Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 23 από 23

Θέμα: ατυχημα συμβουλή

  1. #16
    Archi τελικά έγινε αγωγή, μπήκε ένα τρελό lamoyo δικηγόρος στη μέση, το έκλεισε εξωδικαστικά. Εγώ πήρα κάτι λιγότερο από ότι έπρεπε, το δεύτερο άτομο που επέβαινε κάτι παραπάνω από όσα περίμενε, έκλεισε το ζήτημα πάντως.

    Αν δεν μπλέξεις με δικαστήρια (που ναι τα καλύπτει η νομική προστασία) δεν θα πάρεις τίποτα πέρα από τις ζημιές στη μηχανή. Σε εμάς τουλάχιστον, μόνο αυτά έδιναν μέσω φιλικού διακανονισμού, άνευ δικαστηρίου. "Άμα θέλετε και τα κράνη κύριε, αγωγή".

    Έχουν κέρδος στο ότι α) αργεί η πληρωμή όσο αργεί το δικαστήριο (περιμένω να εκδικαστεί ένα φέτος, από ατύχημα το 2010) και β) σου λένε ότι "δεν ξέρεις τι θα σου επιδικάσει το δικαστήριο, δεν παίρνεις τώρα ένα κατιτίς αντί να ρισκάρεις;" Σε ανθρώπους που ήταν στριμωγμένοι έπιασε και έχω δει σε φιλικό περιβάλλον αποζημιώσεις ψίχουλα για σωματικές και υλικές ζημιές αρκετά χοντρές.

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της makaros33
    Εγγραφή
    16/03/2013
    Μηνύματα
    153
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από archi Προβολή μηνύματος
    και τελικά στα δώσανε?
    το ερώτημα είναι το εξής, σύμφωνα και με αυτά που μου λέτε.
    η ασφαλιστική μου είναι η Interlife, ο άλλος οδηγός έχει Intermaerican (αν δεν επιτρέπεται ας τις σβήσω). επίσης έχω και νομική κάλυψη. Αύριο θα πάω στην ασφαλιστική μου για να κάνω τη δήλωση και να του δώσω τα χαρτιά της τροχαίας που θα έχω πάει νωρίτερα. Ότι διεκδικήσω λογικά θα το διεκδικήσουν με τη σειρά τους από την ασφαλιστική του άλλου, γιατί να μην θέλουν να μου καλύψουν ότι περισσότερο μπορούν να κερδίσουν? Έχουν οι ίδιοι κάποιο κέρδος? Έχουν κάποιο λόγο να το πάνε σε δικαστήρια το θέμα? Χάνω κάτι στο συλλογισμό μου?
    Με δικαστήρια δεν έχω όρεξη να μπλέκω, αλλά αν πάει εκεί το πράγμα θα έχω κάποια έξοδα ή τα καλύπτει η ασφαλιστική μου?

    καλημέρα και σιδερένιος

    μετά από αρκετά παρόμοια ατυχήματα με το μηχανάκι η ακόμα και το κουτί θα σου έλεγα να ενημερωθείς από δικηγόρο άλλα εσύ ο ίδιους έγραψες κάτι και στο υπογράμμισα

    πληρώνεσαι τα πάντα αρκεί να έχεις νομική με @@@@
    σε παρόμοιο ατύχημα μου (εγώ με το κουτί) πληρώθηκα μεχρι και τα έξοδα του ταξιτζή για να μου πάει το παιδί στο φροντιστήριο
    ανακατασκευή σε HONDA GLX 90cc
    http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=134333[/URL]

  3. #18
    Κάτι θα σκεφθώ Το avatar του/της sergiosm
    Εγγραφή
    01/05/2007
    Μηνύματα
    1.297
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από archi Προβολή μηνύματος
    Πέρα από τη ζημιά στη μηχανή τι άλλο μπορώ να διεκδηκίσω?
    1. Το κράνος χτύπησε αλλά δεν έχει σημάδια, υπάρχει περίπτωση να ζητήσω αντικατάσταση?
    2. Άλλο όχημα δεν υπάρχει. Με τα ΜΜΜ δεν μπορώ να κινηθπω στη φάση που είμαι. Αν κρατάω αποδείξεις από ταξί υπάρχει περίπτωση να μου δώσουν τίποτα?
    3. Από σωματικές βλάβες τι μπορώ να διεκδικίσω από παυσίπονα και γάζες μεχρι φυσιοθεραπείες αν χρειαστούν?
    4. Από την αναρωτικη που μου εγραψαν μπορώ να ζητίσω κάτι από την ασφαλιστική ή ότι δικαιούμε από το ταμείο μου?
    Όλα αυτά μπορείς να διεκδικήσεις συν μείωση αξία της μηχανης, συν ηθική βλάβη, συν όποια άλλη ζημιά άμεση ή έμμεση έχει υποστεί λόγω του ατυχήματος.
    Απλά, θα πας αναγκαστικά με αγωγή αν δεν τα βρεις (που δεν θα τα βρεις) με την ασφαλιστική του.
    Αν η ασφαλιστική του δεν πάει για κλείσιμο πιο πολλά θα πάρεις μέσω δικαστηρίου.

  4. #19
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Σε παρομοια περιπτωση φιλος μου πηρε 10.000 με συμβιβασμο και δεν κυνηγησε τον υπαιτιο δικαστικα.
    Γνωμη μου να τον κυνηγησεις δικαστικα για να αποζημιωθεις πληρως και να μαθει και να οδηγαει ο π@παρας.
    Ακου εκει "δεν ειδα.." Θα μπορουσε και να σε σκοτωσει. Και 'γω πες του δεν θα δω οταν σε ταραξω στις μηνυσεις, καφρε!
    MADE IN JAPAN 日本製

  5. #20
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/06/2012
    Μηνύματα
    20
    για να μην ανοιγω και εγω αλλο θεμα και μιας το προβλημα ειναι παρομοιο ....

    ατυχημα το δεκεμβριο , ηρθε τροχεια , ασθενοφορο και ασφαλιστικες
    ναρθικας στο χερι , και το ποδι τουμπανο . Μετα απο εναν μηνα αφου εφυγε το πρηξιμο και μετα απο παροτρυνση γιατρου εκανα μαγνητικη και μου βρηκε ενα μικρο τραυματισμο στο μηνισκο . ο γιατρος μου ειπα να περιμενω 1 μηνα να δει πως θα εξελιχθει - αυτην την βδομαδα εχω κλεισει ραντεβου - οντως το ποδι εχει βελτιωθει παρα πολυ .



    σαν ατομο χρεωθηκα το κοστος επισκευης -το οποιο ηταν μεγαλο-
    γιατρους , εξετασεις κλπ
    απο τα οποια εχω αποδειξεις - τιμολογια

    τις πρωτες μερες που δεν μπορουσα να κινηθω , πηρα αρκετα ΤΑΧΙ απο τα οποια ομως δεν εχω αποδειξεις
    επειτα με ταλαιπωρια τα ΜΜΜ
    επισης λογο του ατυχηματος δεν καταφερα να περασω το μηχανακι απο ΚΤΕΟ και αυτο σημαινει ενα προστιμο επιπλεον 25-30ε ... υπαρχει καποιος τροπος να ζητησω ακομα και αυτα ?

    σε ανυπολογιστη κατασταση ειναι ο πονος που τραβηξα καθως και οι δυσκολιες που επρεπε να αντιμετωπισω (αντε κανε τωρα μπανιο με το 1 χερι )

    επισης πρεπει να παρω νεο κρανος , το αλλο δεν καταστραφηκε αλλα και δεν νοιωθω ασφαλεια να το φορεσω ξανα


    περιμενω δικογραφια απο την τροχαια , αλλα ...... , εχουν περασει σχεδον 3 μηνες και τιποτα
    συμφωνα με το ασφαλιστικο γραφεια , μου ειπαν πως θελουν την δικογραφια μαζι με βεβαιωσεις-αποδειξεις γιατρων και τα τιμολογια για την επισκευη απο το service για να τα στειλουν στην ασφαλιστικη του κυριου οπου εφταιγε

    [χαρτι απο το νοσοκομειο μου ζητησε ο γιατρος της ασφαλιστικης για τους το στειλει - ο ιδιος δεν με εξετασε καν]


    τελος κοιταω λιγο τωρα το χαρτι της ασφαλειας μου , βλεπω πως λεει για σωματικες ζημιες , υλικες ζημιες , οδικη βοηθεια και ενα αλλο europassistance
    βλεπω παραπανω πως αναφερεστε περι καποιας "νομικης προστασιας" και αποτι καταλαβα πρεπει να περιλαμβανεται εκει ?
    Τελευταία τροποποίηση από kpetros; 01/03/2015 στις 22:52.

  6. #21
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/10/2012
    Μηνύματα
    113
    Να ενημερώσω με τα νεότερα με το θέμα μου.

    Από θέμα υγείας τα πράγματα πάνε καλύτερα κ από αύριο επιστρέφω στην δουλειά μου.
    Τη μηχανή την έχω βάλει εμπρός και λογικά τη Παρασκευή θα είναι έτοιμη.

    Με τα ασφαλιστικά τώρα:
    Με κάλεσαν σήμερα από την ασφαλιστική μου να μου πουν πως η ασφαλιστική του άλλου οδηγού απάντησε θετικά, οπότε προχωράμε με το φιλικό.
    Αυτό μου είπαν ότι σημαίνει ότι δέχονται το κόστος που έχει εγκρίνει ο πραγματογνόμωνας (ελπίζω ολόκληρο και όχι κουτσουρεμένο, η μηχανή είναι του 2007)
    Τα κόστη που σχετίζονται με την περίθαλψη μου. Γιατροί, φάρμακα κτλ.
    και τέλος εξοπλισμός (κράνος ρούχα παπούτσια)
    Μου είπαν ότι το κινητό δεν περνάει μέσω φιλικού.
    Δεν ξέρω τι γίνετε με τις χαμένες μέρες εργασίας (που τις πληρώνομαι από το ικα μεν) δικαιούμαι κάτι για αυτό?
    Υπάρχει κάτι άλλο που μέσω φιλικού μπορώ να ζητήσω?

    Φαντάζομαι ότι εφόσον τους στείλω και τα χαρτιά από τα φάρμακα και γιατρούς πλέον θα αρχίσουν να μιλάνε για κάποιο συγκεκριμένο ποσό.
    Αν μου δώσουν όλο το ποσό της μηχανής ίσως δεν το τρέξω παραπάνω, διαφορετικά? Τους λέω να βγούμε από το φιλικό και το κυνηγάω πλέον με την ασφαλιστική του άλλου οδηγού?

  7. #22
    Θεουληδες. Εμενα ουτε κρανος ρουχα μου περνουσαν απο φιλικο. Οτι να'ναι... Μαλλον ψεμμα για να γλιτωσουν λεφτα.

    προσθηκη: ποιο το συνολικο ποσο που ζητας; ο φιλικος εχει οριο.

  8. #23
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/10/2012
    Μηνύματα
    113
    δεν το περνάω το όριο.
    η μηχανή στα 1410€
    κράνος 400€
    ρούχα άλλα 300€
    και για τα ιατρικά μου 200€
    περίπου στα 2.300€ το σύνολο.
    Ελπίζω να ακούσω αντίστοιχη πρόταση διαφορετικά μας βλέπω να τρέχουμε

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Συμβουλή σε ατύχημα
    από MotoManis στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 21/06/2014, 23:04
  2. Δολοφονία η ατύχημα ?
    από THEOD στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 109
    Τελευταίο μήνυμα: 23/08/2007, 12:33
  3. Ουτοπική συμβουλή
    από Θάνος στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 16/09/2006, 21:52
  4. Ζητω συμβουλη σχετικα με ατυχημα
    από nomad_soul στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 08/10/2004, 18:00
  5. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 10/12/2003, 11:04

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF