Σελίδα 10 από 22 ΠρώτοΠρώτο ... 5678910111213141520 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 136 έως 150 από 317

Θέμα: Aftermarket ΕΞΑΤΜΙΣΕΙΣ για VStrom...

  1. #136
    Αρχικά δημιουργήθηκε από athandim
    Και πάλι κατατοπιστικότατος....


    Σημ: Τα 250 ευρώ πάντως για ρύθμιση του pc πολλά μου φαίνονται. Και είσαι και προβληματισμένος για τις ρυθμίσεις που έγιναν...(εκτός και αν αναζητάς το τέλειο και καλά κάνεις...)


    Τα χρήματα αυτά είναι για τοποθέτηση και ρύθμιση. Για να τοποθετηθεί πρέπει να σηκωθεί το ρεζερβουάρ και να αφαιρεθεί το φίλτρο αέρα (ψιλό βαβούρα δηλαδή). Για να ρυθμιστεί στην καλύτερη περίπτωση θα δοκιμαστούν 3-4 χάρτες και θα γίνουν και οι αντίστοιχες δυναμομετρήσεις. Άρα αν βάλεις κόστος δυναμομέτρησης 40-50 € συν την τοποθέτηση που είπαμε είναι εντάξει τα 250€.

  2. #137
    ΑνεΜελος
    Εγγραφή
    16/06/2006
    Μηνύματα
    46
    Η Laser απο ήχο τι λέει ;

    Ρωτάω γιατί θέλω να αλλάξω εξάτμιση γιατί δεν μ' αρέσει που κάνει σαν μίξερ. Οι επιδόσεις δεν με απασχολούν (2-3 ph ειδικά...)

    Μέχρι τώρα ο καλύτερος ήχος που έχω ακούσει είναι από Remus.
    Anyone who has never made a mistake has never tried anything new

    Albert Einstein

  3. #138
    Αρχικά δημιουργήθηκε από billpos
    Η Laser απο ήχο τι λέει ;

    Ρωτάω γιατί θέλω να αλλάξω εξάτμιση γιατί δεν μ' αρέσει που κάνει σαν μίξερ. Οι επιδόσεις δεν με απασχολούν (2-3 ph ειδικά...)

    Μέχρι τώρα ο καλύτερος ήχος που έχω ακούσει είναι από Remus.

    Εμένα προσωπικά μου αρέσει. Την REMUS δεν την έχω ακούσει. O ήχος πάντως είναι κάτι το υποκειμενικό και δεν μπορείς να πεις με σιγουριά ότι ο ένας είναι καλύτερος από τον άλλον. Περισσότερες πληροφορίες και αρχεία ήχου μπορείς να δεις στο στο site της Laser :

    http://www.laserexhausts.com/en/modu...catalogue.html

  4. #139
    σκεφτομαι κι εγω να βαλω καμια εξατμισουλα στο vstrom μου και μεχρι τωρα εχω καταληξει στην yoshimura,δεν θελω πολυ θορυβο.

  5. #140
    Υιοθετημένο... ...μέλος Το avatar του/της athandim
    Εγγραφή
    21/04/2003
    Μηνύματα
    489
    Αρχικά δημιουργήθηκε από taksidiotis25
    εχω καταληξει στην yoshimura,δεν θελω πολυ θορυβο.
    Αν ήθελες και θόρυβο τί θα έβαζες δηλαδή
    'Ενα Jameson με πάγο...

  6. #141
    Αρχικά δημιουργήθηκε από athandim
    Αν ήθελες και θόρυβο τί θα έβαζες δηλαδή
    φιλε μου δεν ξερω,εμενα μου ειπαν οτι οι yoshimura δεν βγαζουν θορυβο,αυτο που θελω εγω ειναι να βγαλει καπως πιο μπασατο θορυβο η μηχανη

  7. #142
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της advblack
    Εγγραφή
    13/05/2005
    Μηνύματα
    147

    Laser.....

    ....γεια και χαρα. Οποιος ενδιαφερεαται για λιγο θορυβο και καλη αποδοση την δινω 180 Ευρω. Εχει 10000 χιλιομετρα πανω και ειναι σε καλη κατασταση. Γιατι την εβγαλα; .....Βαρεθηκα τους θορυβους, απλα.

  8. #143
    Με ότι έχω τρέχω Το avatar του/της karamoto
    Εγγραφή
    28/09/2006
    Μηνύματα
    310

    Re: Laser.....

    Οι aftermarket εξατμήσεις στο δικό μας μηχανάκι δεν κάνουν και πολλά εκτός από φοβερό ήχο (που πολύ ζηλεύω)

    Ρίξτε μια ματιά εδώ:
    http://www.cmgonline.com/bikes/artic...term/Part_Two/

    Οι άνθρωποι ετοίμασαν ένα DL650 για πίστα με πλήρες σύστημα εξαγωγής Leo Vince και power commander (παραδόξως δεν έβαλαν ελεύθερο φίλτρο αλλά βγάλανε ένα περιοριστή στην είσοδο του αέρα προς το φιλτροκούτι). Διαφορά πρίν και μετά 3hp, 4.6% αύξηση (Με σωστή σύγκριση, η ίδια μηχανή με τα ίδια χιλιόμετρα στο ίδιο δυναμόμετρο πριν και μετά. Aπό ότι φαίνεται η Laser με σκέτο τελικό και PC είναι καλύτερη από πλήρη εξαγωγή Leo Vince και PC.). Το καλό είναι ότι η αύξηση δεν ήταν μόνο σε μέγιστη ιπποδύναμη αλλά γέμισε η ροπή παντού κατά 3.5-4%. Ακόμα και έτσι πάντως η διαφορά είναι μικρή. Για παράδειγμα η διαφορά γεμάτο με άδειο ρεζερβουάρ είναι 20kg. Αυτό σε σύνολο βάρους 290kg (αναβάτης και μηχανή) είναι 6.9%. Δηλαδή πολύ περισσότερο από το κέρδος από την μετατροπή. Αν εσείς βλέπετε μεγάλη διαφορά στην μηχανή σας με γεμάτο και άδειο ρεζερβουάρ τότε κάντε την μετατροπή και δεν θα μετανιώσετε. Άσε που με την μετατροπή θα αδειάζει πιο γρήγορα το ρεζερβουάρ και θα κερδίζετε και από εκεί. :smilea:

    Αν μου κάνανε δώρο μία όμορφη και μελωδική εξάτμιση θα την έβαζα με μεγάλη ευχαρίστηση για λόγους μουσικούς και εικαστικούς. Αν πάλι ήθελα να κερδίσω χρόνο στην πίστα θα έδινα τα ίδια λεφτα για CSS I,II,III και θα κέρδιζα περισσότερο σε ταχύτητα και απόλαυση. Θα εξακολουθούσα βέβαια να ζηλεύω τον ήχο όλων όσων τις πειράξανε μπορεί όμως με τόσα μαθήματα και να μπορούσα να τους ακολουθήσω.


    Υ.Γ.
    Την εξαγωγή της Leo Vince πάντως δεν θα την έβαζα γιατί όπως αποδείχτηκε στην δοκιμή στην πίστα βρίσκει κάτω μάλιστα πριν να βρούν τα μαρσπιέ πράγμα άκρως επικίνδυνο. Από ότι φαίνεται η Laser είναι η καλύτερη πρόταση.

  9. #144
    αυτο ειναι αληθεια,με το dl που ειχα και λαιμους leo vince ειχα ξυσει 2 φορες κατω τους λαιμους,ενω το μηχανακι εδειχνε να ειχε ακομα περιθορια

  10. #145
    πηρα τελικα την αποφαση να βαλω μια yoshimura titanium στα 500 ευρω.ελπιζω να ειναι καλη και να μου αρεσει ο ηχος που θα βγαζει.

  11. #146
    Παιδιά μια ερώτηση,

    ποιά η γνώμη σας για την εξάτμηση DEVIL CARBON ????
    Spiros Vstrom

  12. #147
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της jpsplus
    Εγγραφή
    03/04/2006
    Μηνύματα
    198
    Αρχικά δημιουργήθηκε από FASTER DRIVER
    Φίλε μου μην μπερδεύεις το VStrom με άλλα μηχανάκια που έχουν Ram Air και αισθητήρες για πίεση στο κουτί φίλτρου και τις εξωτερικές συνθήκες. Στην δική μας περίπτωση έχουμε τα εξής δεδομένα:
    Η κεντρική μονάδα κινητήρα πρώτον έχει αισθητήρες για την θέση του γκαζιού, την θέση του στροφάλου και την σχέση κιβωτίου, δεύτερον διαθέτει δύο διαφορετικούς χάρτες για την ανάφλεξη (προσοχή ανάφλεξη και όχι ψεκασμό καύσιμου) ένα για τις χαμηλές στροφές και ένα για τις υψηλές και τρίτον ελέγχει την δευτερεύουσα πεταλούδα (η πρωτεύουσα πεταλούδα ελέγχεται από τον αναβάτη με το γκάζι) και τον ψεκασμό καύσιμου.

    Εδώ πρέπει να σημειώσω ότι για το δικό μας μοντέλο υπάρχουν 3 χάρτες στο επίσημο site του Power Commander ενώ για το SV650 που έχει τον ίδιο σχεδόν κινητήρα υπάρχουν 21 χάρτες (που καλύπτουν σχεδόν κάθε συνδυασμό εξάτμισης και φίλτρου). Μπορείς λοιπόν αν θες να δοκιμάσεις έναν από αυτούς τους χάρτες και αν σου κάτσει καλά στην δυναμομέτρηση και στην ανάλυση καυσαερίων να τον κρατήσεις.
    1.) τουλαχιστον το sv και to dl 03+ εχει αισθητηρες πιεσης και θερμοκρασιας αερα εισοδου.
    2.) υπαρχει μια μικρη λεπτομερεια που δεν αναφερθηκε απο κανεναν.

    υπαρχει το συστημα που παρεχει αερα καθαρο μετα τις βαλβιδες εξαγωγης.
    αυτο γινεται παθητικα και χωρις καμμια μηχανικη υποστηριξη. τι εννοω.

    τα καυσαερια λειτουργουν σαν αντλια και τραβουν φρεσκο αερα απο το συστημα. (κατι οπως στα καρμυρατερ ο αερας τραβα την βενζινη.)
    υπαρχει και μια βαλβιδα ον-οφ που ρυθμιζει τον αερα μεσα απο χαρτες στο sv (sto dl μπορει να χρησιμοποιει τον αισθητηρα λ).

    αλλαζοντας εξατμηση(φιλτρο,φιλτροκουτι), αλλαζουν τα καυσαερια και αρα ο φρεσκος αερας που πηγαινει στα καυσαερια.
    αρα αλλαζει και το μιγμα που καιγεται στον κυλινδρο σε σχεση με αυτο αυτο που καιγεται στην εξατμηση.
    μηπως αυτο πρεπει να ληφθει υποψιν απο τους κυριους που κανουν δυναμομετρησεις, ρυθμισεις. και το ποιο σωστο απο ολα θα ηταν να απενεργοποιειται το συστημα κατα την δυναμομετρηση?. (μια ταπα στο σωληνα μετα τη βαλβιδα).

  13. #148
    exete dei tin kainouria yoshimura dual tip? vgainei ton fevruario sxediasmeni gia to dl650. ap;oti diavasa exei skopo na ksefimosei to k7 alla provlepo tsimpimeni timi. Allazei apo toys laimous mexri kai to teliko...

  14. #149
    HUSKY TE450 Το avatar του/της SeNNinhA
    Εγγραφή
    29/10/2002
    Μηνύματα
    2.019
    Στην αρχή μου άρεσαν οι δυο μπούκες αλλά όταν είδα φωτό με μηχανές που τα φορούσαν δεν μου έκαναν και πολύ καλή οπτική εντύπωση.

    Οι trioval much better

  15. #150
    Που μπορω να δω την yoshimura dual tip?

Σελίδα 10 από 22 ΠρώτοΠρώτο ... 5678910111213141520 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Καρινα Για Vstrom
    από Grammarios στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 15/11/2009, 16:44
  2. ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΓΙΑ Vstrom
    από Grammarios στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 30/03/2006, 10:00
  3. λαστιχα για vstrom 1000
    από x-rider στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 22/11/2005, 07:51

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF