Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 53

Θέμα: Πτώση κατά την αλλαγή κλίσης.

  1. #31
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bladerunner Προβολή μηνύματος
    Θα μπορούσαμε όμως να είμαστε στα φρένα και να ασκούμε ταυτόχρονα το "γυροσκοπικό". Πάλι δεν κινδυνεύουμε! Η απάντηση στο "γιατί" βρίσκεται στην κατεύθυνση που είναι στραμμένος ο μπροστινός τροχός.
    Εμ... Με ζμπαθάτε. Ο Code για το συγκεκριμένο θέμα λέει ότι "Can you turn too quickly? Yes. It is possible to steer the bike so quickly that the sudden load on the tires is enough to completely lose traction. That's the real limit. How often does that happen? Well, how many times have you seen someone turn in, lose the front end and crash (being too hard on the brakes and turning at the same time not included)? It's very rare." Συνεχίζει γράφοντας ότι άλλες εξαιρέσεις είναι το να στρίψεις υπερβολικά γρήγορα στο βρεγμένο ή σε άλλη γλιστερή επιφάνεια, να έχεις υπερβολικά μαλακή ανάρτηση που επιτρέπει στα καλάμια να τερματίσουν.
    Αν ξοδεύεις πρόσφυση στα φρένα, σου μένει λιγότερη για το steering για αυτό θεωρείται ότι πρέπει να έχεις ξεμπερδέψει με το ένα πριν αρχίσεις το άλλο. Ή κάτι δεν κατάλαβα;


    Γενικά είναι κάπως "περίεργο" αυτό που συζητάμε.
    Θεωρείται πως ο χρόνος ανάμεσα στα διαδοχικά βήματα είναι μηδέν; Γιατί στην πράξη δεν το βλέπω...
    Το steering ας πούμε έρχεται "αμέσως" μετά την επιβράδυνση. Εγώ λοιπόν (για να μην μιλάω γενικά) πες ότι χρειάζομαι Χ χρόνο (που δεν είναι αμελητέος γιατί δεν είμαι άριστα εκπαιδευμένος) για να επεξεργαστώ το "άφησες τα δάχτυλα από τη μανέτα, σπρώξε τιμόνι". Μέσα σε αυτόν τον χρόνο τα καλάμια που είχαν συμπιεστεί από τη φάση του φρεναρίσματος επιστρέφουν σε μιά άλλη θέση ισορροπίας αφού λείπει η δύναμη του φρένου. Πιθανώς στον ίδιο χρόνο δίνω δύναμη στο τιμόνι, είπαμε ότι πρακτικά δεν κινδυνεύω από πτώση. Το steering θεωρώ ότι τελειώνει τη στιγμή που σταματάω να δίνω δύναμη στο τιμόνι. Μεσολαβεί ένας χρόνος κατά τον οποίο εγώ επεξεργάζομαι το "άφησα το τιμόνι, να διαλέξω την as soon as possible στιγμή που ανοίγω το γκάζι" χρόνος πάλι μη μηδενικός, όπου ο τροχός επιστρέφει μέσα και αρχίζει άλλη ισορροπία δυνάμεων και η επόμενη αλληλουχία δράσεων. Από την στιγμή που θα ανοίξω το γκάζι και μετά δεν πέφτω, όπως έχουμε ήδη συζητήσει.

    Καταλαβαίνω λοιπόν ότι τα "επικίνδυνα" για πτώση χρονικά σημεία είναι δύο: Το (πολύ πολύ πολύ απίθανο σχεδόν αδύνατο) σημείο του να πιέσω τόσο γρήγορα και δυνατά το τιμόνι που να χαθεί η πρόσφυση εμπρός στο steering και το σημείο στο οποίο επιστρέφει ο τροχός προς τα μέσα το οποίο δεν ξέρω αν χρεώνεται στο steering σαν χρόνος ή στο turning σαν χρόνος, πάντως δεν έχω προλάβει να ανοίξω το γκάζι κατά τα γνωστά.

  2. #32
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από McGyver Προβολή μηνύματος
    Ναι βρε δάσκαλε, αλλά το αρχικό ερώτημά σου ήταν αν θα χάσει κάποιος από τους δυο τροχούς πρόσφυση για να στουμπίσουμε, όχι αν θα φάμε low side κατά το counter steering...
    Έλα, παραδέξου το... Κάνεις ταυτόχρονα και κάτι άλλο, έτσι;
    Think faster than you ride

  3. #33
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    12/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bladerunner Προβολή μηνύματος
    Θα μπορούσαμε όμως να είμαστε στα φρένα και να ασκούμε ταυτόχρονα το "γυροσκοπικό". Πάλι δεν κινδυνεύουμε! Η απάντηση στο "γιατί" βρίσκεται στην κατεύθυνση που είναι στραμμένος ο μπροστινός τροχός.
    Ναι αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση μπορεί να μην κινδυνεύουμε από δίπλωμα, αλλά φλερτάρουμε κάλλιστα με μπλοκάρισμα-δίπλωμα προς τα έξω-και low αν το παρακάνουμε.

    Ή κάπου κατάλαβα λάθος?

    (άλλη περίπτωση αυτή βέβαια, δεν έχει να κάνει με το αρχικό ερώτημα)

  4. #34
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    12/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bladerunner Προβολή μηνύματος
    Έλα, παραδέξου το... Κάνεις ταυτόχρονα και κάτι άλλο, έτσι;
    Θα πεινάει και θα κυνηγάει πάλι

  5. #35
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    12/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Εμ... Με ζμπαθάτε...
    Σε ζμπαθάμε γιατί είσαι ζμπαθητικός όπως και να'χει

    Γι'αυτό κι εγώ το περιέγραψα ως ένα συνεχές στην πράξη το όλο πράγμα.
    Όσο πιο πολύ βέβαια το μελετάμε και το κόβουμε στη θεωρία τόσο καλύτερα μπορούμε να το κατανοήσουμε και να το εφαρμόσουμε στο συνεχές της πράξης.

  6. #36
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.961
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bladerunner Προβολή μηνύματος
    Έλα, παραδέξου το... Κάνεις ταυτόχρονα και κάτι άλλο, έτσι;
    Αυτή τη στιγμή όχι, αλλά έκανα πολλά πράγματα ταυτόχρονα όλη την εβδομάδα, οπότε την έχουν ακούσει λίγο οι processorες ...

    Anyway, το αφήνω για να μη χαλάσω την κουβέντα, σφουγγάρισε αν θες για να μείνει καθαρό.


  7. #37
    Εγω Δημητρη λεω οτι δεν πεφτεις κατα την διαρκεια του γυροσκοπικου ακομα κι'αν το κανεις βιαια κ δωσεις αποτομα κλιση στην μοτο.

    Στα gp που αναφερει ενας φιλος οτι πεφτουν με το που δινουν κλιση απο μπροστινο,οφειλεται οτι ταυτοχρονα φρεναρουν υπο κλιση (trail braking) παιζοντας στα ορια της προσφυσης.

  8. #38
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος


    Λάθος. Ή τα εχεις μπερδεμένα εσύ. Διάβασε πάλι το section Tips&Tricks και ξαναέλα με τον κηδεμόνα σου.
    Διαβασα αρκετα. Θησαυρος γνωσης το tips and tricks section. Να 'σται καλα παιδια που το φτιαξατε!
    Συνεχιζω να εχω καποιες αποριες επι του θεματος που αναφερθηκε στο θρεντ αλλα πολλα τα εχω κατανοησει.
    θα συνεχισω το διαβασμα και αν δεν λυθουν θα ξαναποσταρω.

    υ.γ. Ο κηδεμονας μου δεν μπορεσε να ερθει.
    MADE IN JAPAN 日本製

  9. #39
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από biglebowski Προβολή μηνύματος
    Εγω Δημητρη λεω οτι δεν πεφτεις κατα την διαρκεια του γυροσκοπικου ακομα κι'αν το κανεις βιαια κ δωσεις αποτομα κλιση στην μοτο.
    Και ο λόγος είναι ότι και οι δύο τροχοί έχουν την ίδια κατεύθυνση. Προς το εξωτερικό της στροφής!

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	146-1105-04-z+RSS+countersteering.jpg 
Προβολές:	267 
Μέγεθος:	81,0 KB 
ID:	330829
    Think faster than you ride

  10. #40
    Πάντα υπάρχει πιθανότητα να πέσεις. Λόγω του γυροσκοπικού σε quick turn καθαρά όμως όχι. +1 στον φίλο που είπε για το ανοιχτό γκάζι και όλα καλά.

  11. #41
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    31/08/2015
    Μηνύματα
    18
    Κι εδώ παιδιά ο μάστορας γιατί πέφτει; Δεν είναι κατά τη διάρκεια του γυροσκοπικού; https://www.youtube.com/watch?v=Y3MDywjGYBs

  12. #42
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.059
    Επειδή ακουμπάει τη μοτοσυκλέτα του Rossi.
    Life begins at 45°.

  13. #43
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    31/08/2015
    Μηνύματα
    18
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Επειδή ακουμπάει τη μοτοσυκλέτα του Rossi.
    Αδερφέ εμένα γιατί μου φαίνεται ότι σουζάρει ο μπροστά τροχός; σαν να πήγε να κάνει countersteering με φουλ γκάζι ένα πράγμα. Μπορεί να λέω μέγιστη κουταμάρα, ως άσχετος. Αλλά βλέπω ότι ο μπροστά έχει σηκωθεί. κι αν δεν έχω καταλάβει λάθος, κατά τη στιγμή του γυροσκοπικού το γκάζι πρέπει να είναι κλειστό. Πώς σηκώνεται η μηχανή με κλειστό το γκάζι;

  14. #44
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    31/08/2015
    Μηνύματα
    18
    Χμμμ το ψαξα, έχεις δίκαιο. έχει βρει τροχό με τροχό. Δεν μπορούσα να το καταλάβω από το βίντεο

  15. #45
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.059
    Ακουμπούν οι τροχοί, μπροστά του Marquez, πίσω του Rossi και μάντεψε ποιος τροχός βγαίνει πάντα νικητής σε τέτοια μονομαχία :P

    Ο τροχός του Marquez σηκώνεται, επειδή ο Rossi, αλλάζοντας πορεία, "εκτοξεύει" τον μπροστινό τροχό του MM.

    Δεν πέφτεις επειδή σουζάρεις, ειδικά σε τέτοιο επίπεδο.
    Life begins at 45°.

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. help! ...περιεργος θορυβος κατα την αποσυμπλεξη
    από low__rider στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 05/07/2007, 18:40
  2. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 24/04/2007, 02:51
  3. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 29/10/2006, 23:14
  4. ΝΕΟ ΥΛΙΚΟ ΠΟΥ ΣΚΛΗΡΑΙΝΕΙ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΚΡΟΥΣΗ
    από drade στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 20/02/2006, 08:32
  5. ατάκες κατά την διάρκεια του σεξ
    από sevax στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 01/08/2005, 01:42

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF