Σελίδα 2 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 95

Θέμα: INDIA 2 ...the sequel

  1. #16
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/04/2011
    Μηνύματα
    1.912
    Θέση και για εμένα...αγχώθηκα μόνο που το διάβασα!

  2. #17
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pan (dvs) Προβολή μηνύματος
    Θα μας τσιγαρισει σιγαααααα-σιγα.
    Ντόμπρα και σταράτα. Δεν το 'χω κάνει ποτέ! Πραγματικά το σιχαίνομαι όταν το κάνουν άλλοι...
    Σκέφτηκα να δημοσιεύω σε stand up συσκευασίες, ιστοριούλες απ' το ταξίδι -σε δόσεις- όποτε έχω κέφια για γράψιμο.
    "Δυστυχώς" χθες το πρωί που ξεκίνησα, πλάκωσαν κάτι παλιοχαρακτήρες με τσίπουρα και κρασιά και ξεμπερδέψαμε πριν 4 ώρες.
    Χαίρομαι πραγματικά που σας αρέσουν.


    Τελευταία τροποποίηση από Uriah Heep; 25/01/2015 στις 10:16.

  3. #18
    Η ιστορια της ευτυχιας μεσα απο ιστοριες καθημερινης τρελας.

    Σαν ταινια τα λες και αυτο αρεσει...

  4. #19
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Uriah Heep Προβολή μηνύματος
    "Δυστυχώς" χθες το πρωί που ξεκίνησα, πλάκωσαν κάτι παλιοχαρακτήρες με τσίπουρα και κρασιά και ξεμπερδέψαμε πριν 4 ώρες.
    Να γιατί Θεσσαλονίκη...
    Όλο το λέμε και όλο στο σχέδιο είμαστε...

  5. #20
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Uriah Heep Προβολή μηνύματος
    Ντόμπρα και σταράτα. Δεν το 'χω κάνει ποτέ! Πραγματικά το σιχαίνομαι όταν το κάνουν άλλοι...
    Σκέφτηκα να δημοσιεύω σε stand up συσκευασίες, ιστοριούλες απ' το ταξίδι -σε δόσεις- όποτε έχω κέφια για γράψιμο.
    "Δυστυχώς" χθες το πρωί που ξεκίνησα, πλάκωσαν κάτι παλιοχαρακτήρες με τσίπουρα και κρασιά και ξεμπερδέψαμε πριν 4 ώρες.
    Χαίρομαι πραγματικά που σας αρέσουν.


    Δεν το εννοουσα ουτε κατα διανοια,λιγο πλακα εκανα στον συμφορουμιτη Ζεύκα.

    Οποτε εσυ εχεις τη διαθεση συνεχιζεις.

  6. #21
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pan (dvs) Προβολή μηνύματος
    Δεν το εννοουσα ουτε κατα διανοια...
    To ξέρω!

  7. #22
    Μετά από 20 λεπτά περπάτημα το στομάχι μου αρχίζει να παίζει τσέλο το rondo alla turca σε do maggiore... Έχουν περάσει σχεδόν 10 ώρες απ' το δριμείας γεύσης hindu dinner που μου σέρβιρε η βοϊδομάτα τουρκάλα αεροσυνοδός στα 35000 πόδια. Το βλέμμα μου σκανάρει τους υπαίθριους μικροπωλητές και καταλήγει σ' ένα πιτσιρικά που πουλάει κικιρίκια. Σίγουρα πράματα... Ακόμα μισή ώρα περπάτημα, ξεφλουδίζοντας και μασουλώντας τα καχεκτικά φιστίκα και φτάνω σε μια κάθετο της Gurudwara road στο Karol Bagh.
    Ωρα 10.10' Βρίσκομαι να διαπραγματεύομαι την τιμή ενός Bajaj Pulsar 200, μ' έναν τουρμπανοφόρο Σιχ που με βλέμμα πιό γαλακτερό κι από νεογέννητη ύαινα, ατενίζει στο πρόσωπό μου ένα ελάχιστο εγγυημένο εισόδημα για το 2015.
    Ωρα 10.45'. Παρακάτω στη γωνία, ο μαγαζάτωρ ενθουσιασμένος που ακούει ότι είμαι Έλληνας με κερνάει τσάι. Το εκκλησίασμα το γνωρίζω... Με την double action formula ..."αγαπώ τους Έλληνες (όπως Αμερικανούς, Γάλλους, Άγγλους κλπ) κι έχω και συγγενείς στην Ελλάδα (όπως Αμερική, Γαλλία, Αγγλία κλπ) ", προσπαθεί να μου πασάρει μια 500άρα Bullet σε τιμή που θυμίζει κονδύλιο εξοπλιστικού προγράμματος του Ινδικού Υπουργείου Άμυνας... Όση ώρα επεξεργάζομαι την καλλίπυγο customized Enfield ...ο Ινδός χρήζει εαυτόν υποψήφιο μελλοντικής καλοζωίας. Δεν μ' αφήνει να φύγω άμα δεν του ορκιστώ δια χειραψίας ότι την επόμενη μέρα θα τον ξαναεπισκεφτώ... Συνηθισμένα πράματα...
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων HPIM0910.jpg‎  

  8. #23
    Ωρα 17.30'. Έχω οργώσει την περιοχή για κανα 8ωρο, με σύσσωμο το παρασιτικό ντεφιλέ των μαίτρ του κοπανιστού αέρα, του commission και του ξεδιάντροπου φτηνού κυνισμού. Ενοχλητικοί κράχτες, αυτή η ενδημική ποικιλία που φύεται κι ευδοκιμεί σε όλους τους εμπορικούς δρόμους της Ινδίας, με ψήνουν κάθε 50 μέτρα να επισκεφτώ το μαγαζί κάποιου συνεταίρου ή αδελφού...
    Είμαι χαλαρός και μ' αντιμετωπίζουν σαν παιδί της διαφήμισης του Τζάμπο. Προσπαθώ να βγάλω άκρη με τις φουσκωμένες τιμές, τη νομιμότητα κάποιων φωτοτυπημένων αδειών, τις χρονολογίες των μοντέλων...
    Οι μοτοσυκλέτες που ερέθισαν τους αμφιβληστροειδείς μου πολλές! Αυτές που ερέθισαν συναισθηματικώς το πορτοφόλι μου λίγες.
    Επιστρέφω σκεφτικός στο guesthouse ενώ σκοτεινιάζει και πίνω έναν καραβίσιο. Ξανακατεβαίνω στο δρόμο, αγοράζω 6 μπανάνες από ένα καρότσι και τις τρώω σ' ένα internet cafe, τσεκάροντας τις τιμές της πιάτσας από ιδιώτες, με τις αντίστοιχες μηχανές που είδα το πρωί. Αύριο πρέπει επιστρέψω διαβασμένος, αμείληκτος, αλύγιστος, ανηλεής στο παζάρι με απάθεια που θα 'κανε τον Τζών Ντίλιγκερ να φαντάζει κανισάκι του καναπέως, να τελειώνω με το σιμψιλέ των τσαμπάζηδων του Karol Bagh, την αγορά μηχανής και τη χαρτούρα της μεταβίβασης...
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων HPIM0919.jpg‎   HPIM0913.jpg‎  

  9. #24
    Από ένα ημιυπαίθριο μικροσκοπικό μαγαζάκι αγοράζω ένα σακουλάκι κάσιους, μερικά παστέλια κι ένα 2λιτρο Bisleri (μάρκα νερού) για το πρωινό. Η εφιαλτική κίνηση, η ανυπόφορη καπνίλα από τα σκουπίδια που καίγονται πάνω στο δρόμο, οι επίμονοι ζητιάνοι και η κούραση είναι μερικοί λόγοι για να επιστρέφω ξανά στο δωμάτιό μου.
    Ωρα 23.00'. Ξαπλωμένος στο σκληρό κρεβάτι κάνοντας ζάπινγκ στα 300 κανάλια της τηλεόρασης, σταματώ σε μια σουρεαλιστική εκπομπή και βυθίζομαι σ΄ένα βαθύ ύπνο...
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων HPIM0042.jpg‎   HPIM0133.jpg‎   HPIM0654.jpg‎  

  10. #25
    Ωρα 7. Πίνω τον καραβίσιο καφέ μου, ροκανίζοντας ένα παστέλι.
    Ωρα 8.30'. Τριγυρνάω στους δρόμους του Karol Bagh αλλά τα μαγαζιά είναι όλα κλειστά. Ένας γυρολόγος κράχτης που με θυμόταν από χθες, με πλησιάζει λέγοντάς μου ότι στα μαγαζιά των ...συνεταίρων του που θα ανοίξουν σε μισή ώρα θα δοθεί το τέλος κάθε αγωνιώδους εκκρεμότητάς μου σε θέματα μοτοσυκλέτας, δερμάτινων ρούχων, ξενοδοχείων, μεταξωτών, αγαλματιδίων Βούδα, Γκαναπάτι, Σίβα, χασίς κλπ
    Ωρα 8.50'. Καμιά εκατοστή μέτρα στο βάθος του δρόμου, βλέπω μια ασημένια Enfield μ' ένα ξανθό νεαρό βγαλμένο από την ταινία blue lagoon, να συνομιλεί με έντονο ύφος μ' έναν καταστηματάρχη που άνοιγε εκείνη τη στιγμή. Κατεθύνομαι προς το μέρος του με τον Ινδό να με μαρκάρει στο μισό μέτρο. Ο νεαρός βάζει το κράνος και ξεκινάει προς το μέρος μου. Του κάνω νόημα και σταματάει. Τον ρωτάω από που αγόρασε την μοτοσυκλέτα και σε τι τιμή, ξαποστέλνοντας τον Ινδό με κάτι φλαμανδικά, για να μ' αφήσει ήσυχο.
    Ο πιτσιρικάς, ένας ευγενέστατος Αυστριακός , είχε αγοράσει 1100 ευρώ τη μηχανή και είχε συμφωνήσει -γραπτώς- να του την αγοράσουν στην περίπτωση που την πουλούσε ατρακάριστη 650 ευρώ. Όμως μετά από 4 μήνες και 6500 χλμ της είχε προκαλέσει ένα μικρό βαθούλωμα στο ντεπόζιτο, έκανε κι ένα μικρό θόρυβο στην "αλλαγή" μεταξύ πρώτης-δευτέρας κι ο Ινδός ήθελε να του τη φάει τζάμπα...
    Ωρα 9.00'. Έχω βγάλει τα 650 ευρώ τσαλακωμένα αλά χωριάτα από την κωλότσεπη και κατευθυνόμαστε στην Τraffic Police που κυαλάρισα ερχόμενος το πρωί, για να τσεκάρω την αυθεντικότητα της άδειας κυκλοφορίας και άλλες λεπτομέρειες που θα αναλύσω σε άλλη δισιπλίνα.
    Ωρα 16.30'. Έχουμε τελειώσει με τα "no objection certificate format", "authorization", insurance, pollution certificate και λοιπά κλασμένα μαρούλια. Έχει βοηθήσει κι ένας ασπόνδυλος Ινδός, που μπαινοβγαίνει στα γραφεία από χαραμάδες και χειρίζεται τις σφραγίδες των εγγράφων με ταχυδακτυλουργικές κινήσεις... Με το κάτι τις φυσικά...
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων HPIM0047.jpg‎   HPIM0902.jpg‎   HPIM0912.jpg‎  

  11. #26
    Ωρα 16.45' Κάνω αλλαγή λαδιών κι έναν κλασσικό έλεγχο στη μηχανή. Τα λάστιχα ήταν καλά και το "blue lagoon boy" με διαβεβαίωσε ότι είχε βάλει καινούργιες σαμπρέλες.
    Δεν μπαίνω στη διαδικασία της νευρωτικής προετοιμασίας της μοτοσυκλέτας. Ότι είναι να συμβεί, θα συμβεί... Και θα το αντιμετωπίσω όταν και αν συμβεί.
    Ωρα 16.00'. Γυρνάω τη μίζα και τα πράγματα αρχίζουν να συμβαίνουν... Κατηφορίζω χαλαρά την Gupta road με προορισμό την περιοχή Paharganj, που βρίσκεται το guesthouse.
    Ωρα 16.20' Παρκάρω μπροστά στη τζαμαρία την ασημένια Royal Enfield 350 Bullet κι ανεβαίνω στο δωμάτιο για έναν καραβίσιο.
    Ανοίγω τον Lonely Planet. Τα πλάνα μου είναι για τον κόλπο της Βεγγάλης, ανατολικά προς Καλκούτα μεριά. Όμως σε περίπτωση που ακόμα ο καιρός επιτρέπει να πάω βόρεια προς Himachal Pradesh, αύριο πρωί ξεκινάω προς Haryana...
    Kατεβαίνω στο δρόμο, αγοράζω μια μεγάλη σακούλα κικιρίκια και κατευθύνομαι προς το ιντερνετ καφέ να δω τον καιρό στη Dharamsala, Manali κλπ
    Tελικά για έναν ταξιδευτή ελευθέρας βοσκής ...αυτός που αποφασίζει είναι ο Accuweather...
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων HPIM0585.jpg‎   HPIM0285.jpg‎   HPIM0144.jpg‎  

  12. #27
    Συνεχίζεται...

  13. #28
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/08/2008
    Μηνύματα
    113
    >>>>>

  14. #29
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/04/2011
    Μηνύματα
    1.912
    αναμένουμε νεοτέρας...αλλά απορώ πως την βγάζεις με φυστίκια;

  15. #30
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από PetranGR Προβολή μηνύματος
    αναμένουμε νεοτέρας...αλλά απορώ πως την βγάζεις με φυστίκια;
    Το 2013 έτρωγα επί 28 μέρες μόνο κάσιους και μπανάνες. Νοιώθεις πανάλαφρος, ακούραστος, γυαλίζει το μάτι για χιλιόμετρα και δεν ρισκάρεις να πάθεις καμιά εμπύρετο δυσεντερία, να σΕ κλαίνε οι ρέγγες.
    Τα τελευταία 10 χρόνια ακολουθώ αυτή τη δίαιτα στα ταξίδια. Ξηρούς καρπούς, ταχίνι, παστέλια κι όπου βρώ αράβικες πίτες και ελιές.
    Σ' αυτό το ταξίδι υπάρχει μια μεγάλη ανατροπή!
    Stay tuned!


Σελίδα 2 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. υπουργάρα ΙΙ (the sequel)
    από BLACKGAS στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 18/11/2011, 10:26
  2. Understanding the "Orgasm"
    από dela στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 23/03/2008, 18:43
  3. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 25/07/2007, 17:53

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF