Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 52

Θέμα: πρόβλημα με cbf 600

  1. #31
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    10/06/2014
    Μηνύματα
    14
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pektis Προβολή μηνύματος
    Δεν ξέρω..... Συνήθως το συγκεκριμένο μοτερ δεν καίει λάδι.......γιατί συμπληρωνεις λαδι& δεν κανείς αλλαγή λαδιών κάθε 4000?
    ειχα κανει αλλαγει στα 55000 αν θυμαμαι καλα συμπληρωσα στα 57000 γτ ηταν στο low τωρα ειναι στα 57600 περιπου και θελει παλι... ξερώ οτι χανει λιγο η φλατζα και ειχα σκοπο να αλλαξώ στα 62000 που θα εκανα και ρυθμηση βαλβιδών αλλα μαλλον θα γινουν τωρα αυτα...

  2. #32
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    10/06/2014
    Μηνύματα
    14
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Βρε μαναρακι ομορφο, τα καρμπιρατερ παιρνουν παραπανω αν χαλασουν τα φλοτερ και τα βελονακια που κλεινουν τα λεκανακια, οχι το ρουμπινετο. Και τοτενες τρεχει και μπεντζιν απο την υπερχειλιση λογικα. Μην και ειναι λιγο lamoyo ο μαστουρας;

    Σου αλλαξε και λαδια μηπως, εβαλε λιγοτερα;;; Αυτο που λες δεν το κανει ουτε η λαδοφαγανα η δικη μου...
    το ρουμπινετο το χα δει εγw που εχανε και το ανοιξε ο μαστορας και ειδε οι ηθελε αλλαγη η μεμβανη του ...το λαδι που βαζει ειναι σωστο το εχω δει .για τι καιει τοσο πολυ λαδι ομως δεν καταλαβενω.. θα το παω αυριο με οδικη...

  3. #33
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    10/06/2015
    Μηνύματα
    10
    HONDAκιδες καλησπέρα.. Είμαι κάτοχος ενός cbf 600 καρμπιρατέρ (2004). Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με εμφάνιση λαδιών στον κινητήρα. Πιο συγκεκριμένα μετά από μακρινές βόλτες σε εθνική οδό (2 ώρες +) παρατηρούσα λάδια στη βάση του κυλίνδρου στο καπάκι. Στην αρχή φαντάστηκα ότι χάνει από φλάτζα. Τελικά όμως σήμερα παρατήρησα ότι χάνει λάδια από το φιλτροκούτι τα οποία μετά από ώρα φτάνουν μέχρι τη βάση του κυλίνδρου και γλύφουν τις ενώσεις. Ξέρει κανένας γιατί συμβαίνει αυτό? Μέσα στη πόλη δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο. Μόνο στην εθνική που λογικά οι στροφές είναι αρκετές και για ώρα. Από θέμα επιδόσεων δεν έχει κάποιο πρόβλημα. Το μόνο που θυμάμαι στην τελευταία αλλαγή λαδιών πρέπει να είχα βάλει λίγα παραπανίσια λάδια. Επίσης όσο πάει και μειώνεται το λάδι γιατί κάθε φορά το καθαρίζω στο σημείο. Καμία ιδέα ? Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20150610_003154.jpg 
Προβολές:	249 
Μέγεθος:	48,6 KB 
ID:	336931 Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20150610_003308.jpg 
Προβολές:	248 
Μέγεθος:	67,7 KB 
ID:	336932 Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20150610_003528.jpg 
Προβολές:	249 
Μέγεθος:	87,5 KB 
ID:	336933

  4. #34
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    10/06/2015
    Μηνύματα
    10
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20150610_003700.jpg 
Προβολές:	246 
Μέγεθος:	76,2 KB 
ID:	336935

  5. #35
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.523
    βγαλε τα παραπανισια (αν υπαρχουν πλεον και δεν τα ξερασε)

  6. #36
    Τώρα που έβγαλε μόνο του τα παραπάνω λάδια όλα καλά λοιπόν... Θα ξέρεις την επόμενη μην το παρά γεμισεις γιατί δεν του κάνει καλό γενικά.

  7. #37
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Τώρα που έβγαλε μόνο του τα παραπάνω λάδια όλα καλά λοιπόν... Θα ξέρεις την επόμενη μην το παρά γεμισεις γιατί δεν του κάνει καλό γενικά.

    το αυτο...
    και αλλαξε και μια φλαντζα στο ψευτοκαπακο...

  8. #38
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    10/06/2015
    Μηνύματα
    10
    Παιδιά άνοιξα το φιλτροκούτι. Μετά το φίλτρο είχε στα τοιχώματα λάδια αλλά δεν λίμναζαν. Το φίλτρο ήταν μια χαρά. Αφού καθάρισα εκεί μέσα πήγα να μετρήσω τα λάδια. Στο διπλό σταντ και με τη τάπα όχι βιδωμένη και ήταν ακριβώς εκεί που πρέπει δηλαδή λίγο πάνω από τη μέση ανάμεσα στις γραμμές. Αν κάνω λάθος στη διαδικασία πείτε μου . :P
    Δεν μπορώ να καταλάβω τελικά τι παίζει. Το λάδι έρχεται από τα κολάρα που βρίσκονται ανάμεσα στο καρμπιρατέρ και τις εισαγωγές του κινητήρα. Μετά τα καρμπιρατέρ δηλαδή όχι στο φίλτρο. Έχει κανένας καμιά ιδέα πριν το πάω στο συνεργείο??

  9. #39
    Αναθυμιάσεις του μοτέρ;

  10. #40
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    10/06/2015
    Μηνύματα
    10
    Έσφιξα το ένα κολάρο και σταμάτησε να βγάζει από εκείνο τουλάχιστον. Αυτό που βγάζει έχει το χρώμα της βενζίνης αλλά είναι παχύρρευστο που σίγουρα έχει να κάνει με λάδι. Στα κολάρα εισαγωγής περνάει και λάδι εκτός από βενζίνη και αέρα?? Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω και φοβάμαι να πάω συνεργείο μη μου αρχίσουν να το λύσουμε να δούμε κλπ κλπ. Ίσα ίσα για να φάνε λεφτά.

  11. #41
    Ο Έχων το Γκάζι..... Το avatar του/της ypapadio
    Εγγραφή
    24/02/2013
    Μηνύματα
    102
    Πρώτα απ'ολα το λάδι είναι στο φιλτροκούτι σου γιατί στις αλλαγές λαδιών που κάνεις βάζεις πάντα παραπάνω από αυτό που λέει ο κατασκευαστής και έτσι τα παραπανίσια τα ξερνάει εκεί.
    Τώρα όσον αφορά την βενζίνη, εφόσον έχεις καρμπυρατεράτο επίσης είναι λογικό να έχεις ψεκάσματα βενζίνης προς το φιλτροκούτι ειδικά όταν είσαι με χαμηλή ταχύτητα και ανοίγεις τέρμα γκάζι για να επιταχύνεις.

    Καθάρισε το καλά και μετά από καμία 100χλμ ρίξε μια μάτια. Θα δεις ότι θα είναι εντάξει εφόσον δεν έχεις πρόσφατη αλλαγή λαδιών και δεν κάνεις απότομες επιταχύνσεις.
    XR 600αρι! Μαρσάρ, σπινιάρ, σουζάρ απ'το Κοκάρ στο Μαλαγάρ!!!

  12. #42
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    11/12/2015
    Μηνύματα
    1
    Καλησπερα... τελικα ποιο ηταν το προβλημα; Γιατι μαλλον και εγω εχω το ιδιο τωρα...

  13. #43
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    14/05/2010
    Μηνύματα
    223
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gseretis Προβολή μηνύματος
    Παιδιά άνοιξα το φιλτροκούτι. Μετά το φίλτρο είχε στα τοιχώματα λάδια αλλά δεν λίμναζαν. Το φίλτρο ήταν μια χαρά. Αφού καθάρισα εκεί μέσα πήγα να μετρήσω τα λάδια. Στο διπλό σταντ και με τη τάπα όχι βιδωμένη και ήταν ακριβώς εκεί που πρέπει δηλαδή λίγο πάνω από τη μέση ανάμεσα στις γραμμές. Αν κάνω λάθος στη διαδικασία πείτε μου . :P
    Δεν μπορώ να καταλάβω τελικά τι παίζει. Το λάδι έρχεται από τα κολάρα που βρίσκονται ανάμεσα στο καρμπιρατέρ και τις εισαγωγές του κινητήρα. Μετά τα καρμπιρατέρ δηλαδή όχι στο φίλτρο. Έχει κανένας καμιά ιδέα πριν το πάω στο συνεργείο??
    Τα λάδια δεν τα ελέγχουμε με την μηχανή πάνω στο κεντρικό σταντ. Θα πρέπει να την ισορροπήσεις (ή να στην κρατά άλλος) στην όρθια θέση και να μετρήσεις εκεί τη στάθμη.

  14. #44
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    10/06/2015
    Μηνύματα
    10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Kuriakos3 Προβολή μηνύματος
    Καλησπερα... τελικα ποιο ηταν το προβλημα; Γιατι μαλλον και εγω εχω το ιδιο τωρα...
    Το πρόβλημα φίλε μου ήταν ότι τα καρμπυρατερ ήταν χάλια και ήθελε καθάρισμα και ρύθμιση.
    Γενικά δεν περίμενα ένα καθάρισμα να κάνει τόσο μεγάλη διαφορά.

  15. #45
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    10/06/2015
    Μηνύματα
    10
    Καλησπέρα. Έχω μια ερώτηση. Μετά από χρόνια χρήσης παρατήρησα ότι ο δείκτης θερμοκρασίας του cbf μου πάει κοντά στο κόκκινο και τότε ανάβει το βερντιλατερ. Δεν έχει δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα απλά ήθελα να ρωτήσω αν είναι φυσιολογικό να δουλεύει έτσι. Επίσης όταν το μηχανάκι είναι σε αργή κίνηση μέσα στη πόλη παρατήρησα ότι το ο δείκτης πάει πιο κοντά στο κόκκινο απο οτι όταν είναι σταματημένο το μηχανάκι στο ρελαντί. Δηλαδή το βερντιλατέρ με το μηχανάκι στο ρελαντί ανάβει πιο γρήγορα απ ότι όταν το μηχανάκι είναι σε κίνηση.


    Άνοιγμα βερντιλατερ με το μηχανάκι σε πολύ αργή κίνηση.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	img_20180206_1743126_zpqFV.jpg 
Προβολές:	68 
Μέγεθος:	46,8 KB 
ID:	392910

    Κλείσιμο βερντιλατερ με το μηχανάκι σε πολύ αργή κίνηση. Ο δείκτης κατεβαίνει λίγο ακόμα και μετά το κλείσιμο του βερντιλατερ
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Webp.net-compress-image.jpg 
Προβολές:	68 
Μέγεθος:	84,4 KB 
ID:	392912

    Άνοιγμα βερντιλατερ με το μηχανάκι στο ρελαντί
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	img_20180206_1754126_2NM4X.jpg 
Προβολές:	68 
Μέγεθος:	64,3 KB 
ID:	392914

    Κλείσιμο βερντιλατερ με το μηχανάκι στο ρελαντί.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	img_20180206_1754202_k4OA0.jpg 
Προβολές:	67 
Μέγεθος:	61,1 KB 
ID:	392913

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Προβλημα με gsxr 600 k6
    από firefox στο forum Suzuki GSXR's
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 01/05/2007, 10:09
  2. Νέος με CBF-600!
    από acealex στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 08/07/2006, 11:05
  3. Νέο μέλος με CBF-600S ABS
    από franki26gr στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 19/04/2006, 21:41
  4. Νέο μέλος με CBF-600
    από tsiki στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 18/04/2006, 10:53
  5. ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ Bandit 600s
    από ALEX75 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 21/11/2005, 08:56

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF