Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 51

Θέμα: ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΕ ΕΜΠΟΡΟ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΩΝ ΙΧ ΣΤΗΝ Λ. ΛΑΥΡΙΟΥ

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της RENZ
    Εγγραφή
    29/02/2012
    Μηνύματα
    108

    ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΕ ΕΜΠΟΡΟ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΩΝ ΙΧ ΣΤΗΝ Λ. ΛΑΥΡΙΟΥ

    Πριν από λίγο καιρό συμφώνησα με έμπορο μεταχειρισμένων Ι.Χ. στη Λ. Λαυρίου για την αγορά ενός μικρού-φθηνού αυτοκινήτου, το οποίο έλεγξε δικός μου άνθρωπος (λόγω απόστασης).
    Κατά τη συμφωνία και μετά από καταβολή προκαταβολής, το αυτοκίνητο θα το παραλάμβανε ο δικός μου μετά από μερικές μέρες, αφού θα είχαν γίνει κάποιες επισκευές στο σύστημα διεύθυνσης, κάποιες μικροαποκαταστάσεις σε φανοποιό, και βιολογικός καθαρισμός (ο οποίος προσφερόταν ούτως η άλλως σύμφωνα και με την αγγελία που είχε αναρτήσει στο car.gr) . Επίσης, θα είχε γίνει και η μεταβίβαση.
    Μία μέρα πριν την παραλαβή ζητήθηκε η αποστολή με fax της νέας άδειας κυκλοφορίας για την έκδοση ασφάλειας.
    Εδώ αρχίζει να φαίνεται το επίπεδο του εμπόρου. Στο fax δε φαίνεται το έτος 1ης κυκλοφορίας (2007 κατά τον πωλητή)…. Είναι ελαφρά σβησμένο.
    Το αυτοκίνητο παραλήφθηκε τη συμφωνημένη μέρα (αργά το απόγευμα όμως και πριν από αργία) αφού εξοφλήθηκε το συμφωνημένο ποσό, με τη διαβεβαίωση ότι έχουν γίνει όλες οι εργασίες που συμφωνήσαμε.
    Όμως, στο δρόμο αμέσως διαπιστώθηκε ότι είχε πρόβλημα το σαζμάν (δεν κρατούσε τη 2α) και έτσι έγινε επικοινωνία με τον έμπορο, ο οποίος δεσμεύτηκε ότι θα το επισκευάσει.
    Την επόμενη μέρα διαπίστωσα ότι, δεν είχε επισκευαστεί το σύστημα διεύθυνσης (ήταν ορατό με το φως της μέρας) και δεν είχε γίνει ο βιολογικός καθαρισμός. Επίσης, στην άδεια κυκλοφορίας φαινόταν πολύ καθαρά το έτος 1ης κυκλοφορίας «2004». Τέλος από το φανοποιό .. είχε βαφτεί μόνο τοπικά ένα φτερό.
    Για μέρες πηγαινοερχόμουνα στο συνεργείο με το οποίο συνεργάζεται ο έμπορος, λέγοντάς μου ότι έγιναν οι επισκευές ενώ ήταν οφθαλμοφανές ότι δεν είχαν γίνει, όπως και με το βιολογικό καθαρισμό.
    Είναι προφανές ότι προσπαθούσε να με ταλαιπωρήσει για να παραιτηθώ και να μειώσει το κόστος.
    Τελικά, μετά από επιμονή και διαπληκτισμούς έγιναν οι επισκευές στο τιμόνι και αντικαταστάθηκε το σαζμάν.
    Το βιολογικό τον πλήρωσα (φυσικά σε πλυντήριο), ενώ οι εξωτερικές μικροεπισκευές δεν έγιναν.
    Θέλω να σημειώσω και ότι τα χιλιόμετρα που αναφέρονταν στην αγγελία δεν είχαν καμία σχέση με αυτά που γράφει το κοντέρ.
    Βοήθειά μου…
    Όποιος θέλει περισσότερες πληροφορίες ας στείλει π.μ.

  2. #2
    Μια ερώτηση μόνο, είναι ο ίδιος που φέρνει διπλοκάμπινα αγροτικά μεταχείρω από Γερμανία;
    Αν είναι αυτός τότε είναι ''γνωστός''...
    Σχετικά με το θέμα σου υπομονή, γιατί αν χάσεις την υπομονή σου θα του ρίξεις πολύ ξύλο (και του αξίζει).

  3. #3
    Banned
    Εγγραφή
    06/03/2012
    Μηνύματα
    2.773
    Καποιοι τα εκαναν και προ κρισης αυτα...

    τωρα δε εχουν αποθρασυνθει τελειως

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της RENZ
    Εγγραφή
    29/02/2012
    Μηνύματα
    108
    Όχι δεν είναι αυτός. Κυρίως ΙΧ πουλάει αυτός. Από που τα φέρνει δεν ξέρω. Το δικό μου πάντως ήταν ελληνικό.

  5. #5
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Λιζιγκ η νοικιαρικο μου μυρίζει....

  6. #6
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Το 70+% το μικρων και μεσσαιων αυτοκινητων σε μαντρες ειναι απο rent-a-car. Το καθε rent-a-car μπορει να κρατησει τα αυτοκινητα του, αναλογα τον κυβισμο, απο 4 εως 10 χρονια. Τα αυτοκινητα εως 1300 cc πανε μεχρι 4 ετια, τα 1300-1600 6 ετια κλπ (δεν θυμαμαι ακριβως τα κυβικα αλλα εκει κοντα ειναι). Μετα αναγκαστικα πρεπει να ανανεωνουν το στολο. Οποτε ολα αυτα καταληγουν σε μαντραδες. Και στην Ελλαδα εχουμε πολλααα rent-a-car.
    Ειδικα Jimny, i10, i20, i30, getz, panda, fabia, corsa, punto, τα kia και ξεχναω και διαφορα τωρα ειναι τα πιο υποπτα.
    Και ο μαντρας σου λεει το 'χε ενας παππους να πηγαινει στην εκκλησια την Κυριακη..
    Απατεωνες!
    MADE IN JAPAN 日本製

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nickald
    Εγγραφή
    22/04/2005
    Μηνύματα
    992
    Γι αυτό και ζητας να δεις την αδεια και αν διαβασεις ρενταδικο ή τραπεζα κοβεις λασπη....

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της RENZ
    Εγγραφή
    29/02/2012
    Μηνύματα
    108
    Ο προηγούμενος ιδιοκτήτης ήταν ιδιώτης. Για πιο πριν δεν ξέρω. Πρόκειται για αυτοκίνητο 20ετίας.

  9. #9
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/02/2016
    Μηνύματα
    0
    Πριν ένα χρόνο αγόρασα ένα Punto T-JET από (τον ίδιο ???) έμπορο στη Λαυρίου. Αφού είχαμε συμφωνήσει, τη μέρα πριν του δώσω τα χρήματα θα τακτοποιούσε το ΚΤΕΟ ώστε να μπορούσε να γίνει η μεταβίβαση. Τελικά έγινε η μεταβίβαση και όλα ΟΚ.
    Ένα χρόνο μετά, πέρασα εγώ ΚΤΕΟ και τα χλμ που αναφέρονταν στο προηγούμενο δελτίο ΚΤΕΟ (όπως κατέβηκαν από την ιστοσελίδα του Υπουργείου) ήταν 105.000 και ο τύπος είχε στο κοντερ 77.000. Πήγα και πήρα αντίγραφο από το ΚΤΕΟ που είχε περάσει το αυτοκίνητο πριν, και είδα ότι το χαρτί του ΚΤΕΟ με το οποίο είχε γίνει η μεταβίβαση ήταν τελικά μία έγχρωμη φωτοτυπία στην οποία επιμελώς δεν φαίνονταν καθόλου χλμ και επιπλέον φαίνεται παραποιημένη και η υπογραφή του Υπευθύνου του ΚΤΕΟ. Ακόμα προσπαθώ να βρω μία άκρη ώστε τουλάχιστον να μπορέσω να δω τι μπορώ να κάνω χωρίς να χρειαστεί να πληρώσω δικηγόρους.

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της leo1964
    Εγγραφή
    01/12/2015
    Μηνύματα
    709
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Padelis_g Προβολή μηνύματος
    Πριν ένα χρόνο αγόρασα ένα Punto T-JET από (τον ίδιο ???) έμπορο στη Λαυρίου. Αφού είχαμε συμφωνήσει, τη μέρα πριν του δώσω τα χρήματα θα τακτοποιούσε το ΚΤΕΟ ώστε να μπορούσε να γίνει η μεταβίβαση. Τελικά έγινε η μεταβίβαση και όλα ΟΚ.
    Ένα χρόνο μετά, πέρασα εγώ ΚΤΕΟ και τα χλμ που αναφέρονταν στο προηγούμενο δελτίο ΚΤΕΟ (όπως κατέβηκαν από την ιστοσελίδα του Υπουργείου) ήταν 105.000 και ο τύπος είχε στο κοντερ 77.000. Πήγα και πήρα αντίγραφο από το ΚΤΕΟ που είχε περάσει το αυτοκίνητο πριν, και είδα ότι το χαρτί του ΚΤΕΟ με το οποίο είχε γίνει η μεταβίβαση ήταν τελικά μία έγχρωμη φωτοτυπία στην οποία επιμελώς δεν φαίνονταν καθόλου χλμ και επιπλέον φαίνεται παραποιημένη και η υπογραφή του Υπευθύνου του ΚΤΕΟ. Ακόμα προσπαθώ να βρω μία άκρη ώστε τουλάχιστον να μπορέσω να δω τι μπορώ να κάνω χωρίς να χρειαστεί να πληρώσω δικηγόρους.
    Ακόμα κυκλοφορούν ελεύθερα τέτοια υποκείμενα;;;

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.965
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από leo1964 Προβολή μηνύματος
    Ακόμα κυκλοφορούν ελεύθερα τέτοια υποκείμενα;;;
    ακομα υπάρχουν άνθρωποι που αγοράζουν απο μαντρα και πιστευουν τον χιλιομετρητη. αυτο δεν σου κάνει εντυπωση?

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    αν ποτε περασει απο τα χερια μαντρα καλο αυτοκινητο αυτο θα φυγει αμεσα σε δικους του ανθρωπους χωρις καν να βγει σε αγγελια
    αυτα που ειναι στις αγγελιες περιμενουν ΤΟ κοροιδο
    αγορα ΜΟΝΟ απο ιδιωτη
    κι αν καποιος εχει αναγκη να βαλει δοσεις να ξερει οτι οσο πιο δεκτικος ειναι ο εμπορος τοσο μεγαλυτερη σαβουρα του σπρωχνει

  13. #13
    Δεν έχει να κάνει με τα οικονομικά μόνο αυτή η κρίση.
    Πρωτίστως είναι κρίση νοοτροπίας και αξιών...

  14. #14
    Στη Λαυριου δεν αγοραζουμε. Στη Λαυριου.
    πουτσ@@@@@@@@@

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της foler
    Εγγραφή
    21/10/2009
    Μηνύματα
    263
    Όταν εψαχνα μεταχειρισμένο κουτί δεν άνοιγα καν τις αγγελίες από μάντρες. Μόνο από ιδιώτες και μάλιστα ρωτουσα αν το έχουν πρώτο χέρι, βέβαια εψαχνα 3-4 ετών αμάξια το πολύ. Μετά από μεγάλη έρευνα αγοράς.... κατεληξα σε καινούργιο!

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 01/08/2009, 14:20
  2. Προσοχη σε δυο σημεια
    από el_hymador στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 23/05/2007, 00:52
  3. Προσοχη σε ζωντανα που πεταγονται στο δρομο....
    από tifoefs στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 31/12/2005, 19:26
  4. Προσοχή σε αυτόν τον ιό
    από takiskan στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 26/07/2004, 01:20

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF