Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 27

Θέμα: Στύλ Οδήγησης

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyota
    Εγγραφή
    03/07/2003
    Μηνύματα
    413

    Στύλ Οδήγησης

    Μπορείτε να μου πείτε τί πρέπει να διορθώσω στο στύλ μου;Σαν πρώτο δικό μου σχόλιο,νομίζω οτι πρέπει να σκύβω πιο κοντά στο τεπόζιτο (δηλ τώρα κάθομαι πολύ όρθιος μέσα στη στροφή).


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	1.jpg 
Προβολές:	536 
Μέγεθος:	96,6 KB 
ID:	26875
    Πάντα όρθιοι.

    Sex is like hacking.You get in,you get out and you hope you didn't leave something behind that can be traced back to you.

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyota
    Εγγραφή
    03/07/2003
    Μηνύματα
    413
    2


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	2.jpg 
Προβολές:	522 
Μέγεθος:	90,5 KB 
ID:	26876
    Πάντα όρθιοι.

    Sex is like hacking.You get in,you get out and you hope you didn't leave something behind that can be traced back to you.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyota
    Εγγραφή
    03/07/2003
    Μηνύματα
    413
    3


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	3.jpg 
Προβολές:	499 
Μέγεθος:	97,8 KB 
ID:	26877
    Πάντα όρθιοι.

    Sex is like hacking.You get in,you get out and you hope you didn't leave something behind that can be traced back to you.

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gcrook
    Εγγραφή
    22/03/2003
    Μηνύματα
    6.231
    Κοιτα να δεις ειδικος δεν ειμαι, αλλα μιας και κανουμε κουβεντα μου φαινεται οτι καθεσαι παρα πολυ μπροστα.
    Αυτο το βλεπω απο το ποδι σου εξωτερικα που δεν κουμπωνει στο τεποζιτο,(βασικα απο τις φωτο φαινεται σαν να εχεις και τα 2 ποδια ανοιχτα), και η σταση του σωματος σου ειναι πολυ ορθια και μαλλον φορτιζεις πολυ τα κλιπον σε σημειο που στηριζεσαι απο κει και διαταρασσεις την ισορροπια της μοτοσυκλετας σου.
    Οταν αλλαζεις σωμα λογικα θα κουναει πολυ η μοτο σου μιας και θα βαζεις δυναμη στα μαρσπιε και στα κλιπον για να μετατοπιστεις, ασε που θα σε πονανε και τα ποδια σου.
    Οποτε δεν εχει νοημα να σκυψεις σε αυτη τη φαση ουτε θα σε βολεψει, ουτε θα μπορεσεις να σκυψεις στο τεποζιτο.
    Τραβα τον κωλο σου πισω πριν την εισοδο και θα δεις οτι το εξω ποδι θα κουμπωσει στο τεποζιτο απο μονο του, και το χερι επισης.

    Αλλα καλυτερα τα λαθη μας να τα ανακαλυψουμε μια και καλη σε καποιο σεμιναριο οδηγησης, μια και αυτο που βλεπω στις φωτο εγω,(και πολλα αλλα επισης) μου κοστισε πριν απο καιρο πολλα.

    Και δεν προλαβα να το συζητησουμε σημερα ρε συ εφυγα νωρις απο τη Καντινα.

    Ας με διορθωσει/διαγραψει καποιος αν κρινει οτι ετσι πρεπει να γινιε, μιας και δεν θελω να ειμαι υπευθυνος για λανθασμενες συμβουλες.
    -Have you any famous last words?
    -..Not Yet!
    -"Not yet"!? Is that famous?

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kinhsh
    Εγγραφή
    20/04/2004
    Μηνύματα
    311
    Στη στροφη αυτη για την ασφαλτο που εχει, η ταχυτητα της μηχανης ειναι μικρη. (Δεν σου λεω να τρεχεις περισσοτερο ).
    Οποτε ολα τα στυλ κανουν δουλεια. Αν θελεις να μαθεις περισσοτερα για την οδηγηση κανε δυο πραγματα 1. Γνωρισε το τι περιπου κλισεις σηκωνει η καθε ασφαλτος (θα σου παρει καμμια 20000 χλμ). 2. Μην ασχολεισαι με το στυλ, κανε οτι σου κατεβει στο κεφαλι καθε φορα αρκει να δεις ολο και μεγαλυτερα χλμ σε συγκεκριμενη στροφη.
    Εννοειται οτι τετοιες ασφαλεις στροφες ειναι ελαχιστες οποτε προοδευσε σταδιακα και με λογικη.
    Παντως στις φωτογραφιες το στυλ που εχεις ειναι μια χαρα,δεν θελει σκυψιμο,τι να σε ωφελεισει. Οπως βλεπω φωτογραφιες απο τα μεγαρα στην κλειστη στροφη των 60 να ειναι σκυμενοι μπροστα λες και πανε με 180 ,αστειο θεαμα. Εκτος του οτι οσο χαμηλωνει το κεντρο βαρους χρειαζομαστε και μεγαλυτερη κλιση.

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Θάνος
    Εγγραφή
    18/06/2003
    Μηνύματα
    1.079
    Αρχικά δημιουργήθηκε από kinhsh
    Στη στροφη αυτη για την ασφαλτο που εχει, η ταχυτητα της μηχανης ειναι μικρη. (Δεν σου λεω να τρεχεις περισσοτερο ).
    Οποτε ολα τα στυλ κανουν δουλεια. Αν θελεις να μαθεις περισσοτερα για την οδηγηση κανε δυο πραγματα 1. Γνωρισε το τι περιπου κλισεις σηκωνει η καθε ασφαλτος (θα σου παρει καμμια 20000 χλμ). 2. Μην ασχολεισαι με το στυλ, κανε οτι σου κατεβει στο κεφαλι καθε φορα αρκει να δεις ολο και μεγαλυτερα χλμ σε συγκεκριμενη στροφη.
    Εννοειται οτι τετοιες ασφαλεις στροφες ειναι ελαχιστες οποτε προοδευσε σταδιακα και με λογικη.
    Παντως στις φωτογραφιες το στυλ που εχεις ειναι μια χαρα,δεν θελει σκυψιμο,τι να σε ωφελεισει. Οπως βλεπω φωτογραφιες απο τα μεγαρα στην κλειστη στροφη των 60 να ειναι σκυμενοι μπροστα λες και πανε με 180 ,αστειο θεαμα. Εκτος του οτι οσο χαμηλωνει το κεντρο βαρους χρειαζομαστε και μεγαλυτερη κλιση.
    Όσο χαμηλώνει το κέντρο βάρους, η κλίση μικραίνει. Αυτός είναι και ο λόγος που σκύβουμε μπροστά.

    Το στυλ του κάθε αναβάτη κατά τη σπορ οδήγηση, τον ακολουθεί σε όλους τους τύπους στροφών και δεν αλλάζει ανάλογα με το την ταχύτητα της στροφής.

    Τώρα αν σου φαίνεται αστείο...
    Θάνος..

  7. #7
    Λαβωμένο μέλος Το avatar του/της Tigas
    Εγγραφή
    15/12/2004
    Μηνύματα
    4.814
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Θάνος
    Όσο χαμηλώνει το κέντρο βάρους, η κλίση μικραίνει. Αυτός είναι και ο λόγος που σκύβουμε μπροστά.

    Το στυλ του κάθε αναβάτη κατά τη σπορ οδήγηση, τον ακολουθεί σε όλους τους τύπους στροφών και δεν αλλάζει ανάλογα με το την ταχύτητα της στροφής.

    Τώρα αν σου φαίνεται αστείο...
    ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΣΚΕΛΟΣ ΤΗΣ ΑΠΑΝΤΗΣΗΣ ΣΟΥ ΝΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ
    ΤΩΡΑ ΕΑΝ ΕΙΣΑΙ ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΣΤΙΣ ΣΤΡΟΦΕΣ ΤΙΣ ΥΛΙΚΗΣ ΜΕ 260 ΕΑΝ ΒΓΑΛΕΙΣ ΑΡΚΕΤΑ ΤΑ ΣΩΜΑ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΗ ΜΗΧΑΝΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΙΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΠΙΘΑΝΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΦΥΓΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗ ΜΗΧΑΝΗ ΜΕ ΤΗΝ ΚΟΝΤΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΕΡΑ.

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Θάνος
    Εγγραφή
    18/06/2003
    Μηνύματα
    1.079
    Αρχικά δημιουργήθηκε από SCBR1000RR
    ΤΩΡΑ ΕΑΝ ΕΙΣΑΙ ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΣΤΙΣ ΣΤΡΟΦΕΣ ΤΙΣ ΥΛΙΚΗΣ ΜΕ 260 ΕΑΝ ΒΓΑΛΕΙΣ ΑΡΚΕΤΑ ΤΑ ΣΩΜΑ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΗ ΜΗΧΑΝΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΙΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΠΙΘΑΝΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΦΥΓΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗ ΜΗΧΑΝΗ ΜΕ ΤΗΝ ΚΟΝΤΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΕΡΑ.
    Ναι οκ συμφωνώ...

    Υπάρχουν εξαιρέσεις...
    Θάνος..

  9. #9
    Λαβωμένο μέλος Το avatar του/της Tigas
    Εγγραφή
    15/12/2004
    Μηνύματα
    4.814
    ΤΟΥΟΤΑ Η ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΜΙΑ ΕΥΚΟΛΙΑ ΣΤΗ ΘΕΣΗ ΤΗΣ ΜΗΧΑΝΗΣ ΣΟΥ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΣΟΥ EIΠΕ Ο GCROOK ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΣΥΜΒΟΥΛΗ
    ΤΡΑΒΑΣ ΠΙΣΩ ΤΟ ΠΙΣΙΝΟ ΣΟΥ, ΤΟΝ ΒΓΑΖΕΙΣ ΛΙΓΟ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΗ ΜΗΧΑΝΗ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΣΟΥ ΒΓΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΚΟΙΤΑΕΙ ΤΟΥΣ ΚΑΘΡΕΦΤΕΣ.
    ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΩ ΚΑΤΩ ΜΙΑ ΣΩΣΤΗ ΘΕΣΗ ΟΔΗΓΗΣΗ Η ΟΠΟΙΑ ΕΠΙΤΥΓΧΑΝΕΤΑΙ ΜΕ ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ ΚΑΙ ΥΠΟ ΤΗΝ ΕΠΙΒΛΕΨΗ ΚΑΠΟΙΟΥ ΠΟΥ ΝΑ ΞΕΡΕΙ, ΟΠΟΤΕ ΕΝΑ CSS ΠΙΘΑΝΟΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ, ΑΛΛΙΩΣ ΕΑΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟΝ ΣΤΡΙΦΤΕΡΟ ΦΙΛΟ ΝΑ ΣΕ ΒΛΕΠΕΙ ΣΕ ΜΙΑ ΠΙΣΤΟΥΛΑ ΚΑΙ ΕΙΣΑΙ ΟΚ.

  10. #10
    Δυσκολη απαντηση απο εδω μεσα...

    εγω προσωπικα, που οπως ειναι γνωστο καβαλησα μοτοσυκλετα περσι στα 36 μου, απλα εκανα το εξης... μπορει να ακουστει καπως, αλλα δουλευει εαν μπορεσεις να το αντιγραψεις οσο πιο πιστα γινεται, δες ποιος αναβατης SBK η MotoGP σου αρεσει παρα μα παρα πολυ για το στυλ του, δεν εχει σημασια εαν ειναι και τελευταιος, ειναι πολυ τιμονια ολοι... και μενα μου λενε για το στυλ μου μερικοι "Καλιφορνεζοι", καμια σχεση, ο Bayliss ειναι ΚΛΑΣΕΙΣ πχ ανωτερος απο ολους μας-τους... αρα αυτο που μετραει ειναι το ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ... ολοι σχεδον οι παγκοσμιοι αναβατες εχουν διαφορετικο στυλ... και αρχισε να το αντιγραφεις πιστα σε ολες του τις φασεις, εισοδο-μεσα-εξοδο, ΑΣΧΕΤΑ εαν πας αργα η γρηγορα, αργα καλυτερα για αρχη, και μην ντρεπεσαι εαν πηγαινεις αργα και εχεις "υφος" στην οδηγηση σου μεχρι να βρεις πως αισθανεσαι καλα επανω στην μοτοσυκλετα σου, με τον καιρο θα αποριψεις απο την αντιγραφη αυτα που δεν σου πανε, και με την εμπειρια θα παιρνεις την σωστη θεση... θελει προσπαθεια προπονηση και φαντασια... και μετα σιγα σιγα περισσοτερη ταχυτητα στην στροφη (σε καταλληλο περιβαλον) για να εχουν εφαρμογη τα παραπανω...
    σε συνεργασια παντα με τις βασικες αρχες της (σπορ) οδηγησης μοτοσυκλετας... (γυροσκοπικο-γκαζι κλπ)...

    για αρχη απο τις φωτο, να καθεσαι λιγο πιο πισω, και να βγαζεις περισσοτερο σωμα, οχι μονο τον ωμο, αλλα και λιγο κωλαρακι... η τοποθετηση να εχει γινει πριν την στροφη, στην ευθεια ακομη... ολα αυτα τωρα για αρχη... και για αρχη ο ωμος που βρισκεται στο εσωτερικο της στροφης να βρισκεται λιγο πιο εμπρος απο τον εξωτερικο, και πιο σκυφτος στο εσωτερικο της στροφης... βεβαια απο τις φωτο, φαινεται να μην εχεις την απαιτουμενη ταχυτητα στην στροφη (λιγοτερα χλμ), αλλα σιγα σιγα ανεβαζε οσο εσυ αισθανεσαι καλα... δοκιμασε τα... και ελα μια φορα σε ενα παρκινγκ να δεις τι κανουμε...
    και γιατι αυτονομαζομαστε BAYLISSTIC...
    (ακομα και με 30 χλμ/ωρα μπορεις να γινεις σουπερ)

    εαν παρολα ταυτα και τις προσπαθειες και προπονηση δεν σου βγαινει, ενα σχολειο με την βοηθεια ειδικων θα σε βοηθησει φανταζομαι...





    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	baylissticpark.jpg 
Προβολές:	328 
Μέγεθος:	95,8 KB 
ID:	26995

  11. #11
    αυτο το παλικάρι που έφυγε νωρίς έχει το αγαπημένο μου στυλ,αν σου αρέσει προσπάθησε να το υιοθετήσεις,δεν έναι δύσκολο απλά θέλει αρκετή εξάσκηση


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	kato_oz_lhf2_1024.jpg 
Προβολές:	294 
Μέγεθος:	92,4 KB 
ID:	27080

  12. #12
    επίσης αρκετα καλό θεωρώ και του rossi,αυτός οταν πλαγιάζει ακουμπάει σχεδόν μόνο το μπούτι του πάνω στην σέλα


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	rossi.jpg 
Προβολές:	286 
Μέγεθος:	48,9 KB 
ID:	27081

  13. #13
    Εγω απο την αλλη νιωθω καλυτερα αν βγαζω πολυ ΚΑΙ τον κωλο ΚΑΙ το πανω μερος του σωματος!
    Μου φαινεται αδιανοητο μεγαλη κλιση χωρις να βγαλω σωμα, νιωθω οτι θα γλυστρισω!

    Γενικα καλυτερα να δοκιμασεις κατι που σε βολευει εσενα καλυτερα, αλλωστε εσυ οδηγεις την μηχανη και οχι καποιος αλλος!

    Οσο για αυτο για το κεντρο βαρους, νομιζω οτι οσο πιο ορθιο το σωμα, τοσο λιγοτερη κλιση θελει η μηχανη για να στριψει με τα ιδια χιλιομετρα/γραμμη.
    Καπου εδω μεσα υπηρχε μια φωτογραφια που το εξηγουσε αυτο.

  14. #14
    πρωην μελος Το avatar του/της idi
    Εγγραφή
    13/08/2003
    Μηνύματα
    6.082
    Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΟΔΗΓΗΣΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΟΔΗΓΗΣΗ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ (ΑΣΧΕΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΠΟΥ ΑΝΑΠΤΥΣΣΟΥΜΕ)

    Είναι ένα πολύ πολύπλοκο θεμα και δεν είναι ΠΟΤΕ ιδανική οδήγηση δρομου (μιλάμε για φρένα στη στροφή, ντριφτ, διορθώσεις, αμυντικές γραμμές κτλ κτλ)

    Οσο γρήγοραι και να πατε, οσο και να νομίζετε ότι μοιάζει το στυλ σας (οπτικά) με κάποιο αγωνισμένο...

    Οι χειρισμοί και οι διορθώσεις που μπορουν και κανουν στο όριο οι οδηγοι επιπέδου GP είναι πολύ περισσότεροι από οσους μπορούμε/ εχουμε τη δυνατότητα/ υπαρχουν οι προϋποθέσεις ωτσε να επιτύχουμε

  15. #15
    να πω και γω κατι...

    πριν 3-4 τευχη του 0-300 στην προτελευταια σελιδα ειχε μερικα τιρs απ΄τον ιδρυτη του california οπως εχει και σε καθε τευχος...
    ο κυριος λοιπον λεει οτι ο καθε αναβατης εχει το δικο του στυλ (αυτο που νιωθει πιο ανετα και πιο ασφαλης) και το κυριωτερο γραφει οτι αν δεις αναβατη να προσπαθει να ΜΙΜΗΘΕΙ το στυλ καποιου αγωνιζομενου να κρατας μεγαλη αποσταση γιατι ειναι επικυνδινος.
    δεν εχω και γαμω τις εμπειριες αλλα θα συμφωνησω μαζι του
    και με τη πρωτη ευκαιρια πηγαινε στο california πραγματικα βοηθαει.

    www.pro-fiber.com

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Στυλ οδήγησης και φθορά ελαστικών.
    από Bladerunner στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 50
    Τελευταίο μήνυμα: 23/09/2015, 18:04
  2. Τεχνικες Οδηγησης !
    από anco στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 28/11/2007, 18:53
  3. Αποψεις για μαθηματα οδηγησης
    από gmakris στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 16/08/2004, 00:30
  4. μαθηματα ασφαλους οδηγησης
    από ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 51
    Τελευταίο μήνυμα: 07/03/2004, 08:20
  5. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 27/01/2004, 15:38

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF