Σελίδα 42 από 137 ΠρώτοΠρώτο ... 3237383940414243444546475292 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 616 έως 630 από 2046

Θέμα: Habemus Papam

  1. #616
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/11/2009
    Μηνύματα
    892
    τι θελει πια αυτος ο παρλιακος ο σοιμπλε ρε γμτ!
    τι ναζιστικο παλιο @@ ειναι???
    αμαν πια!!!

  2. #617
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.964
    Γιατί τα τσιράκια του στην Ελλάδα δεν σε χαλάνε?
    Γέμισε το χαζοκούτι... προσκυνητές.

    ανανήψαντας

  3. #618
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/11/2009
    Μηνύματα
    892
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MG-KTiNoS Προβολή μηνύματος
    Γιατί τα τσιράκια του στην Ελλάδα δεν σε χαλάνε?
    Γέμισε το χαζοκούτι... προσκυνητές.

    κοιτα εδω υπαρχει μεγαλο θεμα!!
    εγω εχω μπερδευτει..
    κατανοω οτι οι Ευρωπαιοι πρεπει να παρουν τα χρηματα τους..
    λογικο!
    εγω τι φταιω ομως που καποιοι τα φαγανε?και αυτοι εξω αμετοχοι ειναι δηλ?
    τοσα χρονια που δινανε τα λεφτα δεν ξερανε τιποτα?
    επισης μας εχουν πρηξει με αυτο το GREXIT
    Αν φυγουμε θα πεινασουμε!!αν μεινουμε....θα καλοπερασουμε..
    βγαλε εσυ ακρη που βρισκομαστε..

  4. #619
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.841
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Μικe777 Προβολή μηνύματος
    κοιτα εδω υπαρχει μεγαλο θεμα!!
    εγω εχω μπερδευτει..
    κατανοω οτι οι Ευρωπαιοι πρεπει να παρουν τα χρηματα τους..
    λογικο!
    εγω τι φταιω ομως που καποιοι τα φαγανε?και αυτοι εξω αμετοχοι ειναι δηλ?
    τοσα χρονια που δινανε τα λεφτα δεν ξερανε τιποτα?
    επισης μας εχουν πρηξει με αυτο το GREXIT
    Αν φυγουμε θα πεινασουμε!!αν μεινουμε....θα καλοπερασουμε..
    βγαλε εσυ ακρη που βρισκομαστε..

    Κοίτα οι Ευρωπαίοι θα τα πάρουν τα λεφτά τους έτσι κι αλλιώς.
    Τα λεφτά για να τα φάμε μας τα δώσαν (επενδύσαμε).
    Τα Grexit είναι άσχετα με τα παραπάνω έχουν να κάνουν με τις διαδικασίες αποπληρωμής,
    Φύγουμε ή μείνουμε το ίδιο είναι θα απολαύσουμε τους καρπούς των επενδύσεών μας.

  5. #620
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της fkol k4
    Εγγραφή
    23/10/2011
    Μηνύματα
    766
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Κοίτα οι Ευρωπαίοι θα τα πάρουν τα λεφτά τους έτσι κι αλλιώς.
    Βασικά οι Ευρωπαίοι δεν πρόκειται να πάρουν τα λεφτά τους ούτε έτσι ούτε αλλιώς γιατί είναι περισσότερα από ότι γίνεται να ξεχρεωθούν και το ξέρουν. Το θέμα τους είναι να μη χάσουν άλλα.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Τα λεφτά για να τα φάμε μας τα δώσαν (επενδύσαμε).

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Τα Grexit είναι άσχετα με τα παραπάνω έχουν να κάνουν με τις διαδικασίες αποπληρωμής,
    Το Grexit είναι ένα ωραίο σενάριο για τους δημοσιογράφους εδώ κι έξω.
    Έχει άμεσες αναφορές σε παλιά παραμυθάκια (ο τζίτζικας κι ο μέρμυγκας) και βάζει τον καλό κι εργατικό Ευρωπαίο να παρακολουθεί την κάθαρση (μέσω της φλόγας της φτώχιας) του ανέμελου και τεμπέλη Έλληνα, κι όλα αυτά λέγοντας όχι ψέμματα, αλλά μισές αλήθειες (κάτι ακόμα πιο πανούργο).
    Έτσι, είναι ιδανικό για να κάνεις νούμερα στην πλάτη των νούμερων που σε διαβάζουν/βλέπουν.
    Για τους σκεπτόμενους (από οποιοδήποτε μέρος του κόσμου) είναι ένα μη επιθυμητό σενάριο λόγω του ότι είναι απρόβλεπτο.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Φύγουμε ή μείνουμε το ίδιο είναι θα απολαύσουμε τους καρπούς των επενδύσεών μας.
    Πρόσεχε τι εύχεσαι, γιατί κάποτε μπορεί και να συμβεί!

  6. #621
    kawasaκικο μελος Το avatar του/της KAWAMANRIDER
    Εγγραφή
    19/04/2013
    Μηνύματα
    362
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Μικe777 Προβολή μηνύματος
    τι θελει πια αυτος ο παρλιακος ο σοιμπλε ρε γμτ!
    τι ναζιστικο παλιο @@ ειναι???
    αμαν πια!!!
    δηλαδη ρε συμφορουμιτη - μην με παρεξηγεις παρμενος ειμαι με τους ξεφτιλες - εσυ τωρα πηρες γραμμη οτι οι μαγκες ειναι αποικιοκρατες , μαφιοζοι στηνουν το παιχνιδι , θεριζουν και διατασουν τον θανατο ,

    να μην ξεχναμε πια ειναι η γερμανια και στην τελικη πια ειναι η ευρωπη , εχουνε αιματοκυλισει σε ολο τον κοσμο δεκα φορες τον πλυθησμο τους , εγω θα γελαω αν ποτε οι κιτρινοι θα συζητησουν το δικο τους αιμα που ποτισαν τις αποικιες τους πισω , θα τους καταβροχθισουν

    https://www.youtube.com/watch?v=oG4ndbhOkpI

    h, the wind, the wind is blowing,
    through the graves the wind is blowing,
    freedom soon will come;
    then we'll come from the shadows.
    "Sensational Lightweight TT victory for Hillier !!! "
    http://www.youtube.com/watch?v=Wf4bXFOg8JQ
    "baby life's too short" ...........
    http://www.youtube.com/watch?v=jiKHtopGPBk

  7. #622
    kawasaκικο μελος Το avatar του/της KAWAMANRIDER
    Εγγραφή
    19/04/2013
    Μηνύματα
    362
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Ναι δεν είχα σκεφτεί ένα εργοστάσιο σαν "ιδιοκτησία" όπως το περιγράφεις, γιατί ναι μεν έχει "ιδιοκτήτη" σπάνια αυτός είναι φυσικό πρόσωπο πιά (άλλη προσωπική διαστροφή αυτή).
    Νομίζω ότι λογιστικά αυτό που λες ονομάζεται "αξία καθαρής θέσης" της επιχείρησης αλλά πιθανώς ο καβαμαν να ξέρει καλύτερα λόγω επαγγέλματος.
    Η διαφωνία (ή η αντίρρηση αν προτιμάς) είναι ότι απαξιώνοντας μια επιχείρηση πλήττεις τον όποιο ιδιοκτήτη, αλλά ας πούμε μειώνοντας το μέγεθος ή κλείνοντας μιά επιχείρηση ο εργάτης μένει άμεσα χωρίς μισθό και άρα πτωχεύει, ο εργοδότης θα επιβιώσει με μειωμένο κύκλο εργασιών και μέγεθος επιχείρησης ή θα πτωχεύσει επίσης σε δεύτερο χρόνο αν υποθέσουμε ότι είχε αυτήν και μόνο την πηγή εσόδων η οποία έπαψε να υπάρχει. Οι "προλετάριοι" πέφτουν στο μηδέν άμεσα και χωρίς μαξιλάρι, οι μεσαίοι πέφτουν στο μηδέν πιο αργά (όχι πάντα, συνήθως). Βέβαια οι "προλετάριοι" σε μιά χώρα με ποσοστά ιδιοκατοίκησης 90% δεν είναι πολλοί και εκεί πόνταραν οι εμπνευστές του ΕΝΦΙΑ με όσα ονόματα έχει αλλάξει ως σήμερα, γιατί τον "προλετάριο" ως έχοντα μόνο το σαρκίο του και τον όποιο μισθό του δεν μπορείς να τον υπερφορολογήσεις γιατί θα σου πει ουκ αν λάβεις. Τον μεσαίο μπορείς να κανονίσεις το φορολογικό ώστε να του πάρεις ότι έχει (μετατρέποντάς τον σε προλετάριο) εκμεταλλευόμενος τον φόβο του να μην γίνει προλετάριος, πράγμα το οποίο συστηματικά έγινε τα τελευταία χρόνια. Και επειδή στην χώρα μας τάξη "προλετάριων" δεν υπήρξε εδώ και καιρό γιατί όλοι είχαν ένα "κεραμίδι" κάπου (πλην οικονομικών μεταναστών οι οποίοι όμως έχουν πιά ακίνητη περιουσία σε ικανό ποσοστό) η επανάσταση των όσων πραγματικά δεν έχουν τι να χάσουν θ'αργήσει ή δεν θα γίνει.

    Πάντως το πείραμα της ΕΕ που μας θέλει να βρεθούμε όλοι σε προλεταριακό καθεστώς και κατά συνέπεια στο "έλεος" αυτού του 5% που λέγεται ότι έχει τον πλούτο όλης της χώρας, θα έχει ενδιαφέρον για τους μελλοντικούς οικονομολόγους. Ελπίζω να μην το ζήσουμε κιόλας.
    αμυρου φιλε μου οι περισσοτερες μικρες και μικρομεσαιες επιχειρησεις αυτη την στιγμη στην χωρα δεν εχουν "καθαρη θεση" αλλα ακαθαρτη , ενεργητικο μονο στα χαρτια και αυτο με πατεντα , δεν μπορω να εξηγω εδω με λεπτομερειες τι και πως , το οποιο για να βαστηξουν λιγο γινεται , απαιτηση επι της ουσιας του τραπεζικου συστηματος αλλα δυστυχως με υποθηκευμενες ολες τις "θετικες εγγυησεις" εναντι τριτων ετσι ονομαζεται το αμεσα ρευστοποιησιμο παγιο ενεργητικο για τις τραπεζες και παραλληλα βαλε μεσα των εγγυητων που ειναι τα φυσικα προσωπα που ευθυνονται για την εταιρεια , ή αν δεν εχει υποθηκευτει εχει απαξιωθει εντελως ,

    συμφωνω οτι ο εντελως μικρος εργαζομενος θα φαγωθει αμεσα και η μεσαια αστικη ταξη θα κρατησει λιγο παραπανω , αλλα πλεον μιλαμε για ενα νεο οικονομικο καθεστως αυτη την στιγμη , τον αναρχικο καπιταλισμο , που ειναι βιαιος , ακραιος και ανεξελεγκτος , αυτη την στιγμη τι να σου πω εχει χαθει η μπαλα , τολμω να πω - πριν καποια χρονια δεν θα το σκεφτομουνα καν , οτι μια επιχειρηση στην χωρα αυτη την στιγμη ακομα και να τζιραρει 3 ή 4 εκατομμυρια ειναι η επιχειρηση "προλεταριος" που κατασπαραζετε εν ριπη οφθαλμου , αν εξαιρεσουμε τους πολυ μεγαλους που ειναι οι λιγοτεροι και τα διεθνη λαμογια-μ@υνοπανα , σε δευτερο χρονο και οι μικρομεσαιοι ειναι εν δυναμη προλεταριοι , χθες , δυστυχως με επιπλεον βαρη , ας μην ξεχναμε οτι μπορει να στερηθουν και την ελευθερια τους , πραγμα που η αριστερα πρεπει να σκεφτεται και να πραττει σαν αριστερα για ολους αυτη την στιγμη , να μην εξαθλιωθουνε να μην σκλαβωθουνε οι ανθρωποι ακομα και αν πριν μια βδομαδα ηταν στην μεσαια ταξη και εκαναν βουτια με το κεφαλι στον πατο
    "Sensational Lightweight TT victory for Hillier !!! "
    http://www.youtube.com/watch?v=Wf4bXFOg8JQ
    "baby life's too short" ...........
    http://www.youtube.com/watch?v=jiKHtopGPBk

  8. #623
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της tsompanis
    Εγγραφή
    16/08/2009
    Μηνύματα
    469
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από KAWAMANRIDER Προβολή μηνύματος
    δηλαδη ρε συμφορουμιτη - μην με παρεξηγεις παρμενος ειμαι με τους ξεφτιλες - εσυ τωρα πηρες γραμμη οτι οι μαγκες ειναι αποικιοκρατες , μαφιοζοι στηνουν το παιχνιδι , θεριζουν και διατασουν τον θανατο ,

    να μην ξεχναμε πια ειναι η γερμανια και στην τελικη πια ειναι η ευρωπη , εχουνε αιματοκυλισει σε ολο τον κοσμο δεκα φορες τον πλυθησμο τους
    Να μη ξεχναμε ομως και του δικους μας οπως ο σαμαρας ,που για το σκανδαλο της siemen s εχασε το ελληνικο κρατος 2 δις και πηραμε πισω 200 μυρια οχι μετρητα αλλα στην αποπληρωμη τοκων!!!

  9. #624
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.841
    Μου αρέσει που όλοι αναφέρουμε χαλαρά νούμερα με (μισό να μετρήσω...) 9 μηδενικά χωρίς να γνωρίζει κανένας
    απο ποιά εργολαβία τα χάσαμε πόσος ήταν ο προυπολογισμός...
    Αφορμή πήρα, δεν αναφέρομαι προσωπικά...

  10. #625
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimmie_72
    Εγγραφή
    29/02/2012
    Μηνύματα
    1.468
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από KAWAMANRIDER Προβολή μηνύματος
    πραγμα που η αριστερα πρεπει να σκεφτεται και να πραττει σαν αριστερα για ολους αυτη την στιγμη , να μην εξαθλιωθουνε να μην σκλαβωθουνε οι ανθρωποι ακομα και αν πριν μια βδομαδα ηταν στην μεσαια ταξη και εκαναν βουτια με το κεφαλι στον πατο
    Τελικά έχουν έρθει τα πάνω-κάτω πράγμα που πρέπει να ερευνηθεί ως πρωτοεμφανιζόμενο κοινωνικοπολιτικό γεγονός.

    - Η αριστερά από καταβολής δεν επικοινωνούσε την πάλη του προλεταριάτου ενάντια στην αστική τάξη;

    - Το μανιφέστο του Κομμουνιστικού Κόμματος δεν διακηρύττει την ανοιχτή επανάσταση με το προλεταριάτο να θεμελιώνει την κυριαρχία του με τη βίαιη ανατροπή της αστικής τάξης;

    - Στόχος του προλεταριάτου, του κατώτερου στρώματος της σημερινής κοινωνίας δεν ήταν να αγωνίζεται να σηκωθεί, ν' ανυψωθεί τινάζοντας στον αέρα όλο το εποικοδόμημα των στρωμάτων που αποτελούν την επίσημη κοινωνία;

    - Πλέον το προλεταριάτο που πετυχαίνει το στόχο του έστω και μέσα από τον "αναρχικο καπιταλισμο" βλέπει συμπαθητικά την κατάρρευση της μεσαίας τάξης αντιλαμβανόμενο, τι;

    Δεν ξέρω για κωλοτούμπα, πάντως εγώ μπερδεύτηκα
    Grow old disgracefully




    Restoring Caponord

  11. #626
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dimmie_72 Προβολή μηνύματος
    Τελικά έχουν έρθει τα πάνω-κάτω πράγμα που πρέπει να ερευνηθεί ως πρωτοεμφανιζόμενο κοινωνικοπολιτικό γεγονός.

    - Η αριστερά από καταβολής δεν επικοινωνούσε την πάλη του προλεταριάτου ενάντια στην αστική τάξη;

    - Το μανιφέστο του Κομμουνιστικού Κόμματος δεν διακηρύττει την ανοιχτή επανάσταση με το προλεταριάτο να θεμελιώνει την κυριαρχία του με τη βίαιη ανατροπή της αστικής τάξης;

    - Στόχος του προλεταριάτου, του κατώτερου στρώματος της σημερινής κοινωνίας δεν ήταν να αγωνίζεται να σηκωθεί, ν' ανυψωθεί τινάζοντας στον αέρα όλο το εποικοδόμημα των στρωμάτων που αποτελούν την επίσημη κοινωνία;

    - Πλέον το προλεταριάτο που πετυχαίνει το στόχο του έστω και μέσα από τον "αναρχικο καπιταλισμο" βλέπει συμπαθητικά την κατάρρευση της μεσαίας τάξης αντιλαμβανόμενο, τι;

    Δεν ξέρω για κωλοτούμπα, πάντως εγώ μπερδεύτηκα
    βουαλα
    διπλη τουμπα μαλιστα https://www.youtube.com/watch?v=pLtRW_7_piY

  12. #627
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimmie_72
    Εγγραφή
    29/02/2012
    Μηνύματα
    1.468
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SHOOTER045 Προβολή μηνύματος
    βουαλα
    διπλη τουμπα μαλιστα
    το χειρότερο δεν θα είναι ότι θα ζούμε όλοι στην εξαθλίωση, αλλά ότι δεν θάχουμε εχθρό ν' αντιπαλέψουμε
    Grow old disgracefully




    Restoring Caponord

  13. #628
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Τι λες?
    και οι γερμανοι που θα ερθουν για μπανια εδω,τι ειναι?
    Το 40 κατι τις % τους μας θελουν εξω.
    Τουτεστιν 4 στους δεκα που θα ερθουν εδω δεν μας θελει....

  14. #629
    @Ντιμι72 Οταν μπω απο πισι δυο βρουμ τα εχεις.

  15. #630
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    11/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dimmie_72 Προβολή μηνύματος
    ........Δεν ξέρω για κωλοτούμπα, πάντως εγώ μπερδεύτηκα
    Βρε μαζί σου και συμφωνώ με αυτό που εννοείς.

    Απλά έχουμε μπερδέψει λίγο τα πράγματα.

    Δεν είναι όλα μια αριστερά. Ένα τουρλουμπούκι.

    Θα μπορούσαμε να γράψουμε σελίδες επί σελίδων αλλά δεν έχει νόημα στην παρούσα φάση.
    Υπάρχουν πάρα μα πάρα πολλοί οι οποίοι διαφωνούν με το Σύριζα. Κι εγώ διαφωνώ, δεν ψήφισα Σύριζα, δεν ψήφισα τίποτα γιατί δεν αναγνωρίζω την εκλογική διαδικασία ως τέτοια με τη μορφή που αυτή έχει.

    Δεν είναι όλοι οι προλετάριοι υπέρ του Σύριζα.
    Επίσης εκτός από τους Μπολσεβίκους, υπήρχαν και οι Μενσεβίκοι. Υπήρχαν και οι αναρχικοί, που αν δεν είχαν συνταχθεί για να γίνει η επανάσταση ένας θεός ξέρει τί θα είχε γίνει. Ο αγαπητός μου κατά τα άλλα Λένιν βέβαια φρόντισε να τους εξαφανίσει στο χρονοντούλαπο της ιστορίας.

    Για να μην πλατιάζουμε, όση σχέση έχει το ΠΑνελλήνιο ΣΟσιαλιστικό Κίνημα με το σοσιαλισμό, άλλη τόση έχει κι ο Σύριζα με τον κομμουνισμό και το/α μανιφέστο/α του.

    Ο αναρχικός καπιταλισμός είναι λάθος έκφραση που χρησιμοποίησε ο κάβαμαν για να περιγράψει τον άκρατο και ασύδοτο φιλελευθερισμό που επικρατεί/τείνει να επικρατήσει.
    Ο αναρχικός καπιταλισμός είναι άλλη πατέντα και το έχουν άλλοι το κόπιράιτ. Είπαμε, και το τί λογίζουμε αριστερά έχει τα όριά του, σαφώς βεβαια και η αριστερά μπορεί να χτυπηθεί έντονα από τη νόσο της μαλακίας

    Από κει κι έπειτα.
    Όσοι περιμένουν ή περίμεναν από το Σύριζα τα αβάντι πόμολο θα πάρουν ένα μύδι (αχνιστό).
    Αυτοί ανήκουν αλλού και ο Σύριζας γι'αυτούς είναι μία η άλλη με τους υπόλοιπους (και σε πολλά έχουν δίκιο).

    Ξαναλέω.
    Αφήνοντας τα ιδεολογικά στην άκρη (κακώς μεν, αλλά αναγκαίο στην παρούσα φάση).
    Μπορεί ο Τσίπρας να καταφέρει κάτι καλύτερο συνολικά (όχι για τώρα και να κλαίμε αύριο) από τους υπόλοιπους?
    Αν ναι θετικό.

    Το τί θα ήθελε και τί θα φαντασιωνόταν ο καθένας μας είναι μια πολλή ωραία κουβέντα για να γίνει με μπύρες και λουκάνικα (τσέχικες οι μπύρες για να γουστάρουμε τα κουμμούνια, γερμανικά τα λουκάνικα για να γουστάρουν οι ευρωπαϊστές )

Παρόμοια θέματα

  1. habemus Papa(dima)m!!!
    από DrBig στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 11/11/2011, 08:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF