Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 64

Θέμα: Wannabe νέοπας στο PuroDuro team!!

  1. #31
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bob_o_mastoras Προβολή μηνύματος
    Για low budget εκδρομικο enduro εγω θα διαλεγα το TT600R και θα του κανα διαιτα μπας και κατεβει στα 140 κιλα γεματο.
    εχεις πατησει μανιβελα σε μπουκωμενο ΤΤ 600???

  2. #32
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    και κατι τετοιο παιζει ... http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/5795065/
    η http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/5815004/
    η http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/5541307/
    και αυτο το κοκκινακι http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/5874666/ σαν να μην πατησε ποτε του χωμα ειναι,φθορες στο πλαισιο απο μποτες = 0

  3. #33
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SHOOTER045 Προβολή μηνύματος
    εχεις πατησει μανιβελα σε μπουκωμενο ΤΤ 600???
    Oh yes!! Πολλες φορες κιολας!!
    Ειχα ενα για μια 2ετια.
    Μου 'χε δειξει ενας φιλος μηχανικος, που δουλευαμε μαζι, τι ακριβως να κανω αμα μπουκωσει αλλα και παλι ηταν ψιλογ@μησι.
    Εχω μαλιστα προσπαθησει και εν τελει καταφερει να το βαλω μπροστα μπουκωμενο και με σπασμενη τη ντιζα του αποσυμπιεστη. Εκει να δεις γλεντια!

    Αλλα πλην της υπουλης μανιβελας ειναι φοβερο μηχανακι.
    MADE IN JAPAN 日本製

  4. #34
    Μια κατω ! Το avatar του/της STOYBI
    Εγγραφή
    19/12/2004
    Μηνύματα
    4.100
    Για χωματινο εκδρομικο ανεκαθεν μια επιλογη μου ερχοταν στο νου και αυτη ειναι το DR 650....!!!

    Σκυλι.....

    Σταθερο.....

    Και με το λιγοτερο κοστος ..... Αγορας-Σερβις-Ζημιας απο πτωση....!

  5. #35
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SHOOTER045 Προβολή μηνύματος
    και αυτο το κοκκινακι http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/5874666/ σαν να μην πατησε ποτε του χωμα ειναι,φθορες στο πλαισιο απο μποτες = 0
    Aυτο και αυτο : http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/5671596/ ειναι τα καλυτερα xr 400 αυτη τη στιγμη. Τα ζαχαρωνω καιρο τωρα. Ακριβα παντως..
    MADE IN JAPAN 日本製

  6. #36
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STOYBI Προβολή μηνύματος
    Για χωματινο εκδρομικο ανεκαθεν μια επιλογη μου ερχοταν στο νου και αυτη ειναι το DR 650....!!!

    Σκυλι.....

    Σταθερο.....

    Και με το λιγοτερο κοστος ..... Αγορας-Σερβις-Ζημιας απο πτωση....!
    Γιατι οχι 350??? http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/4946066/

  7. #37
    Μια κατω ! Το avatar του/της STOYBI
    Εγγραφή
    19/12/2004
    Μηνύματα
    4.100
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SHOOTER045 Προβολή μηνύματος
    Γιατι ειναι ποιο ανετο και σταθερο και σου περισευουν και 300cc παραπανω...!

  8. #38
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Ναι αλλά ο φίλος από πανω,εχει ήδη ένα 660 και του πέφτει καμποσο να το βάλει χώμα.

  9. #39
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.351
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SHOOTER045 Προβολή μηνύματος
    Το 350 μ' αρέσει πολύ και οι αναρτήσεις του, ειδικά το μπροτινό είναι καλύτερο από το συμβαικό των XR 250 της μακρινής εκείνης εποχής...

  10. #40
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.351
    Ενα τέτοιο DR 650 είχε κάποτε ενα φίλος μηχανικός αλλά υπερκάγκουρας σε μαύρο, και το κακόμοιρο αντεξε στα βάρβαρα χέρια του. Προφανώς το μηχανάκι είναι πολύ γερό και ικανό.


    Οταν δεν το πήγαινε σούζα, ελιωνε κυριολεκτικά κάθε σχέση. Αν ήμουν το πιστόνι του θα θελα να του τραβηξω μια στο κεφάλι και μετά να κάνω χαρακίρι. Εκανε κόντρες με ss της εποχής στον Μπράλο ο ... δεν λέω ονόματα, αλλά λέω παρατσούκλια, ψυχοπαθή, έτσι τον φωνάζανε και παραδόξως ζει ακόμα.

  11. #41
    Αποσυντονισμένο Μέλος Το avatar του/της Desperado
    Εγγραφή
    07/09/2005
    Μηνύματα
    438
    Παιδιά, σας ευχαριστώ ειλικρινά για τις απαντήσεις σας, με την εμπειρία σας με βοηθάτε να καταλήξω κάπου σιγά σιγά. Αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι παρόλο που έχω το μηχανάκι μου που μπορεί να μπει χώμα, αφού του ρίξω κάποια λεφτά βέβαια, η αλήθεια είναι ότι δεν θέλω να το κάνω διότι το λυπάμαι αφενός και αφετέρου με φοβίζει το βάρος του. Νομίζω ότι θα είναι μεγάλη ταλαιπωρία να σπρώχνεις - σηκώνεις ένα μηχανάκι 180-190 κιλά σε σχέση με ένα στα 110-120 κιλά. Εγώ θέλω στο χώμα να το αισθάνομαι σαν παιχνιδάκι το μηχανάκι, να πηγαίνω για να χαλαρώνω και όχι να παλεύω με το θηρίο.
    Βέβαια, μην με παρεξηγήσετε, δεν υπονοώ ότι δεν πάνε τα μεγάλα μηχανάκια χώμα, απλά εγώ είμαι κουλάδι και...δεν....
    Επίσης από budget θα κινηθώ στο πιο οικονομικό που μπορώ, ο λόγος είναι αφενός γιατί δεν είναι εποχές για έξοδα, επίσης σε περίπτωση που ξενερώσω θα χάσω λιγότερα χρήματα και τέλος αν είναι να δώσω κάτι περισσότερο πάω και σε καθαρόαιμο εντούρο (ΚΤΜ, GasGas κλπ) που σίγουρα ο fun factor θα είναι αυξημένος.

  12. #42
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.351
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Desperado Προβολή μηνύματος
    Παιδιά, σας ευχαριστώ ειλικρινά για τις απαντήσεις σας, με την εμπειρία σας με βοηθάτε να καταλήξω κάπου σιγά σιγά. Αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι παρόλο που έχω το μηχανάκι μου που μπορεί να μπει χώμα, αφού του ρίξω κάποια λεφτά βέβαια, η αλήθεια είναι ότι δεν θέλω να το κάνω διότι το λυπάμαι αφενός και αφετέρου με φοβίζει το βάρος του. Νομίζω ότι θα είναι μεγάλη ταλαιπωρία να σπρώχνεις - σηκώνεις ένα μηχανάκι 180-190 κιλά σε σχέση με ένα στα 110-120 κιλά. Εγώ θέλω στο χώμα να το αισθάνομαι σαν παιχνιδάκι το μηχανάκι, να πηγαίνω για να χαλαρώνω και όχι να παλεύω με το θηρίο.
    Βέβαια, μην με παρεξηγήσετε, δεν υπονοώ ότι δεν πάνε τα μεγάλα μηχανάκια χώμα, απλά εγώ είμαι κουλάδι και...δεν....
    Επίσης από budget θα κινηθώ στο πιο οικονομικό που μπορώ, ο λόγος είναι αφενός γιατί δεν είναι εποχές για έξοδα, επίσης σε περίπτωση που ξενερώσω θα χάσω λιγότερα χρήματα και τέλος αν είναι να δώσω κάτι περισσότερο πάω και σε καθαρόαιμο εντούρο (ΚΤΜ, GasGas κλπ) που σίγουρα ο fun factor θα είναι αυξημένος.

    Ωραίος εβαλες τα πραγματα σε μια σειρά, ότι αλλο θέλεις ρώτα είτε για ονοφάδες, είτε για κανονικό εντούρο.

  13. #43
    Κώστας - "Ανήσυχο" Μέλος Το avatar του/της el-Gatto
    Εγγραφή
    11/01/2008
    Μηνύματα
    1.116
    Φίλε μου ,στο ξαναέγραψα πιό πίσω ,το επαναλαμβάνω άλλη μιά φορά ,ελπίζοντας οτι δεν γίνομαι κουραστικός.
    Η όλη ουσία του προβληματισμού σου θα πρέπει να επικεντρωθεί σε αυτη την μιά κ μόνο πρόταση:
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lykourgi Προβολή μηνύματος
    Αν έχεις στο μυαλό σου βόλτες και όχι εντούρο, το ΧΤ είναι μια χαρά. Μπορεί να σε παέι σε μέρη που τώρα δεν το πιστεύεις ότι θα φτάσεις.
    Αφού ξεκαθαρίσεις πρώτα τι θέλεις ,τότε θα πάρεις εύκολα κ τις κατάλληλες αποφάσεις.

    Αν θέλεις ψιλοδύσκολες χωματοκαταστάσεις ,ντρίφτ-σούζες κ αλματάκια για να ξεδίνεις ,μονοπάτια κ βράχια για εξάσκηση ,κι όλα αυτά κάπου κοντά στον τόπο διαμονής σου ,τότε
    α) αν ψάχνεις κάτι σχετικά φτηνό ,πάρε ένα 250άρι απο τα 15-20αετίας που έχουν ήδη προταθεί
    β) αν μπορείς να πάς σε ακριβότερο ,πάρε ένα σχετικά σύγχρονο 250άρι καθαρό εντούρο εξ'αρχής. Θα σε βοηθήσει παντού ,θα το ευχαριστηθείς περισσότερο ,κ ίσως να σου στοιχίσει τελικά κ λιγότερο ,αν αναλογιστείς τις πιθανές ζημιές κ μαζέματα που μπορεί να σου βγούν στα 20ετίας μηχανήματα.


    Αν όμως στο μυαλό σου έχεις χωματόβολτες σε δασικούς δρόμους ,εκδρομικές χωμάτινες αποδράσεις ,άντε κ κανά λιβάδι με λοφάκια να γουστάρεις ,τότε το ΧΤR θα σε ΥΠΕΡκαλύψει.
    Και μετά τις πρώτες βόλτες ,αφού "λυθείς" ,τότε θα σου βγάλει και γούστα που δεν φανταζόσουν.

    Το να δώσεις 1.500-2.000€ ,για να πάρεις ένα ΟνΟφφ 15ετίας ,με το οποίο θα κάνεις εκδρομικό "εντούρο"
    για να μην "πληγώσεις" το πολύ πιό σύγχρονο κ ικανότερο για εκδρομικό "εντούρο" ΧΤR ,
    το οποίο σήμερα αγοράζεις με 1,500-2,500 €...
    ...είναι μάλλον άτοπο.
    Μάστορα άσε κάτω τη σέλα, θα τ'αλλάξω μόνος μου τα λάδια!
    " the PouroDuro team "

  14. #44
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Señor Gatto οσο αφορα το XTR υπαρχουν ελαχιστα προς πωληση κατω των 2000 ευρω και αυτα κινουνται στα 1900, οχι πιο κατω. Γενικα η μεση τιμη τους ειναι στα 2560 ευρω, ενω για μοντελα εως το 2007 πεφτει μολις στα 2500 που σημαινει οτι υπαρχουν και πολυ λιγα για πωληση (καπου στα 75 συνολο) και τα περισσοτερα παλια.
    Επισης, παροτι σαφως πιο συγχρονο δεν καταλαβαινω γιατι το θεωρεις πιο ικανο στο εκδρομικο εντουρο απο παλαιοτερα thumper.
    Μονο και μονο το βαρος και η πολυπλοκοτητα του καθως και η εν μερει αμφισβητουμενη αξιοπιστια του θα επρεπε να αποτελουν σημαντικους ανασταλτικους παραγοντες για αυτη τη χρηση.
    Εκδρομικα, γενικοτερα, ειναι σαφως καλυτερο (μιας και ειναι πιο πολιτισμενο, οικονομικο και ανετο) αλλα οχι με την εννοια του εκδρομικου χωματος κατ'εμε.
    MADE IN JAPAN 日本製

  15. #45
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.861
    Desperado,
    θα σου το θέσω αλλιώς.

    Ξημέρωσε Σάββατο, αύριο είναι Κυριακή. Ο καιρός άνοιξε λίγο.
    Σκέψου, θα φας το ΣΚ στο car.gr και στα τηλέφωνα ή θα καβαλήσεις αυτό που σε περιμένει παρκαρισμένο απ'έξω να πας βόλτα;

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. H Honda στο Dakar το 2013 με Team HRC
    από MG-KTiNoS στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 71
    Τελευταίο μήνυμα: 20/10/2012, 21:08
  2. Παιδες ερωτηση για κάγκελα στο transalp
    από petridist στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 11/10/2005, 09:20
  3. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 23/12/2003, 10:53
  4. 7 Χρονια Στο Θιβετ!!!
    από Adventure-R στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 11/12/2003, 10:26
  5. Χαμος στο wild thing!!!!!!!!!!!!!!!!!
    από BIKENEST στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 27/11/2003, 13:09

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF