Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 22

Θέμα: sym symphony 150 new

  1. #1
    Marine Engineer Το avatar του/της ap41
    Εγγραφή
    16/02/2015
    Μηνύματα
    13

    sym symphony 150 new

    Καλως ηρθα στην παρεα σας (νεο μελος), Πρωτη φορα στην διαδικασια μελους Forum και χειριζομαι δυσκολα την φαση μεχρι να μαθω.
    Για να σταματησω να κυκλοφορω λιγο το "τερας" εκανα την σκεψη - πραξη και μπηκα στην διαδικασια αγορας ενος "μικρου" κατεβαζοντας την καταναλωση 5 φορες κατω ελπιζοντας οτι δεν θα το μετανοιωσω.
    Βεβαια (νοιωθω) οτι μπαινοντας στη λακουβα δεν θα ξαναβγω, αλλα αυτο θα το συνηθησω (ελπιζω).
    Ομως... Αν ξερει κανεις πως μεγαλωνει το μπροστινο δισκοφρενο (???) (με ανταπτορα στη σιαγονα) (ισως)....ή τι στο καλο πρεπει να κανω να σταματαει τουτο το πραμα πιο γρηγορα? πιο αμεσα? με περισσοτερη αισθηση? Ή κατι τετοιο τελος παντων.
    Ξερω οτι αναλογικα Κawasaki δεν θα το κανω ποτε! αλλα .....να παψω να νοιωθω υποψηφιο οριζοντιο θυμα καποιων τροχων λεωφορειου!!

  2. #2
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Καλημέρα και καλώς όρισες.
    Δεν μας είπες τι εμπειρία από οδήγηση μότο έχεις.
    Οποτε back to basics .
    Τα μηχανάκια σταματάνε με το μπροστινό φρένο, απ ότι νομίζω έχεις δύο δισκοφρενα άρα είμαστε οκ,βρες μια πλατεία - αλάνα και κάνε εξάσκηση, βάζε σημάδια από που θα αρχίσει το φρενάρισμα, χρησιμοποίησε εναλλάξ ποίο πολύ πίσω και μετά εμπρός φρένο.
    Δεν νομίζω τα φρένα του να μην φτάνουν γι αυτό που είναι, ούτε δισκοπλακες τέρατα χρειάζεσαι, ούτε ανταπτορες.
    < Ψήσιμο > στην οδήγηση θες

  3. #3
    σημαντικότερο από τα μεγάλα φρένα είναι η αντίληψη...
    Να καταλαβαίνεις και να μεταφράζεις την ταχύτητά σου, σε μέτρα φρεναρίσματος... Όχι με βάση το μαθηματικό τύπο, αλλά με βάση την εμπειρία και το μάτι σου.
    Γιατί ο τύπος δεν περιλαμβάνει όλες τις μεταβλητές που υπάρχουν γύρω μας, ολισθηρό οδόστρωμα, απρόσεκτοι οδηγοί, απρόσμενα εμπόδια, λακούβες, ζώα κλπ...
    Εϋχομαι πάντα όρθιος και καλώς ήλθες!

  4. #4
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.278
    Φιλε μου εχω ακριβως το ιδιο scooter αλαξε τα σωληνακια με υψηλης μπροστα γιατι 1ον ανοιγουνε και σκανε τα λαστιχα τους και 2ον εχουν ενα θεμα μετα εχεις καλυτερη αισθηση οπως με το πισω και μετα κανε λιξο εξασκηση να συνηθησεις να τα συνδιαζεις μπρος πισω.
    Throttle that mysterious friend of ours

  5. #5
    The fine art of sliding Το avatar του/της Aνεμος
    Εγγραφή
    11/10/2012
    Μηνύματα
    494
    στο προφίλ του ανθρώπου ως μοτο αναφέρει Kawa zx 12 και ηλικια 52, οπότε μάλλον ξέρει να οδηγάει....
    Το αναφέρει και ο ίδιος "Για να σταματήσω να κυκλοφορώ λίγο το τερας"...

    Στο ερώτημα, μάλλον κάτι με σωληνάκια υψηλής θα δοκίμαζα...

    Welcome
    there's no such thing as impossible

  6. #6
    με σωληνακια θα την κανεις . Ειχα και εγω το ιδιο σκουτερ και οταν άλλαξα με αλλο που ειχε υψηλης ...Η μερα με τη νυχτα .

    Βέβαια είναι ένα μηχανάκι που δεν ειναι για να τρεχεις .μην το πηγαινεις πανω απο 80-90 .

  7. #7
    μελος Το avatar του/της mikepap
    Εγγραφή
    02/02/2013
    Μηνύματα
    154
    καλως ηρθες στο παρεακι.σχεδον κανονας ειναι το μεγαλο να συνοδευεται απο μικρο που παιζει το ρολο της υπηρετριας.αυτο κατα πασα πιθανοτητα ειναι σκουτερ η παπι.σαφως πρεπει να ειναι καλοσυντηριμενο ωστε να αποδιδει τα μεγιστα που μπορει.μην εχεις ομως απαιτησεις με σημειο αναφορας το μεγαλο σου.μαθε να ζεις με το μικρο και τις οποιες ιδιοτροπιες του κ δυνατοτητες του.επισης ποιο δυνατο φρενο εμπρος σε φρενο πανικου ισον μπλοκαρισμα τροχου .ιδιως στο βρεγμενο ισον υδρολυσθηση ισον τουμπα .μα τι τα λεω νομιζω οτι τα γνωριζεις.ολα τα παραπανω ειναι μονο πρoσωπικες γνωμες.φιλικα mike.
    αν δειτε αντρα σε μπαλκονι,να ποτιζει γλαστρες,προφανως τα φυτα καπνιζονται.

  8. #8
    Αυτο ακριβώς . Συν το ότι το Σύμφονι 150σρ , μετά τα 90χλμ/ω αρχίζει να ειναι επικίνδυνο .

  9. #9
    Marine Engineer Το avatar του/της ap41
    Εγγραφή
    16/02/2015
    Μηνύματα
    13
    Eτσι...Ετσι ακριβως. Κατ'αρχας σας ευχαριστω οοοοολους. Πραγματικα δειχνουμε ...χρονια τωρα...οτι ανηκουμε σε ενα κοσμο διαφορετικο. Βετερανος παπους (θ'αλεγα),... εχω (οπως ολοι σας) και τις αναλογες εμπειριες. Εμπειριες που ξεκινουν απο τα RD 350 και φτανουν στο πως θα κανω την κορη μου να φτασει το ποδαρακι της κατω για να ισοροπησει το kawa οταν σταματαει.
    Μεχρι να συντονιστω με το συστημα σας ας μου πει καποιος που μπορω να γραφω (εννοω..σε πιο section του forum) ετσι ωστε να γνωριστουμε καλυτερα...(γιατι εδω ειδα τον "τιτλο" του θεματος μου να γραφει "μεταφερθει". Τι σημαινει αυτο? Και εννοω σε πια κατηγορια!
    I Sorry .... Παρ'ολο που εχω γεννηθει εδω στην Ελλαδα, ζω εξω. Κατα συνεπεια εχω χασει τη γλωσσα μας (ορθογραφικα), και την νοοτροπια μας.
    Γιατι σε εσας φαινεται μια σχετικη φωτο στα αριστερα του κειμενου και μενα οχι? (Εχω ορισει θεμα οταν μου ζητηθηκε στην εγγραφη).
    Τι σημαινει "αποστολη]γρηγορης απαντησης" (το "γρήγορης") δεν καταννοω. και τι.."Προβολη πληρους εκδοσης"
    Μη σας κουραζω.........παμε σιγα-σιγα, ....εστω και με (οντως) πλαστικο σωληνακι για το μπροστινο..............

  10. #10
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Καλημέρα.
    Μετά πρόσεξα και εγώ και κάποιοι άλλοι ότι έχεις ΖΧ12 ,ενώ επικεντρωθηκα στο να σου πω πως να μάθεις φρένο.
    Μην χαλιέσαι και εγώ όταν μετά από χρόνια ανέβηκα πάνω σε παρόμοιο σκούτερ,κόντεψα να φάω τα μούτρα μου ψάχνοντας τον συμπλέκτη στην αριστερή μανετα.
    Όπως είπαν και άλλα παιδιά επάνω, με σωληνακια υψηλής, θα βελτιωθεί η αίσθηση και η αμεσότητα.
    Δεν ξέρω αν υπάρχουν ακριβώς για το μοντέλο σού, αλλά μπορείς να μετρήσεις το μήκος τούς και να ψάξεις στο εμπόριο.
    Στα του φόρουμ.
    Κάπου έχει ένα section ( χώρος προετοιμασίας / δοκιμών)
    Για το καλώς όρισες, αφού συστηθηκες εδώ, μια χαρά σε βρίσκω.
    Ψάχνοντας τις ενότητες π.χ ανακατασκευες / βελτιώσεις. Ανοίγεις το δικό σου θέμα, και αν πάει κάπου λάθος, οι μοντερατορες και αντμιν θα το μεταφέρουν στην σωστή ενότητα.
    Τώρα για την φώτο.
    Στις (ενέργειες φόρουμ) πάνω πάνω πατάς και και μετά ανοίγει και επεξεργασία προφίλ.
    Από εκεί μπορείς να προσθέσεις η να αφαιρέσεις στοιχεία, π.χ να βάλεις φώτο αβαταρ κλπ.
    Και πάλι καλώς όρισες

  11. #11
    Marine Engineer Το avatar του/της ap41
    Εγγραφή
    16/02/2015
    Μηνύματα
    13
    Τhanks a lot, οπως βλεπεις η προσπαθεια σου ειχε αποτελεσμα...(για την φωτο). Οσο για το σωληνακι.... θα το επιχειρησω. Αν και θα επρεπε να σου πω οτι το "ειχαν" στο προηγουμενο μοντελο και το εβγαλε η SYM για λογους ασφαλειας (μπλοκαρισματος) (οπως μου ειπαν ηδη στο πρωτο service...σημερα) Ομως...δεν εχω αισθηση...ειναι σα σφουγγαρι. Τελος..πολυ το κουρασαμε. Αν δε με ξανακουσεις θα καταλαβεις ποσο δικιο ειχαν. (humor).

  12. #12
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    ωραιο το τερατακι στην φωτο
    αν και το αγαπημενο μου χρωμα σε αυτο το μηχανακι ειναι το πρασινο
    αν κατεχεις λιγα απο μηχανικα αλλαζεις τα σωληακια μονος.
    Δοκιμαζεις και συγκρινεις.
    Στο παπι μου που εκανα μετατροπη(glx-τηλεσκοπικο μπροστινο με δισκοφρενο),ειχα βαλει στην αρχη σωληνακι υψηλης απο ενα cb400 που ειχα καποτε,αλλα επειδη μου επεφτε λιγο κοντο με την ποδια,εβαλα ενα μαμα,παρηγγειλα αυτο http://www.ebay.com/itm/103-cm-Red-H...50f6cc&vxp=mtr

  13. #13
    Marine Engineer Το avatar του/της ap41
    Εγγραφή
    16/02/2015
    Μηνύματα
    13
    Και μενα, Ομως η ιδεα του carbon ....με εξυνε χρονια. Τελικα μπηκα στον πειρασμο ...και το εκανα πραξη. Ξερω... το εχω "παντρευτει". Αλλα μια τετοια αγαπη (τοσα χρονια) θα με συνοδεψει ως το τελος.
    Κατι πιανουν τα χερια μου..Δουλευω στο τεχνικο τμημα μιας εταιριας που ενω εχει εδρα στην Ελλαδα δουλευω Κορεα και Κινα. Engine Ship building, To "Τερατακι" το εχτισα μονος μου σιγα-σιγα, βιδα-βιδα, και το εχω φορτωσει με διαφορα λειτουργικα καλουδια.
    Φοραω τη φορμα μου το βραδυ και παω Βολο για τσιπουρα.. και μαλιστα οταν σκευτομαι οτι συζηταω για το μπροστινο του SYM μου ερχεται να βαλω τα γελια. Ομως πρεπει. Η ασφαλεια πανω απ'ολα.
    Βλεποντας πιτσιρικαδες που εχουν ψαχτει στα "μικρα" ελεγα μηπως καποιος εχει την ετοιμη λυση (οπως εσυ με το GLX) , γιατι οσο το ζω.. και το μπροστινο του (σχημα λογου) ειναι....αστα. Ρωτοντας στην αγορα διαπιστωσα οτι ουτε να το συζηταω δεν με παιρνει για δισκο/ανταπτωρα. Ομως τα παιδια εχουν δικιο. Σωληνακι/Τακακια και το κεφαλι μεσα. That's all.
    Δινω τα λαστιχακια του (τα μαμα) (απολυτως καινουρια) σε οποιον τα εχει αναγκη. Ειναι αμαρτια να μου μεινουν εμενα...
    Θα προσπαθησω να βρω σε ποιο σημειο του Forum μπορω να κανω την ανακοινωση.

  14. #14
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Στο αγγελίες - ανταλλακτικών - χαρίζονται.
    Και εσύ βολιωτης είσαι?
    Οδό για το μπροστινό σου, αφού δεν παίρνει μεγαλύτερο δισκο, ίσως παίρνει δύο, με άλλη ζάντα, από άλλο μηχανάκι, λέω εγώ τώρα σαν σκέψη...
    Νομίζω όμως ότι με το υψηλής θα δεις βελτίωση, το ανακάλυψα στην πράξη στον παπιο μου

  15. #15
    χωρίς να θέλω να σου την χαλάσω ....Αν σου τύχει ευκαιρία να το δώσεις ... Do it και πάρε το HD to 200αρι που έχει και καλύτερα φρένα και καλύτερο πάτημα και χαμηλότερη κατανάλωση . Το σύμφονι είναι για τίποτα πιτσιρικάδες και γκομενάκια .

    Εγώ το είχα και έκανα αυτό ακριβώς που σου λέω . Έφυγε με συνοπτικές διαδικασίες . Δεν πήρα HD , αλλά το Joyride που έχει ακριβώς τον ίδιο κινητήρα και θα το κρατήσω μέχρι να σπάσει .

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. sym symphony sr 150
    από dimka στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 07/10/2012, 14:56
  2. sym symphony sr 150 ή sym hd2 125?
    από xristos3812 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 02/07/2012, 16:09
  3. Sym Symphony 150SR
    από suzukimaniac στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 06/07/2011, 19:06

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF