Σελίδα 4 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 55 από 55

Θέμα: Νομιμοποίηση τρέιλερ

  1. #46
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.701
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Χωρίς να το έχω κάνει ποτέ,μιας και δεν είχα ποτέ πριν,μου φαίνεται εξαιρετικά περίεργο το γιατί ενώ ξέρουν ότι θα φάνε κλήση τον αφήνουν επάνω. Δύο βίδες κυριολεκτικά βλέπω να θενε λύσιμο
    κοίτα, αυτοί που είναι με τις βίδες, είναι κάπως ταλαιπωρία το να βγούν.
    Γι'αυτό υπάρχουν αυτοί που βγαίνουν με περιστροφικό "διακόπτη", και οι ηλεκτρικά αναδιπλούμενοι (είχα τέτοιον, μεγάλη κ@υλα )
    Τελευταία τροποποίηση από harris_x; 28/01/2024 στις 13:54.

  2. #47
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.161
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Χωρίς να το έχω κάνει ποτέ,μιας και δεν είχα ποτέ πριν,μου φαίνεται εξαιρετικά περίεργο το γιατί ενώ ξέρουν ότι θα φάνε κλήση τον αφήνουν επάνω. Δύο βίδες κυριολεκτικά βλέπω να θενε λύσιμο
    Τέτοιους (με 2 βίδες) είχαμε στην Isuzu, ότι έχουν λίγο μανούρα βάλε-βγάλε, έχουν.
    Στο τμήμα του Χάρη, επειδήΣ είναι premium οι μάρκες και φοβούνται μην σπάσουν κανένα νύχι και πως θα εμφανιστούν το βράδυ μετά, έχουν τους ηλεκτρικούς που κοστίζουν όσο όλο το αμάξι σου...
    Τον λόγο που δεν τον βγάζουν τον είπα πιο πάνω, προτιμούν να ρισκάρουν την κλήση και την (χοντρή) ζημιά που θα πάθει ο άλλος....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  3. #48
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Χωρίς να το έχω κάνει ποτέ,μιας και δεν είχα ποτέ πριν,μου φαίνεται εξαιρετικά περίεργο το γιατί ενώ ξέρουν ότι θα φάνε κλήση τον αφήνουν επάνω. Δύο βίδες κυριολεκτικά βλέπω να θενε λύσιμο
    Βασικα είναι σχεδόν απίθανο να φανε κλήση εκτός κι αν εμπλακουν σε ατυχημα και κληθει αστυνομια, και γι αυτο και δεν ασχολουνται.
    Εγω εχω τον απλο αποσπωμενο με τις 2 βίδες, για μενα δεν ειναι κάτι φοβερο να τον βαλεις βγαλεις κι εχω και 2 κλειδια γι αυτη την δουλεια στο πορτ μπαγκαζ παντα, αλλα για καποιον αλλο ισως ειναι λίγο ταλαιπωρια.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  4. #49
    Να γράφει το κοντερ...... Το avatar του/της Maira
    Εγγραφή
    22/09/2005
    Μηνύματα
    1.455
    Εκτός από το πρόστιμο σε περίπτωση ελέγχου, σε περίπτωση ατυχήματος που κάποιος πέσει πάνω σου και έχεις πάνω τον κοτσαδόρο, τον πληρώνεις κιόλας φταις δε φταις.
    ....Έχω επιλεκτική ακοή. Συγνώμη δεν επιλέχτηκες.......

  5. #50
    σχετικό - άσχετο, οι βάσεις ποδηλάτων (ή τα κουτιά σκύλων κλπ) που κουμπώνουν πάνω σε κοτσαδόρο απαιτούν κάποιου είδους "άδεια";;;
    γιατί το όχημα δεν ρυμουλκεί . είναι παράνομες τέτοιου είδους βάσεις;
    MM#93

  6. #51
    Να γράφει το κοντερ...... Το avatar του/της Maira
    Εγγραφή
    22/09/2005
    Μηνύματα
    1.455
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ποπαϋ Προβολή μηνύματος
    σχετικό - άσχετο, οι βάσεις ποδηλάτων (ή τα κουτιά σκύλων κλπ) που κουμπώνουν πάνω σε κοτσαδόρο απαιτούν κάποιου είδους "άδεια";;;
    γιατί το όχημα δεν ρυμουλκεί . είναι παράνομες τέτοιου είδους βάσεις;
    Από τη στιγμή που έχεις την βάση των ποδηλάτων ή το κουτί, τα οποία έτσι κι αλλιώς προεξέχουν, αλλά είναι προβλεπόμενα με όλα τα απαραίτητα (ανακλαστικά σύνδεση για φώτα/φρένα κλπ.) δεν έχεις θέμα. Όταν αφαιρείς αυτά αφαιρείς και τον κοτσαδόρο.
    ....Έχω επιλεκτική ακοή. Συγνώμη δεν επιλέχτηκες.......

  7. #52
    "δεν εχεις θέμα" σημαινει οτι είμαι "νομιμος - παράνομος";;
    νομιζω (χωρις να είμαι σίγουρος) ότι η νομοθεσία δεν επιτρέπει να προεξέχει τπτ (ή κάποιο ποσοστό ανάλογα με το μηκος του οχήματος).
    συνεπώς 2 ή και περισσότερα ποδήλατα θα πρέπει να μεταφέρονται πανω σε βάσεις πάνω στον "ουρανό " του οχήματος και όχι πάνω στον κοτσαδόρο.

    έτσι δεν είναι;;
    MM#93

  8. #53
    Να γράφει το κοντερ...... Το avatar του/της Maira
    Εγγραφή
    22/09/2005
    Μηνύματα
    1.455
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ποπαϋ Προβολή μηνύματος
    "δεν εχεις θέμα" σημαινει οτι είμαι "νομιμος - παράνομος";;
    νομιζω (χωρις να είμαι σίγουρος) ότι η νομοθεσία δεν επιτρέπει να προεξέχει τπτ (ή κάποιο ποσοστό ανάλογα με το μηκος του οχήματος).
    συνεπώς 2 ή και περισσότερα ποδήλατα θα πρέπει να μεταφέρονται πανω σε βάσεις πάνω στον "ουρανό " του οχήματος και όχι πάνω στον κοτσαδόρο.

    έτσι δεν είναι;;
    Αν αυτό που περισσεύει έχει δικά του φώτα, και η πινακίδα είναι σε εμφανές σημείο, είναι νόμιμο. Με τα φώτα ο οδηγός που ακολουθεί αντιλαμβάνεται το τέλος του προπορευομενου οχήματος. Δεν είναι ρυμουλκουμενη η βάση ή το κουτί οπότε δε θεωρείται τρέιλερ.
    ....Έχω επιλεκτική ακοή. Συγνώμη δεν επιλέχτηκες.......

  9. #54
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.701
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ποπαϋ Προβολή μηνύματος
    σχετικό - άσχετο, οι βάσεις ποδηλάτων (ή τα κουτιά σκύλων κλπ) που κουμπώνουν πάνω σε κοτσαδόρο απαιτούν κάποιου είδους "άδεια";;;
    γιατί το όχημα δεν ρυμουλκεί . είναι παράνομες τέτοιου είδους βάσεις;
    θα πρέπει να δηλωθεί στην άδεια κυκλοφορίας του οχήματος με τον αριθμό έγκρισης τύπου.

    Στην περίπτωση του κουτιού σκύλου που δεν υπάρχει κάποιος μεγάλος κατασκευαστής που εκδίδει εγκρίσεις τύπου, θα πρέπει να έχεις χαρτί απο μηχανολόγο που να αναγράφει τα χαρακτηριστικά του αναρτώμενου (βάρη, διαστάσεις, κλπ) και με αυτό το χαρτί, θα γίνει η σύνδεση του κουτιού με το όχημα.

    π.χ....

  10. #55
    thank u both
    MM#93

Σελίδα 4 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234

Παρόμοια θέματα

  1. τρέιλερ μεταφοράς μοτό...
    από isis στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 19/01/2006, 11:41
  2. ΖΗΤΗΤΑΙ ΤΡΕΙΛΕΡ ΜΟΤΟ......
    από NICK-Z-DAGREEK στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 04/12/2005, 22:01
  3. ΧΩΡΙΣ ΤΡΕΙΛΕΡ
    από toyota στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 17/09/2005, 01:45
  4. τρειλερ?
    από idi στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 29/05/2005, 23:05

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF