Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 8 από 8

Θέμα: Μούχλα σε δερμάτινο!

  1. #1

    Unhappy Μούχλα σε δερμάτινο!

    Την έκανα την χαζομάρα μου πάλι.

    Μετά απο την τελευταία μου βόλτα με την μηχανή (πριν παραδώσω πινακίδες για χειμώνα) εβγαλα το δερμάτινο παντελόνι και το έβαλα στην σακούλα που το αποθηκεύω συνήθως (ξερω ξερω, @@ριά έκανα). Απότι φαίνεται είχα ιδρώσει και η υγρασία παγιδεύτηκε μέσα στην σακούλα με αποτέλεσμα να γεμίσει μούχλα. Το κατάλαβα προχθες και πανικόβλητος το εβγαλα στο μπαλκόνι οπως ήταν και κοιταξα να δώ τι μπορώ να κάνω μιας και ήταν καφετί σαν να ειχα γυρίσει απο εντουράδα)

    Διάβασα στο ιντερνετ για τρίψιμο με σφουγκάρι και διαλυμα Νερό+Ξύδι. Το εκανα μέσα έξω, τσέπες, φερμουάρ, τα πάντα και το άφησα στο μπαλκόνι να στεγνώνει. Σημερα που πηγα και το είδα δεν είχε κάτι καινούριο πανω αλλά δεν το μαζεύω ακόμη απέξω.

    Τι να κάνω, να το στείλω σε καθαριστήριο ή να το αφήσω εξω στο μπαλκόνι να αερίζεται καμια εβδομάδα και να το τρίβω καθε τόσο απο λίγο;

  2. #2
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Yπαρχει ενα καθαριστικο υγρο που εξαφανιζει αμεσως τη μουχλα. Φτιαχτηκε για επιφανειες σπιτιων ομως και οχι για ρουχα. Δεν γνωριζω κατα ποσο μπορει να προκαλεσει ζημια. Επισης ειναι τοξικο οποτε αν το χρησιμοποιησεις πρεπει να το ξεπλενεις πολυ καλα το παντελονι μετα.
    Αλλα κανει θαυματα. Ψεκαζεις και η μουχλα εξαφανιζεται χωρις τριψιμο τιποτα.

    Για μη τοξικη λυση χρησιμοποιησε οξυζενε. Υπεροξειδιο του υδρογονου. Αυτο που βαζουν για να καθαριζουν τραυματα. Πουλαν στα φαρμακεια.
    MADE IN JAPAN 日本製

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Aυτο περιεχει και χλωριο συνηθως.Καλο ειναι να το πας σε καθαριστηριο για δερματινα.

  4. #4
    Δεν είμαι ειδικός αλλά επειδή δεν είναι να ρισκάρεις να βγουν μυκητες στα κάκαλα θα πρότεινα και εγώ καθαριστήριο

  5. #5
    Update: Μιλησα με διάφορα καθαριστήρια Θεσσαλονίκη και Αθήνα και μου είπαν οτι υπάρχει πιθανότητα να υποβαθμιστεί το δέρμα και να σαπίσει σιγά σιγά. Μετά απο τόσες μέρες έξω στο μπαλκόνι δεν φάνηκε να έχει αναπτυχθεί κάτι καινούριο οπότε αυτό ειναι καλο. Εχει βεβαια ενα look σαν ελαφρώς λερωμένο.

    Το έστειλα καλού κακού σε καθαριστήριο Θεσσαλονίκη που ειδικεύεται στα δέρματα ώστε να το δεί έμπειρο μάτι. το απόγευμα θα εχω αυτοψία και θα σας ενημερώσω για το τι έγινε.

    Μακριά απο σακούλες και κλειστά κουτιά. το νου σας

  6. #6
    Τέλος καλό όλα καλά με την ιστορία. Ευτυχώς ήταν επιφανειακό μόνο το πρόβλημα και δεν προχώρησε σε ανεπανόρθωτες ζημιές.

    Το έστειλα σε γνωστό καθαριστήριο δερμάτινων στην Θεσσαλονίκη και μου το έκανε σαν καινουριο. Κόστος 20 ευρώ.

  7. #7
    Prisoner Of The Road Το avatar του/της rider
    Εγγραφή
    27/08/2012
    Μηνύματα
    442
    για ριξε και ενα p.m με τα στοιχεια του καθαριστηριου μπας και πάω την φόρμα...
    Never ride faster than your guardian angel can fly...

  8. #8
    you got it

Παρόμοια θέματα

  1. DirtyWash και σοβαρό πρόβλημα σε δερμάτινο!
    από ALX GS 11½ στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 72
    Τελευταίο μήνυμα: 22/04/2008, 19:58
  2. Sos!!ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΕ ΔΕΡΜΑΤΙΝΟ ΜΠΟΥΦΑΝ
    από jek στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 03/11/2006, 15:47
  3. Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 30/10/2006, 15:08
  4. Μπαινουνε Ξυστρες σε δερματινο παντελονι που δεν εχει??
    από ela ela στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 30/11/2005, 15:28

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF