Σελίδα 4 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 53 από 53

Θέμα: Πτώση κατά την αλλαγή κλίσης.

  1. #46
    Το να είσαι ήδη πλαγιασμένος και το μπροστινό να δείχνει προς το εσωτερικό της στροφής και το countersteering που θα κάνεις να μην αλλάζει το που δείχνει είναι εκτός ερώτησης;
    joy ride, (ˈdʒɔɪˌraɪd), noun: a ride with no particular goal, just for the pleasure of it.

  2. #47
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Joyrider Προβολή μηνύματος
    Το να είσαι ήδη πλαγιασμένος και το μπροστινό να δείχνει προς το εσωτερικό της στροφής και το countersteering που θα κάνεις να μην αλλάζει το που δείχνει είναι εκτός ερώτησης;
    Το countersteeing έχει γίνει πριν πλαγιάσεις για να πλαγιάσεις. Αν σπρώξεις ή τραβήξεις υπο κλίση, θα πλαγιάσει περισσότερο ή θα σηκωθεί. Αν δειχνει ο μπροστινός προς το εσωτερικό, και είσαι πλαγιασμένος συνήθως δεν έχει καλή κατάληξη.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  3. #48
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος
    Το countersteeing έχει γίνει πριν πλαγιάσεις για να πλαγιάσεις. Αν σπρώξεις ή τραβήξεις υπο κλίση, θα πλαγιάσει περισσότερο ή θα σηκωθεί. Αν δειχνει ο μπροστινός προς το εσωτερικό, και είσαι πλαγιασμένος συνήθως δεν έχει καλή κατάληξη.
    Ναι αλλά όχι μόνο για να ξεκινήσεις την στροφή αλλά και για μικροδιορθώσεις αλλά και για να σηκώσεις την μηχανή αφού τελειώσει η στροφή. Και νομίζω είναι δεδομένο ότι ο τροχός αυτόματα πάντα θα δείξει προς το εσωτερικό μόλις τελειώσεις με το αρχικό countersteering.
    joy ride, (ˈdʒɔɪˌraɪd), noun: a ride with no particular goal, just for the pleasure of it.

  4. #49
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Joyrider Προβολή μηνύματος
    Ναι αλλά όχι μόνο για να ξεκινήσεις την στροφή αλλά και για μικροδιορθώσεις αλλά και για να σηκώσεις την μηχανή αφού τελειώσει η στροφή. Και νομίζω είναι δεδομένο ότι ο τροχός αυτόματα πάντα θα δείξει προς το εσωτερικό μόλις τελειώσεις με το αρχικό countersteering.
    Εχω την εντύπωση (αν δίνουμε την ίδια ερμηνεία του εσωτερικού) προς όταν αρχίσει να δείχνει ο μπροστινός προς τα μέσα (υποστρέφει δλδ) καραδοκεί το lowside. Καλύτερα να απαντήσει ο Blade όμως ως πλέον αρμόδιος.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  5. #50
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.962
    Εγώ δεν νομίζω πως μόνο καραδοκεί....
    Νομίζω πως είναι εκεί και εσύ είσαι στη φάση του....
    -Όχι ρε γμτο κερατό μου πάλι π.... τα κανα ολα....



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	hqdefault.jpg 
Προβολές:	235 
Μέγεθος:	38,7 KB 
ID:	340295
    ανανήψαντας

  6. #51
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος
    Εχω την εντύπωση (αν δίνουμε την ίδια ερμηνεία του εσωτερικού) προς όταν αρχίσει να δείχνει ο μπροστινός προς τα μέσα (υποστρέφει δλδ) καραδοκεί το lowside. Καλύτερα να απαντήσει ο Blade όμως ως πλέον αρμόδιος.
    Ναι και γω αυτό εννοώ εσωτερικό. Οπότε το ερώτημα είναι αν μπορείς να επιφέρεις το lowside μόνο με το countersteering έστω και σε αυτήν την ακραία περίπτωση. Εκτός αν είναι offtopic.
    Το ότι αφού σταματήσεις να ασκείς δύναμη στο τιμόνι ο μπροστά τροχός θα δείξει από μόνος στου στο εσωτερικό, το έχω στο μυαλό μου ως δεδομένο.
    Στις μικρές ταχύτητες είναι πιο αντιληπτό https://www.youtube.com/watch?v=-mS2nMiQpLU
    joy ride, (ˈdʒɔɪˌraɪd), noun: a ride with no particular goal, just for the pleasure of it.

  7. #52
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    15
    Να πω κι εγω τις θεωρητικουρες μου?

    Παρτε το φυσικο μοντελο οσο πιο απλα γινεται.

    Εχουμε μια μηχανη που κινειται ορθια με μια δεδομενη ταχυτητα η οποια ειναι ικανη να δωσει στον μπροστινο τροχο τη δυνατοτητα με τη γυροσκοπικη μεταπτωση του να στρεψει ολη τη μηχανη.

    Σπρωχνοντας το εσωτερικο του τιμονιου θα εφαρμοστει ενα ΖΕΥΓΟΣ δυναμεων επι του μπροστινου τροχου. Μια δυναμη θα εφαρμοστει εκει που ακουμπα ο τροχος στο εδαφος και θα δειχνει στο εξωτερικο της στροφης, και η δευτερη θα εφαρμοστει στην κορυφη του στεφανιου και κατα το εσωτερικο της στροφης. Αν η μηχανη αυτη ηταν στο αερα, τοτε η μπροστινη ροδα θα στρεφοταν στο εσωτερικο της στροφης παρασυροντας και την υπολοιπη μοτο μαζι της. Επειδη, ομως, δεν ειμαστε στον αερα, η τριβη του ελαστικου με το εδαφος, "εξουδετερωνει" την κατωτερη δυναμη του ζευγους δυναμεων και αφηνει την ανωτερη να στριψει τη μοτο στο εσωτερικο. Η τριβη, ομως εχει καποια ορια, το βαρος της μοτο επι τον συντελεστη τριβης του εδαφους.

    Ως εκ τουτου, θεωρητικα, παντα, και με ενα απλο φυσικο μοντελο κατα νου, υπαρχει ενα οριο περαν του οποιου, αν το αναποδο τιμονι εφαρμοστει τοσο βιαια, η τριβη δεν θα ειναι αρκετη να κρατησει το πελμα του ελαστικου στο εδαφος, και ο τροχος θα στεψει κατα τον διαμηκη αξονα του, παρασυροντας ολη τη μοτο μαζι του, δινοντας μας ενα ωραιοτατο low side.

    Στο βιντεακι που ο πισω αναβατης καβαλαει τον τροχο του μπροστινου πανω στην αλλαγη κλισης, ειναι ενα καλο παραδειγμα μειωσης της προσφυσης και στρεψης του τροχου επι του διαμηκους αξονος και οχι επι του εδαφους.

  8. #53
    Η απάντηση είναι απλή. Στρίβεις με όρθιο μηχανάκι

    Lowes by Fastlane Racing
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

Σελίδα 4 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234

Παρόμοια θέματα

  1. help! ...περιεργος θορυβος κατα την αποσυμπλεξη
    από low__rider στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 05/07/2007, 18:40
  2. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 24/04/2007, 02:51
  3. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 29/10/2006, 23:14
  4. ΝΕΟ ΥΛΙΚΟ ΠΟΥ ΣΚΛΗΡΑΙΝΕΙ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΚΡΟΥΣΗ
    από drade στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 20/02/2006, 08:32
  5. ατάκες κατά την διάρκεια του σεξ
    από sevax στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 01/08/2005, 01:42

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF