Σελίδα 12 από 137 ΠρώτοΠρώτο ... 278910111213141516172262112 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 166 έως 180 από 2046

Θέμα: Habemus Papam

  1. #166
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Aυτο εννοω. Γιατι τα προϊοντα μας ειναι οντως premium απο τη μανα τους.
    Πχ εχω φαει ελαιολαδο και απο Ιταλια και απο Ισπανια. Δεν τιθεται καν θεμα συγκρισης με την ποιοτητα του ελληνικου. Και μιλαω για αυτα που θεωρουνται καλα λαδια εκει. Αμα παρεις τυγχαια απο το σουπερ μαρκετ ειναι ορυκτελαια 10w-40. Εδω ακομα και το πιο κλαϊν τυπου Αλτις κλπ ειναι σαφεστατα ανωτερο απο αυτα της Ισπανιας και Ιταλιας. Ειναι ανοητο το οτι εχουν καλυτερες εξαγωγες απο τις δικες μας σε λαδι..
    Κρασια επισης εχουμε φοβερα οπως και εσπεριδοειδη και λαχανικα. Και φυσικα ειχαμε φοβερα καπνα πριν τα ξηλωσουμε ηλιθιωδως και βαλουμε σπαραγγια και αλλες μλκς.
    Και ο καταλογος ειναι πραγματικα μακρυς...
    Μεγαλης κλιμακας παραγωγη δεν μπορουμε να κανουμε διοτι, οπως σωστα λες, δεν εχουμε εκταση για να την κανουμε. Μπορουμε ομως να πουλαμε ποιοτητα και να κερδιζουμε απο τις υψηλες τιμες.

    υ.γ Καλα, το να φτιαξουμε αποκλειστικα βιολογικη αγροτικη παραγωγη ειναι σχεδον απιθανο δυστυχως..
    MADE IN JAPAN 日本製

  2. #167
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bob_o_mastoras Προβολή μηνύματος
    Aυτο εννοω. Γιατι τα προϊοντα μας ειναι οντως premium απο τη μανα τους.
    Πχ εχω φαει ελαιολαδο και απο Ιταλια και απο Ισπανια. Δεν τιθεται καν θεμα συγκρισης με την ποιοτητα του ελληνικου. Και μιλαω για αυτα που θεωρουνται καλα λαδια εκει. Αμα παρεις τυγχαια απο το σουπερ μαρκετ ειναι ορυκτελαια 10w-40. Εδω ακομα και το πιο κλαϊν τυπου Αλτις κλπ ειναι σαφεστατα ανωτερο απο αυτα της Ισπανιας και Ιταλιας. Ειναι ανοητο το οτι εχουν καλυτερες εξαγωγες απο τις δικες μας σε λαδι..
    Κρασια επισης εχουμε φοβερα οπως και εσπεριδοειδη και λαχανικα. Και φυσικα ειχαμε φοβερα καπνα πριν τα ξηλωσουμε ηλιθιωδως και βαλουμε σπαραγγια και αλλες μλκς.
    Και ο καταλογος ειναι πραγματικα μακρυς...
    Μεγαλης κλιμακας παραγωγη δεν μπορουμε να κανουμε διοτι, οπως σωστα λες, δεν εχουμε εκταση για να την κανουμε. Μπορουμε ομως να πουλαμε ποιοτητα και να κερδιζουμε απο τις υψηλες τιμες.

    υ.γ Καλα, το να φτιαξουμε αποκλειστικα βιολογικη αγροτικη παραγωγη ειναι σχεδον απιθανο δυστυχως..
    Aπλά θέλει την βοήθεια του κράτους, όχι στη φάση "πάρε επιδότηση" αλλά για να ανοίξει νέους και να αποκαταστήσει τους κατεστραμμένους διαύλους εξαγωγών των προιόντων μας στο εξωτερικό. Ο παραγωγός από μόνος του δεν παλεύει με την καμία να παρίσταται σε μεγάλες εκθέσεις του εξωτερικού... δυστυχώς βέβαια για να αποκατασταθεί το όνομα την Ελλάδας από την κατηγορία "κατσαπλιάς" σε "σοβαρός και έμπιστος συνεργάτης" θέλει πολλά χρόνια...

  3. #168
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.966
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bob_o_mastoras Προβολή μηνύματος
    Aυτο εννοω. Γιατι τα προϊοντα μας ειναι οντως premium απο τη μανα τους.
    Πχ εχω φαει ελαιολαδο και απο Ιταλια και απο Ισπανια. Δεν τιθεται καν θεμα συγκρισης με την ποιοτητα του ελληνικου. Και μιλαω για αυτα που θεωρουνται καλα λαδια εκει. Αμα παρεις τυγχαια απο το σουπερ μαρκετ ειναι ορυκτελαια 10w-40. Εδω ακομα και το πιο κλαϊν τυπου Αλτις κλπ ειναι σαφεστατα ανωτερο απο αυτα της Ισπανιας και Ιταλιας. Ειναι ανοητο το οτι εχουν καλυτερες εξαγωγες απο τις δικες μας σε λαδι..
    Κρασια επισης εχουμε φοβερα οπως και εσπεριδοειδη και λαχανικα. Και φυσικα ειχαμε φοβερα καπνα πριν τα ξηλωσουμε ηλιθιωδως και βαλουμε σπαραγγια και αλλες μλκς.
    Και ο καταλογος ειναι πραγματικα μακρυς...
    Μεγαλης κλιμακας παραγωγη δεν μπορουμε να κανουμε διοτι, οπως σωστα λες, δεν εχουμε εκταση για να την κανουμε. Μπορουμε ομως να πουλαμε ποιοτητα και να κερδιζουμε απο τις υψηλες τιμες.

    υ.γ Καλα, το να φτιαξουμε αποκλειστικα βιολογικη αγροτικη παραγωγη ειναι σχεδον απιθανο δυστυχως..

    Παίζει πάντως το λάδι που έφαγες -ιδιαίτερα το ιταλικό- να ήταν ελληνικό κατά το μεγαλύτερο μέρος του, αν όχι όλο... ιδιαίτερα φέτος οι Ιταλοί αγόρασαν τεράστιες ποσότητες ελληνικού λαδιού, το οποίο θα συσκευαστεί και θα πωληθεί σαν βέρο ιταλιάνικο. Κι είναι αυτονόητο ότι έχουν καλύτερες εξαγωγές γιατί ξέρουν να το προωθούν σωστά. Μπορεί το λάδι μας να είναι premium, η παρουσίασή του όμως, η προώθησή του και η διαφήμισή του δεν είναι καθόλου premium. Όταν είχα πάει Ιταλία όπου κι αν πήγα μου έκανε εντύπωση το πόσο προσεγμένα σου προωθούσαν το προϊόν τους, έκανες μετά τη σύγκριση με την Ελλάδα και σ' έπιανε ένας κόμπος. Πήγαινες ας πούμε σε ristorante, trattoria, osteria και σου έφερναν το λάδι σε καλαίσθητο μπουκαλάκι σφραγισμένο, που απ' έξω έγραφε την περιοχή συγκομιδής, το έτος και μικρές πληροφορίες για το προϊόν και την περιοχή. Η ελληνική πραγματικότητα ποια είναι; Λάδι (που τις περισσότερες φορές είναι λάδι μαζί με σπορέλαιο) σε ένα βρώμικο μπουκαλάκι μαζί με το ξύδι, συνήθως το καπάκι λείπει, θα είναι μέχρι τη μέση ή κάτω από αυτή... Σπάνια έχω πάει σε εστιατόριο ή απλή ταβέρνα και το λάδι χαίρεσαι να το χρησιμοποιείς.

    Λέμε για τη μοναδικότητα της φέτας, θυμάμαι παλαιότερα νομικές μάχες με τους Δανούς για την ονομασία και σου πασάρουν "φέτα" με αγελαδινό γάλα ή βλέπεις ελληνικές γαλακτοκομικές επιχειρήσεις να παράγουν "λευκό" τυρί... Γύρισα την Τοσκάνη και τους δρόμους του κρασιού, Strada del Chianti Classico συγκεκριμένα, απίστευτα αγροκτήματα περιποιημένα, αναπαλαιωμένα, με πεντακάθαρα κελάρια όπου μπορείς να δοκιμάσεις το κρασί του παραγωγού, αλλαντικά, τυριά, γάλα. Έχουμε και στην Ελλάδα Δρόμους του Κρασιού, στη Νεμέα, όπου η καταλληλότερη ονομασία θα ήταν Σοκάκια του Κρασιού, Αλάνες του Κρασιού, Παράδρομοι του Κρασιού. Εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων, τα περισσότερα επισκέψιμα οινοποιία είναι της κακιάς ώρας, κακέκτυπο αντίγραφο της ιδέας φαντάζομαι των Ιταλών. Πας ας πούμε σε επισκέψιμο οινοποιείο και η πρώτη εικόνα που αντικρύζεις κάτι αποθήκες που έχουν ονομαστεί επισκέψιμοι χώροι, στην αυλή σίδερα, σκουπίδια, τσάντες, μηχανήματα, τρακτέρ, κλούβες σε ένα υπέροχο συνονθύλευμα ελληνικής βουκολικής ομορφιάς. Δεν μας αρέσει το ωραίο, το κάλλος που τόσο υμνήθηκε από αυτούς που κατοίκησαν αυτή τη γη χιλιάδες χρόνια πριν και αποτυπώθηκε σε μνημεία, αγάλματα, κτίρια, πολύ απλά δεν ενδιαφέρει τους σύγχρονους κατοίκους της.

    Η αγροτική οικονομία απ' όπου κι αν το πιάσεις είναι πονεμένη ιστορία, τι να πρωτοπιάσεις... αγροτικούς συνεταιρισμούς, επιδοτήσεις, χαβούζες, επιδοτήσεις που έγιναν κωλάδικα, Βουλγάρες και BMW; Αγρότες που την είδαν μικρή ΔΕΗ και θα έπιαναν την καλή πουλώντας ρεύμα για να μη χρειάζεται να δουλεύουν; Αγροτική Τράπεζα (νυν Πειραιώς) και τον τρόπο που δούλευε; Άστο σου λέω... Βέβαια, προσωπική καθαρά άποψη, ακόμα κι αν καταφέρουμε να πουλάμε ποιότητα και πανάκριβα, ακόμα κι αν όλα τα κακώς κείμενα αλλάξουν, δε νομίζω πως μπορείς να σταθείς στα πόδια σου πουλώντας μόνο ελιές, φέτα και ζαρζαβατικά. Πολλοί βέβαια πιστεύουν ότι η Ελβετία έχει και γαμώ τα βιοτικά επίπεδα και κράτη επειδή φτιάχνει μόνο σοκολάτες και ρολόγια...

  4. #169
    Ο σημειολόγος Το avatar του/της spyro
    Εγγραφή
    02/05/2008
    Μηνύματα
    3.204
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AUFGEBRACHT Προβολή μηνύματος
    Παίζει πάντως το λάδι που έφαγες -ιδιαίτερα το ιταλικό- να ήταν ελληνικό κατά το μεγαλύτερο μέρος του, αν όχι όλο... ιδιαίτερα φέτος οι Ιταλοί αγόρασαν τεράστιες ποσότητες ελληνικού λαδιού, το οποίο θα συσκευαστεί και θα πωληθεί σαν βέρο ιταλιάνικο. Κι είναι αυτονόητο ότι έχουν καλύτερες εξαγωγές γιατί ξέρουν να το προωθούν σωστά. Μπορεί το λάδι μας να είναι premium, η παρουσίασή του όμως, η προώθησή του και η διαφήμισή του δεν είναι καθόλου premium. Όταν είχα πάει Ιταλία όπου κι αν πήγα μου έκανε εντύπωση το πόσο προσεγμένα σου προωθούσαν το προϊόν τους, έκανες μετά τη σύγκριση με την Ελλάδα και σ' έπιανε ένας κόμπος. Πήγαινες ας πούμε σε ristorante, trattoria, osteria και σου έφερναν το λάδι σε καλαίσθητο μπουκαλάκι σφραγισμένο, που απ' έξω έγραφε την περιοχή συγκομιδής, το έτος και μικρές πληροφορίες για το προϊόν και την περιοχή. Η ελληνική πραγματικότητα ποια είναι; Λάδι (που τις περισσότερες φορές είναι λάδι μαζί με σπορέλαιο) σε ένα βρώμικο μπουκαλάκι μαζί με το ξύδι, συνήθως το καπάκι λείπει, θα είναι μέχρι τη μέση ή κάτω από αυτή... Σπάνια έχω πάει σε εστιατόριο ή απλή ταβέρνα και το λάδι χαίρεσαι να το χρησιμοποιείς.

    Λέμε για τη μοναδικότητα της φέτας, θυμάμαι παλαιότερα νομικές μάχες με τους Δανούς για την ονομασία και σου πασάρουν "φέτα" με αγελαδινό γάλα ή βλέπεις ελληνικές γαλακτοκομικές επιχειρήσεις να παράγουν "λευκό" τυρί... Γύρισα την Τοσκάνη και τους δρόμους του κρασιού, Strada del Chianti Classico συγκεκριμένα, απίστευτα αγροκτήματα περιποιημένα, αναπαλαιωμένα, με πεντακάθαρα κελάρια όπου μπορείς να δοκιμάσεις το κρασί του παραγωγού, αλλαντικά, τυριά, γάλα. Έχουμε και στην Ελλάδα Δρόμους του Κρασιού, στη Νεμέα, όπου η καταλληλότερη ονομασία θα ήταν Σοκάκια του Κρασιού, Αλάνες του Κρασιού, Παράδρομοι του Κρασιού. Εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων, τα περισσότερα επισκέψιμα οινοποιία είναι της κακιάς ώρας, κακέκτυπο αντίγραφο της ιδέας φαντάζομαι των Ιταλών. Πας ας πούμε σε επισκέψιμο οινοποιείο και η πρώτη εικόνα που αντικρύζεις κάτι αποθήκες που έχουν ονομαστεί επισκέψιμοι χώροι, στην αυλή σίδερα, σκουπίδια, τσάντες, μηχανήματα, τρακτέρ, κλούβες σε ένα υπέροχο συνονθύλευμα ελληνικής βουκολικής ομορφιάς. Δεν μας αρέσει το ωραίο, το κάλλος που τόσο υμνήθηκε από αυτούς που κατοίκησαν αυτή τη γη χιλιάδες χρόνια πριν και αποτυπώθηκε σε μνημεία, αγάλματα, κτίρια, πολύ απλά δεν ενδιαφέρει τους σύγχρονους κατοίκους της.

    Η αγροτική οικονομία απ' όπου κι αν το πιάσεις είναι πονεμένη ιστορία, τι να πρωτοπιάσεις... αγροτικούς συνεταιρισμούς, επιδοτήσεις, χαβούζες, επιδοτήσεις που έγιναν κωλάδικα, Βουλγάρες και BMW; Αγρότες που την είδαν μικρή ΔΕΗ και θα έπιαναν την καλή πουλώντας ρεύμα για να μη χρειάζεται να δουλεύουν; Αγροτική Τράπεζα (νυν Πειραιώς) και τον τρόπο που δούλευε; Άστο σου λέω... Βέβαια, προσωπική καθαρά άποψη, ακόμα κι αν καταφέρουμε να πουλάμε ποιότητα και πανάκριβα, ακόμα κι αν όλα τα κακώς κείμενα αλλάξουν, δε νομίζω πως μπορείς να σταθείς στα πόδια σου πουλώντας μόνο ελιές, φέτα και ζαρζαβατικά. Πολλοί βέβαια πιστεύουν ότι η Ελβετία έχει και γαμώ τα βιοτικά επίπεδα και κράτη επειδή φτιάχνει μόνο σοκολάτες και ρολόγια...
    υπερβολές. σιγά την επιστήμη.

    οι εξήγησεις είναι απλές.

    - η Ιταλική μετανάστευση στην Αμερική ηταν πολυ πιο έντονη και με τεράστια νουμερα συγκριτικά με της Ελλάδας. μόνο τα ιταλικά μαγαζιά στην Αμερική που προμήθευαν τόσα χρόνια στην Αμερική έφταναν τις εξαγωγές τους σε τεράστια επίπεδα.
    - το βιοτικό επίπεδο των Ιταλών ήταν πολυ πιο πάνω εδώ και πολλούς αιώνες συγκριτικά με την Ελλάδα
    - η Ιταλία βρίσκεται πολυ πιο κοντά στην Ευρώπη

  5. #170
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyro Προβολή μηνύματος
    Και ως εκ τούτου αποτελούν κούρεμα του υφιστάμενου χρέους.

    Παρ’ όλα αυτά έχει δίκιο ο captain για τα προβλήματα που παραμένουν περί εσόδων – εξόδων
    Οτιδηποτε κανεις και σε βαθος χρονου βγαινεις κερδισμενος,ειναι καλο.Τωρα το πως θα το πουμε,δεν εχει σημασια για μενα.

    Ουσιαστικα ειναι μια μορφη κουρεματος.

  6. #171
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    11/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Μια ερώτηση.

    Άντε κι έχω παραγωγή (premium ξεpremium δεν είναι εκεί το θέμα μου).

    Έχω το δικαίωμα να εξάγω όσο θέλω ό,τι θέλω όπου θέλω?

  7. #172
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pipe_smoker Προβολή μηνύματος
    Μια ερώτηση.

    Άντε κι έχω παραγωγή (premium ξεpremium δεν είναι εκεί το θέμα μου).

    Έχω το δικαίωμα να εξάγω όσο θέλω ό,τι θέλω όπου θέλω?
    Ακαδημαϊκη η ερωτηση φυσικα, αλλα παρ΄ολα αυτα:

    http://www.wto.org



    Επισης, οι εξαγωγες εχουν ενα κακό: Χρειάζονται και εισαγωγεις. Δε μπα να φτιαξεις το καλυτερο πορτοκαλι, αν δε βρεθει κανενας να το αγοράσει, θα το κοιταει ο δημαρχος αργους....
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  8. #173
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    11/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Cpt. Haddock Προβολή μηνύματος
    Ακαδημαϊκη η ερωτηση φυσικα, αλλα παρ΄ολα αυτα:

    http://www.wto.org


    Δεν είναι ακαδημαϊκή, ρητορική κλπ.

    Μπορεί κάτι να έχει αλλάξει και να μην το γνωρίζω, μπορεί να μην τα ξέρω και καλά.
    Μας "δεσμεύει" η συνθήκη του Μάαστριχτ σχετικά με τις εξαγωγές ανάλογα το είδος, το πού μπορούμε να εξάγουμε, τις ποσότητες κλπ?

  9. #174
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της tsompanis
    Εγγραφή
    16/08/2009
    Μηνύματα
    469
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pipe_smoker Προβολή μηνύματος
    Μια ερώτηση.

    Άντε κι έχω παραγωγή (premium ξεpremium δεν είναι εκεί το θέμα μου).

    Έχω το δικαίωμα να εξάγω όσο θέλω ό,τι θέλω όπου θέλω?

    Ανάλογα το προϊόν.
    Για το αγελαδινό γάλα π.χ υπάρχει ποσόστωση (κάτι που μάλλον θα αλλάξει)
    Απο εκεί και πέρα θα πρέπει να έχεις τόσο μεγάλη παραγωγή που να αξίζει η εξαγωγή και το τρέξιμο με την χαρτούρα

  10. #175
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    11/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Cpt. Haddock Προβολή μηνύματος
    Επισης, οι εξαγωγες εχουν ενα κακό: Χρειάζονται και εισαγωγεις. Δε μπα να φτιαξεις το καλυτερο πορτοκαλι, αν δε βρεθει κανενας να το αγοράσει, θα το κοιταει ο δημαρχος αργους....
    Μπατ οφ κορς.
    Και για το κατά πόσο μπορούμε να φτιάξουμε το καλύτερο πορτοκάλι και λοιπά premium προϊόντα έχω πάρα πολλές ενστάσεις τις οποίες πιθανόν να αναπτύξω σε διπλοσέντονο αργοτέρως


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από tsompanis Προβολή μηνύματος
    Ανάλογα το προϊόν.
    Για το αγελαδινό γάλα π.χ υπάρχει ποσόστωση (κάτι που μάλλον θα αλλάξει)
    Απο εκεί και πέρα θα πρέπει να έχεις τόσο μεγάλη παραγωγή που να αξίζει η εξαγωγή και το τρέξιμο με την χαρτούρα
    Βρε άντε κι αλλάζει και η χαρτούρα, κι έρχομαι εγώ και σου τα παίρνω, σου δίνω τα λεφτά κι εσύ το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να βάλεις μια τζίφρα.

    Αλλού είναι το πρόβλημα.

  11. #176
    Squadra Puzzola Το avatar του/της Ichigo
    Εγγραφή
    17/07/2005
    Μηνύματα
    1.429

    Με διάθεση αυτοκριτικής αλλά και... διορατικότητας μίλησε στο BBC ο υπουργός Οικονομικών, Γιάννης Βαρουφάκης.

    Χρειάζεται γρήγορος ανασχηματισμός της κυβέρνησης, εκτιμά ο κ. Βαρουφάκης, λέγοντας πως να "ο ΣΥΡΙΖΑ μείνει ένα χρόνο στην εξουσία, φοβάμαι, θα τον διαβρώσει η κλεπτοκρατία".

    Μιλώντας στο δημοσιογράφο του βρετανικού δικτύου Robert Peston, ο Έλληνας υπουργός Οικονομικών λέει πως η Άνγκελα Μέρκελ θα δει ότι αυτή και εκείνος "έχουμε περισσότερα κοινά από όσα νομίζει.
    Δηλώνει πάντως πως είναι μια σπάνια ευκαιρία η τωρινή κυβέρνηση να προχωρήσει σε βαθειές και αναγκαίες μεταρρυθμίσεις αφού ο ίδιος "και οι συνάδελφοι μου στο ΣΥΡΙΖΑ είμαστε αουτσάιντερς ακόμη, δεν έχουμε σχέσεις με την πλούσια ελίτ που φοροδιαφεύγει", κάτι που όπως προαναφέρθηκε ο κ. Βαρουφάκης εκτιμά ότι ίσως δεν κρατήσει για πολύ.

    Σχετικά με τη χθεσινή του συνάντηση με hedge fund managers και τραπεζίτες στο Λονδίνο, είπε πως και αυτοί έχουν "πολλά κοινά".
    Το μήνυμα που ο Έλληνας ΥΠΟΙΚ θέλησε πάντως να στείλει μέσα από τη συνέντευξη είναι ότι η κυβέρνηση χρειάζεται "μια πεντάμηνη περίοδο ηρεμίας οπότε και η κυβέρνηση και η Ευρωζώνη θα μπορέσουν να πάρουν ανάσα και απόθεμα ενέργειας".


    http://www.news.gr/politikh/esoterik...a-diavros.html

    Πάντως αυτό από μόνο του θέλει πολλά κιλά @@ να βγεις και να το πεις δημόσια!

    Και για όσους δεν πληρώνουν χρέη νομίζοντας ότι ο ΤσύριζαΣ θα χαρίσει φόρους και χρέη! Ο μαστροτσιπρής είπε ότι το κράτος έχει συνέχεια!

    Έκτακτο σχέδιο ενίσχυσης των φορολογικών εσόδων, με ενεργοποίηση όλων των φοροελεγκτικών και εισπρακτικών υπηρεσιών, θέτει σε εφαρμογή η κυβέρνηση, για να κλείσει τη «μαύρη τρύπα» στα κρατικά ταμεία που ξεπερνά το 1 δισ. ευρώ.


    Το ΣΔΟΕ ξαναβγαίνει στον δρόμο για ελέγχους, κινητοποιείται το κέντρο ελέγχου φορολογουμένων μεγάλου πλούτου, ενώ εξετάζεται η παροχή κινήτρων σε όσους δηλώσουν τα κρυφά εισοδήματα, καθώς και η περαίωση των εκκρεμών υποθέσεων ακινήτων.
    Καταιγίδα ελέγχων από ΣΔΟΕ-Εφορίες
    Σχέδιο άμεσης δράσης για την ενίσχυση των εισπράξεων του Δημοσίου και την ανασύνταξη του φοροελεγκτικού μηχανισμού θέτει σε εφαρμογή η κυβέρνηση για να κλείσει τη μαύρη τρύπα στα ταμεία που υπερβαίνει το 1 δισ. ευρώ τον Ιανουάριο εξαιτίας της «άτυπης στάσης πληρωμών» από τους φορολογούμενους και τη χαλάρωση των ελεγκτικών υπηρεσιών.

    http://news247.gr/eidiseis/oikonomia...s.3283143.html
    Salentu. Lu Sule Lu Mare Lu Ientu.

    Et quacumque viam dederit fortuna sequamur
    "Conservatives are not necessarily stupid, but most stupid people are conservatives."

  12. #177
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pipe_smoker Προβολή μηνύματος
    Δεν είναι ακαδημαϊκή, ρητορική κλπ.

    Μπορεί κάτι να έχει αλλάξει και να μην το γνωρίζω, μπορεί να μην τα ξέρω και καλά.
    Μας "δεσμεύει" η συνθήκη του Μάαστριχτ σχετικά με τις εξαγωγές ανάλογα το είδος, το πού μπορούμε να εξάγουμε, τις ποσότητες κλπ?
    Δεν υπαρχει οριο στις ποσοτητες εξαγωγων,ακομη και αν αυτο εχει σαν αποτελεσμα να μεινει η εγχωρια αγορα χωρις αποθεματα.Εξαιρουνται οι χωρες στις οποιοες για καποιο λογο, εχει επιβληθει εμπαργο και εχει συμφωνησει η χωρα μας.

    Για να μην υπαρξει ομως ο κινδυνος ελλειψεων σε καποια βασικα αγαθα,το κρατος φροντιζει να εχει δεσμευμενες ποσοτητες σε καποια απο αυτα.Π.χ.υπαρχουνε δεσμευμενες ποσοτητες ρυζιου σε σιλο,τα οποια κατω απο καποιες συνθηκες θα ριχτουνε στην καταναλωση.Αν δεν υπαρξει αναγκη το κρατος διαθετει αυτες τις ποσοτητες πριν βγει η νεα παραγωγη και τις αντικαθιστα με νεες.

    ΥΓ Η ποσοστοση που λεει ο Κωστας ειναι λιγο διαφορετικη περιπτωση.

  13. #178
    Δεν θυμάμαι με ποιόν μιλούσα και μου έλεγε ότι το ελληνικό κρέας επαρκεί μόλις για το 10-15% της ζήτησης.

    Λέω εγώ τώρα αφελώς, αφού ζήτηση υπάρχει, γιατί δεν αυξάνεται η εγχώρια παραγωγή; Η μείωση των εισαγωγών είναι κέρδος από μόνη της συν το ότι δημιουργούνται δουλειές έτσι. Όπου κρέας, μπορεί να μπει οποιοδήποτε άλλο προϊόν...

    Ακούω (από το ΚΚΕ τουλάχιστον) ότι έχουμε σπάνιες γαίες κλπ περιζήτητα ορυκτά. Αυτά, γιατί δεν... Ντάξ καταλάβατε που το πάω.

    Η ανακύκλωση που στη χώρα μας δεν έχει πιάσει και η γενικότερη επεξεργασία απορριμάτων, στην Σουηδία "παρακαλάνε" μαθαίνω για σκουπίδια από τις γείτονες χώρες και μάλλον δεν είναι χαζοί...

    Συν πόσα ακόμα. Αν αυτά δεν γίνουν πάλι από "φίλους του καθεστώτος" με το αζημίωτο και μείνουν στην ταμπέλα...

  14. #179
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της tsompanis
    Εγγραφή
    16/08/2009
    Μηνύματα
    469
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AUFGEBRACHT Προβολή μηνύματος
    Παίζει πάντως το λάδι που έφαγες -ιδιαίτερα το ιταλικό- να ήταν ελληνικό κατά το μεγαλύτερο μέρος του, αν όχι όλο... ιδιαίτερα φέτος οι Ιταλοί αγόρασαν τεράστιες ποσότητες ελληνικού λαδιού, το οποίο θα συσκευαστεί και θα πωληθεί σαν βέρο ιταλιάνικο. Κι είναι αυτονόητο ότι έχουν καλύτερες εξαγωγές γιατί ξέρουν να το προωθούν σωστά. ...
    Λάθος και να με συμπαθάς
    Οι Ιταλοί φέτος είχαν ζημιά με τα ελαιοδεντρα τους,αλλά και έτσι να μην ήταν είναι οι μόνοι που έμποροι που έχουν σήμερα μετρητό
    και έχουν σαρώσει τα πάντα.
    Το ίδιο συμβαίνει και με τα σφάγια,νωπό αρνί και μοσχαρίσιο. Ιδίως αυτά τα δύο τα έχουν αποκλειστικότητα τα τελευταία 3 χρόνια.


    Όσο για τους Ευρωπαίους αγρότες έχουν το ελεύθερο να κάνουν ότι θέλουν εύκολα και γρήγορα, σε αντίθεση με εμάς που για να κάνεις σήμερα τυροκομείο,καλύτερα να ζητήσεις 'αδεια για πυρηνικό εργοστάσιο!
    Δηλαδή...
    Εκείνος Ο Αυστριακός με τα κόκκινα μαγουλάκια που δίπλα απο την φάρμα του,φτιάχνει αλλαντικά και έχει και μια βιτρίνα για να μπορείς να δοκιμάσεις,
    αν το έκανε στην Ελλάδα,θα έπρεπε να έχει άδεια χασαπέμπορα !

  15. #180
    Επίσης όπως είχε πει ένας γνωστός μου κάποτε, λα μάφια είναι ο διακινητής του ελαιόλαδου. Σου αρέσει; Έχει καλώς. Δεν σου αρέσει; Θα φας πιτσέτι... το "τίμιο σνακ"...

Παρόμοια θέματα

  1. habemus Papa(dima)m!!!
    από DrBig στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 11/11/2011, 08:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF