Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 19

Θέμα: Χιονιάς στην Αττική οδό 18.02.15

  1. #1
    Αυτεξούσιο μέλος Το avatar του/της Αμφίσημος
    Εγγραφή
    21/06/2010
    Μηνύματα
    269

    Χιονιάς στην Αττική οδό 18.02.15

    Καλησπέρα στην παρέα. Μοιράζομαι εμπειρία.
    Προχθές στις 18.02.15 στα τελευταία χιόνια στην Αττική βρέθηκα να τελειώνω ενα ραντεβού στις 23:00 στον Βύρωνα και έπειτα να κατευθύνομαι για Μαρκόπουλο μέσω Κατεχάκη / Α.Ο στην Περιφερειακή Υμηττού. Πληρώνω τα 1.25€ (μοτοκάρτα) στις 11:10 όπου και ξεκίνησε να χιονίζει καλά. Τι όμορφα! Λέω απο μέσα μου ικανοποιούμενος με την προνοητικότητα μου να φοράω μπότες, γάντια, επιγονατίδες, μπουφάν και όλα τα τριβόλια. Ο δρόμος γυαλί με το χιόνι ακόμα στις άκρες του. Οι φωτεινοί σηματοδότες ειδοποιούσαν πως γίνεται ρίψη άλατος και όλα αυτά τα ωραία "Ευρωπαϊκά". ΟΚ λέω Αττική Οδός με γαμώ τσι ασφάλτους και γω με ΟΝ-ΟFF ημιτακουνάτο (Tenere με Sahara) τι διάολο;
    Το χιόνι όλο και πύκνωνε και ο δρόμος όλο και άσπριζε. Λέω απο μέσα μου - μην κόβεις και πολύ και το φοβηθείς, όλα στο μυαλό είναι. Έτσι έπιασα και κάτι κατοστάρες που τις μετάνιωσα στην 1η επιβράδυνση και έπεσα τελικά στα μαξ 50χλμ/ώρα με 2α, 3η το πολύ.
    Ε; 11:15 δεν έβλεπα μπροστά μου απ'τα χιόνια και ξεκινήσανε και οι κατηφορικές στροφές. Τα ΙΧ με προσπερνούσανε αναγκάζοντας με να βγαίνω δεξιά στο απάτητο και γενικά να αρχίζω να νιώθω αυτό που λέμε άβολα.Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	te.jpg 
Προβολές:	359 
Μέγεθος:	97,6 KB 
ID:	331484
    Λίγο πιο κάτω βρίσκω εναν τύπο σταματημένο με ενα Kawa 650 δικύλινδρο σλικάτο. Σταματάω (εκεί και οι φωτό) του ανάβω τα αλάρμ να τον βλέπουνε και του λέω να ακουλουθήσει τη ροδιά μου. Ταχύτητες 5-15χλμ/ώρα τώρα πια - ίσα που τσουλάγαμε. Ένιωθα πως 1 μοίρα να στρίψω το μηχανάκι θα πέσω. Το χιόνι παιδιά απο άλλο τόπο - τόσο πυκνή χιονόπτωση στο Καρπενήσι θυμάμαι. Αναγκαστήκαμε να ανοίξουμε πια τις ζελατίνες απο τα κράνη γιατί ήταν κάτασπρες και δεν βλέπαμε Χριστό. Κόντρα φώτα, νερά, χιόνια, προσπεράσεις στο τσίμα τσίμα και άγχος στο μάξιμουμ. Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	ete.jpg 
Προβολές:	360 
Μέγεθος:	97,2 KB 
ID:	331485
    Μετά απο ξύλιασμα σοβαρό φθάσαμε στον Alpha λίγο πριν τα μεσάνυχτα όπου και παρκάραμε εκεί για προστασία. Κοίτα λέω περιπέτεια στα καλά του καθουμένου;
    Πάντως μου έμεινε και η αίσθηση πως είχα κι άλλα περιθώρια αλλά ο "φόβος" με κυρίεψε με την έννοια πως ήμουν ψυλλιασμένος πως θα βρεθώ ξάπλα εκεί που δεν το περιμένω και να σέρνομαι μαζί με τα μέταλλα. Σαν εμπειρία πάντως καλοδεχούμενη αν και φορτική. Απορώ αυτοί που ταξιδεύουν χειμωνιάτικα στον Βορρά πως την παλεύουν;
    Τελευταία τροποποίηση από Αμφίσημος; 20/02/2015 στις 00:56.

  2. #2
    Δεν ταξιδεύουν, δεν ασφαλίζεται μοτοσικλέτα για χειμώνα σε μια εκ των σκανδιναβικών που είχα ρωτήσει.

    Δεν πεφτεις τόσο εύκολα, αλλά σε παρόμοια φάση και εγώ το είχα παρκάρει καμμιά δεκαριά χιλιόμετρα από το σπίτι.

  3. #3
    έχω την αίσθηση οτι δεν πρέπει να πηγαίνεις πάνω στα πατημένα.....

    το χιόνι δεν γλυστράει αν δεν είναι παγωμένο.... και τη στιγμή που ξεκινάει να το στρώνει δεν έχει γινει πάγος....

    το χιονι τη στιγμή που πέφτει είναι σαν αφρός με κενά αέρος αλλά όταν το πατάς τότε συμπιέζεται σε πιο στέρεη μαζα με αποτέλεσμα να γίνεται γλυστερό....

    μπορεί βεβαια να κάνω και λάθος......
    πουτσ@@@@@@@@@

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zopas
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    896
    Μπραβο σου το χειρίστηκες αψογα...και φυσικα περα απο το αγχος , το παγωμενα δάκτυλα, ο πονος που πατας την μανετα ακομα και με θερμαινόμενα γκριπ θα πρεπει να είναι ενας δάσκαλος ότι με τη φυση δεν μπορει να τα βαλει κανενας...

  5. #5
    Banned
    Εγγραφή
    06/03/2012
    Μηνύματα
    2.773
    Τυχεροι εισασταν και οι 2....

    ειδικα ο φιλος με το στρητ....καμια ελπιδα....

    η γλιστρα με στρητ λαστιχα ερχεται εκει που δεν το περιμενεις....


  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Αμφίσημος Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα στην παρέα. Μοιράζομαι εμπειρία.
    Προχθές στις 18.02.15 στα τελευταία χιόνια στην Αττική βρέθηκα να τελειώνω ενα ραντεβού στις 23:00 στον Βύρωνα και έπειτα να κατευθύνομαι για Μαρκόπουλο μέσω Κατεχάκη / Α.Ο στην Περιφερειακή Υμηττού. Πληρώνω τα 1.25€ (μοτοκάρτα) στις 11:10 όπου και ξεκίνησε να χιονίζει καλά. Τι όμορφα! Λέω απο μέσα μου ικανοποιούμενος με την προνοητικότητα μου να φοράω μπότες, γάντια, επιγονατίδες, μπουφάν και όλα τα τριβόλια. Ο δρόμος γυαλί με το χιόνι ακόμα στις άκρες του. Οι φωτεινοί σηματοδότες ειδοποιούσαν πως γίνεται ρίψη άλατος και όλα αυτά τα ωραία "Ευρωπαϊκά". ΟΚ λέω Αττική Οδός με γαμώ τσι ασφάλτους και γω με ΟΝ-ΟFF ημιτακουνάτο (Tenere με Sahara) τι διάολο;
    Το χιόνι όλο και πύκνωνε και ο δρόμος όλο και άσπριζε. Λέω απο μέσα μου - μην κόβεις και πολύ και το φοβηθείς, όλα στο μυαλό είναι. Έτσι έπιασα και κάτι κατοστάρες που τις μετάνιωσα στην 1η επιβράδυνση και έπεσα τελικά στα μαξ 50χλμ/ώρα με 2α, 3η το πολύ.
    Ε; 11:15 δεν έβλεπα μπροστά μου απ'τα χιόνια και ξεκινήσανε και οι κατηφορικές στροφές. Τα ΙΧ με προσπερνούσανε αναγκάζοντας με να βγαίνω δεξιά στο απάτητο και γενικά να αρχίζω να νιώθω αυτό που λέμε άβολα.Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	te.jpg 
Προβολές:	359 
Μέγεθος:	97,6 KB 
ID:	331484
    Λίγο πιο κάτω βρίσκω εναν τύπο σταματημένο με ενα Kawa 650 δικύλινδρο σλικάτο. Σταματάω (εκεί και οι φωτό) του ανάβω τα αλάρμ να τον βλέπουνε και του λέω να ακουλουθήσει τη ροδιά μου. Ταχύτητες 5-15χλμ/ώρα τώρα πια - ίσα που τσουλάγαμε. Ένιωθα πως 1 μοίρα να στρίψω το μηχανάκι θα πέσω. Το χιόνι παιδιά απο άλλο τόπο - τόσο πυκνή χιονόπτωση στο Καρπενήσι θυμάμαι. Αναγκαστήκαμε να ανοίξουμε πια τις ζελατίνες απο τα κράνη γιατί ήταν κάτασπρες και δεν βλέπαμε Χριστό. Κόντρα φώτα, νερά, χιόνια, προσπεράσεις στο τσίμα τσίμα και άγχος στο μάξιμουμ. Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	ete.jpg 
Προβολές:	360 
Μέγεθος:	97,2 KB 
ID:	331485
    Μετά απο ξύλιασμα σοβαρό φθάσαμε στον Alpha λίγο πριν τα μεσάνυχτα όπου και παρκάραμε εκεί για προστασία. Κοίτα λέω περιπέτεια στα καλά του καθουμένου;
    Πάντως μου έμεινε και η αίσθηση πως είχα κι άλλα περιθώρια αλλά ο "φόβος" με κυρίεψε με την έννοια πως ήμουν ψυλλιασμένος πως θα βρεθώ ξάπλα εκεί που δεν το περιμένω και να σέρνομαι μαζί με τα μέταλλα. Σαν εμπειρία πάντως καλοδεχούμενη αν και φορτική. Απορώ αυτοί που ταξιδεύουν χειμωνιάτικα στον Βορρά πως την παλεύουν;
    Ρε μπαγάσα φωτογράφος είσαι ? Γαμάτες οι Α/Μ φωτό.

  7. #7
    Οταν το χίονι είναι φρέσκο ... απλά καβαλάς το απάτητο και με χαμηλή ταχύτητα και προσοχή θα πάς με ασφάλεια εκει που θες.. Είναι πολύ χειρότερα να πάτήσεις φρένο στις ροδιές που ειναι πατημενο το χίονι .

    Somewhere in my soul
    there’s always Rock ‘n’ Roll.
    Yeahhh..

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyrakos35 Προβολή μηνύματος
    έχω την αίσθηση οτι δεν πρέπει να πηγαίνεις πάνω στα πατημένα.....

    το χιόνι δεν γλυστράει αν δεν είναι παγωμένο.... και τη στιγμή που ξεκινάει να το στρώνει δεν έχει γινει πάγος....

    το χιονι τη στιγμή που πέφτει είναι σαν αφρός με κενά αέρος αλλά όταν το πατάς τότε συμπιέζεται σε πιο στέρεη μαζα με αποτέλεσμα να γίνεται γλυστερό....

    μπορεί βεβαια να κάνω και λάθος......
    Φυσικα στο απατητο εχεις καλυτερο πατημα,ειδικα αν εχεις τακουνια.Παλι ομως προσεκτικα,γιατι το χιονι που μαζευεται στα τακουνια απο ενα σημειο και μετα τα κανει σλικ.Οι Βορειοι χρησιμοποιουνε λαστιχα με καρφια.Αmyroukai ,φυσικα και κανουνε ταξιδια.

    Οταν ,στις βολτες μας,βρεθουμε σε παγο παμε σαν τις κοτες χωρις να κανουμε αποτομες κινησεις.Η ψυχη μας παει στην κωλοτσεπη.Αμεσως μετα λεμε οτι ,αν ξαναβρουμε παγο θα επιστρεψουμε,αλλα καθε φορα που τον ξαναβρισκουμε κανουμε τα ιδια.Στραβο ,συνωμοτικο χαμογελο και προχωραμε.Μυστηριο πραγμα ο ανθρωπος,παντα θελει να δει που φτανουνε τα ορια του.

    Αμφίσημε μαζευε εμπειριες.Ολα εχουνε τη χαρη τους.

  9. #9
    Αυτεξούσιο μέλος Το avatar του/της Αμφίσημος
    Εγγραφή
    21/06/2010
    Μηνύματα
    269
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    Ρε μπαγάσα φωτογράφος είσαι ? Γαμάτες οι Α/Μ φωτό.
    Nαι φίλος! Φωτογράφος είμαι - και οι φωτό είναι με την καλύτερη μηχανή μου είχα μαζί μου, το κινητό. Η σύμπτωση είναι πως και το άλλο παλικάρι με το Versus ήταν κι αυτός φωτογράφος. Πόσο σύμπτωση πια;

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/11/2009
    Μηνύματα
    892
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Zid Προβολή μηνύματος
    Οταν το χίονι είναι φρέσκο ... απλά καβαλάς το απάτητο και με χαμηλή ταχύτητα και προσοχή θα πάς με ασφάλεια εκει που θες.. Είναι πολύ χειρότερα να πάτήσεις φρένο στις ροδιές που ειναι πατημενο το χίονι .
    Το χιονι δεν ειναι προβλημα οταν ειναι φρεσκο!!
    ο παγος και το κρυο!
    ειναι ομως πολυ επικινδυνα..

  11. #11
    Αυτεξούσιο μέλος Το avatar του/της Αμφίσημος
    Εγγραφή
    21/06/2010
    Μηνύματα
    269
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Zid Προβολή μηνύματος
    Οταν το χίονι είναι φρέσκο ... απλά καβαλάς το απάτητο και με χαμηλή ταχύτητα και προσοχή θα πάς με ασφάλεια εκει που θες.. Είναι πολύ χειρότερα να πάτήσεις φρένο στις ροδιές που ειναι πατημενο το χίονι .
    Παίζει να έχεις δίκιο. Η ψευδαίσθηση του οτι πατούσα στο πατημένο - νεροποιημένο ήταν η επικρατέστερη εκείνη τη στιγμή. Φρένο δεν πάτησα σχεδόν πουθενά. Να είναι καλά το μονοκύλινδρο...

  12. #12
    Εγω αυτο που θα σχολιασω παντως, ειναι οτι καποιος ****** της ΑΟ θα επρεπε να εχει ερθει. Αν οχι για σενα, τουλαχιστον για το σλικατο παιδι που ειχε σταματησει στο πεοκρυο. Θυμαμαι αντιστοιχη ιστορια περσι τελη Φλεβαρη(καλη ωρα) που διενυσα την εγνατια Γιαννενα - Θεσσαλονικη με χιονι και χαλαζι, και το μοναδικο πραγμα που με κρατουσε πανω στη μηχανη ηταν η εντυπωση οτι αν σταματησω, δε θα ξαναξεκινησω ποτε.

    Περα απο αυτο, ωραια περιπετεια για μας τους Αθηναιους, γαμω τις φωτο
    There are 10 types of ppl in this world: Those who understand binary and those who don't.

  13. #13
    Αυτεξούσιο μέλος Το avatar του/της Αμφίσημος
    Εγγραφή
    21/06/2010
    Μηνύματα
    269
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από RizlaPlusPlus Προβολή μηνύματος
    Εγω αυτο που θα σχολιασω παντως, ειναι οτι καποιος ****** της ΑΟ θα επρεπε να εχει ερθει. Αν οχι για σενα, τουλαχιστον για το σλικατο παιδι που ειχε σταματησει στο πεοκρυο. Θυμαμαι αντιστοιχη ιστορια περσι τελη Φλεβαρη(καλη ωρα) που διενυσα την εγνατια Γιαννενα - Θεσσαλονικη με χιονι και χαλαζι, και το μοναδικο πραγμα που με κρατουσε πανω στη μηχανη ηταν η εντυπωση οτι αν σταματησω, δε θα ξαναξεκινησω ποτε.

    Περα απο αυτο, ωραια περιπετεια για μας τους Αθηναιους, γαμω τις φωτο
    Πράγματι. Το αντίτιμο που πληρώνουμε έπρεπε να πιάσει τόπο στην δύσκολη ώρα. Το παλικάρι που τους κάλεσε (πριν φθάσω) του είπαν "να περιμένει" και πως δεν μπορούν να κάνουν κάτι. Περίεργο...

  14. #14
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Αμφίσημος Προβολή μηνύματος
    Το παλικάρι που τους κάλεσε (πριν έρθω) του είπαν "να περιμένει" και πως δεν μπορούν να κάνουν κάτι.
    Α, τόσο καλά;
    safety doesn't happen by accident

  15. #15
    Αυτεξούσιο μέλος Το avatar του/της Αμφίσημος
    Εγγραφή
    21/06/2010
    Μηνύματα
    269
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από VANDA Προβολή μηνύματος
    Α, τόσο καλά;
    Ε; Σου λέει αυτό γίνεται μια φορά το χρόνο. Βγάλαμε αλάτια / εκχιονιστικά τι άλλο; Πιάστε μια γέφυρα καθήστε κοντά στις εξατμίσεις και τα λέμε πρωί...

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ατύχημα στην ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ 26/10/07-18:15
    από Innersense στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 45
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2007, 15:53
  2. ΜΠΕΤΟΒΕΡΓΑ ΣΤΗΝ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ
    από Sabre στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 29/06/2006, 17:24
  3. ΑΝΑΣΤΡΟΦΗ ΣΤΗΝ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ!!!!!!
    από zoropatra στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 05/06/2006, 15:32
  4. ΠΡΟΣΟΧΗ: "ΠΑΓΙΔΑ ΣΤΗΝ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ"
    από nktR στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 04/06/2006, 12:19
  5. Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 22/01/2006, 02:54

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF