Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 70

Θέμα: Κατανάλωση vstrom 650

  1. #1
    knotty-pated codpiece Το avatar του/της apapadop
    Εγγραφή
    07/01/2007
    Μηνύματα
    343

    Κατανάλωση vstrom 650

    Παιδιά έχω την εντύπωση πως το vstromάκι μου καίει υπερβολικά πολύ καύσιμο. Στα 3000km το οδόμετρο και έκαψε σε 100χλμ επαρχιακού δρόμου + 230χλμ εθνικής οδού (σύνολο 330χλμ) ΔΕΚΑΕΝΝΙΑ (19) ολόκληρα λίτρα! Υπερβολική κατανάλωση μου φαίνεται, ειδικά αφού πήγαινα πολύ χαλαρά (κάτω από 7000σαλ διαρκώς).

    Έχω τρελλαθεί να βάζω βενζίνη! Ξέρει κανείς κανένα γιατροσόφι μπας και βρω τι φταίει; Εκτός κι αν μου πείτε ότι είναι φυσιολογική αυτή η κατανάλωση...

  2. #2
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2007
    Μηνύματα
    7
    Εμένα δεν μου φαίνεται να καίει πολύ βενζίνη. Οπως τα λες καίει 5,75 λίτρα στα 100 χιλιόμετρα μια χαρά δηλαδή.
    ΚΟΙΤΑ ΜΠΡΟΣΤΑ

  3. #3
    Που να είχες πάρει και το 1000.. Να δεις με λίγες γκαζιές το 9.5l/100km!!
    More Techno..More Dijital!!
    This way please...www.di.fm


  4. #4
    Από Άλλο Πλανήτη.... Το avatar του/της Vasilis_Strom
    Εγγραφή
    27/01/2006
    Μηνύματα
    560
    Πόσο ήθελες να καιει δηλαδή; Μια χαρά είναι, μην περιμένεις τίποτα καλύτερο, εκτός από ειδικές περιπτώσεις

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της LIBYKOS
    Εγγραφή
    13/04/2005
    Μηνύματα
    231

    Re: Κατανάλωση vstrom 650

    Αρχικά δημιουργήθηκε από apapadop
    Παιδιά έχω την εντύπωση πως το vstromάκι μου καίει υπερβολικά πολύ καύσιμο. Στα 3000km το οδόμετρο και έκαψε σε 100χλμ επαρχιακού δρόμου + 230χλμ εθνικής οδού (σύνολο 330χλμ) ΔΕΚΑΕΝΝΙΑ (19) ολόκληρα λίτρα! Υπερβολική κατανάλωση μου φαίνεται, ειδικά αφού πήγαινα πολύ χαλαρά (κάτω από 7000σαλ διαρκώς).

    Έχω τρελλαθεί να βάζω βενζίνη! Ξέρει κανείς κανένα γιατροσόφι μπας και βρω τι φταίει; Εκτός κι αν μου πείτε ότι είναι φυσιολογική αυτή η κατανάλωση...

    Δηλ έκαψες κάτω από 6lt/100km ;

    Μια χαρά, ούτε του παππά μην το πεις!!!
    LIBYKOS

  6. #6
    knotty-pated codpiece Το avatar του/της apapadop
    Εγγραφή
    07/01/2007
    Μηνύματα
    343
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Vasilis_Strom
    Πόσο ήθελες να καιει δηλαδή; Μια χαρά είναι, μην περιμένεις τίποτα καλύτερο, εκτός από ειδικές περιπτώσεις
    Επειδή Vstrom φίλου καίει λιγότερο (400χλμ αυτονομία σε επαρχιακό δίκτυο άνετα) και ο τύπος διαδρομής που αναφέρω είναι ειδική περίπτωση (σταθερό γκάζι, ηψηλή σχέση, μηδενικό φορτίο, καλός δρόμος κτλ κτλ), περίμενα να καίει λιγότερα... Μέσα στη πόλη ΟΚ τα δέχομαι τα 300 χλμ με το ζόρι, αλλά σε ταξίδι περίμενα μεγαλύτερη αυτονομία με 22lt ντεπόζιτο.

    Αν βλέπετε και σεις τέτοιες καταναλώσεις πάω πάσο και το δέχομαι ως φυσιολογικό.

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της LIBYKOS
    Εγγραφή
    13/04/2005
    Μηνύματα
    231
    Πάντα σε επαρχιακό δρόμο, με κανονικούς ρυθμούς καίει λιγότερο

    Εγώ αν κάνω ταξίδι με 7.000 - 7.500 στροφές με βγάζει περίπου 240 km μέχρι και την πρώτη μπάρα
    LIBYKOS

  8. #8
    Από Άλλο Πλανήτη.... Το avatar του/της Vasilis_Strom
    Εγγραφή
    27/01/2006
    Μηνύματα
    560
    Αρχικά δημιουργήθηκε από apapadop
    Επειδή Vstrom φίλου καίει λιγότερο (400χλμ αυτονομία σε επαρχιακό δίκτυο άνετα) και ο τύπος διαδρομής που αναφέρω είναι ειδική περίπτωση (σταθερό γκάζι, ηψηλή σχέση, μηδενικό φορτίο, καλός δρόμος κτλ κτλ), περίμενα να καίει λιγότερα... Μέσα στη πόλη ΟΚ τα δέχομαι τα 300 χλμ με το ζόρι, αλλά σε ταξίδι περίμενα μεγαλύτερη αυτονομία με 22lt ντεπόζιτο.

    Αν βλέπετε και σεις τέτοιες καταναλώσεις πάω πάσο και το δέχομαι ως φυσιολογικό.
    Οι καταναλώσεις που βλέπω σε μικτές διαδρομές σαν την δική σου είναι πάντα αυτές, από 300-340χλμ, σε ένα ταξίδι στην Σερβία είχα δει 250χλμ με 10 λίτρα, αλλά ήταν ατελείωτες ευθείες με 120-130χλμ.

    Σε γρήγορα ταξίδια στην εθνική η κατανάλωση είναι εκεί που λεει ο LIBYKOS

  9. #9
    Δοκίμασα σε μικτές συνθήκες (πόλη κ ταξίδι στις 5500 στροφές) και με πηγε με 20 λίτρα στα 380km.

    TΥπολογίζω οτι σε ταξίδι με σταθερά 5500 στροφές θα με πάει πάνω απο 400 km.
    καλά ειναι
    Fly With It!!

  10. #10

    Re: Κατανάλωση vstrom 650

    Αρχικά δημιουργήθηκε από apapadop
    Παιδιά έχω την εντύπωση πως το vstromάκι μου καίει υπερβολικά πολύ καύσιμο. Στα 3000km το οδόμετρο και έκαψε σε 100χλμ επαρχιακού δρόμου + 230χλμ εθνικής οδού (σύνολο 330χλμ) ΔΕΚΑΕΝΝΙΑ (19) ολόκληρα λίτρα! Υπερβολική κατανάλωση μου φαίνεται, ειδικά αφού πήγαινα πολύ χαλαρά (κάτω από 7000σαλ διαρκώς).

    Έχω τρελλαθεί να βάζω βενζίνη! Ξέρει κανείς κανένα γιατροσόφι μπας και βρω τι φταίει; Εκτός κι αν μου πείτε ότι είναι φυσιολογική αυτή η κατανάλωση...
    κατω απο 7,000 χαλαρα??

    με 7,000 εχεις 150 χιλιομετρα!

    επισης σημασια εχει και το ανοιγμα του γκαζιου οχι μονο οι στροφες!

    μια χαρα ειναι τα χιλιομετρα που σου εβγαλε!!

    να ξερεις η μικροτερη καταναλωση ειναι με 6η και 4,500 στροφες στα 100 χιλιομετρα!

    μάλλον παπάκι είχες πριν και σου φαινεται οτι το στρωμα καιει ε?δεν εξηγητε αλλιως γιατι η μηχανη ειναι η απολυτη οικονομια!!





    ακομα έχεις και λίγα χιλιόμετρα!θα διορθωθει και λίγο η κατανάλωση θα δεις!

  11. #11
    knotty-pated codpiece Το avatar του/της apapadop
    Εγγραφή
    07/01/2007
    Μηνύματα
    343

    Re: Re: Κατανάλωση vstrom 650

    Αρχικά δημιουργήθηκε από costas81
    κατω απο 7,000 χαλαρα??

    με 7,000 εχεις 150 χιλιομετρα!

    επισης σημασια εχει και το ανοιγμα του γκαζιου οχι μονο οι στροφες!
    (ας κάνουμε λίγο fisking δε πειράζει...)

    Γι'αυτό και είπα συνεχώς κάτω από αυτές τις στροφές... για ένα τέτοιο μηχανάκι τα 130χαω που είχα σταθερά σε συνθήκες εθνικής οδού (επίπεδη ευθεία) δεν είναι ζόρι, με λιγότερα νιώθω πως το μπουκώνω.

    <snip>

    μάλλον παπάκι είχες πριν και σου φαινεται οτι το στρωμα καιει ε?δεν εξηγητε αλλιως γιατι η μηχανη ειναι η απολυτη οικονομια!!
    Ε μη τα παραλέμε κιόλας... Πριν είχα ένα GPZ 500S (επίσης δικύλινδρο, αλλά σε σειρά). Κινητήρας σχεδιασμού και τεχνολογίας εικοσαετίας, χωρίς ψεκασμό φυσικά... ε λοιπόν έκαιγε σημαντικά λιγότερα. Σε αντίστοιχες εκδρομές έβγαζε με ένα 17λιτρο ντεπόζιτο άνετα 350χλμ+.

    Ίσως να είναι η διαφορά των 150cc... περίμενα ο ψεκασμός και τα 20 χρόνια τεχνολογίας να αποζημίωναν και με το παραπάνω! :-)

    ακομα έχεις και λίγα χιλιόμετρα!θα διορθωθει και λίγο η κατανάλωση θα δεις!
    Μακάρι! Φοβόμουν μήπως έκανα κάτι στραβό στο στρώσιμο και επηρέασα τη ποιότητα καύσης. Ίδωμεν.

  12. #12

    Re: Re: Re: Κατανάλωση vstrom 650

    Αρχικά δημιουργήθηκε από apapadop
    Ε μη τα παραλέμε κιόλας... Πριν είχα ένα GPZ 500S (επίσης δικύλινδρο, αλλά σε σειρά). Κινητήρας σχεδιασμού και τεχνολογίας εικοσαετίας, χωρίς ψεκασμό φυσικά... ε λοιπόν έκαιγε σημαντικά λιγότερα. Σε αντίστοιχες εκδρομές έβγαζε με ένα 17λιτρο ντεπόζιτο άνετα 350χλμ+.

    Ίσως να είναι η διαφορά των 150cc... περίμενα ο ψεκασμός και τα 20 χρόνια τεχνολογίας να αποζημίωναν και με το παραπάνω! :-)

    καταναλωση 4,5 λιτρα δηλαδη από καρμπυλατερ 500!Είσαι σίγουρος?

    με ποσα χιλιομετρα ταξιδευες?

  13. #13
    knotty-pated codpiece Το avatar του/της apapadop
    Εγγραφή
    07/01/2007
    Μηνύματα
    343

    Re: Re: Re: Re: Κατανάλωση vstrom 650

    Αρχικά δημιουργήθηκε από costas81
    εχει ενα θειος το 400!

    απο γεματο μου αδειασε μεσα σε 200 χιλιομετρα πολυ χαλαρα μαλιστα και εθνικη!
    Αυτό είναι και παλαιότερο μηχανάκι και τετρακύλινδρο!

  14. #14

    Re: Re: Re: Re: Re: Κατανάλωση vstrom 650

    Αρχικά δημιουργήθηκε από apapadop
    Αυτό είναι και παλαιότερο μηχανάκι και τετρακύλινδρο!

    εχεις δικιο το ειχα διορθωσει το ποστ αλλα μαλλον δεν σε προλαβα!

  15. #15
    Αρχικά δημιουργήθηκε από apapadop
    Επειδή Vstrom φίλου καίει λιγότερο (400χλμ αυτονομία σε επαρχιακό δίκτυο άνετα) και ο τύπος διαδρομής που αναφέρω είναι ειδική περίπτωση (σταθερό γκάζι, ηψηλή σχέση, μηδενικό φορτίο, καλός δρόμος κτλ κτλ), περίμενα να καίει λιγότερα... Μέσα στη πόλη ΟΚ τα δέχομαι τα 300 χλμ με το ζόρι, αλλά σε ταξίδι περίμενα μεγαλύτερη αυτονομία με 22lt ντεπόζιτο.

    Αν βλέπετε και σεις τέτοιες καταναλώσεις πάω πάσο και το δέχομαι ως φυσιολογικό.
    ΛΟΙΠΟΝ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΣΤΡΟΜ ΑΛΛΑ ΣΤΟ ΒΕΝΖΙΝΑΔΙΚΟ ΠΟΥ ΕΒΑΛΕΣ ΒΕΝΖΙΝΗ.
    ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΟΠΩΣ ΤΟΥ ΦΙΛΟΥ ΣΟΥ 400ΚΜ ΙΣΩΣ ΚΑΙ ΠΟΙΟ ΠΑΝΩ.
    ΜΟΥ ΕΤΥΧΕ ΟΜΩΣ ΝΑ ΒΑΛΩ ΒΕΝΖΙΝΗ ΣΤΗ ΣΑΛΑΜΙΝΑ ΝΑ ΠΑΩ ΑΓΡΙΝΙΟ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΨΩ 22ΛΙΤΡΑ 260ΚΜ.
    ΜΕ 22ΛΙΤΡΑ ΠΑΩ ΑΓΡΙΝΙΟ - ΑΘΗΝΑ - ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΑΓΡΙΝΙΟ.
    ΤΟ ΜΟΝΟ ΒΕΝΖΙΝΗ ΔΕΝ ΗΤΑΝ !!!!!!!


    ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΒΡΙΣΚΟΜΑΙ ΕΔΩ
    http://www.db0anf.de/app/aprs/statio...lemap-SV1DPF-8

    ΦΩΤΟ ΜΟΤΟΤΕΕΜ
    http://agrinion-moto-team.blogspot.com/


    ----- ΓΙΩΡΓΟΣ-----

Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Κατανάλωση VStrom 650 ?
    από grpal στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 68
    Τελευταίο μήνυμα: 13/07/2007, 15:24
  2. ti gnomi exete gia to vstrom 650???
    από vstrom650 στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 41
    Τελευταίο μήνυμα: 11/03/2007, 11:56
  3. Vstrom 650
    από ΛΑΜΟΓΙΟ στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 31/05/2006, 06:22

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF