Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 24

Θέμα: cbf 500

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/01/2013
    Μηνύματα
    78

    cbf 500

    Και καπως ετσι βρεθηκα να σκεφτομαι σοβαρα να αγορασω το cbf 500 (και με τα ρεστα που θα μου μεινουν ισως και ενα παπι αν κριθει σκοπιμο καθως τα χλμ που κανω ειναι πολλα) και εχω μερικες αποριες... απο επιδοσεις με καλυπτει, αισθητικα ειναι ok... αυτο που θελω να ξερω ειναι το κοστος χρησης. Ειχα πριν ss 600 και ενα 20 ετων 250αρι. Ο στοχος ειναι το κοστος να ερθει καπου στη μεση αυτων των δυο αλλιως δεν εχει νοημα που πουλησα το ss. Καταναλωση, μεταπωληση και κοστος service λοιπον. Μπορω να ευελπιστω οτι θα κρατηθει κατω απο 5.5 εντος πολης και καπου στο 4 - 4.5 εθνικη; Στα ιδια χρηματα παιζει και το πολυ ενδιαφερον er6n προτιμησα το cbf καθως ειναι 150 κυβικα λιγοτερο και πιστευω ενα κλικ πιο οικονομικο συνολικα (μικρη διαφορα αλλα υπαρκτη).
    And those who dance where thought to be quite insane by those who could not hear the music...

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    14/05/2010
    Μηνύματα
    223
    Τα ερωτήματα είναι ρητορικά;

    Εσύ ξέρεις καλύτερα:

    - Γιατί πούλησες τη μηχανή σου
    - Πως οδηγείς

    Να ξέρεις ότι βάρος-έντονες επιταχύνσεις και επιβραδύνσεις-υψηλές ταχύτητες-χαμηλή αεροδυναμική = υψηλή κατανάλωση. Εγώ με μηχανή TL700 (220 κιλά) που η μαμά-Χόντα τη δίνει στα 6,1 λίτρα/100 χλμ, έχω καταναλώσεις στο 4,2 κατά μέσο.

    Χωρίς να γνωρίζω κάτι περισσότερο και χωρίς προδιαγραφή από τη Χόντα για το 500 (195 κιλά), πιστεύω ότι άνετα μπορεί κάποιος να πετύχει τα νούμερα που θέλεις να επιτύχεις.

    Ο λόγος στους έχοντες και κατέχοντες

  3. #3
    Eυλογημένο μέλος Το avatar του/της Billymuse
    Εγγραφή
    24/11/2011
    Μηνύματα
    3.949
    Ως κάτοχος της εν λόγο μηχανής μπορώ να σου πω οτι κοντά πεύτεις στις καταναλώσεις
    Στην εθνική μετα τα 130 θα γίνει δράκουλας και θα φτάσει και τα 7+ λίτρα κατανάλωση αφου θα παίζεις στις 6000+rpm
    οπότε ειναι το σημείο που ροπιάζει η μηχανή.Εκτός πόλης θα δεις 4,2-4,5 λίτρα κατανάλωση γνκ ειναι είναι ιδιέταιρο μηχανάκι
    και δεν βγάζει ποτέ πρόβλημα ακόμα και με κακή συντήρηση που λεει ο λόγος
    RACING Because football,basketball & golf require ONE BALL
    Viva Italia 2015 Σικελία 2016

  4. #4
    Ήμουν κάτοχος του συγκεκριμένου κοντά μια δεκαετία. Στην κατανάλωση είσαι εκεί που λέει ο φίλος Billy. Όσον αφορά την σύγκριση με το kawa, θα σου πω ο,τι είχα και εγώ το ίδιο ακριβώς δίλημμα.
    Βουρ για cbf. Δεν θα το μετανιώσεις αν πραγματικά ξέρεις τι αγοράζεις. Είναι σβέλτο στην κίνηση, δεν καίει πολύ, Κάνει χαζοταξιδάκια (γύρισα όλη την Κρήτη και την Πελοπόννησο με δαύτο) και πάνω απ' όλα είναι σκυλί του πολέμου.

    υ.γ. Σχεδόν το μετάνιωσα που το έδωσα για το 1000 (αναρτήσεις για παπί 50 cc)
    Τελευταία τροποποίηση από nestormaxno; 24/07/2014 στις 09:32.

  5. #5
    Γεια χαρά!!!

    Εδώ και περίπου ένα μήνα είμαι κι εγώ κάτοχος του συγκεκριμένου μωρού. Βέβαια έχω ένα ερώτημα στο κομμάτι της κατανάλωσης:
    Με βάση αυτά που είπαν κάποιοι προλαλήσαντες μου φαίνεται πως το δικό μου είναι κάπως πιο τσιμπημένο... Με βάση κάποιες μετρήσεις που έκανα (2 για την ακρίβεια...) σε κίνηση μέσα στην πόλη (καθημερινά πάνω κάτω όλη την Πειραιώς) μου βγάζει κατανάλωση της τάξης των 6.5 με 7 λ/100χμ!!! πχ είχε ανάψει το λαμπάκι και αφού έκανα κάποια λίγα χμ με το λαμπάκι on, έβαλα 10€ βενζίνη, περίπου 7 λίτρα και κάτι ψηλά, και μετά από 105 χμ ξαναάναψε...

    Ρε παιδιά είναι πολλά ή μου φαίνεται;;;

  6. #6
    Eυλογημένο μέλος Το avatar του/της Billymuse
    Εγγραφή
    24/11/2011
    Μηνύματα
    3.949
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dimitrisag Προβολή μηνύματος
    Γεια χαρά!!!

    Εδώ και περίπου ένα μήνα είμαι κι εγώ κάτοχος του συγκεκριμένου μωρού. Βέβαια έχω ένα ερώτημα στο κομμάτι της κατανάλωσης:
    Με βάση αυτά που είπαν κάποιοι προλαλήσαντες μου φαίνεται πως το δικό μου είναι κάπως πιο τσιμπημένο... Με βάση κάποιες μετρήσεις που έκανα (2 για την ακρίβεια...) σε κίνηση μέσα στην πόλη (καθημερινά πάνω κάτω όλη την Πειραιώς) μου βγάζει κατανάλωση της τάξης των 6.5 με 7 λ/100χμ!!! πχ είχε ανάψει το λαμπάκι και αφού έκανα κάποια λίγα χμ με το λαμπάκι on, έβαλα 10€ βενζίνη, περίπου 7 λίτρα και κάτι ψηλά, και μετά από 105 χμ ξαναάναψε...

    Ρε παιδιά είναι πολλά ή μου φαίνεται;;;
    Αμα δεν κάνεις πολλά ξεσπάσματα και γκάζια συχνά..και οδηγείς νορμάλ..τοτε ναι ειναι λίγο πιο παραπάνω απο το κανονικό
    δες για φίλτρο αέρος και επίσης έχεις κάνει ρύθμιση στα κάρμπ?
    RACING Because football,basketball & golf require ONE BALL
    Viva Italia 2015 Σικελία 2016

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.524
    σε λιγο καιρο που θα τη συνηθισεις θα καιει λιγοτερο

  8. #8
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Billymuse Προβολή μηνύματος
    Αμα δεν κάνεις πολλά ξεσπάσματα και γκάζια συχνά..και οδηγείς νορμάλ..τοτε ναι ειναι λίγο πιο παραπάνω απο το κανονικό
    δες για φίλτρο αέρος και επίσης έχεις κάνει ρύθμιση στα κάρμπ?

    Ούτε ξεσπάσματα κάνω, ούτε γκάζια, ούτε υψηλές ταχύτητες. Μια νορμάλ και ήρεμη οδήγηση... Γι αυτό με παραξενεύει αρκετά το ζήτημα της κατανάλωσης...

    Απ' όταν την πήρα δεν την έχω αγγίξει και ο μάστορας την είδε μόνο για να αλλάξει ρουλεμάν τιμονιού που ήθελε άλλαγμα... Άρα τι λέτε να κάνω;;;

  9. #9
    Eυλογημένο μέλος Το avatar του/της Billymuse
    Εγγραφή
    24/11/2011
    Μηνύματα
    3.949
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dimitrisag Προβολή μηνύματος
    Ούτε ξεσπάσματα κάνω, ούτε γκάζια, ούτε υψηλές ταχύτητες. Μια νορμάλ και ήρεμη οδήγηση... Γι αυτό με παραξενεύει αρκετά το ζήτημα της κατανάλωσης...

    Απ' όταν την πήρα δεν την έχω αγγίξει και ο μάστορας την είδε μόνο για να αλλάξει ρουλεμάν τιμονιού που ήθελε άλλαγμα... Άρα τι λέτε να κάνω;;;
    Το τελικό ειναι ''μαμα''?
    RACING Because football,basketball & golf require ONE BALL
    Viva Italia 2015 Σικελία 2016

  10. #10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Billymuse Προβολή μηνύματος
    Το τελικό ειναι ''μαμα''?
    ...ναι!

  11. #11
    Eυλογημένο μέλος Το avatar του/της Billymuse
    Εγγραφή
    24/11/2011
    Μηνύματα
    3.949
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dimitrisag Προβολή μηνύματος
    ...ναι!
    Τα σέρβις τα έχεις κανει όλα κανονικά? Ποσα χιλιόμετρα έχει πανω το μηχανάκι? Για αρχή δες το εύκολο
    φίλτρο αέρος. Και δες στο μάνιουαλ για πότε είναι η ρύθμιση των καρμπ.
    RACING Because football,basketball & golf require ONE BALL
    Viva Italia 2015 Σικελία 2016

  12. #12
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Billymuse Προβολή μηνύματος
    Τα σέρβις τα έχεις κανει όλα κανονικά? Ποσα χιλιόμετρα έχει πανω το μηχανάκι? Για αρχή δες το εύκολο
    φίλτρο αέρος. Και δες στο μάνιουαλ για πότε είναι η ρύθμιση των καρμπ.
    Κοίτα, το μηχανάκι το πήρα μεταχειρησμένο και δεν είχε service book... Με βάση τα λεγόμενα του προκατόχου κανονικά τα έκανε τα σέρβις... Όταν το πήρα είχε πάνω του 48000χμ. Δεν μπορώ να ξέρω στα πόσα είχε αλλαχθεί τι... Τώρα έχει κάνει λίγο πάνω από 49000...

  13. #13
    Eυλογημένο μέλος Το avatar του/της Billymuse
    Εγγραφή
    24/11/2011
    Μηνύματα
    3.949
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dimitrisag Προβολή μηνύματος
    Κοίτα, το μηχανάκι το πήρα μεταχειρησμένο και δεν είχε service book... Με βάση τα λεγόμενα του προκατόχου κανονικά τα έκανε τα σέρβις... Όταν το πήρα είχε πάνω του 48000χμ. Δεν μπορώ να ξέρω στα πόσα είχε αλλαχθεί τι... Τώρα έχει κάνει λίγο πάνω από 49000...
    Koίτα γνκ το μηχανάκι έχει νορμαλ συντήρηση κάθε 24κ ειναι ρύθμιση βαλβίδων και ρύθμιση καρμπ.
    Απο κει και πέρα ίσως κάτι να μην έχει κάνει σωστά με τα προηγούμενα σέρβις...απλα δες τα 2 πράγματα που σου
    είπα και ρώτα και τον μηχανικό σου.. Γιατί να ξέρεις οτι το cbf 500 δν το λες οικονομικό και πίνει πολυ βενζίνα ειδικά
    μετα τις 5000 στροφές που ροπιάζει.. Αλλα για μεσα στη πόλη 7 λίτρα ειναι παραπάνω απο το νορμάλ..
    RACING Because football,basketball & golf require ONE BALL
    Viva Italia 2015 Σικελία 2016

  14. #14
    Ναι ρε γμτ και να φανταστείς δεν το πάω σχεδόν ποτέ πάνω από τις 5,500 άντε 6κ στροφές...

    Τώρα που θα φτάσει τα 50000 λέω να του κάνω ένα πλήρες σέρβις μπας και δω χαΐρι... για να έχω και το κοντρόλ μετά εγώ... Πόσο περίπου πάει το μαλλί για ένα μεγάλο σέρβις (πάνω κάτω);

  15. #15
    Eυλογημένο μέλος Το avatar του/της Billymuse
    Εγγραφή
    24/11/2011
    Μηνύματα
    3.949
    Κανα 300άρι το πολυυυ
    Μπουζιά
    Ρύθμιση Βαλβίδων-καρμπ
    Τακάκια
    Λάδια & φίλτρο λαδιού
    Και να ρίξεις και μια ματια στην μπαταρία ειδικά αν έχεις συναγερμό
    αν και γω τη φοράω 4 χρόνια και βάλε και ειναι ακόμα μια χαρά λειτουργική
    λάστιχα & αλυσίδα τα αφήνω στη κρίση σου
    RACING Because football,basketball & golf require ONE BALL
    Viva Italia 2015 Σικελία 2016

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Cbf 500 όλες οι συζητήσεις μαζί
    από moutoulos στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 92
    Τελευταίο μήνυμα: 03/01/2007, 23:36
  2. Πρώτο service για CBF-500 75 ευρώ!
    από psionic στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 10/04/2006, 15:49
  3. Αγορά CBF-500
    από psionic στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 21/03/2006, 01:58

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF