Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 8 από 8

Θέμα: DIY εξατμισεις (virago)

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    11/09/2013
    Μηνύματα
    115

    DIY εξατμισεις (virago)

    Γεια σε ολους. Σκεφτομαι καποιες μερες τωρα να κανω καμια αλλαγη στο μηχανακι μου, και
    μια απο αυτες τις αλλαγες αφορουν τις εξατμισεις. Η μηχανη ειναι virago 535 και απο οταν την
    ειχα παρει μου αρεσανε οι εξατμισεις drag pipes, για οσους ξερουν, νομιζω ειναι κοινως οι ελευθερας.

    Το θεμα ειναι ομως πως αυτες οι εξατμισεις καινουργιες κανουν γυρω στα 300ε, πραγμα καπως
    απαγορευτικο για την τσεπη μου. Μετα απο λιγο ψαξιμο στο ιντερνετ ειδα πολλους οι οποιοι τις
    φτιαχνουν μονοι τους. Ετσι σκεφτηκα να αγορασω και εγω ανοξειδωτο σωληνα και να παω σε
    εναν γνωστο που εχει τον καταλληλο εξοπλισμο και να τον λυγισουμε και να το φερουμε στα μετρα της μηχανης.

    Η ερωτηση μου εχει να κανει με το λαιμο της εξατμισης. Εγω πρεπει να βρω απλα λαιμους που να κουμπωνουν στη μηχανη και με ηλεκτροκολυση κολαω το υπολοιπο κομματι ή ειναι κατι πιο περιπλοκο απο αυτο και λεω παπατζες??

  2. #2
    Banned
    Εγγραφή
    06/03/2012
    Μηνύματα
    2.773
    Γιατι να αλλαξεις τους λαιμους...


    βαλε μονο τα τελικα με κολιεδες.
    Βρισκεις τελικα (2) σετ απο 120€ σε απλα, δεν αξιζει τον κοπο να ταλαιπωρηθεις μονος σου.

  3. #3
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GFawkes Προβολή μηνύματος
    Γιατι να αλλαξεις τους λαιμους...


    βαλε μονο τα τελικα με κολιεδες.
    Βρισκεις τελικα (2) σετ απο 120€ σε απλα, δεν αξιζει τον κοπο να ταλαιπωρηθεις μονος σου.
    Ότι λέει ο από παν
    Μικρό κέρδος να φτιάξεις λαιμούς, ταλαιπωρία και κόπος μεγάλος.
    Η κάνεις αυτό που σού είπε, η βάζεις δικούς σού σωλήνες με κολιεδες, ώστε να είναι και αναστρέψιμο αν στραβώσει κάτι, αλλιώς σε βλέπω σε λίγο καιρό να ψάχνεις ολόκληρες εξατμίσεις.
    Να προσθέσω ότι αν φτιάξεις δικούς σου σωλήνες πρέπει να είναι ισομηκη ,αν το φτιάξεις μην πετάξεις - πουλήσεις τα μαμά τελικά, ο ΚΟΚ προστάζει για θόρυβο από αλλαγμενη εξάτμιση η χωρίς σιγαστήρα 300 ευρό και ακινητοποιηση μέχρι αποκατάστασης αυτής

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της CustomBoy
    Εγγραφή
    28/07/2013
    Μηνύματα
    300
    παιρνεις aftermarket μεταχειρισμένο συστημα με αποσπώμενα τελικά-slip on απο καμια αγγελία ,και στους λαιμους προσαρμόζεις τις σωληνες με κολληση κατα προτίμηση ή με διαφορά πάχους + σφιχτήρα...

    μπορείς να δεις και τα lollipop spacers που βαζουν μεσα ως ''λυση'' για λιγοτερο θόρυβο..αλλα μην φανταστεις οτι κανει και πολυ δουλεια!!! εγω στο xv250 ειχα παιδευτεί πολύ και το παράτησα διοτι παρότι εχει aftermarket εξατμίσεις,η πίσω ειναι dummy pipe και εχει ενα σωλήνα που πάει κατευθειαν στο τελικό..μπλέξιμο οπως και σε πολλές αλλες virago κ εν τελει δεν αξιζε μαλλον....ψάξε και στο utube..εχει απειρα βιντεο!



    ΚΑΙ ΠΡΟΣΟΧΗ σε αυτο που λεει ο shooter...!!!!!

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της giannis23
    Εγγραφή
    21/06/2014
    Μηνύματα
    214
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lio1991 Προβολή μηνύματος
    Γεια σε ολους. Σκεφτομαι καποιες μερες τωρα να κανω καμια αλλαγη στο μηχανακι μου, και
    μια απο αυτες τις αλλαγες αφορουν τις εξατμισεις. Η μηχανη ειναι virago 535 και απο οταν την
    ειχα παρει μου αρεσανε οι εξατμισεις drag pipes, για οσους ξερουν, νομιζω ειναι κοινως οι ελευθερας.

    Το θεμα ειναι ομως πως αυτες οι εξατμισεις καινουργιες κανουν γυρω στα 300ε, πραγμα καπως
    απαγορευτικο για την τσεπη μου. Μετα απο λιγο ψαξιμο στο ιντερνετ ειδα πολλους οι οποιοι τις
    φτιαχνουν μονοι τους. Ετσι σκεφτηκα να αγορασω και εγω ανοξειδωτο σωληνα και να παω σε
    εναν γνωστο που εχει τον καταλληλο εξοπλισμο και να τον λυγισουμε και να το φερουμε στα μετρα της μηχανης.

    Η ερωτηση μου εχει να κανει με το λαιμο της εξατμισης. Εγω πρεπει να βρω απλα λαιμους που να κουμπωνουν στη μηχανη και με ηλεκτροκολυση κολαω το υπολοιπο κομματι ή ειναι κατι πιο περιπλοκο απο αυτο και λεω παπατζες??
    θες κλισεις...ηλεκτροκολληση tig κλπ... παρε κατι ετοιμο
    hornet 600

  6. #6
    Banned
    Εγγραφή
    06/03/2012
    Μηνύματα
    2.773
    Οριστε

    190€ με τους λαιμους...

    http://www.patronos.gr/content.php?page_id=1502

    και Ελλαδα!!!

    Τι αλλο να κανουμε δλδ!!

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stynikop
    Εγγραφή
    22/11/2011
    Μηνύματα
    372
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GFawkes Προβολή μηνύματος

    Τι αλλο να κανουμε δλδ!!
    Την σόμπα Δίας την βρισκομε σε καλη τιμη;



  8. #8
    Banned
    Εγγραφή
    06/03/2012
    Μηνύματα
    2.773
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stynikop Προβολή μηνύματος
    Την σόμπα Δίας την βρισκομε σε καλη τιμη;


    Εσενα μαλλον θα σε στειλω καπου "καλα" για εντριβη....ασε τις σομπες....


Παρόμοια θέματα

  1. Εξατμισεις
    από anco στο forum Suzuki GSXR's
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 25/06/2012, 22:18
  2. Προταση Για Εξατμισεις
    από SAM46 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 30/11/2004, 20:28
  3. Greek DIY Algorithm
    από Julius στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 25/11/2004, 21:37
  4. Εξατμισεις
    από anco στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 06/07/2004, 16:42
  5. Εξατμίσεις
    από milaber στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 23/04/2004, 11:20

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF