Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 39

Θέμα: ΓΑΝΤΙΑ ΔΥΤΩΝ ΣΩΣΤΗ η ΛΑΘΟΣ ΣΚΕΨΗ ?

  1. #1
    Marine Engineer Το avatar του/της ap41
    Εγγραφή
    16/02/2015
    Μηνύματα
    13

    ΓΑΝΤΙΑ ΔΥΤΩΝ ΣΩΣΤΗ η ΛΑΘΟΣ ΣΚΕΨΗ ?

    Επειδη τελικα με την εσωθερμικη λυση των λεπτων γαντιων δεν.....βλεπω λυση (για οδηγηση πανω απο 1 ωρα) πιστευετε οτι η λυση ενος ζευγαρι γαντιων απο δυτες μεσα απο τα γαντια... ειναι ???
    Παιδια στα σκουτερ εχω...θεμα. Δεν θελω να ακουσω την λυση της (υφασματινης) χουφτας (που μενει επανω στα grip)......αυτην την ξερω. Λεω αποκλειστικα για ειδος γαντιου. Τι εχετε δοκιμασει? Σε τι ειδατε σοβαρη ανακουφιση?
    Φιλικα
    ap41

  2. #2
    νομίζω ότι με τα γάντια δυτών από μέσα, δεν θα έχεις καλή αίσθηση στον έλεγχο (γκάζι-συμπλέκτης)
    γιατί δεν βάζεις θερμαινόμενα grip;

  3. #3
    Λοιπον τα γαντια δυτων ειναι απο νεοπρενιο αλλα ΔΕΝ ειναι αδιαβροχα. δοκιμάσε χοντρα γκορ-τεξ χειμωνιατικα
    Σας το 'πα ???


    Λαστιχάάάάάάρες !!!


    Πατέρας πια...!

  4. #4
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από McTalas Προβολή μηνύματος
    Λοιπον τα γαντια δυτων ειναι απο νεοπρενιο αλλα ΔΕΝ ειναι αδιαβροχα. δοκιμάσε χοντρα γκορ-τεξ χειμωνιατικα
    To neopren ως υλικό είναι αδιαπέραστο απ΄το νερό, και αντίστοιχα δεν επιτρέπει στο δέρμα να αναπνέει. Αυτός είναι και ο λόγος που ιδρώνουν τα χέρια. Αν περνάει νερό, περνάει από τις ραφές και όχι από το υλικό.
    Το θέμα είναι οτι τα γάντια-στολές-μποτάκια από neopren είναι συνήθως υγρού τύπου, δηλαδή επιτρέπουν σε ένα φιλμ νερού να περάσει και να παραμείνει λειτουργώντας ως μονωτικό που σε συνδυασμό με το πάχος του neopren, το μέγεθος της φυσαλίδας αέρα που υπάρχει μέσα του κλπ θα εξασφαλίσουν όσο το δυνατόν μεγαλύτερη παραμονή στον βυθό πριν έρθει η υποθερμία.

    Σε μοτό μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως αδιάβροχο γάντι, αλλά δεν θα προσφέρει θερμική προστασία.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  5. #5
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ap41 Προβολή μηνύματος
    Επειδη τελικα με την εσωθερμικη λυση των λεπτων γαντιων δεν.....βλεπω λυση (για οδηγηση πανω απο 1 ωρα) πιστευετε οτι η λυση ενος ζευγαρι γαντιων απο δυτες μεσα απο τα γαντια... ειναι ???
    Παιδια στα σκουτερ εχω...θεμα. Δεν θελω να ακουσω την λυση της (υφασματινης) χουφτας (που μενει επανω στα grip)......αυτην την ξερω. Λεω αποκλειστικα για ειδος γαντιου. Τι εχετε δοκιμασει? Σε τι ειδατε σοβαρη ανακουφιση?
    Φιλικα
    ap41
    χρησιμοποιω καθημερινα γαντια .
    Δεν ειναι πολυ χοντρα(πρεπει αν χρειαστει να δουλευω και το γκανι)
    ειναι αδιαβροχα ισοθερμικα και κανουν δουλεια δοκιμασμενα μεσα στην πολη.
    ειναι αυτα https://www.google.gr/search?q=spidi...es%3B500%3B500
    για ψιλο κρυο εχω και νεοπρεν,αλλα μονο για ψιλο

  6. #6
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    12/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Ποτέ δεν κατάλαβα για ποιό λόγο να βάλει κάποιος γάντια νεοπρέν όταν καβαλάει.
    Ψαροντούφεκο θα κάνει στη βροχή?

    Αν το πρόβλημα είναι το νερό, όλα τα γάντια κάποια στιγμή θα μπάσουν.
    Όσο καλύτερο (και ακριβότερο συνήθως) το γάντι, τόση περισσότερη ώρα θα αντέξει πριν βάλει νερά.

    Αν το πρόβλημα είναι το κρύο, ανάλογα τις αντοχές του καθενός και τις συνθήκες (ταξίδι στη Σιβηρία), κάποια στιγμή θα κρυώσουν τα χέρια του.
    Με ένα ισοθερμικό λεπτό (tucano νομίζω είναι) και τα octane της alpinestars τη βγάζω τους περισσότερους μήνες του χρόνου.
    Στα πολλά κρύα βάζω τα Jericho της dainese και δεν καταλαβαίνω Παναγία. Αλλά θέλω 5 λεπτά για το βάλε βγάλε.

    Αφού καβαλάς σκούτερ άμα έχεις δοκιμάσει όλα τα γάντια και ακόμα κρυώνεις βάλε τις χούφτες που σιχαίνεσαι.
    Στα παπάρια σου. Από το να ξυλιάζουν τα χέρια σου...

    Τα νεοπρέν είναι για να βουτήξεις να βγάλεις κανά σαλούφαρδο.

  7. #7
    ειμαι και γω σε αναζήτηση εφοσον έχασα τα bering, καμια πρόταση καλή έχουμε μέχρι 30€??

  8. #8
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    12/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Arxagelos Προβολή μηνύματος
    ειμαι και γω σε αναζήτηση εφοσον έχασα τα bering, καμια πρόταση καλή έχουμε μέχρι 30€??
    Για σοβαρά κρύα δεν πιστεύω ότι μπορείς να βρεις τίποτα σε αυτά τα χρήματα.
    Μπορεί να κάνω και λάθος βέβαια.

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimmie_72
    Εγγραφή
    01/03/2012
    Μηνύματα
    1.468
    Γάντια από neopren υπάρχουν και για μηχανή. Έχω τα Spidi neo winter για μέσα στην πόλη, είναι αδιάβροχα, είναι για ψιλοκρύο όπως λέει και ο SHOOTER αλλά εκπληκτικά σε αίσθηση του γκριπ.
    Grow old disgracefully




    Restoring Caponord

  10. #10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pipe_smoker Προβολή μηνύματος
    Για σοβαρά κρύα δεν πιστεύω ότι μπορείς να βρεις τίποτα σε αυτά τα χρήματα.
    Μπορεί να κάνω και λάθος βέβαια.
    http://www.motorshop.gr/p.GANTIA-ADI...AP.713333.html

    εχω βρει αυτά προς το παρόν αλλα δεν ξέρω κατα πόσο θα ειναι αξιόλογα βέβαια.

  11. #11
    Marine Engineer Το avatar του/της ap41
    Εγγραφή
    16/02/2015
    Μηνύματα
    13
    Οχι δεν μιλαω για το νερο. Ρε παιδια καβαλαω χρονια..Με το "μεγαλο" δεν εχω κανενα θεμα...(?!!) Με το μικρο ομως και με 60-80 km - ειχα την ΕΚΠΛΗΞΗ!!!
    Την πρωτη μερα με το γαντι της DAINESE (του μεγαλου) .....Τον "ηπια" Δεν πιστευα τι επαθαν τα ακροδακτυλα μου. Μουρθε να τα κοψω απο τον πονο (ειχαμε 2-3 βαθμους οC) Την αλλη μερα εβαλα κατι πιο χοντρο (χωρις αισθηση), Λιγο αργοτερα (βεβαια) ....αλλα παλι τα ιδια. Απλα σκευτικα τα neoprene σαν μονωτικο εισοδου και αρα επιμηκινση του χρονου. να σκευτεις ακομα και μια απλη σακουλα εδωσε πολυ χρονο.....αλλα η σακουλα δεν ειναι λυση.

  12. #12
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Έχω αυτά που λέει ο dimie ,αλλά νομίζω σε τέτοιες θερμοκρασίες δεν θα σου κάνουν δουλειά

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimmie_72
    Εγγραφή
    01/03/2012
    Μηνύματα
    1.468
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SHOOTER045 Προβολή μηνύματος
    Έχω αυτά που λέει ο dimie ,αλλά νομίζω σε τέτοιες θερμοκρασίες δεν θα σου κάνουν δουλειά
    Μια χαρά είναι ρε για 60-80 χλμ. Και δω αυτές οι θερμοκρασίες παίζουν και ποτέ δεν κρύωσα. Φυσικά από νερό αδιαπέραστα.
    Grow old disgracefully




    Restoring Caponord

  14. #14
    Τρέχων τίτλος Το avatar του/της MrZ
    Εγγραφή
    19/03/2014
    Μηνύματα
    8
    Εγώ φέτος με τα κρύα, πήρα τα Dainese Plaza D-Dry τα οποία τα είχαν σε προσφορά 36€
    Βέβαια, ένα βράδυ πρόλαβα να τα δοκιμάσω μόνο φέτος, αλλά φάνηκαν να αξίζουν τα λεφτά τους.

    Τα μειονεκτήματα που βρήκα ήταν 3:
    Πήρα το Small, δεν έχει XS και μου είναι λίγο μεγάλα....
    Νιώθεις σαν να φοράς 2 γάντια και το ένα να "παίζει" μέσα στο άλλο, περίεργη αίσθηση που δεν πρόλαβα να συνηθίσω.
    Δεν έχουν προστασίες/κόκκαλα...

  15. #15
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Πάλι τα ίδια?

    Ότι είπε ο Βύρωνας. Το νεοπρέν είναι αδιάβροχο και με την σωστή συγκόλληση στις ραφές μπορεί να γίνει και στεγανό.
    Η δουλειά του είναι να επιτρέπει σε μικρή μόνο ποσότητα νερού να μπει μέσα το οποίο δεν ανανεώνεται και παίρνει τη θερμοκρασία του σώματος επιτρέποντάς μας να παραμείνουμε περισσότερη ώρα στη θάλασσα.
    Σαν υλικό δεν επιτρέπει την διαπνοή ενώ αν σχεδιαστεί με κατάλληλους αεραγωγούς παύει να είναι αδιάβροχο.

    Φέτος οδηγώντας σε όλες τις πιθανές συνθήκες κατέληξα πάλι στο ίδιο συμπέρασμα.

    Δεν υπάρχει γάντι που να μπορεί να σε προστατέψει απ' το πολύ κρύο. (πολύ κρύο = κάτω από 4-5 βαθμούς). Χωρίς θερμαινόμενα γκριπ.

    Επειδή ακόμα αρνούμαι πεισματικά να βάλω θερμαινόμενα γρκιπ και επειδή όλο το αναβάλω να πάρω θερμαινόμενα εσωτερικά γάντια, συνήθως έχω μαζί μου 2 ζευγάρια. Ένα πολύ χοντρό και ένα για κάθε μέρα μέσα στην πόλη, μικρές αποστάσεις κτλ. Και τα δύο gortex με συνδυασμό δέρματος και fabric.

    Φέτος με τις τρελές καιρικές συνθήκες βρέθηκα να ταξιδεύω με βροχή ή με πολύ κρύο ή με συνδυασμό των δύο. Αποφάσισα λοιπόν να πάρω ένα ζευγάρι overgloves. Αυτά τα αδιάβροχα καλύμματα, ώστε να μην παπαριάζει το γάντι και να παραμένει στεγνό αποδίδοντας τα μέγιστα στην θερμοπροστασία.

    Π@ρια.

    Αυτό είναι να το φορέσεις με βροχή όταν δεν κάνει κρύο επειδή το γάντι σου δεν είναι αδιάβροχο. Για οτιδήποτε άλλο είναι απλή σπατάλη χρημάτων εκτός και αν θέλεις ένα ανθεκτικό γάντι για βοτάνισμα στον κήπο.
    (φαντάζομαι ότι υπάρχουν και overgloves από gortex αλλά δεν ήταν τέτοια).


    Οπότε για όσους ορκίζονταν για την αποτελεσματικότητα και μου πρότειναν να βάζω γάντια κήπου ή απ' έξω ή χειρουργικά από μέσα, έχω άσχημα νέα. Δοκίμασα την πρώτη λύση και μάλιστα με προιόν που προορίζεται για μηχανή και όχι για κήπο και τα αποτελέσματα ήταν αυτά που ορίζει η κοινή λογική. Ότι δεν αναπνέει δεν κάνει για το κρύο.

    Το χοντρό μου γαντάκι με το gortexακι του και την extra θερμική επένδυση σε συνδυασμό με τις μεγάλες χούφτες, είναι το τελευταίο στάδιο πριν πάμε σε θερμαινόμενες καταστάσεις (γάντια ή γκριπ).

    Το σκούτερ είναι ένα μέσον που μας βοηθάει στην πόλη και αν είναι μεγάλο, θα μας πάει και καμιά βολτούλα. Δεν βλέπω λοιπόν το λόγο να μη βάλουμε αυτά τα καλύμματα χεριών το χειμώνα.
    Τι? Του χαλάει την εμφάνιση? Δεν μοιάζει και τόσο αγωνιστικό? Δεν ταιριάζει με τα αυτοκόλλητα πιατζιο ρέισινγκ? Μοιάζουμε με gay? Δεν καταλαβαίνω!
    Sent from me using a computer.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΣΩΣΤΗ Η ΛΑΘΟΣ ΣΧΑΡΑ?
    από apsogos στο forum Yamaha XT series
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 11/08/2008, 15:31
  2. Για Να Δω Την Σκεψη Σας!!!!!
    από zoropatra στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο μήνυμα: 07/01/2005, 20:14
  3. (Καταναλωτική) Σκέψη...
    από NLS στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 19/02/2004, 14:22
  4. Ερώτηση για γάντια!!
    από bikersonly στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 26/01/2004, 20:21
  5. Σίγουρα σωστή
    από stefanos στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 22/01/2004, 00:04

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF