε γνωστή πλατύτερα...
    Για τις μπύρες... το τερπνον μετά του ωφελίμου...
    αν και εδώ πάνω πραγματικά ΔΕΝ πίνουν και οδηγούν...respect λέμε...
    Νομίζω ότι το point μου έγινε κατανοητό...
    μη ζητας μονο χρονια απο τη ζωη,δωσε ζωη στα χρονια

  5. #95
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από LOUKILOUK Προβολή μηνύματος
    αν και εδώ πάνω πραγματικά ΔΕΝ πίνουν και οδηγούν...respect λέμε...
    sto DEN pinoun syberilamvaneis kai tous baffous???giati oi Aggloi expats tou notou...kai to respectaroun kai honoraroun deontos...kai meta odigane kanonikotata...LOL
    Τελευταία τροποποίηση από blackbusa; 03/10/2016 στις 04:17.

  6. #96
    αράζω άρα ζω Το avatar του/της LOUKILOUK
    Εγγραφή
    10/01/2009
    Μηνύματα
    1.691
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από blackbusa Προβολή μηνύματος
    sto DEN pinoun syberilamvaneis kai tous baffous???giati oi Aggloi expats tou notou...kai to respectaroun kai honoraroun deontos...kai meta odigane kanonikotata...LOL
    DEN pinoun alchool...for sure...
    baffous pinoun apo to proi pigenontas douleia me to aytokinito...for sure...
    motosukletistes den exw karatsekarei alla fantazome pos NAI kapoioi tha pinoun tous baffous tous...not sure...
    μη ζητας μονο χρονια απο τη ζωη,δωσε ζωη στα χρονια

Σελίδα 7 από 7 ΠρώτοΠρώτο ... 234567

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF