Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 26

Θέμα: σε αλλαγη εξατμισης τι αλλο αλλαζω?

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    08/02/2015
    Μηνύματα
    15

    σε αλλαγη εξατμισης τι αλλο αλλαζω?

    Καλησπερα κυριοι εχω ενα bmw g650 xcountry του '07 και περιμενω να μου ερθει μια leovince x3 κι απ οτι μου ειπαν πρεπει να αλλαξω φιλτρο αερα (k&n μου ειπαν κυριως αλλα δεν εχει σημασια η μαρκα ενα πιο ανοιχτο να αναπνεει καλυτερα η μηχανη) θελω να ρωτησω πρεπει να ρυθμισω και τον ψεκασμο για να ρολλαρει??

  2. #2
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Jorge Stekel Προβολή μηνύματος
    Καλησπερα κυριοι εχω ενα bmw g650 xcountry του '07 και περιμενω να μου ερθει μια leovince x3 κι απ οτι μου ειπαν πρεπει να αλλαξω φιλτρο αερα (k&n μου ειπαν κυριως αλλα δεν εχει σημασια η μαρκα ενα πιο ανοιχτο να αναπνεει καλυτερα η μηχανη) θελω να ρωτησω πρεπει να ρυθμισω και τον ψεκασμο για να ρολλαρει??
    Αν ειναι μονο το τελικο, ουτε φιλτρο.
    Αν αλλαξεις και φιλτρο, θα θελει και προγραμμα/ρυθμιση.

    Εντιτ&υ.γ.: Πολυ μου αρεσει το μοτο σου.
    Inochi, ρε!
    Για οσο.

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    08/02/2015
    Μηνύματα
    15
    Μονο το τελικο θ αλλαξω αμα ομως δεν αλλαξω και φιλτρο δε θα μπερδευει??
    Σ ευχαριστω φιλε μου καλο ειναι!!

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Dant3
    Εγγραφή
    11/10/2012
    Μηνύματα
    825
    Μονο με τελικο και φιλτρο παει αναλογα το μοτο.
    Εαν πχ απο μαμα ειναι πλουσιο ισως να μη χρειαστει σκαλισμα.

    Με ψεκασμο δεν ειναι?εαν ναι,δε παιζει να μπερδευει.

  5. #5
    Παρομοια απορία είχα και εγώ οταν άλλαξα τελικό στο cbr. Μιλησα με HONDA και με AKRAPOVIC και μου ειπαν το ίδιο πράγμα.

    Δεν χρειάζεται καμία αλλαγή πουθενά.

    Τώρα αν ειναι αναλογως τη μοτοσυκλέτα, αυτό δεν το ξερω.

  6. #6
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Jorge Stekel Προβολή μηνύματος
    Καλησπερα κυριοι εχω ενα bmw g650 xcountry του '07 και περιμενω να μου ερθει μια leovince x3 κι απ οτι μου ειπαν πρεπει να αλλαξω φιλτρο αερα (k&n μου ειπαν κυριως αλλα δεν εχει σημασια η μαρκα ενα πιο ανοιχτο να αναπνεει καλυτερα η μηχανη) θελω να ρωτησω πρεπει να ρυθμισω και τον ψεκασμο για να ρολλαρει??
    Βαλε ενα pc, ανοιξε το φιλτροκουτι και καταργησε τον λαμδα. Εναλλακτικα μπορεις να προσθεσεις καποια ηλεκτρονικα που κανουν shift στις τιμες του λαμδα και του αισθητηρα θερμοκρασιας. Αν δεν κανεις κατι απο τα παραπανω προκοπη δε θα δεις.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    08/02/2015
    Μηνύματα
    15
    Εαν καταργησω τον λαμδα μετα δε θα πρεπει να ρυθμισω και τον εγκεφαλο??

  8. #8
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Jorge Stekel Προβολή μηνύματος
    Εαν καταργησω τον λαμδα μετα δε θα πρεπει να ρυθμισω και τον εγκεφαλο??
    Ο μαμα εγκεφαλος δεν χακαρεται αν αυτο εννοεις. Τα F/G 650 δουλευουν σε κλειστο βροχο (δηλαδη λαμδα = ον) μεχρι περιπου 4500 στροφες για αυτο ειναι και ψοφια στις επιταχυνσεις. Η εξατμιση/φιλτρο μικρη διαφορα θα κανει. Λιγο μεγαλυτερη, η καταργηση του σνορκελ στο φιλτροκουτι που ειναι πολυ πνιγμενο.
    Οπως και να χει το καλλιτερο που μπορεις να κανεις (επιπλ των παραπανω) ειναι PC+autotune (αλλα εκει παμε στα +500-600 ευρω). Το καλο με τα μπλιμπλικια που κανουν σιφτ στον λαμδα ειναι οτι εξακολουθεις να εχεις την λειτουργικοτητα της αναπροσαρμογης του μειγματος με τις εξωτερικες συνθηκες, χρησιμοποιωντας τον μαμα narrow-band λαμδα. Αυτο σε συνδυασμο με μια αντισταση σε σειρα με τον αισθητηρα θερμοκρασιας (ο οποιος ξεγελα την ecu οτι ο αερας ειναι πιο ψυχρος, αρα αuξανει την παροχη βενζινης) σε καλυπτουν επαρκως και σε συνθηκες ανοιχτου και κλειστου βροχου, αλλα δεν εχεις την δυνατοτητα της πολυ ακριβους ρυθμισης που εχεις με pc+autotune.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  9. #9
    DrBig ολα αυτά είναι για αύξηση των επιδόσεων στο πλαίσιο της αλλαγής τελικού ή για να αποφύγεις διάφορες ανωμαλίες που τυχών προκύψουν στην πορεία λογω της αλλαγής αυτής;

    Ρωτάω γιατί πολύ επιστημονική φάνηκε η απάντηση σου και με προβλημάτισες οσον αφορά και για το δικό μου το μοτόρι.

  10. #10
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    08/02/2015
    Μηνύματα
    15
    Θελει ψαξιμο αυτο που μου λες μεντορ κι εγω δε μπορω να το κανω ουτε ξερω καποιον (εδω επαρχια που μενω) που να μπορει να το κανει.Εαν μεινω στην εξατμιση και το φιλτρο θα δουλευει τουλαχιστον καλα ή θα μπερδευει??

  11. #11
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Jorge Stekel Προβολή μηνύματος
    θελω να ρωτησω πρεπει να ρυθμισω και τον ψεκασμο για να ρολλαρει??
    αν αυτό μόνο είναι η ερώτησή σου, η απάντηση είναι ότι η ecu της μοτοσυκλέτας σου είναι σε θέση να αυτορυθμίζεται σε μικρές αλλαγές. Αν η εξάτμιση δεν είναι race, competition ή πολύ ανοικτή γιατί ενδεχομένως να απευθύνεται σε μεγαλύτερο κυβισμό, τότε δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα και η μόνη μικρή διαφορά που θα δεις εκτός από τη μείωση βάρους, θα είναι ίσως στην τελική και ίσως λίγο νεύρο παραπάνω. Ίσως.

  12. #12
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vice Προβολή μηνύματος
    DrBig ολα αυτά είναι για αύξηση των επιδόσεων στο πλαίσιο της αλλαγής τελικού ή για να αποφύγεις διάφορες ανωμαλίες που τυχών προκύψουν στην πορεία λογω της αλλαγής αυτής;

    Ρωτάω γιατί πολύ επιστημονική φάνηκε η απάντηση σου και με προβλημάτισες οσον αφορά και για το δικό μου το μοτόρι.
    Αναφερομαι και στα δυο. Αν προβληματιζεσαι τωρα σχετικα με το αν υπαρχει 'κινδυνος' με αλλαγη τελικου+φιλτρου χωρις κατι αλλο, η απαντηση ειναι 'μπορει ναι μπορει και οχι'. Ποτε δεν ξερεις εκτος κι αν καυσαναλυσεις την μηχανη σου στο δυναμομετρο η ακομα καλλιτερα στο δρομο.

    υγ
    Συμφωνω και με οσα ειπε ο σταμ2
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  13. #13
    Καλησπερα,

    για αυτη την δουλειά έχουμε κανα καλό μάστορα για Triumph?

    ευχαριστω

  14. #14
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Jorge Stekel Προβολή μηνύματος
    Θελει ψαξιμο αυτο που μου λες μεντορ κι εγω δε μπορω να το κανω ουτε ξερω καποιον (εδω επαρχια που μενω) που να μπορει να το κανει.Εαν μεινω στην εξατμιση και το φιλτρο θα δουλευει τουλαχιστον καλα ή θα μπερδευει??
    Δεν μπορω να το ξερω αυτο. Καλλιτερα παντως απο μαμα δεν νομιζω να δουλευει (αν δεν κανεις κατι αλλο) συνολικα. Ισως αλλου καλλιτερα και αλλου χειροτερα.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  15. #15
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GOGOS2612 Προβολή μηνύματος
    Καλησπερα,

    για αυτη την δουλειά έχουμε κανα καλό μάστορα για Triumph?

    ευχαριστω
    Ποια ακριβως δουλεια?
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. cbr 125 αλλαγή εξάτμισης σε remus
    από ER-6N στο forum Honda CBR series
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 10/07/2008, 15:25
  2. αλλαγή εξάτμισης σε Dakar
    από tam στο forum BMW
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 01/07/2008, 12:31
  3. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 28/04/2004, 18:17
  4. Τι άλλο θα δούμε!!!!!!!!
    από bikersonly στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 09/03/2004, 19:58
  5. τι άλλο ... ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΙ
    από cityfly στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 20/02/2004, 12:47

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF