Σελίδα 4 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 52 από 52

Θέμα: πρόβλημα με cbf 600

  1. #46
    Αν ετσι δουλευε και παλια φιλε μου τοτε δεν εχεις προβλημα , τα honda γενικα δουλευουν παντα ψηλα σε θερμοκρασιες.
    Στο δικο μου cbr600f που εχει ψηφιακο θερμομετρο αναβει στους 108c το βεντιλατερ
    Φυσικα καλο ειναι καθε δυο χρονια να αλλαζεις το αντιψυκτικο σου .
    Αν το αλλαξεις δοκιμασε η το Denicol SUB-ZERO η το motul MOTOCOOL FACTORY LINE.
    Dankannn

    CBR 600F THE BEST

  2. #47
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    10/06/2015
    Μηνύματα
    10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dankannn Προβολή μηνύματος
    Αν ετσι δουλευε και παλια φιλε μου τοτε δεν εχεις προβλημα , τα honda γενικα δουλευουν παντα ψηλα σε θερμοκρασιες.
    Στο δικο μου cbr600f που εχει ψηφιακο θερμομετρο αναβει στους 108c το βεντιλατερ
    Φυσικα καλο ειναι καθε δυο χρονια να αλλαζεις το αντιψυκτικο σου .
    Αν το αλλαξεις δοκιμασε η το Denicol SUB-ZERO η το motul MOTOCOOL FACTORY LINE.
    Απλά σκεφτόμουν ότι ίσως να μην δουλεύει σωστά από τότε που την αγόρασα. Γιατί σχεδόν ποτέ δεν έχει πάει η μηχανή μέσα σε πόλη για να ξέρω. Στην εθνική πάντα ο δείκτης πάει λίγο κάτω απο τη μέση οπότε δεν έδωσα ποτέ σημασία.
    Σε ευχαριστώ πάντως.

  3. #48
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gseretis Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα. Έχω μια ερώτηση. Μετά από χρόνια χρήσης παρατήρησα ότι ο δείκτης θερμοκρασίας του cbf μου πάει κοντά στο κόκκινο και τότε ανάβει το βερντιλατερ. Δεν έχει δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα απλά ήθελα να ρωτήσω αν είναι φυσιολογικό να δουλεύει έτσι.

    μια χαρα φυσιολογικο ειναι...αυτη ειναι η δουλεια του βεντιλατερ...μολις "καταλαβαινει" μεσω του θερμοστατη οτι η θεμροκρασια ανεβαινει, αναβει για να την ριξει...

    Επίσης όταν το μηχανάκι είναι σε αργή κίνηση μέσα στη πόλη παρατήρησα ότι το ο δείκτης πάει πιο κοντά στο κόκκινο απο οτι όταν είναι σταματημένο το μηχανάκι στο ρελαντί. Δηλαδή το βερντιλατέρ με το μηχανάκι στο ρελαντί ανάβει πιο γρήγορα απ ότι όταν το μηχανάκι είναι σε κίνηση.


    οταν το μηχανακι ειναι σε κινηση (εστω και αργη) το νερο μετακινειται πιο γρηγορα λογω της λειτουργιας της τρομπας...και επισης εστω και λιγο ψυχεται το ψυγειο απο τον αερα που το χτυπαει...
    αντιθετως στο ρελαντι, το νερο κινειται πιο αργα (αρα αργοτερη ψυξη) και δεν υπαρχει καθολου αερας να χτυπαει το ψυγειο...
    αυτο το "καταλαβαινει" και παλι το μηχανακι και αναβει το βεντιλατερ για να υπαρχει αυτο το αερακι στο ψυγειο σου...

    πολυ μπακαλιστικα τα παραπανω για να καταλαβεις την λειτουργια του κυκλωματος ψυξης...
    βοηθαει οταν εισαι στο φαναρι π.χ. και περιμενεις καλοκαιρι με 40οC, να ριχνεις καμια ξερογκαζια για να κινηθει το νερο πιο γρηγορα...
    αντιψυκτικο προτεινω το valeo 112 (ροζ, αναραιωτο) με μιξη 50-50 με απιονισμενο νερο το χειμωνα και το καλοκαιρι 60-40 υπερ του νερου...

    υ.γ. ειναι βεντιλατερ και οχι βερντιλατερ

    σημ. ειναι το 112, οχι το 115...το διορθωσα πιο πανω...
    Τελευταία τροποποίηση από devil's animal; 08/02/2018 στις 07:14.

  4. #49
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    10/06/2015
    Μηνύματα
    10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος
    πολυ μπακαλιστικα τα παραπανω για να καταλαβεις την λειτουργια του κυκλωματος ψυξης...
    βοηθαει οταν εισαι στο φαναρι π.χ. και περιμενεις καλοκαιρι με 40οC, να ριχνεις καμια ξερογκαζια για να κινηθει το νερο πιο γρηγορα...
    αντιψυκτικο προτεινω το valeo 115 (ροζ, αναραιωτο) με μιξη 50-50 με απιονισμενο νερο το χειμωνα και το καλοκαιρι 60-40 υπερ του νερου...

    υ.γ. ειναι βεντιλατερ και οχι βερντιλατερ
    Η Εξαεριστήρας σύμφωνα με το google. Τόσα χρόνια νόμιζα ότι το λένε βερντιλατέρ. Ζούσα σε ένα ψέμα.. Χαχαχαχαχαχαχα...
    Ίσως έχει λογική αυτό που λες. Αν και νομίζω ότι δεν καταλαβαίνει τη θερμοκρασία μέσω του θερμοστάτη αλλά μέσω του θερμικού διακόπτη που έχει το ψυγείο. Όταν ζεσταθεί ο διακόπτης κλείνει το ηλεκτρικό κύκλωμα και ανοίγει το βεντιλατερ. Αν υποθέσουμε ότι το νερό πάει λίγο πιο γρήγορα τότε ίσως να μην έχει ίδια θερμοκρασία παντού και γιαυτό να μην κλείνει το ίδιο ο θερμικός διακόπτης. Φαντάζομαι. Βασικά το θέμα είναι ψυχολογικό :P . Νιώθω μια ανασφάλεια όταν πάει εκεί κοντά στα κόκκινα. Θα δοκιμάσω το υγρό ψυγείου που λες μήπως είναι λίγο καλύτερα. Ξέρεις αν υπάρχει θερμικός διακόπτης που να ανοίγει πιο γρήγορα το βεντιλατερ?

  5. #50
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gseretis Προβολή μηνύματος
    Η Εξαεριστήρας σύμφωνα με το google. Τόσα χρόνια νόμιζα ότι το λένε βερντιλατέρ. Ζούσα σε ένα ψέμα.. Χαχαχαχαχαχαχα...
    Ίσως έχει λογική αυτό που λες. Αν και νομίζω ότι δεν καταλαβαίνει τη θερμοκρασία μέσω του θερμοστάτη αλλά μέσω του θερμικού διακόπτη που έχει το ψυγείο. Όταν ζεσταθεί ο διακόπτης κλείνει το ηλεκτρικό κύκλωμα και ανοίγει το βεντιλατερ. Αν υποθέσουμε ότι το νερό πάει λίγο πιο γρήγορα τότε ίσως να μην έχει ίδια θερμοκρασία παντού και γιαυτό να μην κλείνει το ίδιο ο θερμικός διακόπτης. Φαντάζομαι. Βασικά το θέμα είναι ψυχολογικό :P . Νιώθω μια ανασφάλεια όταν πάει εκεί κοντά στα κόκκινα. Θα δοκιμάσω το υγρό ψυγείου που λες μήπως είναι λίγο καλύτερα. [COLOR="#FF0000"]Ξέρεις αν υπάρχει θερμικός διακόπτης που να ανοίγει πιο γρήγορα το βεντιλατερ?

    Υπαρχει αλλα μην τον αλλαξεις , η honda και η καθε εταιρεια ξερει καλυτερα απο εμας
    .
    Δεν θα εφτιαχνε κατι που εχει προβλημα.
    Στο ειπα ολα τα honda δουλευουν ψηλα σαν θερμοκρασιες.
    Τελος σου ειπα ποια εινα τα καλυτερα υγρα για να βαλεις.
    Προσωπικα τα εχω βαλει σχεδον ολα και με αυτα εχω τις καλυτερες θερμοκρασιες.
    Τελευταία τροποποίηση από dankannn; 08/02/2018 στις 08:02.
    Dankannn

    CBR 600F THE BEST

  6. #51
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.106
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gseretis Προβολή μηνύματος
    Η Εξαεριστήρας σύμφωνα με το google. Τόσα χρόνια νόμιζα ότι το λένε βερντιλατέρ. Ζούσα σε ένα ψέμα.. Χαχαχαχαχαχαχα...
    Καλά, μην αγχώνεσαι. Να δεις τι τραβάμε με το "κα(λ)μπιλατέρ".
    Life begins at 45°.

  7. #52
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gseretis Προβολή μηνύματος
    Βασικά το θέμα είναι ψυχολογικό :P . Νιώθω μια ανασφάλεια όταν πάει εκεί κοντά στα κόκκινα. Ξέρεις αν υπάρχει θερμικός διακόπτης που να ανοίγει πιο γρήγορα το βεντιλατερ?


    το βεντιλατερ ειναι σεταρισμενο να ανοιγει σε συγκεκριμενους βαθμους C...π.χ. 100...μπορεις να το κανεις να ανοιγει απο τους 90 π.χ. αλλα το μονο που θα φτιαξεις θα ειναι ο ψυχολογικος σου τομεας...δεν θα αλλαξει κατι στο μηχανακι...


    ολο το ζητημα ειναι να ΜΗΝ παει η βελονα στο βαθυ κοκκινο...
    εκει πρεπει να σταματησεις την λειτουργια του μοτερ...
    στα 2 (ή και στο ενα) τσικ πριν, δεν τρεχει καστανο...


    συνηθως η "απαγορευτικη" λειτουργια ειναι πανω απο τους 115-120 βαθμους...

    εχει τυχει σε προηγουμενο μηχανακι που ειχα να ειμαι σε αυτοκινητοδρομο, να μην εχει καποιο προβλημα το συστημα ψυξης και να εχει παει τοσο...εγινε το ταμπλο χριστουγεννιατικο δεντρο απο τα λαμπακια...
    βεβαια δεν ειχε μεσα valeo (ειχε αλλο ψυκτικο), εξωτερικη θερμοκρασια πρεπει να ειχε 40-42οC και το μηχανακι δουλευε με πανω απο 13.000 στροφες κανενα δεκαλεπτο...
    και παλι δεν επαθε κατι...σταματησα για 5 λεπτα στην ακρη του δρομου και μολις ξανακαβαλησα πηγαινα για το υπολοπο της διαδρομης μεχρι 160χλμ...

    οποτε μην φοβου....

Σελίδα 4 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234

Παρόμοια θέματα

  1. Προβλημα με gsxr 600 k6
    από firefox στο forum Suzuki GSXR's
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 01/05/2007, 10:09
  2. Νέος με CBF-600!
    από acealex στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 08/07/2006, 11:05
  3. Νέο μέλος με CBF-600S ABS
    από franki26gr στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 19/04/2006, 21:41
  4. Νέο μέλος με CBF-600
    από tsiki στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 18/04/2006, 10:53
  5. ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ Bandit 600s
    από ALEX75 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 21/11/2005, 08:56

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF