Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 51

Θέμα: ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΕ ΕΜΠΟΡΟ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΩΝ ΙΧ ΣΤΗΝ Λ. ΛΑΥΡΙΟΥ

  1. #16
    Banned
    Εγγραφή
    06/03/2012
    Μηνύματα
    2.773
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από foler Προβολή μηνύματος
    Όταν εψαχνα μεταχειρισμένο κουτί δεν άνοιγα καν τις αγγελίες από μάντρες. Μόνο από ιδιώτες και μάλιστα ρωτουσα αν το έχουν πρώτο χέρι, βέβαια εψαχνα 3-4 ετών αμάξια το πολύ. Μετά από μεγάλη έρευνα αγοράς.... κατεληξα σε καινούργιο!
    +1

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    η αγορα αυτη την εποχη φωναζει για μεταχειρισμενο
    οχι μονο γιατι οι τιμες ειναι χαμηλες αλλα γιατι υπαρχουν 6-7ετιας με ελαχιστα χλμ λογω κρισης

  3. #18
    Εγω παντως για να βρω αυτο που ηθελα, οπως το ηθελα, στην τιμη που το ηθελα, εκανα κανα 9μηνο
    πουτσ@@@@@@@@@

  4. #19
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.090
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyrakos35 Προβολή μηνύματος
    Εγω παντως για να βρω αυτο που ηθελα, οπως το ηθελα, στην τιμη που το ηθελα, εκανα κανα 9μηνο
    Πήρε χρόνο το ματσακόνι;
    Life begins at 45°.

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της skylaros
    Εγγραφή
    16/04/2011
    Μηνύματα
    726
    Αυτό είναι ένα θέμα στην Ελλάδα, όλοι θέλουν να αγοράσουν όσο πιο φτηνά γίνετε και να είναι και σε άριστη κατάσταση και συγχρόνως όλοι θέλουν να πουλήσουν όσο το δυνατό ακριβότερα. Στην πρώτη περίπτωση ο ίδιος αγοραστής θα λέει στον πωλητή "πω πω μια λακκούβα που έχει, αυτό για να το φτιάξω θα μου πάει άλλα 800 ευρό"! Στην επόμενη φάση που θα είναι πωλητής θα λέει " έλα μωρέ μια γρατζουνίτσα είναι, μια αλοιφούλα των πέντε ευρό και θα είναι μια χαρά"! Μπορεί στην πολιτική οικονομία αυτό να το ορίζουν σαν ορθολογικό καταναλωτή αλλά στον πραγματικό κόσμο πρέπει να λειτουργούμε και λίγο ελαστικά σε τέτοια ζητήματα.

    Τώρα για τους μαντράδες τα έχουμε πει πολλάκις. Είναι από τις δουλειές που για να βγει σημαντικό κέρδος πρέπει να κάνεις απάτες. Αν εφαρμόζονταν οι νόμοι θα ήταν πολύ καλύτερη η συνθήκη ακόμα και για τους ίδιους. Δε θα επιβίωνε το λαμόγιο αλλά ο σοβαρός επαγγελματίας.

    ps:Ευκαιρίες υπάρχουν εκεί έξω, προφανώς επειδή όλοι αυτές κυνηγάνε θέλει λίγο χρόνο παραπάνω αυτιά ανοιχτά κλπ.

  6. #21
    Καρχάριος προχωρημένος Το avatar του/της kostas777
    Εγγραφή
    25/11/2009
    Μηνύματα
    786
    Είχα δει ένα που με ενδιέφερε από ιδιώτη σε πολύ καλή κατάσταση μέσα-έξω και το έδινε 2300. Μετά από 2 μέρες και πριν προλάβει κανείς να κάνει μια κίνηση, το βλέπω το ίδιο σε μάντρα στα 3200.
    Δεν έχω να χαρίσω 9 κατοστάρικα. (Το χάσαμε το σασί πατριώτη)

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyrakos35 Προβολή μηνύματος
    Εγω παντως για να βρω αυτο που ηθελα, οπως το ηθελα, στην τιμη που το ηθελα, εκανα κανα 9μηνο
    +πολλα σ'αυτο...


    θελει πολυ χρονο για να βρεις κατι σωστο και στην τιμη που πρεπει...απο ιδιωτη φυσικα...

    οσο καλος και να ειναι ενας μαντρας, θα πρεπει να πει ψεμματα για να πουλησει..οπως οι περισσοτεροι πωλητες λενε μικρα ή και μεγαλα ψεμματα στο επαγγελμα τους...

  8. #23
    Banned
    Εγγραφή
    06/03/2012
    Μηνύματα
    2.773
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    η αγορα αυτη την εποχη φωναζει για μεταχειρισμενο
    οχι μονο γιατι οι τιμες ειναι χαμηλες αλλα γιατι υπαρχουν 6-7ετιας με ελαχιστα χλμ λογω κρισης
    Πραγματικα καλες τιμες/σε σχεση με το οχημα υπαρχουν μονο στα μεγαλα κυβικα που δεν τα θελει κανεις

    στα μικρα που ψαχνουν ολοι, οι τιμες ειναι δυσαναλογα ακριβες σε σχεση με το προσφερομενο προιον...

  9. #24
    Αργός Το avatar του/της Cpt_Slow
    Εγγραφή
    01/02/2016
    Μηνύματα
    453
    Παιδια οχι οτι απο ιδιωτες ειναι παντα μελι γαλα..
    Προχθες ειδα μηχανακι και ολα ηταν υποπτα..
    Του 09 με 25.000χλμ (αυτο οκ), 2ο χερι και εδω και ενα χρονο που το πηρε του εχει βαλει 120χλμ (5ο μηχανακι γτ εχω σχολη οδηγων κτλ)!!! Χωρις βιβλιο σερβις γτ δεν το εδωσε ο προηγουμενος, κολλημενο πατηρακι φρενου,απαντηση του στυλ οπ τι ειναι αυτο τωρα το ειδα δεν ξερω ειναι απο τον προηγουμενο κτλ..

    Απο την αλλη ειχα δει εναν τιμιο εμπορο να μου επισημαινει πραγματα που δεν ειδα μονος μου. Σπανιο θα μου πεις αλλα επειδη ειναι που θα πεσεις ελεγχος μονος σου σε βαθος!

  10. #25
    Ο σημειολόγος Το avatar του/της spyro
    Εγγραφή
    02/05/2008
    Μηνύματα
    3.204
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Padelis_g Προβολή μηνύματος
    Πριν ένα χρόνο αγόρασα ένα Punto T-JET από (τον ίδιο ???) έμπορο στη Λαυρίου. Αφού είχαμε συμφωνήσει, τη μέρα πριν του δώσω τα χρήματα θα τακτοποιούσε το ΚΤΕΟ ώστε να μπορούσε να γίνει η μεταβίβαση. Τελικά έγινε η μεταβίβαση και όλα ΟΚ.
    Ένα χρόνο μετά, πέρασα εγώ ΚΤΕΟ και τα χλμ που αναφέρονταν στο προηγούμενο δελτίο ΚΤΕΟ (όπως κατέβηκαν από την ιστοσελίδα του Υπουργείου) ήταν 105.000 και ο τύπος είχε στο κοντερ 77.000. Πήγα και πήρα αντίγραφο από το ΚΤΕΟ που είχε περάσει το αυτοκίνητο πριν, και είδα ότι το χαρτί του ΚΤΕΟ με το οποίο είχε γίνει η μεταβίβαση ήταν τελικά μία έγχρωμη φωτοτυπία στην οποία επιμελώς δεν φαίνονταν καθόλου χλμ και επιπλέον φαίνεται παραποιημένη και η υπογραφή του Υπευθύνου του ΚΤΕΟ. Ακόμα προσπαθώ να βρω μία άκρη ώστε τουλάχιστον να μπορέσω να δω τι μπορώ να κάνω χωρίς να χρειαστεί να πληρώσω δικηγόρους.
    η αποδεδειγμένη αλλαγή στα χλμ είναι απο τα βαρύτερα παραπτώματα βάσει νόμου. μέχρι και το μαγαζί μπορείς να του κλείσεις. εάν δε πάς με δικηγόρο όμως, απλά θα έχεις μια γραφική διένεξη που θα ξεχαστεί

  11. #26
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.992
    φταιει και η νοοτροπια του έλληνα στα χιλιομετρα. ενταξει οι μαντραδες ειναι λαμογια αυτο το ξερουν (το ξερουν?!) και οι πετρες. οταν ομως ο αλλος κοιταει αυτοκινητα με πρωτο και συνηθως μοναδικο κριτηριο τα χιλιομετρα εεεε τι να κανουν και αυτοι? τα γυρνανε και ειστε ολοι χαρουμενοι. στα μηχανακια τα πραγματα ειναι πολύ πολύ χειροτερα. εννοειτε μηχανακι με 40.000χλμ ειναι για πεταμα....

  12. #27
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    15/12/2016
    Μηνύματα
    0
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από RENZ Προβολή μηνύματος
    Πριν από λίγο καιρό συμφώνησα με έμπορο μεταχειρισμένων Ι.Χ. στη Λ. Λαυρίου για την αγορά ενός μικρού-φθηνού αυτοκινήτου, το οποίο έλεγξε δικός μου άνθρωπος (λόγω απόστασης).
    Κατά τη συμφωνία και μετά από καταβολή προκαταβολής, το αυτοκίνητο θα το παραλάμβανε ο δικός μου μετά από μερικές μέρες, αφού θα είχαν γίνει κάποιες επισκευές στο σύστημα διεύθυνσης, κάποιες μικροαποκαταστάσεις σε φανοποιό, και βιολογικός καθαρισμός (ο οποίος προσφερόταν ούτως η άλλως σύμφωνα και με την αγγελία που είχε αναρτήσει στο car.gr) . Επίσης, θα είχε γίνει και η μεταβίβαση.
    Μία μέρα πριν την παραλαβή ζητήθηκε η αποστολή με fax της νέας άδειας κυκλοφορίας για την έκδοση ασφάλειας.
    Εδώ αρχίζει να φαίνεται το επίπεδο του εμπόρου. Στο fax δε φαίνεται το έτος 1ης κυκλοφορίας (2007 κατά τον πωλητή)…. Είναι ελαφρά σβησμένο.
    Το αυτοκίνητο παραλήφθηκε τη συμφωνημένη μέρα (αργά το απόγευμα όμως και πριν από αργία) αφού εξοφλήθηκε το συμφωνημένο ποσό, με τη διαβεβαίωση ότι έχουν γίνει όλες οι εργασίες που συμφωνήσαμε.
    Όμως, στο δρόμο αμέσως διαπιστώθηκε ότι είχε πρόβλημα το σαζμάν (δεν κρατούσε τη 2α) και έτσι έγινε επικοινωνία με τον έμπορο, ο οποίος δεσμεύτηκε ότι θα το επισκευάσει.
    Την επόμενη μέρα διαπίστωσα ότι, δεν είχε επισκευαστεί το σύστημα διεύθυνσης (ήταν ορατό με το φως της μέρας) και δεν είχε γίνει ο βιολογικός καθαρισμός. Επίσης, στην άδεια κυκλοφορίας φαινόταν πολύ καθαρά το έτος 1ης κυκλοφορίας «2004». Τέλος από το φανοποιό .. είχε βαφτεί μόνο τοπικά ένα φτερό.
    Για μέρες πηγαινοερχόμουνα στο συνεργείο με το οποίο συνεργάζεται ο έμπορος, λέγοντάς μου ότι έγιναν οι επισκευές ενώ ήταν οφθαλμοφανές ότι δεν είχαν γίνει, όπως και με το βιολογικό καθαρισμό.
    Είναι προφανές ότι προσπαθούσε να με ταλαιπωρήσει για να παραιτηθώ και να μειώσει το κόστος.
    Τελικά, μετά από επιμονή και διαπληκτισμούς έγιναν οι επισκευές στο τιμόνι και αντικαταστάθηκε το σαζμάν.
    Το βιολογικό τον πλήρωσα (φυσικά σε πλυντήριο), ενώ οι εξωτερικές μικροεπισκευές δεν έγιναν.
    Θέλω να σημειώσω και ότι τα χιλιόμετρα που αναφέρονταν στην αγγελία δεν είχαν καμία σχέση με αυτά που γράφει το κοντέρ.
    Βοήθειά μου…
    Όποιος θέλει περισσότερες πληροφορίες ας στείλει π.μ.
    Είμαι στη Θεσσαλονίκη, ενδιαφέρομαι για μεταχειρισμένο και είδα στο car.gr την αγγελία με αριθμό *****με ένα opel astra από την *****. Η αγγελία είναι **************
    Μετά ψάχνοντας το internet έπεσα πάνω στο forum. Θα ήθελα τη βοήθειά σας ...
    Τελευταία τροποποίηση από ggs; 15/12/2016 στις 20:04. Αιτία: Όχι ονόματα εταιριών παρακαλώ

  13. #28
    ΜΑΥΡΟΣ ΙΠΠΟΤΗΣ Το avatar του/της DAYMAN
    Εγγραφή
    19/08/2008
    Μηνύματα
    1.478
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από xhmikos Προβολή μηνύματος
    Είμαι στη Θεσσαλονίκη, ενδιαφέρομαι για μεταχειρισμένο και είδα στο car.gr την αγγελία με αριθμό ******με ένα opel astra από την *******.
    Μετά ψάχνοντας το internet έπεσα πάνω στο forum. Θα ήθελα τη βοήθειά σας ...
    τα εχουν πει ηδη.Δεν ειναι βοηθεια αυτο;
    Τελευταία τροποποίηση από ggs; 15/12/2016 στις 20:06.

  14. #29
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.376
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DAYMAN Προβολή μηνύματος
    τα εχουν πει ηδη.Δεν ειναι βοηθεια αυτο;
    Βοήθεια είναι να γεμίσεις το ντεπόζιτο ρε τσιπι. ....
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  15. #30
    ΜΑΥΡΟΣ ΙΠΠΟΤΗΣ Το avatar του/της DAYMAN
    Εγγραφή
    19/08/2008
    Μηνύματα
    1.478
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teogtp Προβολή μηνύματος
    Βοήθεια είναι να γεμίσεις το ντεπόζιτο ρε τσιπι. ....
    γεματο ειναι αρχοντα.

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 01/08/2009, 13:20
  2. Προσοχη σε δυο σημεια
    από el_hymador στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 22/05/2007, 23:52
  3. Προσοχη σε ζωντανα που πεταγονται στο δρομο....
    από tifoefs στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 31/12/2005, 18:26
  4. Προσοχή σε αυτόν τον ιό
    από takiskan στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 26/07/2004, 00:20

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF