Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 72

Θέμα: QuadCopters ασχολείται κάποιος;

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008

    QuadCopters ασχολείται κάποιος;

    Ακριβά παιχνίδια, νέα μόδα, ενοχλητικά πετούμενα, όπως θέλετε πείτε τα! Είδα κάμποσες λήψεις απο τέτοια μαραφέτια και μου χει μπεί η ιδέα να ρίξω μερικά ευρώ...

    Υπάρχει μήπως κάνας ομοιοπαθής να συζητήσουμε κάτι απορίες που έχω γιατί ξεκίνησα να διαβάζω τα σχετικά και χάθηκα απο το εύρος του αντικειμένου! Μοντέλα,χειριστήρια,μπαταρίες,έλικες,μοτέρ, gps,φορτιστές, αποφορτιστές, χρόνοι πτήσης και πολλά πολλά ακόμη.

    Κοιτάζω για κάτι που να μπορεί να μεταφέρει κάποια gopro ή κάνα κινητό, οπότε παίζουμε σε ψιλοακριβά μοντέλα.
    Δεν έχω καταλήξει ακόμη, αλλά απ ότι βλέπω το WALKERA QRX350 PRO παίζει πολύ στα μαγαζιά. Το μόνο θέμα είναι ο πολύ περιορισμένος χρόνος πτήσης.5-7 λεπτά με την κάμερα επάνω άσχετα με το up to 25 minutes που δίνει στις προδιαγραφές...

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	walkera.jpg 
Προβολές:	421 
Μέγεθος:	51,4 KB 
ID:	330275

  2. #2
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Δεν ασχολουμαι με το σπορ, αλλα ειμαι σιγουρος οτι ενα κανονικο ελικοπτερακι με ενα μεγαλο στροφειο αντι 4 μικρες ελικες θα εχει και πολυ καλλιτερη αυτονομια και θα σηκωνει και μεγαλυτερο βαρος.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  3. #3
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.169
    Παρε πρώτα ενα μικρό και φτηνό να μάθεις να το πετάς γιατί τα ατυχήματα κοστίζουν και θα έχεις πολλά.
    Δεν είναι και το πιο εύκολο να το μαθεις να το πετάς σωστά.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  4. #4
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.376
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από typhoon Προβολή μηνύματος
    Ακριβά παιχνίδια, νέα μόδα, ενοχλητικά πετούμενα, όπως θέλετε πείτε τα! Είδα κάμποσες λήψεις απο τέτοια μαραφέτια και μου χει μπεί η ιδέα να ρίξω μερικά ευρώ...

    Υπάρχει μήπως κάνας ομοιοπαθής να συζητήσουμε κάτι απορίες που έχω γιατί ξεκίνησα να διαβάζω τα σχετικά και χάθηκα απο το εύρος του αντικειμένου! Μοντέλα,χειριστήρια,μπαταρίες,έλικες,μοτέρ, gps,φορτιστές, αποφορτιστές, χρόνοι πτήσης και πολλά πολλά ακόμη.

    Κοιτάζω για κάτι που να μπορεί να μεταφέρει κάποια gopro ή κάνα κινητό, οπότε παίζουμε σε ψιλοακριβά μοντέλα.
    Δεν έχω καταλήξει ακόμη, αλλά απ ότι βλέπω το WALKERA QRX350 PRO παίζει πολύ στα μαγαζιά. Το μόνο θέμα είναι ο πολύ περιορισμένος χρόνος πτήσης.5-7 λεπτά με την κάμερα επάνω άσχετα με το up to 25 minutes που δίνει στις προδιαγραφές...

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	walkera.jpg 
Προβολές:	421 
Μέγεθος:	51,4 KB 
ID:	330275
    Είδα καλά;
    800€;;;;;;;;
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  5. #5
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teogtp Προβολή μηνύματος
    Είδα καλά;
    800€;;;;;;;;
    Eχει και ακριβοτερα...

    http://www.dx.com/p/walkera-tali-h50...2#.VMdUCCz-Uzo
    Typhoon 125, NX 250, WR200, LC4 400E, M 600, Canyon 500, LC4 640 SM, 640 ADV, Speed 4, Z1000, 404 DS, ADV 950S , SDuke 990, SM 950 , 440 SM, 690 SM, TUONO 660!

  6. #6
    Destination is the trip Το avatar του/της Corvo
    Εγγραφή
    13/09/2008
    Μηνύματα
    1.299
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Δεν ασχολουμαι με το σπορ, αλλα ειμαι σιγουρος οτι ενα κανονικο ελικοπτερακι με ενα μεγαλο στροφειο αντι 4 μικρες ελικες θα εχει και πολυ καλλιτερη αυτονομια και θα σηκωνει και μεγαλυτερο βαρος.
    εδω το θεμα εχει να κανει με την καμερα...
    ο λογος που βαζουν 4 ή 6 ή 8(για μεγαλυτερες καμερες οχι για μια gopro των 300 γραμ.) ειναι οτι θελουν να ελεγχουν οσο το δυνατον το καδρο και την σταθεροτητα....
    επειδη δουλεψα ελαχιστα ενα, αν αφησεις το κοντρολερ, και δεν αγγιζεις τπτ, τα 4 ελικακια γυριζουν με την ιδια ταχυτητα και μενει σταθερο στο ιδιο σημειο χωρις πολυ αναταραξεις
    επισης πρεπει να εισαι σε θεση να κουνας μια τα τα δυο μπροστα μια τα δυο πισω για να αλλαζεις γωνια στην καμερα, γιατι η καμερα ειναι σταθερη και δεν κουνιεται αρα ολη η δουλεια του ανθρωπου που το δουλευει γινεται μεσω τις κατασκευης...
    You start with a bag full of luck and an empty bag of experience. The trick is to fill the bag of experience before you empty the bag of luck.

  7. #7
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Corvo Προβολή μηνύματος
    εδω το θεμα εχει να κανει με την καμερα...
    ο λογος που βαζουν 4 ή 6 ή 8(για μεγαλυτερες καμερες οχι για μια gopro των 300 γραμ.) ειναι οτι θελουν να ελεγχουν οσο το δυνατον το καδρο και την σταθεροτητα....
    επειδη δουλεψα ελαχιστα ενα, αν αφησεις το κοντρολερ, και δεν αγγιζεις τπτ, τα 4 ελικακια γυριζουν με την ιδια ταχυτητα και μενει σταθερο στο ιδιο σημειο χωρις πολυ αναταραξεις
    επισης πρεπει να εισαι σε θεση να κουνας μια τα τα δυο μπροστα μια τα δυο πισω για να αλλαζεις γωνια στην καμερα, γιατι η καμερα ειναι σταθερη και δεν κουνιεται αρα ολη η δουλεια του ανθρωπου που το δουλευει γινεται μεσω τις κατασκευης...
    point taken
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  8. #8
    Destination is the trip Το avatar του/της Corvo
    Εγγραφή
    13/09/2008
    Μηνύματα
    1.299
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    point taken
    ειχα σκεφτει να φτιαξω ενα στην πτυχιακη στο τει, αλλα δεν βλεπω καθηγητη να ψηνεται οποτε....

    typhoon ολα περιπου στο μισαωρο αυτονομια νομιζω σου δινουν εκτος αν ξεφυγεις σε κοστος που και παλι μην νομιζεις οτι θα ανεβεις πολυ σε ωρα...

    τσεκαρε τα phntom αν θυμαμαι καλα εχουν gps, σε περιπτωση που χαθει(συμβαινει πολυ ευκολα μην το γελας) κραταει μπαταρια εστω και στο τελος για να γυρισει εκει που ξεκινησε η πτήση ή εκει που το εχεις προγραμματισει εσυ(στη ταρατσα της πολυκατοικιας σου πχ)
    You start with a bag full of luck and an empty bag of experience. The trick is to fill the bag of experience before you empty the bag of luck.

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Υποτίθεται ότι το συγκεκριμένο που κοιτάζω είναι απ τα καλύτερα vfm.
    To μισάωρο δεν το πιάνει με την καμία όμως. Up to 25 minutes λέει ο κατασκευαστής οπότε σκάρτο 20λεπτο υποθέτω κι αυτό χωρίς την κάμερα και το μηχανισμό που την χειρίζεσαι. Με το έξτρα βάρος πιστεύω με το ζόρι θα πιάνει το 10 λεπτο.

    Οι μαγαζότορες που έχω μιλήσει μου λένε ότι δεν έχει ανάγκη, ότι σηκώνει άνετα και κινητό και βγάζει 20 λεπτά πτήσης φορτωμένο.Αλλά αυτοί να πουλήσουν κοιτάν, γι αυτό ρωτάω εδώ μήπως υπάρχει κάποιος ομοιοπαθής ή ιδιοκτήτης να μάθω απο πρώτο χέρι.

    Και δεν υπάρχει και κάνα σχετικό ελληνικό φορουμ να μάθω λεπτομέρειες.

    Corvo και αυτό έχει δέκτη gps για διάφορα κολπάκια (προγραμματισμό διαδρομής,επιστροφή στο σημείο απογείωσης, επιστροφή εντός εμβέλειας, κλείδωμα σε σημείο κλπ)

  10. #10
    Destination is the trip Το avatar του/της Corvo
    Εγγραφή
    13/09/2008
    Μηνύματα
    1.299
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από typhoon Προβολή μηνύματος
    Υποτίθεται ότι το συγκεκριμένο που κοιτάζω είναι απ τα καλύτερα vfm.
    To μισάωρο δεν το πιάνει με την καμία όμως. Up to 25 minutes λέει ο κατασκευαστής οπότε σκάρτο 20λεπτο υποθέτω κι αυτό χωρίς την κάμερα και το μηχανισμό που την χειρίζεσαι. Με το έξτρα βάρος πιστεύω με το ζόρι θα πιάνει το 10 λεπτο.

    Οι μαγαζότορες που έχω μιλήσει μου λένε ότι δεν έχει ανάγκη, ότι σηκώνει άνετα και κινητό και βγάζει 20 λεπτά πτήσης φορτωμένο.Αλλά αυτοί να πουλήσουν κοιτάν, γι αυτό ρωτάω εδώ μήπως υπάρχει κάποιος ομοιοπαθής ή ιδιοκτήτης να μάθω απο πρώτο χέρι.

    Και δεν υπάρχει και κάνα σχετικό ελληνικό φορουμ να μάθω λεπτομέρειες.

    Corvo και αυτό έχει δέκτη gps για διάφορα κολπάκια (προγραμματισμό διαδρομής,επιστροφή στο σημείο απογείωσης, επιστροφή εντός εμβέλειας, κλείδωμα σε σημείο κλπ)
    Ειναι πολλα που τις εχουν αυτες τις επιλογες, αν επιτρεπεται για ποιον λογο το προοριζεις;
    You start with a bag full of luck and an empty bag of experience. The trick is to fill the bag of experience before you empty the bag of luck.

  11. #11
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.787
    Μεγάλη κουβέντα άνοιξες και πρέπει να γράφω σεντόνια για να εξηγώ.

    Τες πα ότι προλάβω τώρα και τα λοιπά το βράδυ.

    Ελικόπτερο λοιπόν με την καμία μιας και για να το έχεις σε αιώρηση και μάλιστα τέτοιου είδους για φωτογράφηση, πρέπει να φας τα νιάτα σου στις πτήσεις, κοινώς να γράψεις άπειρες ώρες και να το "έχεις" το άθλημα. Το τετρακόπτερο είναι ιδανικό γι' αυτή τη δουλειά.

    H αυτονομία για μένα δεν είναι το βασικό κριτήριο επιλογής μοντέλου. Γύρω στο 10λεπτο που μπορείς μαχ να είσαι συγκεντρωμένος απόλυτα σε αυτό που κάνεις, όλα τα μοντέλα το έχουν. Εξτρά χρόνος πτήσης δεν σου χρειάζεται τόσο όσο νομίζεις και μπορεί να επιτευχθεί με αλλαγή πακέτου μπαταριών που έχεις προφορτίσει. Η διαδικασία της προσγείωσης και της ενασχόλησης με την αλλαγή των μπαταριών θα δώσει στο μυαλό σου τον απαραίτητο χρόνο να ξεκουραστεί από την πολλή δύσκολη διαδικασία της απόλυτης αφοσίωσης που του επιβάλεις με την πτήση και στα μοτέρ για να παγώσουν. +5 mins περιθώρια ασφαλείας και είσαι οκ.
    Πολύ σημαντικό ρόλο παίζει το βάρος που θα σηκώνει και το πόσο φρέσκια τεχνολογία φοράει μιας και τα γυροσκόπια και gps καταναλώνουν και αυτά. Επέλεξε μοντέλο με brushless motors για μικρότερο αναρτώμενο βάρος και καλύτερη λειτουργία σε βάθος χρόνου αλλά και περίπου ίδια λειτουργία του κάθε στροφείου. Επίσης να κοιτάξεις να βρίσκεις εύκολα ανταλλακτικά χωρίς να χρειάζεται να περιμένεις αιώνες μέχρι να σου έρθουν από Κίνα. Προμηθεύσου έχτρα προπέλες γαιτί οι ζημιές είναι εύκολες. Μια εταιρία που έχω σε μεγάλη εκτίμηση είναι η walkeera (http://www.rc-fever.com/index.php?ro...duct_id=140345) η τιμή είναι χωρίς τηλεκατεύθυνση και η Arris (http://www.hobby-wing.com/arris-m650...f-naza-v2.html)

    πρέπει ν' ανοίξω το μαγαζί, θα επανέλθω το βράδυ αν έχεις (που θα έχεις) απορίες !
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  12. #12
    Τετρακοπτερο εεε? Χμμμ, να πω και εγω τα δικα μου….μια που ασχολούμαι με μοντελισμό.

    Νεαρέ ξεκίνα με κάνα quad του 50ρικου μέσα στο σπίτι (που δεν θα έχεις και αέρα) και μετά από καμιά 100ρια φορτίσεις δηλαδή πτήσεις θα είσαι οκ.

    Για το θέμα σου τώρα υπάρχουν τα axial με άξονα κίνησης (http://www.hobbyking.com/hobbyking/s...Fly_Lite_.html) για του έλικες και αλλάζεις το pitch του κάθε έλικα με σερβομηχανισμό (όπως τα ελικόπτερα),

    και τα κανονικά σαν αυτό που λες, με 4 ή περισσότερα μοτέρ στο κάθε άκρο του.

    ΟΛΑ τα μοτερ να είναι Brushless (μηδενική συντήρηση γιατί δεν υπάρχουν καρβουνάκια- τριβές) και με περισσότερη δύναμη.
    Από αξεσουάρ τώρα λεφτά να έχεις να δίνεις. Υπάρχει το FPV που στην ουσία είναι γυαλιά τα φοράς και βλέπεις σαν να είσαι μέσα (για μακρινές βόλτες), Gimbal (2D+3D) για τις Φώτος σου και τα βίντεο σου, GPS (go home - hover) etc.

    Να προτιμήσεις επώνυμα γιατί συνήθως έχουν σημαντικά λιγότερη κατανάλωση σε μπαταρία.

    και μια ιδεα τι μπορουν να κανουν....
    https://www.youtube.com/watch?v=w2itwFJCgFQ
    Τελευταία τροποποίηση από borbos; 27/01/2015 στις 20:51.

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Ευχαριστώ παιδιά για το ενδιαφέρον να μοιραστείτε πληροφορίες. Βοrbos τόσο δύσκολη είναι η πτήση μ αυτά τα μαραφέτια?Απο τα βιντεάκια που βλέπω νομίζω ότι είναι σε μεγάλο βαθμό αυτοματοποιημένο το σύστημα.Πιθανώς η προσγείωση να είναι θέμα.Όπως και αυτό που λες με τον αέρα γιατί σ όλα τα βίντεο είναι τέλειος ο καιρός και ιδανικές οι συνθήκες.
    Για αυτά που προτείνεις με την εναλλαγή του pitch, ομολογώ ότι δεν είχα ιδέα ότι υπάρχουν ,αλλά το συγκεκριμένο μοντέλο δεν εξυπηρετεί γιατί αν κατάλαβα σωστά δεν δέχεται κάμερα.
    Ο λόγος που κοιτάζω τα quadcopters είναι επαγγελματικός-ερασιτεχνικός. Πιο λιανά κοιτάζω μήπως μπορέσω να πουλήσω την ιδέα της εναέριας λήψης στους φωτογράφους που αναλαμβάνουν γάμους. Γι αυτό θέλω μοντελάκι με κάμερα.

    Vaska! Δεν έχουμε συζητήσει ποτέ, ωστόσο παρακολουθώ με προσοχή τις δημοσιεύσεις σου(τεχνικού ενδιαφέροντος) και ειλικρινά ήλπιζα να συμμετάσχεις και να μου πεις 2 λόγια για τις μπαταρίες τουλάχιστον (διάβασα το θέμα με την επιλογή φορτιστή ctek ή optimate και ήταν αρκετά κατατοπιστικό)

    Το Scout X4 που προτείνεις είναι καρατούμπανο σε προδιαγραφές και σε τιμή, αν και χωρίς χειριστήριο.Εδώ το ζητάνε 1600€ για όλο το πακέτο.
    Αλλά το Αrris το ερωτεύτηκα!Είναι πανέμορφη κατασκευή, ανθρακόνημα εξολοκλήρου!

    Και εδώ ξεκινάνε οι προβληματισμοί.
    Ποιο να πάρω?Απο θέμα ανταλλακτικών μήπως τα walkera είναι ευκολότερο να βρείς μιας και τα δουλεύουν πολύ τα ελληνικά μαγαζιά?
    Υποστήριξη?Έχουν καμιά εγγύηση αυτά τα πραγματάκια για να προτιμήσω τον Ελληνα?
    Απο θέμα συντήρησης τι προβλέπεται ? Οι μπαταρίες αν δεν χρησιμοποιηθούν είναι καλό να εκφορτίζονται???Χρειάζεται μηχάνημα discharger?
    Για κάμερα, η ilook που προτείνουν για να μην υπάρχουν θέματα συμβατότητας ή gopro3(ή 4) με έξτρα κόστος?
    Αυτά υποτίθεται ότι πετάνε, καταγράφουν την πτήση και την μεταδίδουν απευθείας και στο χειριστήριο σε οθόνη (εφ όσον υποστηρίζεται κάτι τέτοιο).
    Επίπεδο μπαταρίας, εμβέλεια κλπ φαίνονται πουθενά ή πετάς με την ψυχή στο στόμα?

    Επίσης απο θέμα προστασίας προσωπικών δεδομένων. Αμα βγεί κανείς καλοθελητής στην ταράτσα και το πυροβολήσει τι γίνεται?

  14. #14
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.787
    Είμαι σπίτι και γράφω από ταμπλέτα οπότε δύσκολο να σου αναλύσω. Αύριο με το καλό από το μαγαζί θα προσπαθήσω να σε βάλω στο κλίμα. Επιγραμματικα πάντως να σου πω φερτο μόνος σου από Κίνα. Οι περισσότεροι και καλά εισαγωγεις βάζουν απλά το νταβατζιλικι τους πάνω στην τιμή και στο πουλάνε.

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimmie_72
    Εγγραφή
    29/02/2012
    Μηνύματα
    1.468
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από typhoon Προβολή μηνύματος
    Πιο λιανά κοιτάζω μήπως μπορέσω να πουλήσω την ιδέα της εναέριας λήψης στους φωτογράφους που αναλαμβάνουν γάμους. Γι αυτό θέλω μοντελάκι με κάμερα.
    Χωρίς παρεξήγηση μάλλον έχεις καιρό να πας σε γάμο, ε;
    Grow old disgracefully




    Restoring Caponord

Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 40
    Τελευταίο μήνυμα: 19/03/2008, 02:28
  2. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 28/02/2005, 13:24
  3. Μηπως ξερει καποιος ?
    από yiannis600 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 25/02/2005, 17:52
  4. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 08/01/2005, 10:39
  5. Καποιος καλος γνωστης των διχρονων scooter?
    από ioannou_b στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 28/11/2003, 16:21

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF