Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 49

Θέμα: Counter-low-steering!

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    15

    Counter-low-steering!

    Με αφορμη ενα ποσταρισμα απο τον bladerunner σχετισκα με το ποσο πιθανο ειναι να πεσουμε κατα την διαρκεια της εφαρμογης του γυροσκοπικου φαινομενου στον τροχο, μου ηρθε στο μυαλο ενα ερωτημα που ειχα εδω και καιρο στο μυαλο μου. Θα ακουστει λιγο κουλο αλλα πιστεψτε με, ειναι τροφη για σκεψη.

    Γνωριζω οτι το γυροσκοπικο φαινομενο ειναι πολυ δυνατο, ειναι τοσο δυνατο που μου δινει τη δυνατοτητα να στριβω κατα βουληση και πολυ πολυ αποτομα μια μαζα 400 κιλων (r1150gs+εμενα+γυναικα μου+μπαγκαζια). Ειναι τοσο δυνατο που οταν ανεβαζω ή ριχνω μουρη στο cessna , η προπελλα μου, μού κλωτσαει τη μουρη δεξια ή αριστερα αρκετες μοιρες και με αναγκαζει να χρησιμοποιω την ουρα αρκετα εντονα για να κρατησω σωστη πορεια κατα τη διαρκεια της αλλαγης κλισης.

    Τωρα η ερωτηση.
    Αν κατα τη διαρκεια ενος low side, ο οδηγος εχει τα καταλληλα αντανακλαστικα και τραβηξει αρκετα εντονα το εσωτερικο του τιμονιου, η μοτο θα καταφερει να ξανασηκωθει, εστω και εξολισθαινοντας?

    Δεν το εχω κανει ποτε μου, ευχομαι να μη χρειαστει ποτε να μαθω, ουτε κι εσεις. Μια καθαρα θεωρητικη ερωτηση που δεχεται εξ ισου θεωρητικες απαντησεις, και ολες καλοδεχουμενες!

    Υ.Γ. Εγω θεωρω οτι ειναι τοσο δυνατο να το κανει, απλα ο αναβατης δεν προλαβαινει να αντιδρασει αναλογα.

  2. #2
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    11/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Jatro Προβολή μηνύματος
    Γνωριζω οτι το γυροσκοπικο φαινομενο ειναι πολυ δυνατο, ειναι τοσο δυνατο που μου δινει τη δυνατοτητα να στριβω κατα βουληση και πολυ πολυ αποτομα μια μαζα 400 κιλων (r1150gs+εμενα+γυναικα μου+μπαγκαζια). Ειναι τοσο δυνατο που οταν ανεβαζω ή ριχνω μουρη στο cessna , η προπελλα μου, μού κλωτσαει τη μουρη δεξια ή αριστερα αρκετες μοιρες και με αναγκαζει να χρησιμοποιω την ουρα αρκετα εντονα για να κρατησω σωστη πορεια κατα τη διαρκεια της αλλαγης κλισης.

    Άμα λέω εγώ μετά να μην μπλέκουμε το γυροσκοπικό φαινόμενο με το counter steering.....

    Τέλος πάντων.

    Στην ερώτησή σου:

    Αρχικά (για να είμαστε σίγουροι) το low εν προκειμένω θέλουμε να είναι από χάσιμο του μπροστινού, έτσι?
    Γιατί low από χάσιμο του πίσω σώζουν για παράδειγμα συνεχώς και "για πλάκα" οι μοταρντάδες.

    Εξαρτάται πώς μπορεί να εννοείς τη "διάρκεια ενός low side".
    Κι εγώ πηγαίνοντας με αστεία χιλιόμετρα αλλά σε άσφαλτο γυαλί χρειάστηκε να φρενάρω πάνω σε στροφή και έχασα στιγμιαία το μπροστινό.
    Αν συνέχιζα να κρατάω το φρένο θα είχα φάει low και μαζί τα μούτρα μου.
    Τράβηξα όπως λές το εσωτερικό γκριπ να ισιώσει λίγο η μηχανή, άνοιξα λίγο γκάζι και no harm done.

    Αν έξυνα αφτιά στο Mugello κυνηγώντας το κωλοπαίδι το Μαρκέζ κι έχανα το μπροστινό θα είχα πέσει σαν τα σκατά πριν καν προλάβω να καταλάβω από που μου ήρθε.
    Κι επειδή μάλλον για τέτοιες καταστάσεις ρωτάς περισσότερο, είναι και οι κλίσεις τέτοιες που σε κλάσματα του δευτερολέπτου έχουν βρει και μαρσπιέ, πόδια, χέρια, πλαστικά κλπ κάτω οπότε ακόμα κι αν είχε αντανακλαστικά νίντζα ο αναβάτης δε θα μπορούσε να κάνει κάτι. Πλέον δεν ακουμπάει μόνο ο τροχός στην άσφαλτο αλλά και το μισό μηχανάκι.

    Να έχει γίνει κάπου κάπως κάποτε δεν το αποκλείω.
    Έχουμε δει σωσίματα που έχουν μείνει στην ιστορία.
    Αλλά κατά κανόνα δε νομίζω.

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    15
    Αρα συμφωνουμε! Σορρυ που ρωταω αλλα δεν ειμαι απο τους αναβατες που φερνουν τις μηχανες στα ορια για να καταλαβω πώς συμπεριφερεται σε εξτρημ καταστασεις.

    Ναι, εννοω απο χασιμο μπροστινου, ή οπως λες σε ασφαλτο γυαλι να φευγει βαρκα γιαλο ολη μηχανη. Και οπως λες το εχεις κανει και μαλιστα με επιτυχια.

    Οσον αφορα που λες να μην μπλεκουμε το καουντερ με το γυροσκοπικο τι εννοεις? το γεγονος οτι με το καουντερ υπεισερχεται στην εξισωση και η αλλαγη ιχνους των ελαστικων χωρις τη μετατοπιση του κεντρου βαρους του συστηματος μηχανη-αναβατης?

  4. #4
    εναλλακτικό μέλος Το avatar του/της akis_trevor
    Εγγραφή
    28/07/2011
    Μηνύματα
    2.939
    Εχω γλυτωσει 2-3 low μεσα στην πολη με το παπι,βαζωντας το ποδι(στυλ σουπερ μοτο που ειπε και ο παιπ)αλλα οι ταχυτητες ηταν πολυ μικρες και ημουν σε ετοιμοτητα λογο ασφαλτου.ομως θεωρω πως σε βολτα,ανυποψιαστος και με μεγαλυτερες ταχυτητες δεν θα προλαβεις ουτε καν να καταλαβεις τι γινεται..
    ....νιώθω μεγάλη μοναξιά μέσα στο πλήθος....

  5. #5
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    11/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Jatro Προβολή μηνύματος
    Αρα συμφωνουμε! Σορρυ που ρωταω αλλα δεν ειμαι απο τους αναβατες που φερνουν τις μηχανες στα ορια για να καταλαβω πώς συμπεριφερεται σε εξτρημ καταστασεις.
    Ούτε εγώ ανήκω στην κατηγορία αναβατών που περιγράφεις.

    Γι'αυτό και είπα το έχω χάσει αλλά με ταχύτητες που θα εεεεεπεφτα, και θα εεεεεπεφτα, και μεεεεεχρι να πέσω είχα χρόνο να κάνω κάτι.

    Κοινώς, το πώς ορίζουμε τη "διάρκεια ενός low side" χασίματος (γιατί "πεσίματος" θα είναι αφού βροντήξουμε) είναι λίγο μπέρδεμα.



    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Jatro Προβολή μηνύματος
    Ναι, εννοω απο χασιμο μπροστινου, ή οπως λες σε ασφαλτο γυαλι να φευγει βαρκα γιαλο ολη μηχανη. Και οπως λες το εχεις κανει και μαλιστα με επιτυχια.

    Δε νομίζω ότι αυτό που έκανα είναι αυτό που περιέγραψες.

    Εμένα αυτό που με έσωσε κυρίως ήταν το ότι άφησα τα φρένα κι άνοιξα το γκάζι.
    Όχι τόσο το τράβηγμα του γκριπ.

    Επειδή ξεκίνησες το θέμα σου φέρνοντας σαν παράδειγμα το πρόσφατο θρεντ του Blade που είχε να κάνει μόνο με το θέμα του counter steering, αφού έχουμε τελειώσει με τα φρένα και πριν ανοίξουμε το γκάζι (ή έστω αφήνοντάς τα έξω από τη συζήτηση), κατάλαβα ότι το επικεντρώνεις κυρίως εκεί.

    Υπό αυτή την έννοια όχι.
    Δεν έχω σώσει κανένα low επειδή τράβηξα γρήγορα το εσωτερικό γκριπ.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Jatro Προβολή μηνύματος
    Οσον αφορα που λες να μην μπλεκουμε το καουντερ με το γυροσκοπικο τι εννοεις? το γεγονος οτι με το καουντερ υπεισερχεται στην εξισωση και η αλλαγη ιχνους των ελαστικων χωρις τη μετατοπιση του κεντρου βαρους του συστηματος μηχανη-αναβατης?

    Όχι.

    Εννοώ κάτι πολύ πιο απλό.

    Το counter steering είναι η πράξη κατά την οποία σπρώχνουμε το εσωτερικό γκριπ για να δώσουμε κλίση στη μηχανή και να στρίψουμε.
    Counter όχι γιατί κάνουμε ανάποδο τιμόνι όπως πχ στο αυτοκίνητο όταν κάνουμε πάντες. Αλλά γιατί ενώ θέλουμε να στρίψουμε δεξιά στρίβουμε το τιμόνι ανάποδα (αριστερά) για να δώσουμε κλίση στη μηχανή.

    Το γυροσκοπικό φαινόμενο είναι (μεταξύ άλλων) ένας από τους λόγους που η μηχανή όταν κινείται "θέλει" να συνεχίσει να κινείται και να παραμείνει όρθια, ενώ όταν σταματήσει πέφτει (χοντρικά).

    Τώρα, γιατί και πώς, κι αν έχει κάποια βάση που εμένα μου διαφεύγει (δεν αποκλείεται), ξεκίνησε το counter steering να ονομάζεται γυροσκοπικό δεν το γνωρίζω.

    Ο λόγος που "τσινάω" είναι γιατί δημιουργούνται μπερδέματα, εκτός των άλλων.
    Οκ, δε συμβαίνει συχνά να γράφει κάποιος που να πιλοτάρει αεροπλάνο, αλλά το γυροσκοπικό φαινόμενο που εφαρμόζεις στο cessna, ο λόγος που περιστρέφεται ο έλικας στο ελικόπτερο αντί να περιστρέφεται το ελικόπτερο και να μένει ακίνητος ο έλικας, δεν έχει σχέση με το counter steering (για το οποίο χρησιμοποιούμε λανθασμένα τον όρο γυροσκοπικό).

    ΥΓ. Ξαναλέω, εκτός κι αν κάνω κάποιο λάθος, γιατί τζιμάνι στη φυσική δεν είμαι.

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της fkol k4
    Εγγραφή
    23/10/2011
    Μηνύματα
    766
    @ pipe_smoker

    To steering γενικώς, προκαλεί τη γυροσκοπική αντίδραση του εμπρός τροχού. Το counter steering την προκαλεί προς τη «σωστή» μεριά.
    Οκ, δεν είναι το μόνο πράγμα που κάνει το counter steering, αλλά είναι ένα από τα κύρια αποτελέσματα της πράξης.

    Οι όροι είναι αλληλένδετοι και αν και η φράση «εφαρμόζω γυροσκοπικό» δεν είναι εντελώς ακριβής από πλευράς φυσικής (ακριβέστερο θα ήταν «προκαλώ γυροσκοπική αντίδραση»), στην ουσία της δεν είναι λάθος.
    Πρόσεχε τι εύχεσαι, γιατί κάποτε μπορεί και να συμβεί!

  7. #7
    φανατικα ANTIFAνατικος! Το avatar του/της giannis21
    Εγγραφή
    24/10/2009
    Μηνύματα
    687
    μηπως εννοεις κατι τετοιο;;;

    https://www.youtube.com/watch?v=37sl4YI-aYE
    Καμία ιδέα δεν ευθύνεται για τους μαλάκες που την ενστερνίζονται..-Κωστάκης Ανάν-

    http://www.tokoulouri.com/

  8. #8
    φριτέζα 600 Το avatar του/της akaposto
    Εγγραφή
    28/07/2005
    Μηνύματα
    587
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Jatro Προβολή μηνύματος
    Γνωριζω οτι το γυροσκοπικο φαινομενο ειναι πολυ δυνατο, ειναι τοσο δυνατο που μου δινει τη δυνατοτητα να στριβω κατα βουληση και πολυ πολυ αποτομα μια μαζα 400 κιλων (r1150gs+εμενα+γυναικα μου+μπαγκαζια). Ειναι τοσο δυνατο που οταν ανεβαζω ή ριχνω μουρη στο cessna , η προπελλα μου, μού κλωτσαει τη μουρη δεξια ή αριστερα αρκετες μοιρες και με αναγκαζει να χρησιμοποιω την ουρα αρκετα εντονα για να κρατησω σωστη πορεια κατα τη διαρκεια της αλλαγης κλισης.
    Σε αυτό που γράφεις...κάτι δεν μου πάει καλά. Θες να το εξηγήσεις λίγο ακόμα;

    Ως προς την ερώτηση. Το μεκανάκι για να σηκωθεί θέλει γκάζι, μετά τα άλλα.
    και στο έχω πεί,αφού είσαι καλό παιδί ,γιατί λες μαλακίες;


  9. #9
    Αν υπάρχει κάτι που μπορεί να σώσει ένα πιθανό δίπλωμα του μπροστινού αυτό είναι το γκάζι.

    Αν έχει ήδη διπλώσει έχεις πέσει.
    Think faster than you ride

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της fkol k4
    Εγγραφή
    23/10/2011
    Μηνύματα
    766
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από akaposto Προβολή μηνύματος
    Σε αυτό που γράφεις...κάτι δεν μου πάει καλά. Θες να το εξηγήσεις λίγο ακόμα;
    Εννοεί πως όταν το cessna βυθίζει ή σηκώνει τη μύτη, τότε αλλάζει η κατεύθυνση του άξονα της προπέλας, που αφού περιστρέφεται αποτελεί γυροσκόπιο.
    Έτσι, προκαλείται γυροσκοπική αντίδραση και ανάλογα με τη φορά περιστροφής της προπέλας, τότε εμφανίζει την τάση να περιστρέφεται είτε δεξιά είτε αριστερά.

    Φαντάσου δηλαδή κάτι αντίστοιχο με το τιμόνι της μηχανής, μόνο που αντί να στρίψουμε το τιμόνι και ο τροχός τείνει να «πέσει», γίνεται το ακριβώς αντίθετο.
    Ρίχνουμε τον τροχό (προπέλα) και αυτή έχει την τάση να στρίψει.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από akaposto Προβολή μηνύματος
    Ως προς την ερώτηση. Το μεκανάκι για να σηκωθεί θέλει γκάζι, μετά τα άλλα.
    Το μηχανάκι για να σηκωθεί θέλει στρίψιμο «προς τα μέσα» και ας μην ανοίξεις γκάζι. Το γκάζι απλά συνηθίζεται «μετά».
    Πρόσεχε τι εύχεσαι, γιατί κάποτε μπορεί και να συμβεί!

  11. #11

  12. #12
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    11/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος

    Ναι...
    Μόνο που αυτός δεν το έσωσε.
    Αυτουνούνουνε του δίπλωσε, έπεσε, τη σήκωσε, ξανακαβάλησε κι έφυγε.
    Κι εμείς το κάνουμε.
    Απλά εμείς θέλουμε τη μηχανή στο σταντ, διακοπή για τσιγάρο, ενώ αυτός το έκανε όλο εν κινήσει

  13. #13
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    11/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    @Fkol

    Ξαναλέω δεν είμαι ειδικός στα της φυσικής.
    Αλλά μου ακούγονται λίγο "απλοϊκά" έτσι όπως τα περιγράφεις και συνδέεις την προπέλα με τη ρόδα κλπ.
    Δεν έχω λόγο να διαφωνήσω όπως και να έχει, και δεν έχω και τις γνώσεις.

    Αλλού είναι το θέμα μου.

    Ίσως δεν το λέμε "ανάποδο τιμόνι" για να μή γίνεται μπέρδεμα με τα ανάποδα τιμόνια και τα παντηλίκια ξαναλέω.
    Αλλά η φράση "counter steering" από τα αρκετά καλά αγγλικά που γνωρίζω, όπως και να προσπαθήσω να τη μεταφράσω, γυροσκοπικά, γυροσκόπια, κλπ δε βγαίνουν.

    Άρα το "εφαρμόζω γυροσκοπικό" σε καμία περίπτωση δεν είναι το "counter steering" στα Ελληνικά.
    Σε αυτό νομίζω μπορούμε να συμφωνήσουμε όλοι.

    Τώρα, για το εάν κατά το "σπρώχνω-το-εσωτερικό-γκριπ" ή "στρίβω-το-τιμόνι-στην-αντίθετη-κατεύθυνση-από-αυτή-στην-οποία-θέλω-να-στρίψω" ή "κάνω counter steering", εφαρμόζουμε/λαμβάνουν χώρα γυροσκοπικά και άλλα φαινόμενα, σαφώς και λαμβάνουν.

    Σχετικά με το αν είναι σωστό/δόκιμο/θεμιτό να περιγράφουμε μια πράξη/κίνηση όπως είναι αυτή του στριψίματος του τιμονιού, με φαινόμενα που προκαλούνται κατά τη διάρκεια της πράξης αυτής κι όχι με ένα όνομα που να περιγράφει αυτή καθ'αυτή την πράξη διατηρώ πολλές επιφυλάξεις.

    Αυτό λέω.

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.834
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pipe_smoker Προβολή μηνύματος
    @Fkol

    Αυτό λέω.
    Και πολύ δίκιο έχεις γιατί counter steering εφαρμόζει κάθε πεντάχρονο που κάνει ποδήλατο αλλιώς θα πέσει και η διατήρηση της στροφορμής είναι αρχή στην φύση και ισχύει για όλες τις μάζες που περιστρέφονται (και στο γυροσκόπιο).
    Και ναι μεν έχουν άμεση σχέση με την μοτοσυκλέτα, αλλά σαν "κωδικοποιημένοι όροι" χρησιμοποιούνται για να υποδηλώσουν συγκεκριμένες τεχνικές που διδάσκονται και περιλαμβάνουν πολύ περισσότερα φυσικά φαινόμενα.
    Εκεί γίνεται ένα μπέρδεμα.

  15. #15
    φριτέζα 600 Το avatar του/της akaposto
    Εγγραφή
    28/07/2005
    Μηνύματα
    587
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από fkol k4 Προβολή μηνύματος
    Το μηχανάκι για να σηκωθεί θέλει στρίψιμο «προς τα μέσα» και ας μην ανοίξεις γκάζι. Το γκάζι απλά συνηθίζεται «μετά».
    Ανάποδα... στην καλύτερη
    ή ταυτόχρονα έστω.

    Κάνε ότι θες με το τιμόνι,αν πας για low με το ποδήλατο, μάζεμα δεν έχει.



    cessna... αυτό που πετάει; Aaaaaa... τώρα καλύτερα!



    Γενικά τώρα επειδή υπάρχει σύγχιση με το φαινόμενο,
    το δίκυκλο αλλάζει κλίση λόγω του γυροσκοπικού, είναι λάθος να λέμε ότι στρίβει λόγω γυροσκοπικού.

    κλασικό: πακτωμένο μπροστινό (στον λαιμό) σε μηχανάκι. Βαράτε όσο θέλετε το τιμόνι. Θα "εμφανιστεί" η τάση
    να θέλει να αλλάξει κλίση, αλλά θα συνεχίσει να κινείται ευθεία.
    Τελευταία τροποποίηση από akaposto; 14/02/2015 στις 13:49.
    και στο έχω πεί,αφού είσαι καλό παιδί ,γιατί λες μαλακίες;


Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Counter-steering συνεχεια...
    από idi στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 17/09/2006, 01:56
  2. Steering bible by S.Brouggy (αγγικο κειμενο)
    από idi στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 26/07/2006, 23:57
  3. Drag - Shift Counter
    από free rider στο forum Suzuki GSXR's
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 19/01/2005, 09:58
  4. Dip It Low
    από idi στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 06/08/2004, 09:28
  5. Zitw o E.S.... Counter, Sapio
    από Traveller στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 05/11/2003, 09:23

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF