Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 55

Θέμα: Νομιμοποίηση τρέιλερ

  1. #31
    Κώστας - "Ανήσυχο" Μέλος Το avatar του/της el-Gatto
    Εγγραφή
    11/01/2008
    Μηνύματα
    1.116
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dimmie_72 Προβολή μηνύματος
    ... δε νομίζω να δείχνουν τα έγγραφα των οχημάτων στην κάμερα, είναι τοποθετημένη πολύ ψηλά άλλωστε.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STOYBI Προβολή μηνύματος
    Oντως ..... Το να δειχνουν τα εγραφα στην καμερα και να καταθετουν το αυτοκινητο στην γραματεια μου φαινετε λιγουλακι δυσκολο....

    --------------------------------------------

    Τα έγγραφα συνοδεύουν τον φάκελο που έχει μπροστά του ο ελεγκτής ,ώστε να πιστοποιήσει τελικά οτι όλα είναι νόμιμα κατά τον έλεγχο.(ή οτι δεν είναι...)

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dimmie_72 Προβολή μηνύματος
    ...άσε που στα σχετικά έγγραφα που καταθέτεις στη γραμματεία του ΚΤΕΟ είναι μόνο η άδεια και έγγραφο προηγούμενου ελέγχου
    Σωστά. Αν δεν υπάρχουν τροποποιήσεις-εγκαταστάσεις εξαρτημάτων-μηχανισμών εκτός κατασκευαστή.
    ΠΧ
    Αν έχεις βάλει υγραέριο ,χρειάζονται και τα αντίστοιχα έγγραφα εγκατάστασης κ η πιστοποίηση περιοδικού ελέγχου/συντήρησης & καλής λειτουργίας.

    Αν έχεις βάλει VHF-UHF ,θα πρέπει να έχεις κ την κατάλληλη άδεια απο το Υ.Υ.Μ.Δ.(Υπουργείο Μεταφορών Υποδομών κ' Δικτυων)

    Αν έχεις κοτσαδόρο ,αυτό σημαίνει οτι έχεις κ' ρυμουλκούμενο(α) που τραβάς με αυτόν ,κ τα οποία θα πρέπει να συνοδεύονται απο το αντίστοιχο έγγραφο νόμιμης σύνδεσής τους με το συγκεκριμένο αυτ/το απο το Υ.Υ.Μ.Δ.(σημείωμα βεβαίωσης έλξης ρυμουλκουμένου)

    Αν έχεις Μπάρες-Σκαλοπάτια-Σχάρες Ποδηλάτων-Μπαγκαζιέρες ,κ οτιδήποτε άλλο είναι πρόσθετο και προεξέχει του αμαξώματος ,θα πρέπει να βρείς τις εγκρίσεις τύπου τους κ να τις καταθέσεις στο Υπ. λαμβάνοντας την αντίστοιχη βεβαίωση προσάρτησης-μετατροπής.

    Αν δεν έχεις τα απαραίτητα έγγραφα για οτιδήποτε θεωρείται μετατροπή ,και ΑΝ αυτό φανεί-βεβαιωθεί απο οποιαδήποτε ελεγκτική υπηρεσία ,τότε είσαι παράνομος κ δέχεσαι επιβολή χρηματικών προστίμων.

    Αν οι μετατροπές αυτές κάνουν ζημιά σε τρίτο όντας ΑΔΗΛΩΤΕΣ ,τότε η ασφάλειά σου ΔΕΝ θα σε καλύψει για αυτή τη ζημιά.

    Αν θέλεις (βλακωδώς ΚΤΜέ) να ρισκάρεις ,όντας χύμα στο δρόμο ,τότε για να περάσεις ΚΤΕΟ θα πρέπει να τα βγάλεις όλα τα πρόσθετα ,μια και η διαδικασία καταγράφεται πλέον απο κάμερες ,κ εδώ κ κάποιο χρονικό διάστημα βγαίνουν κ φωτογραφίες που συνοδεύουν τον έλεγχο ,ακριβώς γιατι τα ΙΧ ΚΤΕΟ πέρναγαν ότι κινείται μέχρι τη ράμπα τους(έστω κ σπρωχτό)
    Και τα Δημόσια το έκαναν παλιότερα με το ανάλογο τίμημα.

    Ποιό αναλυτικά ,δεν γίνεται.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STOYBI Προβολή μηνύματος
    Για αυτο και ο νομος πια δεν ζηταει βεβαιωση υπουργειου για τον κοτσαδορο....

    Αλλα για το ρυμουλκουμενο του συγκεκριμενου κοτσαδορου...

    Με λιγα λογια δεν εχεις ρυμουλκουμενο.... Δεν πρεπει να εχεις κοτσαδορο αρα παρανομος.....!
    Σωστό εν μέρει.
    Ο νόμος δεν ζητάει βεβαίωση υπουργείου για τον κοτσαδόρο.
    Ζητάει ένα μικτό έγγραφο που είναι
    -Βεβαίωση Δυνατότητας Ελξης Αυτ/του (τελευταία καταχωρούνται απο τις αντιπροσωπίες στην Data Base του Υπουργείου)
    -Αποδειξη αγοράς ή Παραχώρησης χρήσης του τρέϊλερ
    -Εγκριση Τύπου Κατασκευαστή Τρέιλερ (+ κοτσαδόρου ζητάν κάποιοι υπάλληλοι ,κάποιοι όχι)
    -ΣΗΜΕΙΩΜΑ ΒΕΒΑΙΩΣΗΣ ΕΛΞΗΣ απο το Υπουργείο
    Ολα αυτά αποτελούν ένα 2σέλιδο έγγραφο ,το οποίο συνδέει κ νομιμοποιεί το πακέτο Αυτ/το-Κοτσαδόρος-Τρέϊλερ.

    Οταν έχεις λοιπόν αυτό το έγγραφο & έχεις κάνει κ' πρόσθετη πράξη ασφάλισης ρυμουλκουμένου ,τότε μπορείς να κυκλοφορείς με τον κοτσαδόρο κανονικά στο αυτ/το ,με ή ΧΩΡΙΣ το τρέϊλερ (ή το όποιο ρυμουλκούμενο έχεις νόμιμα συνδέσει στο αυτ/το)
    Είσαι νόμιμος σε όλους τους ελέγχους-συμβάντα ,και φυσικά περνάς κ ΚΤΕΟ μια χαρά κ νόμιμα ,αφού ο υπάλληλος καταχωρεί την νόμιμη άδεια που έχεις για την τροποποίηση.(βλ.κοτσαδόρος)
    Τελευταία τροποποίηση από el-Gatto; 06/02/2015 στις 14:52.
    Μάστορα άσε κάτω τη σέλα, θα τ'αλλάξω μόνος μου τα λάδια!
    " the PouroDuro team "

  2. #32
    Για να μην ανοιγω καποιο αλλο θεμα, γνωριζει καποιος με σιγουρια οτι δεν επιτρεπεται φορτηγακι Ι.Χ (πχ citroen berlingo) να τραβαει τρειλερ?
    Aprilia SXV 5.5 Rulesssssssssss

  3. #33
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.161
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bros400pgm Προβολή μηνύματος
    Για να μην ανοιγω καποιο αλλο θεμα, γνωριζει καποιος με σιγουρια οτι δεν επιτρεπεται φορτηγακι Ι.Χ (πχ citroen berlingo) να τραβαει τρειλερ?
    Εμείς εδώ στα D-MAX που πουλάμε (φορτηγάκια κάτω των 3,5t θεωρούνται) ως Ι.Χ. ξέρω ότι επιτρέπεται
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  4. #34
    Μηπως ειναι αγροτικα?
    Aprilia SXV 5.5 Rulesssssssssss

  5. #35
    restoration fan Το avatar του/της ΝΤΙΚ
    Εγγραφή
    22/07/2012
    Μηνύματα
    123
    πλεον ολα τα επαγγελματικα αγροτικα μπορουν να σερνουν τρειλορ μεχρι 750κιλα μικτο και βαρκες -τροχοσπιτα μεχρι το μεγιστο επιτρεπομενο βαρος ελξης πουν δινει ο κατασκευαστης
    τα χαρτια βεβαια ειναι λιγο τρεξιμο
    ειμαι σε διαδικασια και εγω....
    μια ζωη την εχουμε.....και την μιση την ζησαμε

  6. #36
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.161
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bros400pgm Προβολή μηνύματος
    Μηπως ειναι αγροτικα?
    Ο Όρος "αγροτικά" δεν υπάρχει ως επίσημος, όταν λέμε αγροτικά απλώς περιγράφουμε τα πικάπ, αυτά με την ανοικτή καρότσα πίσω....

    Επισήμως είναι φορτηγό κάτω από 3,5t
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  7. #37
    Nαι, τα pickup υποτιθεται οτι τα παιρνουν αγροτες (δηλαδη ατομα με αδεια καλλιεργειας) ή κανω λαθος? Τελως παντων, δεν ειναι εκει το θεμα. Ρωτησα εναν και μου ειπε οτι δεν γινεται ως υδραυλικος με επαγγελματικο να σερνω τρειλερ με τα εργαλεια και υλικα μου.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	index.jpg 
Προβολές:	155 
Μέγεθος:	7,0 KB 
ID:	331101
    Aprilia SXV 5.5 Rulesssssssssss

  8. #38
    Αγροτικό Μέλος Το avatar του/της anwrimos
    Εγγραφή
    05/01/2006
    Μηνύματα
    176
    Έχω pickup και ρυμουλκώ κανονικότατα μπαγκαζιέρα μεταφοράς αγροτικών προιόντων. Μετά άλλαξε ο νόμος και σε επαγγελματικό μπορείς να ρυμουλκήσεις ότι θές. Π.χ. έχω βγάλει και άδεια να ρυμουλκώ το σκάφος του γαμπρού μου.(νομιμότατα πάντα, το γράφει πανω η άδεια κλυκλοφορίας μου οτι ρυμουλκώ λέμβο). Αυτός που σου είπε οτι δεν μπορείς να ρυμουλκείς πράγματα της δουλειάς σου μάλλον κάπου τα έχει μπερδέψει. Εκτός και αν στα αγροτικά ισχύουν άλλα μέτρα και άλλα σταθμά αποτι στα υπόλοιπα επαγγελματικά που το θεωρώ απίθανο.
    Καλύτερη η πορεία απο τον προορισμό

    Γιάννης

  9. #39
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από anwrimos Προβολή μηνύματος
    Εκτός και αν στα αγροτικά ισχύουν άλλα μέτρα και άλλα σταθμά αποτι στα υπόλοιπα επαγγελματικά που το θεωρώ απίθανο.


    Aυτο μου ειπαν. Οτι ισχυουν αλλα.
    Aprilia SXV 5.5 Rulesssssssssss

  10. #40
    Αγροτικό Μέλος Το avatar του/της anwrimos
    Εγγραφή
    05/01/2006
    Μηνύματα
    176
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bros400pgm Προβολή μηνύματος
    Aυτο μου ειπαν. Οτι ισχυουν αλλα.
    Μου κανει εντυπωση δεν στο κρυβω αλλα εαν η πηγη σου ειναι σιγουρη τοτε παω πασο.. Δεν εχω καποιο παραδειγμα για αλλο επαγγελματικο πλην του δικου μου.
    Καλύτερη η πορεία απο τον προορισμό

    Γιάννης

  11. #41
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.636
    Ξεθαβω για να μην ανοίγω νέο.
    Διαβάζω κι εγώ τα περί συμμόρφωσης τύπου και αδειών κλπ,που χρειάζεται για να βάλεις κοτσαδορο και τρέιλερ.
    Η ερώτηση μου, αν ξέρει κάποιος, είναι η εξής.
    Έχω ένα φορτηγάκι Φιατ Στραντα,μίνι πικαπ. Θέλω να του βάλω κοτσαδορο.
    Βρίσκω και μεταχειρισμένους καθώς και καινούριους.
    Έστω ότι επιλέχθηκε η λύση του μεταχειρο. Θα πρέπει να συνοδεύεται από κάποια έγγραφα;
    Ο ασφαλιστής μου,μου λέει πως δεν υπάρχει καμία ανάγκη δήλωσης της τοποθέτησης του στην ασφαλιστική.
    Μιλάω μόνο για τον κοτσαδορο. Το τρέιλερ είναι άλλη κουβέντα όχι της παρούσης.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  12. #42
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.701
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Ξεθαβω για να μην ανοίγω νέο.
    Διαβάζω κι εγώ τα περί συμμόρφωσης τύπου και αδειών κλπ,που χρειάζεται για να βάλεις κοτσαδορο και τρέιλερ.
    Η ερώτηση μου, αν ξέρει κάποιος, είναι η εξής.
    Έχω ένα φορτηγάκι Φιατ Στραντα,μίνι πικαπ. Θέλω να του βάλω κοτσαδορο.
    Βρίσκω και μεταχειρισμένους καθώς και καινούριους.
    Έστω ότι επιλέχθηκε η λύση του μεταχειρο. Θα πρέπει να συνοδεύεται από κάποια έγγραφα;
    Ο ασφαλιστής μου,μου λέει πως δεν υπάρχει καμία ανάγκη δήλωσης της τοποθέτησης του στην ασφαλιστική.
    Μιλάω μόνο για τον κοτσαδορο. Το τρέιλερ είναι άλλη κουβέντα όχι της παρούσης.
    όχι, για τον κοτσαδόρο δε χρειάζεσαι τίποτα, αρκεί να είναι αποσπώμενος.

  13. #43
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.701
    Στην άδεια κυκλοφορίας του οχήματος (με την όποια διαδικασία απαιτείται) και στην ασφαλιστική, πρέπει να δηλώσεις μόνο το ρυμουλκούμενο ή/και αναρτώμενο.

  14. #44
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.161
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Ξεθαβω για να μην ανοίγω νέο.
    Διαβάζω κι εγώ τα περί συμμόρφωσης τύπου και αδειών κλπ,που χρειάζεται για να βάλεις κοτσαδορο και τρέιλερ.
    Η ερώτηση μου, αν ξέρει κάποιος, είναι η εξής.
    Έχω ένα φορτηγάκι Φιατ Στραντα,μίνι πικαπ. Θέλω να του βάλω κοτσαδορο.
    Βρίσκω και μεταχειρισμένους καθώς και καινούριους.
    Έστω ότι επιλέχθηκε η λύση του μεταχειρο. Θα πρέπει να συνοδεύεται από κάποια έγγραφα;
    Ο ασφαλιστής μου,μου λέει πως δεν υπάρχει καμία ανάγκη δήλωσης της τοποθέτησης του στην ασφαλιστική.
    Μιλάω μόνο για τον κοτσαδορο. Το τρέιλερ είναι άλλη κουβέντα όχι της παρούσης.
    Υποχρεωτικά (πλέον) να είναι αποσπώμενος η να μπορεί με αναδίπλωση, να κρύβεται κάτω από τον προφυλακτήρα σου (αυτοί με αναδίπλωση ακριβοί και δεν υπάρχει λόγος).
    Έγγραφα κ.λ.π. παπάτζες δεν χρειάζονται απλά να έχεις υπόψη ότι όταν δεν έχεις κοτσάρει κάτι επάνω, ΔΕΝ πρέπει να βρίσκεται τοποθετημένος.
    Δικαιολογίες του στυλ "τώρα άφησα την βάρκα στο πάρκινγκ" η "τώρα πάω να πάρω το τρέιλερ για τα ψωνια της εβδομάδας" δεν περνάνε ΑΝ σε σταματήσουν....

    Διότι πολλοί τους "ξεχνάνε" επάνω για να προφυλάσσουν τον προφυλακτήρα τους αλλά με άσχημες συνέπειες για τους άλλους.....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  15. #45
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.636
    Χωρίς να το έχω κάνει ποτέ,μιας και δεν είχα ποτέ πριν,μου φαίνεται εξαιρετικά περίεργο το γιατί ενώ ξέρουν ότι θα φάνε κλήση τον αφήνουν επάνω. Δύο βίδες κυριολεκτικά βλέπω να θενε λύσιμο
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. τρέιλερ μεταφοράς μοτό...
    από isis στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 19/01/2006, 11:41
  2. ΖΗΤΗΤΑΙ ΤΡΕΙΛΕΡ ΜΟΤΟ......
    από NICK-Z-DAGREEK στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 04/12/2005, 22:01
  3. ΧΩΡΙΣ ΤΡΕΙΛΕΡ
    από toyota στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 17/09/2005, 01:45
  4. τρειλερ?
    από idi στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 29/05/2005, 23:05

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF