Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 21

Θέμα: Άρση Ολικής Διαγραφής

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/01/2015
    Μηνύματα
    5

    Άρση Ολικής Διαγραφής

    Λοιπόν, τελευταία ψάχνοντας βρήκα ένα νόμο, που αναφέρει πως μπορεί να γίνει άρση της ολικής διαγραφής μοτοσυκλέτας, αρκεί να περάσει φυσικά από ΚΤΕΟ και να μην έχει περάσει χρόνος από την ημερομηνία της ολικής διαγραφής της μοτοσυκλέτας. Έπειτα από συνάντηση με την Δ/νση συγκοινωνιών της περιοχής μου, και από τηλεφώνημα στο υπουργείο που έκανε ο υπάλληλος (ούτε εκείνη ήξερε) μου είπε πως γίνεται, αλλά είναι μεγάλη διαδικασία, θέλει από τον ιδιοκτήτη ανάιρεση της πράξης διαγραφής, καθώς και διάφορα δικαιολογητικά...
    Ολα καλά, τον νόμο ψάχνω, δεν τον βρίσκω.
    Μήπως κάποιος γνωρίζει επί του θέματος, και ξέρει τον νόμο?

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tedvj23
    Εγγραφή
    05/02/2010
    Μηνύματα
    1.503


    Υ.γ.Αυτο για τον 1 χρονο το γνωριζω 10ετιες τωρα..Μου τοχε πει ενας προισταμενος στο μηχανολογικο αλλα δεν ετυχε ποτε να ρωτησω για την συγκεκριμενη διαδικασια..

  3. #3
    Προσπαθήστε καλύτερα να κάνετε απονεύρωση σε καρχαρία άνευ αναισθησίας ,
    πιο εύκολη διαδικασία θα είναι από το να ολοκληρώσετε αυτή που αναφέρετε σε οποιαδήποτε δημόσια υπηρεσία .

  4. #4
    Eνδιαφέρον αυτό , μιας και μεχρι τωρα ξεραμε πως διαγραφή= τελος

    ...Ρε λές ??

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της wolfi
    Εγγραφή
    27/06/2011
    Μηνύματα
    105
    Ας καταθέσω και εγώ αυτά που έμαθα Δεκεμβριο 2014 ΠΑΡΈΑ ΜΕ ΤΟΝ ΙΔΙΟΚΤΉΤΗ που έκανε την ΟΡΙΣΤΙΚΉ ΔΙΑΓΡΑΦΉ στο Μηχ. Θεσ/νικης
    Αυτό που μας είπαν ειναι οτι μπορείς να κάνεις άρση ΜΈΧΡΙ 3 ΜΗΝΕΣ μετα απο την ημερομηνια που κατεθεσες τα χαρτια της ΟΡΙΣΤΙΚΉΣ ΔΙΑΓΡΑΦΉΣ.(Η περίπτωση μου ήταν μετα απο 9μηνες φουτσες μπλε δλδ.)
    Και αν κατέθεσες τα χαρτιά σου λέει 1 Δεκεμβρίου και 'ρθεις 5 Ιανουαρίου να κανεις ΑΡΣΗ δεν μπορεις γιατι ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΕΤΟΥΣ ΔΙΑΓΡΆΦΟΝΤΑΙ ΟΛΑ ΑΠΌ ΤΟ ΣΎΣΤΗΜΑ
    ΔΕΝ ΙΣΙΟΝΕΙ ΛΕΜΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/01/2015
    Μηνύματα
    5
    Σίγουρα γίνεται, εχω πάρει ηδη την ενημέρωση απο το υπουργειο, ξερω και τον κωδικό απο τον υπολογιστη του υπουργειου για να εμφανιστει στον υπάλληλο η φόρμα, ψάχνω τον νόμο, (που ουσιαστικά κάπου στο γουγλάρισμα τον είχα βρεί, σε forum) μπας και τον δώσω στον προηγούμενο ιδιοκτήτη και κάνω μεταβίβαση με κυκλοφορία ενα εργαλείο παλιό, αλλα τίποτις... Ένας σχετικός;;;;;

  7. #7
    όλο αυτόν τον καιρό , 1η φορά ακούω κάτι τέτοιο και σίγουρα και οι άλλοι εδώ μέσα , αλλιώς θα το είχαμε συζητήσει . Αν το καταφέρεις παίζει να σαι και ο 1ος ...ή όχι ?

  8. #8
    Είδα φως και μπήκα! Το avatar του/της nick_VFR
    Εγγραφή
    10/10/2013
    Μηνύματα
    129
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Lioulios Προβολή μηνύματος
    όλο αυτόν τον καιρό , 1η φορά ακούω κάτι τέτοιο και σίγουρα και οι άλλοι εδώ μέσα , αλλιώς θα το είχαμε συζητήσει . Αν το καταφέρεις παίζει να σαι και ο 1ος ...ή όχι ?
    ... οπότε περιμένουμε και σχετικό how-to!


    Καλή τύχη πάντως!

  9. #9
    Still Improving.. Το avatar του/της Xigo
    Εγγραφή
    23/12/2006
    Μηνύματα
    128
    Το εχω κανει εγω.. Γινεται απλα στο χαρτι του κτεο που πρεπει να προσκομισεις στο μηχανολογικο, πρεπει να μην εχει καθολου σοβαρες ελλειψεις.

    Εννοω οτι, αν πχ θες να κανεις μεταβιβαση ενα μηχανακι, ενω μπορεις να πας ι στο κτεο,να "κοπει" ( εχεις περιθωριο να το περασεις 1+1 μηνες ξερω ) και εσυ να πας κανονικα μηχανολογικο με το χαρτι που
    να γραφει πανω σοβαρες ελλειψεις και να κανεις μεταβιβαση.
    Αν ειναι ομως απο διαγραφη πρεπει να μην εχει σοβαρες ελλειψεις ,κοινως να περασει το κτεο..

  10. #10
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Κάτι σχετικό, σύμφωνα με νέο νόμο τα ελαφριά ρυμουλκουμενα δεν θέλουν άδεια / κτεο κλπ.
    Το διαβασα σήμερα στο νερό, και ρώτησα στο συγκοινωνιών. Τρέιλερ καροτσουλες κλπ με υπεύθυνη δήλωση / βεβαίωση μηχανολογου

  11. #11
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Xigo Προβολή μηνύματος
    Το εχω κανει εγω.. Γινεται απλα στο χαρτι του κτεο που πρεπει να προσκομισεις στο μηχανολογικο, πρεπει να μην εχει καθολου σοβαρες ελλειψεις.

    Εννοω οτι, αν πχ θες να κανεις μεταβιβαση ενα μηχανακι, ενω μπορεις να πας ι στο κτεο,να "κοπει" ( εχεις περιθωριο να το περασεις 1+1 μηνες ξερω ) και εσυ να πας κανονικα μηχανολογικο με το χαρτι που
    να γραφει πανω σοβαρες ελλειψεις και να κανεις μεταβιβαση.
    Αν ειναι ομως απο διαγραφη πρεπει να μην εχει σοβαρες ελλειψεις ,κοινως να περασει το κτεο..
    τί ακριβώς έκανες γράψε , που στην αναζήτηση να βγαίνει και να χει ο κόσμος ενα μπούσουλα .


  12. #12
    7 years of fuckin up Το avatar του/της Stabak
    Εγγραφή
    19/09/2002
    Μηνύματα
    898
    Επειδη πρόσφατα το έκανα με αυτοκινητο (ΔΕΚ 14), ισχυει το 12μηνο, πας στο υπουργείο με ελεγχους απο τα κτεο (μηχανολογικο υπουργειου κ ικτεο) κ "επαναταξινομείται" το όχημα, βγαζοντας καινουργια αδεια κ πινακιδες ως "καινουργιο". Το οχημα βγαινει στο ονομα της οριστικης διαγραφης οποτε κ οποια μεταβιβαση υποθέτω οτι έπεται.... Προσοχη στην έκδοση αδειας να πληρωθουν τα τέλη αυθημερον διοτι εστω κ μια μερα να περάσει πέφτει πρόστιμο... ( το οποιο κ εφαγα γαμ^%#@&^&#$^ με υπαιτιότητα των υπαλλήλων εκει που δεν μου ειπαν κ παρεδωσαν αργοπορημενα την αδεια).
    Τελευταία τροποποίηση από Stabak; 10/01/2015 στις 10:12.
    Ban 'em all

  13. #13
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/01/2015
    Μηνύματα
    5
    Ακόμη περιμενω να μου δώσει ο προηγούμενος ιδιοκτήτης υπεύθυνη δηλωση, και αν την παρω, μαλλον θα γινει.
    απλά ακόμη δεν ξέρω σε ποιό νόμο στηρίζεται η όλη διαδικασία.

  14. #14
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/01/2015
    Μηνύματα
    5
    Χα! Βρεθηκε! Λοιπόν για όςους ενδιαφέρονται, Εγκυκλιος υπουργειου μεταφορων και επικοινωνιων, αρ. Πρωτ. 5685/437 στις 8 Μαρτίου 2006

  15. #15
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    μπραβο ρε φιλε!!!! τωρα να παρουνμε σβαρνα τις αγγελιες..!!!!!!

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Άρση παρακράτησης
    από noevle στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 22/03/2012, 19:51
  2. Άρση Βουλευτικής Ασυλίας...
    από Maira στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο μήνυμα: 20/05/2010, 16:21
  3. Γνωμοδότηση Εισαγγελέα ΑΠ - Άρση απορρήτου επικοινωνιών
    από georgio στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 113
    Τελευταίο μήνυμα: 08/10/2009, 11:17
  4. Άρση παρακράτησης κυριότητας
    από 916 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 03/05/2007, 10:30
  5. Άρση μονιμότητας και εθελούσια.....
    από THEOD στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 29/05/2005, 11:35

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF