Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 24

Θέμα: Τι γινεται αν κάποιος δεν μπορεί να με αναγνωρίσει από την ταυτότητα;;

  1. #1
    Νέο μέλος Το avatar του/της AntonisZx
    Εγγραφή
    21/11/2012
    Μηνύματα
    20

    Τι γινεται αν κάποιος δεν μπορεί να με αναγνωρίσει από την ταυτότητα;;

    Καλημέρα παιδιά και καλή χρονιά! Έχω μια απορία από χτες και δεν μπορώ να βρω μια λογική λύση...
    Εγώ τώρα είμαι 20 χρονών, και ταυτότητα έχω βγάλει από τα 14 μου. Η φωτογραφία της ταυτότητας είναι πολύ διαφορετική από το πώς είμαι τώρα. Υπάρχει περίπτωση κάπου κάποιος να μου πει ότι δεν είμαι εγώ στην ταυτότητα; Και αν γίνει έτσι τι θα μπορώ να κάνω για να αποδείξω ότι είμαι όντως εγώ;;..
    Ξέρω μπορεί να φανεί αρκετά χαζή ερώτηση απλα έχει από χτες το απόγευμα που γυρνάει μες στο μυαλό μου..

  2. #2
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    βγαλε καινουργια
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    κανε botox

  4. #4
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Καλημέρα
    Αν είναι μεγάλη η διαφορά και δεν μοιάζεις καθόλου τότε ίσως αντιμετωπίσεις πρόβλημα.
    Αν δεν μοιάζεις καθόλου με το όταν την έβγαλες έτσι?
    Φαντάζομαι έχεις δίπλωμα με πρόσφατη φώτο οπότε ελαχιστοποιείται η πιθανότητα μπλεξιματος.
    Εαν πάλι επιμένεις,μπορεις να την αντικαταστήσεις

  5. #5
    ΣΙΩΠΗΛΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της apaleftos
    Εγγραφή
    26/08/2006
    Μηνύματα
    28
    Είχα ακριβώς την ίδια απορία.
    Ταυτότητα στα 14, την άλλαξα στα 28
    το παιδάκι στην φώτο δεν το αναγνώριζα ούτε ο ίδιος... :P

    Πρόβλημα αντιμετώπισα μόνο μια φορά σε τράπεζα που πήγα για ανάληψη.

    Σε μπλόκο που με σταμάτησαν και μου ζήτησαν μαζί με άδεια-δίπλωμα-ασφάλεια και ταυτότητα τα πήραν στο περιπολικό και μετά από κάνα 10λεπτο μου τα έδωσαν πίσω και μου είπαν ότι όλα καλά και μπορώ να φύγω. Ρώτησα όμως για την ταυτότητα... η απάντηση ήταν ότι εφόσον στο δίπλωμα φαίνομαι ότι είμαι εγώ δεν είχαν σκοπό να με "τραβήξουν" αλλά αν για οποιονδήποτε λόγο (ήμουν συνεπιβάτης ή πεζός) και μου ζήταγαν ταυτότητα μπορούσαν άνετα να με πάνε για αναγνώριση εφόσον δεν είχα κάτι άλλο μαζί μου. Επίσης, ότι οφείλω να την αλλάξω γιατί η ταυτότητα "λήγει" στα 10 (ή 15 δεν θυμάμαι καλά) χρόνια. Άσχετα που δεν αναγράφει ημερομηνία λήξης... ζήτησα διευκρινήσεις για αυτό αλλά άκρη δεν έβγαλα!

    Τελικά την άλλαξα γιατί ήθελα να πάω Βουλγαρία...
    Α-μήχανος καβαλάρης

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    14/05/2010
    Μηνύματα
    223
    Είμαι 42 και η ταυτότητα μου βγήκε στα 17 (που είχα μακρύ κατσαρό μαλλί ). Δεν είχα σχεδόν ποτέ πρόβλημα παρόλο που δεν μοιάζω με τον πιτσιρίκο της φωτογραφίας! Μόνο μια φορά σε αστυνομικό τμήμα μου είπαν να την αλλάξω. Εγώ από τη μια βαριέμαι, από την άλλη δεν την χρησιμοποιώ πέραν από τις τράπεζες όπου δεν έχω κανένα πρόβλημα. Πάντως το δίπλωμα είναι επίσημο και μπορεί να χρησιμοποιηθεί για ταυτοποίηση στοιχείων. Επίσης το διαβατήριο είναι μια χαρά και σε περίπτωση ΚΕΠ και το βιβλιάριο υγείας.

    Γενικά με τη γραφειοκρατία είναι να βρισκόμαστε σε δουλειά και να πληρώνουμε παράβολα!

  7. #7
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    Eίχα και εγώ το ίδιο πρόβλημα, δεν έμοιαζα καθόλου με τη φωτογραφία της ταυτότητας μου.... βέβαια την είχα βγάλει όταν ήμουν πολύ - πολύ μικρός....

































    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Χωρίς τίτλο.jpg 
Προβολές:	401 
Μέγεθος:	66,0 KB 
ID:	329440

  8. #8
    old school gixxer Το avatar του/της alex14
    Εγγραφή
    27/01/2003
    Μηνύματα
    2.131
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από el_hymador Προβολή μηνύματος
    Eίχα και εγώ το ίδιο πρόβλημα, δεν έμοιαζα καθόλου με τη φωτογραφία της ταυτότητας μου.... βέβαια την είχα βγάλει όταν ήμουν πολύ - πολύ μικρός....
























    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Χωρίς τίτλο.jpg 
Προβολές:	401 
Μέγεθος:	66,0 KB 
ID:	329440
    Πραγματι, αγνωριστος εισαι τωρα



    Μπαμπα μην πεφτεις !!!!
    __________________
    suzuki bandit 650
    suzuki dr250 djebel
    piaggio medley 150

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.858
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από el_hymador Προβολή μηνύματος
    Eίχα και εγώ το ίδιο πρόβλημα, δεν έμοιαζα καθόλου με τη φωτογραφία της ταυτότητας μου.... βέβαια την είχα βγάλει όταν ήμουν πολύ - πολύ μικρός....

    Υπήρχαν από τότε ταυτότητες με δείγμα DNA;

  10. #10
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Specialized Προβολή μηνύματος
    Είμαι 42 και η ταυτότητα μου βγήκε στα 17 (που είχα μακρύ κατσαρό μαλλί ). Δεν είχα σχεδόν ποτέ πρόβλημα παρόλο που δεν μοιάζω με τον πιτσιρίκο της φωτογραφίας! Μόνο μια φορά σε αστυνομικό τμήμα μου είπαν να την αλλάξω. Εγώ από τη μια βαριέμαι, από την άλλη δεν την χρησιμοποιώ πέραν από τις τράπεζες όπου δεν έχω κανένα πρόβλημα. Πάντως το δίπλωμα είναι επίσημο και μπορεί να χρησιμοποιηθεί για ταυτοποίηση στοιχείων. Επίσης το διαβατήριο είναι μια χαρά και σε περίπτωση ΚΕΠ και το βιβλιάριο υγείας.

    Γενικά με τη γραφειοκρατία είναι να βρισκόμαστε σε δουλειά και να πληρώνουμε παράβολα!
    Αυτό με τα 10 χρόνια δεν το γνωρίζω ούτε εγώ.
    Θα ρωτήσω τον αρμόδιο συνάδελφό να μου πει και θα ενημερώσω.
    Απ ότι θυμάμαι όμως η αντικατάσταση έχει ένα τρικ, αν πρόκειται για κλοπή- απώλεια η καταστροφή.
    Οπότε στο πλυντήριο με τα λευκά και μετά στο Α/Τ ότι την ξέχασα και χάλασε

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/10/2008
    Μηνύματα
    1.388
    Δεν έχεις πρόβλημα... προχώρα!!!

  12. #12
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Πανε αλλαξε. Εχει μικρο παραβολο.
    Εγω εβγαλα μια καινουργια κυριλε πριν καμια 2ετια. Ειναι και ετσι οι ελληνικες που αμα δεν τις προσεχεις γινονται αιδιο.
    Εχει τυγχει σε φιλη σε αεροδρομιο στην Αγγλια να της πουν : αυτο δεν ειναι ταυτοτητα, ειναι σκουπιδι. (ηταν σε ψιλοχαλια κατασταση οντως)
    Τωρα την εχω μαζι με το διπλωμα σε σκληρη θηκη και παραμενει καινουργια.
    MADE IN JAPAN 日本製

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.967
    Βγάλε καινούρια μετά το στρατό ...

  14. #14
    Κάτι θα σκεφθώ Το avatar του/της sergiosm
    Εγγραφή
    01/05/2007
    Μηνύματα
    1.297
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SHOOTER045 Προβολή μηνύματος
    Αυτό με τα 10 χρόνια δεν το γνωρίζω ούτε εγώ.
    Θα ρωτήσω τον αρμόδιο συνάδελφό να μου πει και θα ενημερώσω.
    Απ ότι θυμάμαι όμως η αντικατάσταση έχει ένα τρικ, αν πρόκειται για κλοπή- απώλεια η καταστροφή.
    Οπότε στο πλυντήριο με τα λευκά και μετά στο Α/Τ ότι την ξέχασα και χάλασε

    Σύμφωνα με το άρθρο 55 παρ. 3 εδ. α του Ν. 3585/2007 (που τροποποίησε το νδ 127/1969) οι ταυτότητες ισχύουν για δεκαπέντε (15) χρόνια από την έκδοσή τους.

    Βέβαια, υπάρχει ένα παραθυράκι ΝΑΑΑΑΑΑΑΑΑ.
    Διότι σύμφωνα την παρ. 4
    "Δελτία ταυτότητας των οποίων η ισχύς κατά την έναρξη ισχύος του παρόντος νόμου έχει λήξει αντικαθίστανται σταδιακά μέσα σε διάστημα ενός (1) έτους, ανάλογα με το χρόνο έκδοσής τους. Μέχρι την αντικατάστασή τους τα ως άνω δελτία ταυτότητας θεωρούνται ως ισχυρά. Ο ακριβής χρόνος της σταδιακής αντικατάστασης των ανωτέρω δελτίων ταυτότητας καθορίζεται με απόφαση του Υπουργού Δημόσιας Τάξης"

    Με άλλα δηλαδή λόγια, οι ταυτότητες που έχουν εκδοθεί ΠΡΙΝ την 5η Ιουλίου 2007 ισχύουν κανονικότατα. Άλλο θέμα τώρα που θα πρέπει να το εξηγείς στον καθένα.

    Για δε το γεγονός ότι η ημερομηνία λήξης ΔΕΝ αναγράφεται καλύτερα να μην σχολιάσω. Θα πω μόνο ότι εκτός από επιεικώς απαράδεκτο παραβιάζει κατάφορα κάθε έννοια χρηστής διοίκησης...


    ΥΓ. ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ σε όλους και όλες

  15. #15
    Λετε οτι θετε αλλα σε σοβαρα κρατη αν η φατσα στην ταυτοτητα εχει διαφορα απο την τρεχουσα, εχεις θεμα δε Μπα να την εβγαλες χτες....

    Αλλα τι να λεμε τωρα......
    πουτσ@@@@@@@@@

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Τι γίνεται αν..
    από MvP στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 23/06/2008, 22:19
  2. Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 07/05/2007, 13:44
  3. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 20/11/2006, 19:26

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF