Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 17

Θέμα: Revit Outback

  1. #1
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.835

    Revit Outback

    Ήρθε η ώρα για νέα cordura.

    Με ενδιαφέρει να μπορεί να φορεθεί άνετα και σε ταξίδι το καλοκαίρι (όχι για κάθε μέρα μέσα σε πόλη), άρα να έχει εξαερισμούς, να καλύβει από τη πίσω πλευρά τη μέση & να είναι σχετικά ζεστό για το χειμώνα.
    Αδιαβροχοποίηση δε με καίει τόσο μιας και όταν βρέχει καλά παίζει αδιάβροχο, οκ να μπορεί να αντέξει νερό με νορμάλ ρυθμούς για καμιά ώρα.

    Έχω καταλήξει στο μπουφάν του τίτλου. Το βρίσκω σε νορμάλ θα έλεγα τιμή γύρω στα 250. Εκεί είναι και το budget μου. Αυτό που ξέρω για τα revit είναι ότι αν φάνε νερό μουλιάζουν και αυτό τα κάνει μη πρακτικά σε περίπτωση ταξιδιού θα έλεγα εγώ. Άντε να στεγνώσει αν έχει γίνει 4 κιλά από το νερό.

    Ψάχνοντας δεν βρίσκω κάτι άλλο στα υπόψιν, το οποίο να έχει αρκετούς εξαερισμούς. Για πείτε καμιά ιδέα.


    P.s Μηχανή F800GS, χρήση πλέον κυρίως σε βόλτες και ταξίδια. Για καθημερινό μέσα στη πόλη έχω δερμάτινο.

  2. #2
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    Macna Geo 2

    Παίζει γύρω στα 260-270ευρώ στα καταστήματα
    4 εποχών. Μπορεί να γίνει από καλοκαιρινό έως φουλ χειμωνιάτικο. Το χω 2 χρόνια και το χω χρησιμοποιήσει εντός Αθήνας μεσημέρι με 30 βαθμούς και με έβγαλε ζεστό και χειμώνα με 95% υγρασία και -2 τις μέρες που έριχνε το χιονάκι στα βόρεια προάστεια.

    Έχει καλούς αεραγωγούς για καλοκαίρι δες ειδικά στην αρχή του βίντεο το περιμετρικό φερμουάρ στο στέρνο που βγάζει μια φλούδα και το κάνει διάτρητο στο κέντρο.

    https://www.youtube.com/watch?v=itK7qgqiWeM

    2ο λινκ

    https://www.youtube.com/watch?v=0VVgQYVeY9M

  3. #3
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.596
    Αν το βρεις, γιατί δεν είναι φρέσκο μοντέλο, τότε Bering Vento αβλεπί!
    κάνει όσα ζητάς και παραπάνω.
    Το είχα πάρει πριν 2(περιπου χρόνια απο το automotoracing.com στα 129€ όταν εδώ γνωστό μαγαζί το έδινε 285€, ενώ σήμερα το τιμά προς 254€!!!
    Απο τις πιο value for money πρότασεις που έχω δει σε μπουφάν, και έχε υπόψιν σου ότι το πρώτο δοκιμάστηκε και σε σούπα και με έβγαλε παλικάρι (ξαναπήρα το ίδιο πάλι).
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  4. #4
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.835
    Ευχαριστώ αρχικά το George και το gauro που απάντησαν. Μέχρι στιγμής εκτός σημαντικού απροόπτου έχω καταλήξει στο Outback. Το γράφω ώστε να κρατάω το thread ενήμερο.

  5. #5
    Εχω το Outback λιγοτερο απο χρόνο. Μονο θετικα πραγματα μπορω να σου πω. Μου εχει κανει εντυπωση η αψογη εφαρμογη του.Εμενα (1.79 υψος) το medium μου κανει κουτι. Το εχω δοκιμασει και σε υψηλες ταχυτητες με το Τουονο και ηταν πολυ σταθερο.

    Δεν εχω ελγξει την αδιαβροχοποιηση γιατι φοραω εξωτερικο αδιαβροχο επειδη βαριεμαι να πλενω το μπουφαν μετα τις λασποβροχες της πολης. Το δικο του αδιαβροχο μπορει να αφαιρεθει και να φορεθει μονο του. Εχει πολλες τσεπες, προσοχη απο τις μπροστινες μονο οι 2 ειναι αδιαβροχες. Τα φερμουαρ δειχνουν οτι θα αντεξουν στο χρονο. Επισης δεν πωλειται με την προστασια πλατης που πρεπει να αγοραστει εξτρα (35-40 ευρω.)

  6. #6
    Ο σημειολόγος Το avatar του/της spyro
    Εγγραφή
    02/05/2008
    Μηνύματα
    3.204
    θα σου πω τις γενικές εντυπώσεις μου απο τη Revit

    έχω το Rev'it cayenne. είχα πρίν ένα απλό, το πιο φθηνό όλων των dainese, το barcelona.

    Το Revit είναι πολυ ζεστό, έχει σωστή εφαρμογή, είναι όμορφο, λειτουργικό, το αισθάνεσαι ποιοτικό. έχει 3 επίπεδα και μου δινει την ευκαιρία να το φορέσω με διάφορους καιρούς. έχει πολλες τσέπες. διάφορες όμορφες εσοχές και διχτάκια. έχει πολλες προστασίες, σε κάνει να αισθάνεσαι ασφάλεια

    και αυτό και εκείνο και το άλλο και ... και .... και

    στο διατάυτα όμως:

    όταν βρέχει δυνατά σε ταξίδι, πάντα ευχομαι να είχα το φτηνιάρικο το dainese. Το φτηνιάρικο το dainese δεν είχε μπάσει ποτέ. Το revit θέλει αδιάβροχο

  7. #7
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyro Προβολή μηνύματος

    όταν βρέχει δυνατά σε ταξίδι, πάντα ευχομαι να είχα το φτηνιάρικο το dainese. Το φτηνιάρικο το dainese δεν είχε μπάσει ποτέ. Το revit θέλει αδιάβροχο
    Αυτό.
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    revit cayenne pro δεν μου ειχε μπασει ΠΟΤΕ ακόμα και με χαλάζι.

    ακόμα μετανιώνω που το πούλησα 4 χρόνια πριν

  9. #9
    Αντε τωρα να σχηματισεις αποψη.....

    πουτσ@@@@@@@@@

  10. #10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ζεύκας Προβολή μηνύματος
    revit cayenne pro δεν μου ειχε μπασει ΠΟΤΕ ακόμα και με χαλάζι.
    ακόμα μετανιώνω που το πούλησα 4 χρόνια πριν
    Διευκρινιση: Δεν "μπαζει" νερο, απλα επειδη το εξωτερικο στρωμα δεν ειναι αδιαβροχο (οποτε φοράς απο μέσα το αδιαβροχο), μουλιαζει, βαραινει και νιωθεις την υγρασια και το κρυο παντου. Την πατησα ετσι στη Νορβηγία (όταν εχασα το εξωτερικο αδιαβροχο)
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Cpt. Haddock Προβολή μηνύματος
    Διευκρινιση: Δεν "μπαζει" νερο, απλα επειδη το εξωτερικο στρωμα δεν ειναι αδιαβροχο (οποτε φοράς απο μέσα το αδιαβροχο), μουλιαζει, βαραινει και νιωθεις την υγρασια και το κρυο παντου. Την πατησα ετσι στη Νορβηγία (όταν εχασα το εξωτερικο αδιαβροχο)
    άρα δεν συμφωνείς με τον spyro. Μπερδεύονται και κάποιοι που δν ξέρουν από revit.

    Ναι το εξωτερικό στρώμα μουλιάζει και βαραίνει αλλά μόνο οι gay που καβαλάνε triumph τους ενοχλεί

  12. #12
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ζεύκας Προβολή μηνύματος
    άρα δεν συμφωνείς με τον spyro. Μπερδεύονται και κάποιοι που δν ξέρουν από revit.
    Ουτε ο σπυρος εγραψε οτι μπαζει, απλα οτι χρειαζεται αδιαβροχο.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ζεύκας Προβολή μηνύματος
    Ναι το εξωτερικό στρώμα μουλιάζει και βαραίνει αλλά μόνο οι gay που καβαλάνε triumph τους ενοχλεί
    Οντως. Ετσι κι αλλιως Ρεβιτ εχω ακομα
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  13. #13
    Ελάχιστα μπουφάν έχουν laminated μεμβράνη στο εξωτερικό "ύφασμα" για να μην μουλιάζουν, δυστυχώς. Σε κάθε "βαριά" βροχή, τα ίδια. Και το θέμα δεν είναι να βρέχεσαι όσο κινείσαι. Όταν πας κάπου και πρέπει να βάλεις το βρεγμένο μπουφάν είναι το πρόβλημα, μερικές φορές όσο δεν το φοράς το νερό περνάει ανάποδα από τη μεμβράνη γιατί δεν έχει την διαφορά θερμοκρασίας που δίνει το σώμα σου.

    Δυστυχώς όσα είναι φτιαγμένα από goretex-pro κλπ, είναι απλησίαστα ακόμα...

  14. #14
    Ο σημειολόγος Το avatar του/της spyro
    Εγγραφή
    02/05/2008
    Μηνύματα
    3.204
    Όπως τα λεει ο captain. Μπορεί να είπα μπάζει αλλά εννούσα αυτό που λεει ο Ηλίας. Μουλιάζει και τελικά μετα από λίγη ώρα αισθάνεσαι την υγρασία, παρ’ όλη την εσωτερική αδιάβροχη επένδυση. Το φτηνιάρικο dianese δεν ήξταν κάν goretex, D- dry ήταν. Πάραυτα δεν είχα πρόβλημα.

    Εκτιμώ ότι το cayene pro θα δικαιολογεί με κάποιο καλύτερο τρόπο τα λεφτά του.

  15. #15
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.835
    Αυτό που λέτε για το μούλιασμα το γνωρίζω και σίγουρα είναι κάτι που με ενοχλεί ιδιαίτερα. Έχω όμως αποφασίσει ότι σε ενδεχόμενη βροχή θα έχω μαζί μου αδιάβροχο, μιας και δε μπορώ να βρω κάποιο άλλο jacket που να μου κάνει κλικ και παράλληλα να μη κοστίζει μια περιουσία. Οπότε πάμε μάλλον σε συμβιβασμό.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Revit Off Track Jacket (Το χει κανεις?)
    από costas_k στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 18/02/2010, 15:47
  2. revit παντελονι
    από tanouki2 στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 19/05/2009, 18:27

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF